توصیه استاد اخلاق به شاعران جوان


با دیگران به اشتراک بگذارید

توصیه استاد اخلاق به شاعران جوان

جمعی از شاعران کشور با اساتید اخلاق و مراجع عظام تقلید دیدار کردند.

تصویر و عکس   توصیه استاد اخلاق به شاعران جوان

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حاشیه دومین شب از «شب های مقاومت» و همزمان با ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، گروهی از شاعران کانون «شهرستان ادب» در ابتدای این هفته با علما و مراجع عظام تقلید اصفهان دیدار کردند.

در این دیدار صمیمانه مهدی جهاندار، زهرا سپهکار، احمدرضا رضایی، و حسن صنوبری همراه با جمعی از علاقه مندان ادبیات با حضرت آیت الله مظاهری، مرجع تقلید و رئیس حوزه علمیه اصفهان و آیت الله ناصری، استاد برجسته اخلاق دیدار و در فضایی صمیمانه از محضر این بزرگان کسب فیض کردند.

شاعران شهرستان ادب ابتدا با آیت الله حسین مظاهری دیدار کردند. این مرجع تقلید با نقل قولی از مرحوم محدث قمی نقل کرد: شاعری در مدح ائمه اطهار(ع) شعری در قالب ارجوزه (قصیده ای رجزگونه) سروده بود. مرحوم صاحب جواهر، (که جایگاهی بی نظیر در فقه شیعی دارد و امام خمینی(ره) فرموده اند ما افتخار می کنیم که فقه ما جواهری است) با عنایت به این شعر می فرمایند: من حضور می دارم ثواب جواهر را به این شاعر بدهم و او ثواب آن ارجوزه را به من دهد. این نشان از جایگاه اصلی شعر در اندیشه اسلامی دارد.

آیت الله مظاهری در پایان این دیدار اهمیت سرایش برای امام حسین(ع) و همچنین مفهوم بلند «شهادت» را به شاعران متذکر شد.

در دیدار دیگر، آیت الله ناصری، استاد برجسته اخلاق، پیشنهادهایی در تهذیب نفس برای شاعران شهرستان ادب ارائه و تصریح کرد: شاعر برای سرایش یک شعر خوب باید بتواند حجاب های ظلمانی را حذف بکند و به حجاب های درخشان برسد. هرچند بزرگان همین حجاب های درخشان را هم حذف میکنند، اما برای امثال ما کشف همین حجاب های ظلمانی و رسیدن به حجاب های درخشان بالاترین مرتبه است.

وی همچنین با آرزوی نزدیک بودن فرج حضرت ولی عصر (عج)، به شاعران پیشنهاد داد که برای حضرت مهدی(عج) شعر بسرایند.

این استاد اخلاق درباره شعر نیز در سخنانی نقل کرد: در مدح شعر روایت بسیار داریم. اولیای الهی نیز اشعار بسیاری سروده اند و مراتب توحید و ولایت را به شیوه های گوناگون در اشعار خود بازتاب داده اند. آیت الله کمپانی که بحر مواج معارف بود، مرجع تقلید نیز بودند، قریحه ای هم در شعر داشتند. سید حبیب خراسانی نیز دیوانی دارند که مناسب است. کسانی که قادر هستند شعر بسرایند خداوند به آنان در واقعیت عنایت کرده است.

وی سپس به جوانان پیشنهاد داد: در هیچ کاری هدف ما نباید جهان باشد، بلکه باید رضایت خداوند و حضرت مهدی(عج) باشد. باید توجه داشته باشیم که آبرو فقط در پیشگاه خداوند و حضرت مهدی است که معنا دارد. مواظب باشیم آن مکان آبروی مان نرود.

— همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد —

نگارنده : فرنوش ج.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سرشک گوشه گيران را چو دريابند در يابند
««« »»»
رخ مهر از سحرخيزان نگردانند اگر دانند

توصیه استاد اخلاق به شاعران جوان

TT / 45 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال