http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ظرفیت های غنی تمدنی آسیا سبب تعالی فرهنگی منطقه می شود

ظرفیت های غنی تمدنی آسیا سبب تعالی فرهنگی منطقه می شود

عیسی رضا زاده در گفت وگو با جام جم آنلاین ، به سابقه فعالیت این سازمان در حوزه های مختلف اشاره کرد وگفت : سازمان گفتگوی همکاری آسیا، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۲۰۰۲ به منظور ارتقای همکاری آسیایی در سطح قاره ای تشکیل شد. ایده این نهاد، اولین بار توسط نخست وزیر تایلند در سی و چهارمین نشست وزاری امور خارجه کشورهای آ.سه.آن در سال ۲۰۰۱ مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدا این سازمان 18 عضو داشت که اکنون تعداد کشورهای عضو به 34کشور افزایش یافته است واگر 6 تا 7 کشور دیگر هم به آن اضافه شود این مجمع به فراگیرترین تشکیلات فرا منطقه ای تبدیل خواهد شد .

وی هدف اصلی از شکل گیری این نهاد را ارتقای همکاری های متقابل، شناسایی نقاط قوت و فرصت های مشترک در آسیا، ریشه کن کردن فقر، کمک به بهبود زندگی مردم، توسعه جامعه مبتنی بر دانش، بالا بردن و توانمند سازی جامعه و مردم آسیا و افزایش رقابت اقتصادی آسیا در بازارجهانی دانست.

رضا زاده با اشاره به اینکه در زمینه گفتگو و مذاکرات قاره ای وزرای خارجه مجمع به طور سالانه تحولات و همکاری های منطقه ای و راه های افزایش و تحکیم وحدت آسیایی را بررسی می کنند، افزود:در بخش اجرای پروژه های توسعه محور تاکنون ۲۰ زمینه همکاری در موضوعات انرژی، کشاورزی، فن آوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، آموزشی و فرهنگی از سوی کشورهای عضو تعریف، پیشنهاد و تصویب شده و در هر بخش یکی از کشورهای عضو به عنوان مجری و مسئول طرح تعیین شده است.

وی اضافه کرد : هر کشوری با توجه به قابلیت ها و صلاحیت های خود در حوزه موبوطه مسئولیت انجام پروژه یا طرحی را قبول کرده است. به طور مثال چین در زمینه کشاورزی، کره جنوبی در زمینه فن آوری اطلاعات، روسیه در حوزه محیط زیست و ایران در حوزه فرهنگ و هنر مسئولیت دارند.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه 3حوزه تمدنی بزرگ وبرجسته شامل تمدن چین ،هند و ایران در قاره آسیا وجود دارد ،گفت:مسلما اگر خواسته شود در حوزه فعالیت های فرهنگی کلان و منطقه ای ، همکاری هایی صورت گیرد سردمداران تمدنی قاره می توانند در این حوزه پیشتاز بوده و تاثیرگذار باشند،چراکه این 3 حوزه تمدنی از یکدیگر جدا نیستند.

رضازاده در باره چگونگی فعالیت ایران در حوزه فرهنگی این مجمع گفت :حدود دو سالی است که این مرکز فعالیت خود را آغازکرده و از آن زمان تاکنون هر دو ماه یک بار با حضور تمام نمایندگان مجمع ( 34 کشور )در نشستی مشترک مسائل مختلف حوزه فرهنگی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین از تشکیل فدراسیون فیلمسازان بنام کشورهای عضو و چاپ داستان های کوتاه از فرهنگ ها ی مختلف آسیا به عنوان اقدامات این مرکز طی دوره فعالیتش خبر داد.

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
تروریست های داعش از هیفا وهبی ،خواستار رابطه جنسی شدند
مضرات ماساژ پوست نوزاد با روغن‌های گیاهی
ماشروم برگر سوخاری بدون گوشت
روزنامه "قانون" رفع توقیف شد
آغاز نام نویسی وام ضروری 3میلیونی بازنشستگان
محمد تقی فهیم سیگار به دست در برنامه "هفت"+تصویر
استخدام ۴ ردیف شغلی در شرکت تیلکو صنعت غرب در همدان
عکس گلشیفته در آغوش محسن نامجو !!
پسر عرب به دلیل ارتباط جنجالی اش با مدل۲۱ ساله آمریکایی دستگیر شد/تصاویر
دلیل عزل وزیر آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی
چگونه کشیدگی بوجود آموده در عضله همسترینگ را التیام دهید؟
لباس جالبدو بازیگر زن ایرانی در فرش قرمز جشنواره رم ایتالیا +عکس
دو آپدیت بعدی PES 2017 رزولوشن 4K و چهره‌های واقعی را به بازی اضافه می‌کنند
تصویر "زابیواکا" نماد رسمی جام جهانی 2018 روسیه
استخدام کارشناس و کارشناس ارشد کامپیوتر در گروه نرم افزاری آتیران
اگر می خواهید ابروهای تان را هاشور بزنید حتما این مقاله را بخوانید
طرز تهیه کوکی بادام
نامه شاکیان سعید طوسی به رئیس ‌قوه قضائیه
کولر آبی در صدر صادرات لوازم خانگی
مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی طلاق گرفتند!؟