سفیر جمهوری اسلامی: سران ایران و روسیه بر اجرای سریع راهگذر شمال جنوب تاکید دارند (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

سفیر جمهوری اسلامی: سران ایران و روسیه بر اجرای سریع راهگذر شمال جنوب تاکید دارند

مسکو – مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو نقل کرد: رئیسان جمهوری ایران و روسیه بر لزوم تحرک بخشی برای اجرای راهگذر شمال- جنوب به عنوان یک پروژه بزرگ بین المللی تاکید دارند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس سفیر جمهوری اسلامی: سران ایران و روسیه بر اجرای با سرعت راهگذر شمال جنوب تاکید دارند

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، سنایی در نشست با مسئولان و دانشجویان دانشگاه دولتی داغستان روسیه در مخاچ قلعه پایتخت این جمهوری، نقل کرد: روند رو به رشد و مثبت همکاری های تهران و مسکو بی سابقه و تفاهم های بسیار خوبی بین دو کشور بوجود آمده است و رئیسان جمهوری ایران و روسیه در حدود سه سال گذشته ۹ بار با یکدیگر دیدار و مذاکره کرده اند.
بنا به اعلام روز دوشنبه بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، سفیر ایران اضافه کرد: نتایج ملاقات (۱۸مردادماه) سران دو کشور در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، لزوم شتاب بخشی به اجرای راهگذر شمال-جنوب و هر چه زودتر عملیاتی شدن آن است.
راهگذر شمال-جنوب مسیر اصلی تکمیل گذرگاه ترانزیتی ۷۲۰۰ کیلومتری هلسینکی در فنلاند و بمبئی هندوستان است که ارتباط ترانزیتی شمال اروپا و روسیه را از طریق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می کند.
افزون بر مسیر اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر ده ها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده ای بین المللی می شود.
سنایی در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه یکی دیگر از عرصه های مهم توافق بین ایران و روسیه برای افزایش همکاری ها، قرارداد امضا شده گشایش گذرگاه سبز گمرکی است، به وجود برنامه کاهش تعرفه صادراتی برخی اقلام از جمله تولیدات کشاورزی و آبزی اشاره کرد.
وی همچنین با برشمردن موقعیت وِیژه جمهوری داغستان در کرانه شمال غربی دریای خزر به عنون یکی از مناطق پیوند دهنده اقتصادی ایران و روسیه با مزیت های فراوان، اظهار کرد: ۳۰ درصد تجارت دو کشور از طریق بندر استراخان در استان استراخان روسیه به ثمر میرسد که ارائه داده میشود نقش بندر مخاچ قلعه نیز در این زمینه افزایش کشف کند.
سفیر ایران ادامه داد: داغستان اهمیت زیادی برای همکاری های مشترک با ایران دارد، افزون بر کم بودن فاصله، اشتراک های قومی، فرهنگی و تاریخی نیز هست، همچنین دروازه واردات و صادرات کالاهای دو کشور به حساب مییاید و بندر نورو سیسک در این جمهوری نیز نقش اهمیتی می داری در این زمینه دارد.
ضرورت افزایش روابط داغستان با استان های ایران به وِیژه شمالی، ارتقای همکاری های دانشگاهی، تبادل استاد و دانشجو نیز از دیگر توصیه های سفیر جمهوری اسلامی در این نشست بود که نکته استقبال طرف مقابل قرار گرفت.
سفیر ایران همچنین به برنامه مسافرت جلو روی هیات استانداری اردبیل متشکل از ۲۰ نفر از بازرگانان این استان به جمهوری داغستان و آمادگی بازرگانان استان مازندران برای برقراری روابط با همتایان داغستانی گزارش کرد.
سنایی در این نشست که همزمان با ۸۵ ساله شدن تاسیس دانشگاه دولتی داغستان به انجام رسانده شد، اظهار کرد: با توجه به فرصت های بسیار کنونی باید روابط فرهنگی و بین دانشگاهی هر چه بیشتر افزایش کشف کند.
وی در ادامه با اشاره فعالیت رو به افزایش اتحادیه رئیسان دانشگاههای دو کشور، نقل کرد که نخستین جلسه این اتحادیه سال گذشته با حضور مسئولان ۱۲ دانشگاه ایران در روسیه به انجام رسانده شد و براساس برنامه ریزی انجام شده نیز تهران در ماه جاری میلادی میزبان نشست دوم خواهد بود.
سفیر ایران همچنین دستاوردهای تشکیل جلسه های کمیته همکاری تکنولوژی دو کشور را برای توسعه مناسبات در این بخش بسیار مهم خواند.
محمد حسن اف رئیس دانشگاه دولتی داغستان نیز با ارزشمند خواندن افتتاح گروه زبان فارسی در این دانشگاه و همچنین اهدای کتاب، پایه قرار دهی مرکز مطالعات روابط این جمهوری و ایران و کنفرانس های متعدد علمی و فرهنگی در وقت مسئولیت سنایی به عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در روسیه، تداوم این همکاری ها و افزایش آن را خواستار شد.
سفیر ایران در بخش سوال و پاسخ با دانشجویان در باره اوضاع کشور سوریه نقل کرد: دولت منتخب سوری ها در حال انجام وظیفه و پاسداری از کشور در مقابل نیروهایی است که از سوی دیگر کشورها سازمان کشف کرده اند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه اصلیترین اصل خواسته مردمان و نه تحمیل نظرات هنرپیشگان خارجی است، اظهار کرد: برنامه های غرب و ناتو در منطقه، نتایج خوبی از جمله برای عراق و افغانستان نداشت و سبب بر هم خوردن ثبات شد. اکنون باید مطمئن باشیم که اگر لیبی دیگری در کشور سوریه شکل می گرفت، فضای بی ثباتی به آسیای میانه هم می رسید.
سنایی با نقش این سوال که چه کسی یا کسانی به تروریست ها پول می دهند؟، تاکید کرد: ثباتی که روسیه و ایران دارند باید در برابر خطر تهدیدها نکته حفاظت و مراقبت قرار گیرد.
سفیر ایران در پایان نیز در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره افق همکاری های دانشگاهی نیز نقل کرد که چشم انداز خوبی در این بخش وجود دارد و آماده تبادل اساتید دانشگاهها هستیم و ارائه میدهیم تفاهمنامه ای در این زمینه با یک دانشگاه ایرانی امضا شود.
اروپام ** منتشر کننده: هادی مولوی فرا نرس

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس سفیر جمهوری اسلامی: سران ایران و روسیه بر اجرای با سرعت راهگذر شمال جنوب تاکید دارند


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال