خطر التهاب برای کلیه ها


با دیگران به اشتراک بگذارید

خطر التهاب برای کلیه ها

تصویر و عکس خطر التهاب برای کلیه ها

التهاب کلیه با چه علامت هایی در مبتلایان بروز میدهد تشخیص آن با چه روش هایی امکانپذیر خواهد بود ؟با انجام سونوگرافی و درد در پهلوها برخی افراد مشکوک به التهاب کلیه خواهند شد و برای دریافت درمان های گوناگون به پزشک مراجعه می کنند گلومرولونفریت حاد و مزمن و نفریت بینابینی و نفروپاتیIgA  انواع گوناگون التهاب کلیه می باشند که در صورت نبود درمان به موقع قادر هستند باعث نابود شدن کلیه شوند.

التهاب کلیه نخست از روی آزمایش‌های عادی خون و ادرار شناسایی کرده می‌شود. کشف کردن پروتئین در ادرار می‌تواند گویای این باشد که کلیه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند.

برای درک و شناخت معضلات کلیه مانند التهاب کلیه، بهتر است بحث را با عنوان کردن پیش‌زمینه‌ای درباره این‌که اصلا کلیه‌ها چه هستند و کارشان چیست آغاز کنیم.
کلیه‌ها دو اندام لوبیا‌شکل و اندازه مشت دست هستند که درست زیر دنده‌ها و در ناحیه چپ و راست ستون فقرات قرار دارد. کلیه‌ها، مواد ناخالص و آب زاید را از خون خارج ساخته و حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ کوارت (معادل ۹۸/۰ لیتر) از خون را به طور روزانه تصفیه می‌کنند. هر کلیه متشکل از هزاران ساختار به نام گردیزه است که در آن عمل عمده تصفیه‌سازی خون انجام می‌شود. در گردیزه‌ها، یک فرآیند پاکسازی دو مرحله‌ای انجام می‌شود و آنچه بدن به آن نیاز دارد، از آنچه نیاز ندارد و باید از شرش خلاص شود، تفکیک می‌شود.
فیلتری به نام گویینه، سلول‌های خونی و پروتئین را در حیطه خود قرار می‌دهد، بعد آب و مواد اضافی را به فیلتر دوم می‌فرستد که آن را نایچه می‌نامند. مواد معدنی در نایچه جمع می‌شوند. پس از آن، چیزی که به جا می‌ماند در قالب ادرار بدن را ترک می‌کند. التهاب کلیه نوعی مریضی است که در آن نایچه‌های کلیه و بافت‌های هم‌جوار آن عفونی شده و همین مسئله به کلیه زیان وارد می‌کند.
وقتی که کلیه‌ها زیان می‌بینند، نمی‌توانند عملکرد درستی داشته باشند. مواد اضافی و رسوبات در آن تجمع یافته و منجر به بروز معضلات جدی سلامت می‌شود. اگر این مریضی خیلی حاد باشد یا مدت زمان زیادی ادامه یابد، منجر به نارسایی کلیه می‌شود.
انواع التهاب کلیه
گلومرولونفریت حاد: این نوع التهاب کلیه می‌تواند به ناگهان پس از یک عفونت شدید مانند گلودرد میکروبی، هپاتیت و یا HIV تشدید یابد. از طرفی امکان می دارد جراحت آکله هم سبب بروز آن شده و بیماری‌هایی که شیوع کمتری دارند مانند سندروم گودپاسچر و یا گرانولوماتوز همراه با پلی‌آنژیت (GPA) هم مسبب آن باشد. این مریضی به مراقبت‌های شدید پزشکی به منظور جلو گیری از زیان نیاز دارد.
سندروم آلپورت: این مریضی می‌تواند به نارسایی کلیه و نیز معضلات بینایی و شنوایی بیانجامد. این مریضی اغلب در خانواده‌ها رخ داده و در مردان حادتر است.
گلومرولونفریت مزمن: این مریضی به کندی پیشرفت کرده و در مراحل اولیه، تنها علائم کمی از خود نشان می‌دهد و می‌تواند سبب زیان به کلیه و نارسایی آن شود. این مریضی اغلب در خانواده‌ها بروز یافته و امکان می دارد پس از بروز یک مریضی حاد، شدید شود.
نفروپاتی IgA: یکی از شایع‌ترین التهاب‌های کلیه سوای بیماری‌های مرتبط با قند خونیها یا جراحت آکله، همین مریضی است. این مریضی وقتی تشدید پیدا می‌کند که مواد اضافی و رسوبات پادتن‌ها در کلیه بوجود آمده و سبب التهاب می‌شوند. این مریضی در مردان شایع‌تر از بانوان بوده و به ندرت در جوانان بروز پیدا می‌کند چرا که علائم اولیه آن به آسانی قابل شناسایی نیست. این مریضی را می‌توان با داروهای مربوط به فشار خون درمان کرد.
نفریت بینابینی: این مریضی اغلب خیلی با سرعت تشدید یافته و به دلیل مصرف دارو یا انواع عفونت رخ می‌دهد. این مریضی بر بخشی از کلیه که  اغلب به نام بخش بینابین در کلیه شناخته می‌شود تأثیر می‌گذارد. اگر بیماران بلافاصله مصرف داروهایی را که سبب بروز مشکلات‌اند قطع کنند، ظرف چندین هفته بهبود خواهند یافت.
علل التهاب کلیه
التهاب کلیه علل گوناگون و متعددی دارد. در برخی موارد، علت آن امکان می دارد چندان شاخص و بارز نباشد. التهاب کلیه و مریضی کلیوی اغلب در خانواده‌ها بروز یافته و همین نشان‌دهنده وجود نوعی ارتباط ژنتیکی است. عفونت‌هایی مانند HIV و هپاتیت B و یا C هم می‌توانند مسبب بروز التهاب کلیه باشند.
حدودا ۶۰ درصد از افرادی که دچار جراحت آکله هستند – نوعی مریضی خودایمنی – دچار التهاب کلیه هم می‌شوند. در نتیجه می‌توان نقل کرد بین این مریضی و معضلات مربوط به دستگاه مطمئنی هم ارتباط‌هایی وجود دارد. در برخی موارد، داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها هم می‌توانند به کلیه زیان وارد کرده و منجر به التهاب کلیه شوند. مصرف زیاد قرص‌های مسکن، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب و قرص‌های ادرارآور هم می‌توانند سبب بروز التهاب کلیه شوند.
عوامل خطرزا
مهم‌ترین عوامل خطرزای مربوط به مریضی کلیوی عبارتند از:
-سابقه خانوادگی مریضی کلیوی
-فشار خون بالا
-قند خونیها
-اضافه وزن می‌ داری
-مریضی قلبی
-سنین ۶۰ سالگی و بالاتر
علائم التهاب کلیه
علائم التهاب کلیه اغلب در سطوح اولیه آن چندان شدید نیست. با این همه، به منظور مراقبت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های دائمی، اگر هر یک از علائم زیر را دیدید باید قویا مراقبت‌های پزشکی را به انجام رسانید:
-تحول در عادت‌های ادراری
-تورم در نقاط گوناگون بدن خصوصا در دست‌ها، پاها، قوزک پا و صورت
-تحول در رنگ ادرار
-ادرار کف‌آلود
-وجود خون در ادرار
تشخیص التهاب کلیه
التهاب کلیه نخست از روی آزمایش‌های عادی خون و ادرار شناسایی کرده می‌شود. کشف کردن پروتئین در ادرار می‌تواند گویای این باشد که کلیه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند. انجام امتحان خون که می‌تواند مواد اضافی موجود در خون یعنی کراتینین را مشخص کند، اطلاعات اهمیتی می داری درباره سلامت کلیه‌ها نمایان خواهد کرد. خوب ترین روش برای بررسی و بررسی کردن التهاب کلیه انجام نمونه‌برداری است. برای این عمل، پزشک از یک سوزن برای برداشتن قسمتی از کلیه و تحقیق روی آن بهره خواهد گرفت.
چه وقت باید به پزشک مراجه کنید؟
وجود خون در ادرار، یا رنگ مایل به قهوه‌ای ادرار از نشانه‌های بارز التهاب کلیه بوده و باید سریعا تحت درمان پزشکی قرار گیرد. سایر نشانه‌ها شامل ادرار کف‌آلود، بروز تحول در دفعات دفع ادرار و تورم در پیرامون صورت و قوزک پا است. همه این‌ها علائم التهاب کلیه محسوب می‌شوند و باید توسط پزشک چک شوند.
درمان التهاب کلیه
درمان التهاب کلیه تا حد زیادی بر این اساس صورت می‌گیرد که آیا این مریضی حاد یا مزمن بوده و یا با سایر بیماری‌ها مانند جراحت آکله ارتباط می دارد یا خیر. التهاب حاد کلیه در برخی مواقع به خودیِ خود خوب می‌شود. این مریضی معمولا مستلزم درمان با دارو و روش‌های خاصی است تا قادر باش مایعات زاید و پروتئین‌های خطرناک را از آن خارج ساخت.
درمان التهاب مزمن کلیه معمولا مستلزم چک‌آپ‌های مداوم و مرتب کلیه و سنجش فشار خون است. پزشک برای مهار فشار خون شما و کاهش تورم، قرص‌های ادرارآور برایتان تجویز خواهد کرد. از طرفی می‌تواند داروهایی هم تجویز کند که از دستگاه مطمئنی بدن در مقابل هر نوع حمله به کلیه‌ها مراقبت می‌کند. تغییرات رژیمی مانند کاهش دادن و قطع مصرف پروتئین، نمک و پتاسیم هم جزو دستورات پزشک است.
التهاب کلیه در مراحل حاد اغلب بازخورد خوبی نسبت به درمان دارد. در برخی مواقع، سال‌ها پس از عود کردن التهاب کلیه، افراد دچار گلومرولونفریت می‌شوند. هرچند این بیماری‌ها همواره قابل درمان نیستند، اما درمان عالی مانع از عود کردن مجدد مریضی شده و از کلیه‌ها محافظت می‌کند.
مورد اهمیتی می داری که باید به دلیل داشت، انجام دقیق دستورات پزشک به منظور جلو گیری و کاهش دادن زیان به کلیه است. اگر کلیه دچار نارسایی شود، خوب ترین گزینه‌های به‌جا مانده، عمل دیالیز کلیه یا پیوند آن است. دیالیز نوعی فرآیند پزشکی است که طی آن، مواد اضافی و مایعات زاید از کلیه‌ها پاک شده و مواد شیمیایی خون را در سطح متعادلی نگه می‌دارد.
جلو گیری از التهاب کلیه
با رعایت و انجام این دستورالعمل‌های تندرستی، می‌توانید تا حد زیادی از بروز التهاب کلیه پیش گیری کنید:
-داشتن وزن متعادل
-ترک دخانیات
-حفظ فشار خون با وجود محدودیت‌های سلامت
-حفظ قند خونیها در سطح متعادل با توجه به محدودیت‌های سلامت
-ورزش
یک رژیم غذایی سالم از سلامت کلیه‌ها محافظت خواهد کرد. به افرادی که معضلات کلیوی دارند اغلب پیشنهاد می‌شود تا پروتئین کمتری خورده و مصرف نمک را قطع کنند. یکی دیگر از کارهایی که می‌توان به انجام رساند، مشورت با متخصص غذایی است تا قادر باش یک رژیم غذایی متناسب با عملکرد کلیه را پیش گرفت و تا حد امکان از مصرف داروهایی مانند داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی که به کلیه‌ها زیان وارد می‌کند پرهیز نمود.
جراحت آکله و التهاب جراحت آکله در کلیه چیست؟
جراحت آکله نوعی مریضی خودایمنی است که طی آن دستگاه مطمئنی بدن به بافت‌های خودش حمله می‌کند. بیش از نیمی از افرادی که دچار جراحت آکله هستند در نهایت به جراحت آکله کلیه مبتلا می‌شوند، یعنی وقتی که مریضی منجر به التهاب کلیه‌ها خواهد شد. علائم این مریضی واژه است از:
-ادرار کف‌آلود
-فشار خون بالا
-تورم ساق پا، قوزک پا و پاها
همه این علائم همراه با علائم جراحت آکله بروز پیدا می‌کند؛ علائمی مانند معضلات مفصلی، تب و انواع کهیر.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد —

نگارنده : فرشاد ق.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيرون جهيم سرخوش و از بزم صوفيان
««« »»»
غارت کنيم باده و شاهد به بر کشيم

خطر التهاب برای کلیه ها

TT / 195 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال