لابی ملکه انگلیس با استرالیا برای ریاست فرزندش بر کشورهای مشترک المنافع


با دیگران به اشتراک بگذارید

لابی ملکه انگلیس با استرالیا برای ریاست فرزندش بر کشورهای مشترک المنافع

خبرگزاری فارس: لابی ملکه انگلیس با استرالیا برای ریاست بچه اش بر کشورهای مشترک المنافع

یک روزنامه انگلیسی نگاشت ملکه این کشور در سال ۲۰۱۳ با دولت زمان استرالیا لابی کرد تا فرمانروایی بر کشورهای مشترک المنافع را که لزوما حق بچه اش نیست، برای وی به ارث قرار بدهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی تایمز در گزارشی افشا کرد ملکه الیزابت برای به ارث قرار دادن فرمانروایی کشورهای مشترک المنافع در سال ۲۰۱۳ با دولت استرالیا لابی کرده است.

روزنامه استرالین به نقل از تایمز نگاشت، سال ۲۰۱۳ میلادی بالاترین مشاور ملکه برای ماموریتی مخصوص به شهر آدلاید در جنوب شرق استرالیا مسافرت کرد.

در سال ۲۰۱۳ جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا بود و فرستاده مخصوص ملکه قصد داشت گیلارد را قانع کند که شاهزاده چارلز، فرزند ارشد ملکه جانشین وی برای ریاست بر ۵۳ کشور مشترک المنافع باشد.

پرنس چارلز شاهزاده ولز، ولیعهد ملکه برای پادشاهی بر بریتانیا و ایرلند شمالی است و در صورت مرگ یا کناره‌گیری الیزابت دوم گزینه اول جانشینی خواهد بود اما وی لزوما پس از مادرش فرمانروای کشورهای مشترک المنافع نیست.

زن گیلارد هفته گذشته در سخنرانی در دانشگاه کینگ لندن درباره ملاقات سرّی خود با فرستاده ملکه انلگیس نقل کرد و اضافه کرد این ملاقات به بیانیه‌ای منتهی شد که درباره وظایف مربوط به فرمانروای کشورهای مشترک المنافع است.

از سوی دیگر پروفسور فیلیپ مورفی دبیر کانون مطالعات کشورهای مشترک المنافع نقل کرد سخنان گیلارد کاملا محتاطانه بود و اضافه کرد که وی فکر می‌کند قصر باکینگهام در تلاش است همه چیز را به سویی پیش ببرد تا چارلز جانشین مادرش برای کشورهای مشترک المنافع شود.

این پروفسور انگلیس در ادامه تاکید کرد امکان نمی دارد که برای جانشینی فرمانروای کشورهای مشترک المنافع قانونی به ثبت رسانده شود اما تمام آنچه قصر باکینگهام در تلاش است آگاهی دار دست کشف کند ایجاد این استثناست تا چارلز جانشین ملکه برای ریاست بر کشورهای مشترک المنافع باشد.

کشورهای مشترک‌المنافع چیست و چه کسی فرمانروای بعدی آن می‌شود؟

کشورهای مشترک المنافع مجموعه‌ای از ۵۳ کشور مستقل است که همگی جز موزامبیک و کامرون قبلا مستعمره بریتانیا بودند. در واقع آنچه امروز به نام مشترک‌المنافع می‌شناسیم بازمانده از یک امپراطوری استعمارگر است که در آغاز تشکیل تمام اختیارات آن‌ کشورها را در دست داشت اما پس از شورش و طلاق ۱۳ مستعمره آمریکای شمالی تغییراتی در شیوه نفوذش در این کشورها اتخاذ کرد.

کشورهای مشترک المنافع پس از جنگ دنیاای اول و در راستای ادامه نفوذ بریتانیا بر مستعمرات استقلال کشف کرده تاسیس شد و امتیازاتی را برای همه اعضا قایل بود. برخی اعضا مانند کانادا،‌ استرالیا و نیوزلند ملکه یا سلطان بریتانیا را رئیس تشریفاتی کشور خود می‌دانند و در بر می داری حکومت فرمانداری کل هستند.

درحال حاضر ملکه الیزابت دوم نماد همبستگی میان تمامی ۵۳ عضو مشترک‌المنافع است. بر خلاف تصور بسیاری، جانشین ملکه برای پادشاهی بر بریتانیا جانشین وی برای فرمانروایی مشترک المنافع نخواهد بود بلکه فرمانروای بعدی کشورهای مشترک المنافع با اتفاق آراء توسط سران این کشورها انتخاب می‌شود.

***انتها***

نگارش از : دنيا ش.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر تخت جم که تاجش معراج آسمان است
««« »»»
همت نگر که موری با آن حقارت آمد

لابی ملکه انگلیس با استرالیا برای ریاست فرزندش بر کشورهای مشترک المنافع

TT / 54 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال