کشف نوع نویی از زمین لرزه


با دیگران به اشتراک بگذارید

کشف نوع جدیدی از زمین لرزه

محققان آمریکایی نوع تازه ای زمین لرزه یافته اند که قادر هست در اعماقی بیش از آنچه انتظار می رود – بیش از ۲۴ کیلومتری (۱۵ مایلی) — در گوشته فوقانی زمین رخ دهد.

تصویر و عکس کشف نوع تازه ای از زمین لرزه

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس آلرت، این نوع جدید زمین لرزه که نمی توان آن را با حسگرهای باستانی لرزه نویسی تشخیص داد، این پتانسیل را دارد که زمین لرزه هایی بسیار مخرب تر از زلزله هایی که پیش از این حدس زده میشدند، بوجود آورد.
تاکنون درک محققان در رابطه با زمین لرزه این بود که در نیمه بالایی پوسته سیاره زمین رخ می دهد زیرا به واسطه ساییده شدن صفحات قاره ای روی یکدیگر، فشار تشدید می توان.
تصور می شد که زمین لرزه ها در جنوب کالیفرنیا تنها در اعماق حدود ۱۹ تا ۲۴ کیلومتر (۱۲ تا ۱۵ مایل) رخ می دهند زیرا پایین تر از این اعماق گوشته زمین قرار دارد که بسیار داغ است و سنگ را به مایعی شبیه عسل مبدل میکند که گمان می رود قادر به ایجاد فشار لرزه ای نیست.
اما گروهی از محققان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا در پاسادنا ، زمین لرزه های کوچکی یافتند که در امتداد خط گسل نیوپورت-اینگلوود در اعماق بیش از ۲۴ کیلومتری (۱۵ مایلی ) در گوشته بالایی زمین رخ می دهند؛ این زمین لرزه ها نشانگر یک نوع کاملا جدید از زلزله هستند.
خط گسلی نیوپورت-اینگلوود مکانی است که زمین لرزه مرگبار ۶.۳ ریشتری سال ۱۹۳۳ رخ داد و در جریان آن حدود ۱۱۵ نفر در منطقه \’لانگ بیچ\’ کشته شدند.
گرچه تاکنون تعداد زمین لرزه های عمیق شناسایی شده در امتداد این گسل زیاد نیستند، اما به باور محققان، با توجه به این واقعیت که زمین لرزه ها قادر هستند به این عمق گسترش کشف کنند، احتمال دارد زمین لرزه های آتی ویرانگر تر شوند.
این تحقیق در مجله Science انتشار داده شده است.
علمی**۲۰۳۸**۲۰۱۷
مترجم: درنا محمدیان*انتشاردهنده: زهره محتشمی پور


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال