علت کم بودن تولیدات علمی کشور سیاست گذاری غلط در آموزش عالی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

علت کم بودن تولیدات علمی کشور سیاست گذاری غلط در آموزش عالی است

تصویر و عکس   علت کم بودن تولیدات علمی کشور سیاست قرار دهی غلط در تعلیم مناسب است

رئیس پارک علم و تکنولوژی دانشگاه تهران سیاست‌گذاری‌های غلط در تعلیم مناسب را علت کم بودن تولیدات علمی کشور آگاهی داشت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از رادیو مصاحبه، دکتر محمد جعفر صدیق، رئیس پارک علم و تکنولوژی دانشگاه تهران گفت: «موضوع توسعه تکنولوژی در چند دهه گذشته به طور جدی در دستور جوامع بشری از جمله کشورمان قرار گرفته است. برنامه چهارم توسعه اولین برنامه ای بود که به طور جدی موضوع توسعه علمی و تکنولوژی را در دستور کار گذاشت و حتی بحث اقتصاد دانش بنیان را مطرح کرد.»

او اضافه کرد: «چند دهه قبل اگر می خواستند بگویند یک کشور از نظر علمی جلو است یا خیر، تعداد دانشمندان آن کشور را می شمردند و مبحث کمی مطرح بود، اما امروزه موضوع علم سنجی خودش به یک علم مبدل شده است و ابزارهای موجود یاری میرساند با دقت زیادی بتوانیم میزان موفقیت های علمی یک جامعه را بسنجیم.»

معاون برنامه ریزی دانشگاه تهران به ذکر شاخص های سنجش پیشرفت علمی یک کشور پرداخت و گفت: «یکی از این شاخص ها میزان پخش مقالات یک کشور در مجلات رفرنس و شناخته شده است. به این مسئله در جامعه کشورمان و در چند سال گذشته پرداخته شده است و از این نظر شرایط خوبی داریم.»

او ادامه داد: «یکی دیگر از شاخص های اصلی، میزان ارجاعات به این مقالات است. آیا جهان به علمی که تولید می کنیم، دقت میدارد یا خیر؟ علمی که کسی با آن کاری نداشته باشد علم اصلی و جدی نیست. متاسفانه در برخی ارجاعات، در تعداد چاپ مقالات در رده ۱۴۰ الی ۱۵۰ هستیم. علت این مسئله به عمق کم علم تولید شده در کشورمان بر می گردد که ناشی از سیاست قرار دهی های غلط در تعلیم مناسب است.»

رئیس پارک علم و تکنولوژی دانشگاه تهران به تعاونی ها اشاره کرد و گفت: «تعاونی یک ساختار حقوقی برای فعالیت در پارک هاست. بنده به جوان ها پیشنهاد میدهم برای موفقیت در یک کار، همه مکان تعاونی جواب نمی دهد. زمانی تولید داشته باشید ولی در عرضه دچار معضل باشید، ایجاد تعاونی به شما یاری میرساند.»

*********************

مسئول متن : شراره ز.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا دلالت خيرت کنم به راه نجات
««« »»»
مکن به فسق مباهات و زهد هم مفروش

علت کم بودن تولیدات علمی کشور سیاست گذاری غلط در آموزش عالی است

TT / 51 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال