«شب دهم» و «مختارنامه» چندین بار قادر می باشند تکرار شوند؟!


با دیگران به اشتراک بگذارید

«شب دهم» و «مختارنامه» چند بار می توانند تکرار شوند؟!

 «شب دهم» و «مختارنامه»

«شب دهم»، «مختارنامه»، «روز واقعه»، «مسافرت سبز» و «معصومیت نابود شده» از جمله سریال‌هایی هستند که در وقت خود در جذب مخاطب کامیاب بوده‌اند، اما پخش مداوم آنها به هر بهانه و در هر عالیت عزاداری، با مرور وقت بر میزان جذب مخاطب تأثیر معکوس قرار داده و آنها را به سریال‌هایی دم‌دستی بدل می‌کند.

محمدتقی فهیم – انتقادگر – درباره‌ پخش مداوم برخی از آثار اکرانی محرم و آسیب‌هایی که در پی دارد، به بیان توضیحاتی توجه کرد. او اظهار کرد: بحث آثار اکرانی برای مناسبت‌های گوناگون از اعیاد گرفته تا عزاداری‌ها مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه چندین سالی می‌شود که مطرح است و سال به سال هم بدتر و باعث ریختن مخاطب می‌شود. این نشان می‌دهد که موضوع آثار اکرانی تلویزیون خیلی جدی‌تر از این حرف است و مربوط به بحث مدیریتی، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی می‌شود؛ چراکه چگونگی نگاه به آثار اکرانی مناسبتی در مدیریت‌ها اهمیتی می دارد وگرنه که سریال‌ها تولید می‌شوند. شاید از لحاظ کمی تولید آثار اکرانی کاهش یافته باشد، اما به هر حال تولید می‌شوند و فکر می‌کنم مسائل بودجه و آنتن هم آنقدر تأثیرگذار نباشد و بیشتر به موضوعات مدیریتی مربوط شود.

او که معتقد است تکرار مکرر برنامه‌های تلویزیونی دافعه‌انگیز است، نقل کرد: مگر انسان یک غذا را چندین بار پشت سر هم می‌تواند بخورد؟ در واقع اگر تکرار شود دیگر رغبتی برای خوردن آن وجود ندارد. این موضوع در آثار اکرانی هم مصداق دارد که به زیباشناسی و حظ بصری برمی‌گردد. تکرار آثار اکرانی مخاطب را دفع می‌کند و اجباری هم برای او وجود ندارد که پای یک برنامه تکراری بنشیند. شاید برخی این طور تصور کنند که اگر برنامه‌ها و سریال‌های تکراری انتشار دهند، لطمه‌ای به مکانی وارد نمی‌شود، اما این کار بسیار روی مخاطب تأثیر می‌گذارد و بین مردمان و حکومت فاصله می‌اندازد و این خلأ را رسانه‌های دیگر پر می‌کنند.

این انتقادگر آثار اکرانی خاطرنشان کرد: ما سریال‌های گیرا مناسبتی خوبی داریم، ولی تعداد آنها محدود است؛ به عنوان مثال می‌توان به سریال‌های «شب‌دهم» و «مختارنامه» اشاره کرد. این سریال‌ها توانایی و کشش چندین بار دیده شدن را دارند، اما فقط چندین بار، نه به این میزانی که مکرراً آن را پخش می‌کنند و این جای تأسف است که اغلب سریال‌هایی که تولید می‌شوند هم از این سریال‌های خوب تقلید می‌کنند.

ایسنا

*******************

گردآوری از: سپند ا.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دام سخت است مگر يار شود لطف خدا
««« »»»
ور نه آدم نبرد صرفه ز شيطان رجيم

«شب دهم» و «مختارنامه» چندین بار قادر می باشند تکرار شوند؟!

TT / 39 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال