ظرفیت های غنی تمدنی آسیا سبب تعالی فرهنگی منطقه می شود


عیسی رضا زاده در گفت وگو با جام جم آنلاین ، به سابقه فعالیت این سازمان در حوزه های مختلف اشاره کرد وگفت : سازمان گفتگوی همکاری آسیا، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۲۰۰۲ به منظور ارتقای همکاری آسیایی در سطح قاره ای تشکیل شد. ایده این نهاد، اولین بار توسط نخست وزیر تایلند در سی و چهارمین نشست وزاری امور خارجه کشورهای آ.سه.آن در سال ۲۰۰۱ مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدا این سازمان 18 عضو داشت که اکنون تعداد کشورهای عضو به 34کشور افزایش یافته است واگر 6 تا 7 کشور دیگر هم به آن اضافه شود این مجمع به فراگیرترین تشکیلات فرا منطقه ای تبدیل خواهد شد .

وی هدف اصلی از شکل گیری این نهاد را ارتقای همکاری های متقابل، شناسایی نقاط قوت و فرصت های مشترک در آسیا، ریشه کن کردن فقر، کمک به بهبود زندگی مردم، توسعه جامعه مبتنی بر دانش، بالا بردن و توانمند سازی جامعه و مردم آسیا و افزایش رقابت اقتصادی آسیا در بازارجهانی دانست.

رضا زاده با اشاره به اینکه در زمینه گفتگو و مذاکرات قاره ای وزرای خارجه مجمع به طور سالانه تحولات و همکاری های منطقه ای و راه های افزایش و تحکیم وحدت آسیایی را بررسی می کنند، افزود:در بخش اجرای پروژه های توسعه محور تاکنون ۲۰ زمینه همکاری در موضوعات انرژی، کشاورزی، فن آوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، آموزشی و فرهنگی از سوی کشورهای عضو تعریف، پیشنهاد و تصویب شده و در هر بخش یکی از کشورهای عضو به عنوان مجری و مسئول طرح تعیین شده است.

وی اضافه کرد : هر کشوری با توجه به قابلیت ها و صلاحیت های خود در حوزه موبوطه مسئولیت انجام پروژه یا طرحی را قبول کرده است. به طور مثال چین در زمینه کشاورزی، کره جنوبی در زمینه فن آوری اطلاعات، روسیه در حوزه محیط زیست و ایران در حوزه فرهنگ و هنر مسئولیت دارند.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه 3حوزه تمدنی بزرگ وبرجسته شامل تمدن چین ،هند و ایران در قاره آسیا وجود دارد ،گفت:مسلما اگر خواسته شود در حوزه فعالیت های فرهنگی کلان و منطقه ای ، همکاری هایی صورت گیرد سردمداران تمدنی قاره می توانند در این حوزه پیشتاز بوده و تاثیرگذار باشند،چراکه این 3 حوزه تمدنی از یکدیگر جدا نیستند.

رضازاده در باره چگونگی فعالیت ایران در حوزه فرهنگی این مجمع گفت :حدود دو سالی است که این مرکز فعالیت خود را آغازکرده و از آن زمان تاکنون هر دو ماه یک بار با حضور تمام نمایندگان مجمع ( 34 کشور )در نشستی مشترک مسائل مختلف حوزه فرهنگی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین از تشکیل فدراسیون فیلمسازان بنام کشورهای عضو و چاپ داستان های کوتاه از فرهنگ ها ی مختلف آسیا به عنوان اقدامات این مرکز طی دوره فعالیتش خبر داد.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال