http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مناظره پس از هشت ریشتر زلزله

مناظره پس از هشت ریشتر زلزله

محمدرضا اسلامی نوشت: برای بسیاری سوال بود که گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی اخیر چگونه خواهد بود.

گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی

ترامپ که در مناظرۀ اول، خنثی عمل کرده بود، این بار بسیار تهاجمی تر ادامه داد و مجدّد بحثِ ایمیل های هیلاری را پیش کشید و این بار به صراحت عنوان کرد که «اگر رییس جمهور شوم یک دادستان را مسئول زندان کردن تو و پرونده تو خواهم کرد». گفته می شود که اشاره صریح به بحث زندانی کردن کاندیدای دیگر، اولین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا رخ می دهد.

دقایقی پیش مناظرۀ دوّم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پایان رسید و این مناظره که تحت الشعاع رسواییِ نوارِ تازه افشا شده از صحبت های ترامپ بود به عنوان نقطۀ عطفی در جریانِ این انتخابات تلقی می شد. برای بسیاری سوال بود که گردش ماجرای انتخابات پس از رسوایی اخیر چگونه خواهد بود و این مناظره به نحوی نماد مسیر پیش روی قلمداد می شد. شاید بتوان به طور خلاصه چنین گفت که به رغم این بمبِ رسانه ای که در کمپین ترامپ منفجر شد، او در این مناظره بسیار فراتر از انتظار و بهتر از پیش بینی ها حضور پیدا کرد. برخلافِ نوبتِ قبل (مناظره 26 سپتامبر- 5مهرماه)، دو کاندیدا پس از ورود به محل مناظره ، حاضر به دست دادن با یکدیگر نشدند که نماد روشنی از تغییر در اوضاع و احوال کارزار انتخاباتی بود.

مناظره با سوال از ترامپ راجع به صحبت هایش در نوار اخیر شروع شد و عبور سریع و رندانه ترامپ از این بحث باعث تعجب و بیش از انتظار بود:

«اینها صحبت های رختکن بوده (Locker room talk) . من عذرخواهی کردم . از خانواده ام هم(؟!).ولی وقتی هیلاری حرف های یازده سال پیش من رو به رخ می کشه باید از خودش شرمنده باشه . کاری که بیل کلینتون کرده هیچ کسی در تاریخ کشورما با زن ها نکرده است. من قبل از مناظره در نشستی خبری چهار زن را معرفی کردم که بیل به آنها تعدی داشته است. اما منِ واقعی این نیستم . من کسی هستم که داعش را نابود خواهد کرد. من دنبال داعش خواهم رفت و از بین برنده ی امر مهمی مثل داعش خواهم بود (!)»

شروعی با صدای آرام ، حتی نزدیک به لرزش در صدا ، در ادامه، با حالتِ تهاجمی ادامه یافت و ترامپ که در مناظرۀ اول، خنثی عمل کرده بود، این بار بسیار تهاجمی تر ادامه داد و مجدّد بحثِ ایمیل های هیلاری را پیش کشید و این بار به صراحت عنوان کرد که «اگر رئیس جمهور شوم یک دادستان را مسئول زندان کردن تو و پرونده تو خواهم کرد». نوبتِ قبل در تمام طول مناظره ترامپ هیلاری کلینتون را “خانم وزیر” ( Secretary ) خطاب می کرد و در عوض هیلاری او را “دونالد” خطاب می کرد. اما این بار ترامپ در تمام طول صحبت هایش، هیلاری را “او” (She ) خطاب کرد. سه یا چهار بار به صراحت گفت که تو باید خجالت بکشی از آنچه در گذشته مرتکب شده ای . سفیر ما در بن غازی (لیبی) کشته شد به خاطر سهل انگاری های تو و … .

گفته می شود که اشاره صریح به بحث زندانی کردن کاندیدای دیگر، اولین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا رخ می دهد.
در خصوص بحث فرار مالیاتی هم ترامپ این بار مدعی تر عنوان کرد که: ” من از قوانین استفاده کرده ام . اگر قانون بد بوده ، شما که سی سال در سِمَت های مختلف بودی، چرا قوانین رو عوض نکردی؟ چون دوستانِ خودت از این قوانین استفاده می کنند. همان کسانی که به تو پول می دهند از این قوانین استفاده می کرده اند. “
شاید عجیب ترین بخش این مناظره ابراز نظر صریح در بحث داعش بود و وی در برابر اتهام به دوستی اش با پوتین و روسیه گفت: «من را هیچ کاری به پوتین نبوده و نیست. نمی دونم خوبه یا بد . ولی می دونم روسیه داره داعش رو می زنه. بشار اسد داره داعش رو می زنه و روسیه در هوا و ایران هم در زمین دارند داعش را می کشند. ولی “شماها” در سوریه به گروههایی سلاح می دهید که درست نمی شناسیدشون»

نکته جالب پایان مناظره بود که از کاندیداها خواسته شد تا یک نظر مثبت راجع به یکدیگر بگویند. هیلاری گفت که فرزندان ترامپ افرادی مایه افتخار هستند. ترامپ هم گفت: هیلاری کسی است که کار را ترک نمی کند. شروع تند و پرتنش مناظره بدین شکل تمام شد.
شاید بتوان گفت که برنده قطعی مناظره امشب ، بر خلاف نوبت قبل، دونالد ترامپ بود به رغم زلزله ای که دو روز پیش ارکان آبرو و حیثیت کمپین ترامپ را تا هشت ریشتر تکان داد.

* پی نوشت: شاید بتوان گفت ریشۀ این موفقیت نه در هوشمندی دونالد ترامپ، که در کارنامۀ پر از نقطه ضعف هیلاری مستتر است. روزهای پرحادثه در پیش است.

منبع : خبرآنلاین 

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
طرز تهیه پای پنیر و تخم مرغ/عکس
خانه‌ای که عشق ساخت
استخدام بازاریاب حرفه ای فروش در شرکت برنا ارتباط کوثر
برخی از روستاهای خراسان شمالی از انشعاب غیرمجاز استفاده می کنند
مهناز افشار و دخترش لیانا
با خط قرمزهای مهریه آشنا شوید
استخدام پیک موتوری جهت یک رستوران در البرز
خواب خوب و کافی در جلوگیری از چاقی سودبخش است
زنی که ۱۶‌ دوقلو،‌۷‌ سه‌‌قلو و ۴‌ چهار‌قلو زاییده‌ است!! (تصاویر)
پیکر زنده‌یاد رضا رستمی فردا در همدان تشییع می‌شود
استخدام کارشناس فروش،مسئول دفتر در شرکت نوین مارکتینگ
ازدیاد احتمال بیماری سرطان با مصرف بسیار گوشت سرخ شده و کبابی
تصاویر مدل ساعت مچی جدید مردانه و پسرانه برند
توقف پرسپولیس مقابل مدافع قهرمانی
این غذاها سرطان معده می‌آورند
استخدام تعدادی موتور سوار در پیک چاپار فردیس
۵۶ فرصت سرمایه گذاری در استان مرکزی شناسایی شد
عقیده جنجالی آنجلینا جولی درباره داعش و مسلمانان
قلعه نویی علیه داور
استخدام ویزیتور حضوری با بیمه،پورسانت و دوازده مدل پاداش