سوء مدیریت در راهبرد آب زاینده رود/ کج سلیقگی و تصمیم گیری های سیاسی در کنار کاهش نزولات آسمانی


با دیگران به اشتراک بگذارید

سوء مدیریت در راهبرد آب زاینده رود/ کج سلیقگی و تصمیم گیری های سیاسی در کنار کاهش نزولات آسمانی

خبرگزاری فارس: سوء مدیریت در راهبرد آب زاینده‌رود/ کج سلیقگی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی در کنار کاهش نزولات آسمانی

نماینده مردمان فلاورجان در مجلس نقل کرد: امروزه به واسطه نبود برنامه ریزی صحیح، کج سلیقگی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی و غیرکارشناسی در کنار کاهش نزولات آسمانی شاهد خشک شدن زنده رود هستیم.

سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردمان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره جدید زاینده رود،‌ اظهار داشت: هزاران سال است که زاینده رود بزرگ‌ترین رودخانه فلات مرکزی کشورمان، از زردکوه بختیاری سرچشمه و به آبگیر گاوخونی سرازیر می‌شود و مهد فرهنگ، تمدن و هنر اقلیم چندین هزار ساله منطقه است.

وی افزود: ساکنین حوضه آبریز زاینده رود سالیان سال به زندگی خود توجه کرده و در ادوار گوناگون مظهر شجاعت، ایثار و مجاهدت‌های بی‌شماری بوده‌اند که حیرت بشر را به خود معطوف کرده است. نه تنها زاینده رود چشم و چراغ اصفهان، بلکه چشم و چراغ فلات مرکزی کشورمان و کشور عزیزمان است ولی امروز این رود زندگی بخش و قلب اصفهان خشک و خاموش شده است.

نماینده مردمان فلاورجان همچنین تصریح کرد: به موازات کاهش ذخائر آبی و افزایش معضلات زندگی کرد محیطی، اجتماعی و اقتصادی شاهد بروز اختلاف و گسستگی بین مردمان شهرها و استان‌هایی هستیم که قوی‌ترین پیوندهای اجتماعی بین آنها موجود بوده است.

علاقمندان به محیط زندگی کرد، کارشناسان و سازمان‌های غیر دولتی زندگی کرد محیطی بیش از ده سال است که نسبت به وضعیت رو به وخامت زاینده رود هشدار داده‌اند و این نکوداشت مصداق دیگری از این آگاهی بخشی است.

موسوی لارگانی ادامه داد: امروزه به واسطه نبود برنامه ریزی صحیح، کج سلیقگی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی و غیرکارشناسی در کنار کاهش نزولات آسمانی شاهد خشک شدن زنده رود هستیم که عارضه های منفی بهداشتی و زندگی کرد محیطی، مرگ آبزیان، بیکاری کشاورزان و دامداران حاشیه حوضه آبریز بخشی از آثار سوء آن است و در آخرین مرحله شاهد خشک شدن آبگیر گاوخونی و تبدیل آبگیر به مؤسسه بزرگ تولید ریزگردهای نمکین از کف آبگیر و انتقال آن به سمت استان‌های دیگر از جمله قم و تهران خواهد بود. ریزگردهایی که با خود عناصر ناپاکی را از بستر آبگیر منتقل می‌کنند.

«انتقال آب زاینده رود به سایر استان‌ها، بهره‌برداری بیش از حد آب زاینده رود در توسعه صنایعی همچون فولاد و آهن و سیمان، طرح‌های غیر کارشناسی نظیر ایجاد باغات در ارتفاعات استان همجوار، کاشت محصولات نامتناسب با اقلیم منطقه، برداشت‌های غیرمجاز بالادست و زراعت غیراصولی و موارد مشابه دیگر حاکی از سوء مدیریت در راهبرد آب زنده رود است. در اصل باید نقل کرد بی‌تدبیری بیشتر از بی‌آبی زاینده رود را می‌رنجاند. میزان بارندگی و حجم آب زاینده رود در دهه گذشته نشان می‌دهد بیش از آن که با خشک سالی در ارتباط باشد به سوءمدیریت ارتباط می دارد.

این نماینده معضلات زندگی کرد محیطی، کاهش گردشگران، تعطیلی صنایع دستی، نابودی پل های تاریخی اصفهان، بیکاری کشاورزان و دامداران حاشیه زاینده رود و پیامد اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی مرتبط با آن را تنها گوشه‌ای از پیامد ادامه روند خشک شدن زاینده رود برای جمیت ۵ میلیونی ساکنان منطقه عنوان کرد.

وی بر همین اساس افزود:‌ از این رو لازم است هرگونه بخشش و انتقال آب زاینده رود به سایر استان‌ها از محل پروژه‌های جدید باشد نه آب موجود در بستر رودخانه که متعلق به حقآبه داران است. همچنین باید انتقال آب از ۱۴ سال گذشته به سایر استان ها نیز جبران گردد.

موسوی لارگانی همچنین اجرای دقیق و کامل مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب را از جمله اقدامات لازم برای حل بحرانی کم‌آبی زاینده رود عنوان کرد و نقل کرد: آب نکته نیاز صنایع باید با مصرف بالا از جمله فولاد و موارد مشابه از پساب تامین و توسعه این صنایع در استان نکته تجدید نظر و آب زاینده رود صرف شرب و کشاورزی اصولی و منطقی گردد. توسعه اینشکلی صنایع مستلزم اختصاص آب بیشتر به این بخش از محل حقآبه های کشاورزان خواهد شد و علاوه بر این که مصرف آب را چندین برابر زیاد خواهد کرد آسیب‌های زندگی کرد محیطی، ناپاکی خاک، هوا و نتایج سوء دیگر را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پروژه انتقال آب بین حوزه بن-بروجن از حوزه زاینده رود به کارون جهت مصارف صنعتی در استان چهارمحال که معادل ۲۵% حق آبه آبگیر گاوخونی است باید به آبریز سرازیر و از پساب تامین شود، افزود: اتخاذ تدابیر عالی جهت حفظ زاینده رود از سرچشمه تا آبگیر گاوخونی با مدیریت یکپارچه و صحیح، همان گونه که با رویکرد ملی به احیاء دریاچه ارومیه گریه نکرده شد امری لازم به نظر می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز و نقش جامع منابع آب باید در اولویت برنامه های ملی قرار گرفته و اقدامات اثرگذار در ارتباط با آن ها انجام پذیرد، نقل کرد: اصلاح سیستم‌های آبیاری و مدد جهاد کشاورزی به کشاورزان در زمینه بهبود سیستم‌های آبیاری و توقف کاشت محصولات با مصرف آب بالا و اصلاح فضای سبز توسط شهرداری ها و کاشت گیاهان کم مصرف نیز لازم و لازم است.

رئیس گردهمایی نمایندگان استان اصفهان در ادامه پیش گیری از ساخت و ساز و تجاوز به حریم رودخانه، زیان دیدن پل های تاریخی و ورود پساب شهری و صنعتی به زاینده رود را از دیگر موارد لازم و نکته توجه برشمرد و تصریح کرد: قانون استانی شدن آب با رویکرد به منافع ملی باید اصلاح و از نظریات علمی کارشناسان خبره و صاحب نظر بهره گرفته شود. با توجه با بالا بودن مصرف سرانه آب در کشور در مقایسه با کشور های دیگر لزوم فرهنگ سازی در بین مردمان و اصلاح فرهنگ مصرف و اهداء وسایل و تجهیزات کاهنده مصرف آب به خانوار ها و تلاش مستمر رسانه ها و اقدام اثرگذار شهروندان در این زمینه لازم است.

«زنده رود مهم‌ترین رودخانه دائمی مرکز کشورمان است که با انتقال نسنجدیده و عجولانه آب آن به مناطق دیگر، خشک و اکوسیستم آن دچار مشکل اساسی شده است، هدف از این نامگذاری ایجاد حساسیت عمومی در بین شهروندان و به مخصوص مقامات استانی و کشوری نسبت به معضلات این رود زنده است.»

وی در خاتمه روز نکو داشت زاینده رود را گرامی داشت و نقل کرد: امید است با عزم ملی از جانب مسئولان و مردمان،‌زندگی دوباره به شاهرگ حیاتی فلات مرکزی کشورمان بازگردد.

– با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد –

نگارش : پری خ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب به که شايد گفت اين نکته که در عالم
««« »»»
رخساره به کس ننمود آن شاهد هرجايی

سوء مدیریت در راهبرد آب زاینده رود/ کج سلیقگی و تصمیم گیری های سیاسی در کنار کاهش نزولات آسمانی

TT / 92 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال