۵۵۰ کیلومتر از رودخانه های استان گلستان باید لایروبی شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

۵۵۰ کیلومتر از رودخانه های استان گلستان باید لایروبی شود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان نقل کرد: سالانه ۵۵۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان باید لایروبی شود.

تصویر و عکس   ۵۵۰ کیلومتر از رودخانه های استان گلستان باید لایروبی شود

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از استان گرگان، به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گلستان، سید محسن حسینی اظهار داشت: رودخانه ها به عنوان شریان های حیات بخش زندگی برای ادامه حیات بشر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: رودخانه ها یکی از منابع زندگی کرد محیطی اهمیتی می داری هستند که به علت جریان داشتن در مسیرهای به نسبت طولانی و مواجه شدن با شرایط و فعالیت های گوناگون طبیعی و ساخته دست بشر نکته زیان قرار می گیرند و بستری ناپایدار را پدید می آورند که از این ناپایداری ها، ورود رسوبات از حوضه ها به رودخانه ها است و برای ادامه حیات نیازمند ساماندهی و لایروبی هستند.

وی اضافه کرد: در استان گلستان ۵ حوضه آبریز وجود دارد که شامل شرق خلیج استان گرگان، قره سو، گرگانرود، اترک سفلی و نکارودعلیا است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان گلستان تصریح کرد: در شرق حوضه خلیج استان گرگان ۵ رودخانه، در حوضه قره سو ۱۵ رودخانه، در حوضه گرگانرود ۲۲ رودخانه، در حوضه اترک سفلی ۲ رودخانه و در حوضه نکارود علیا یک رودخانه وجود دارد که ۴۵ رودخانه در استان گلستان جاری است که جمع طول آن ها به ۲۷۰۰ کیلومتر می رسد.

حسینی نقل کرد: برنامه های شرکت آب منطقه ای جهت مهندسی رودخانه و مهار سیلاب در استان گلستان شامل ۸ برنامه است که نقشه برداری، مطالعات تعیین حد بستر و حریم، حفاظت از مجاری آبی، اخذ سند، تعلیم، خبر دهی و نصب تابلوهای هشدار دهند، دیواره سازی و تثبیت بستر، لایروبی و ساماندهی رودخانه از جمله این برنامه ها است.

وی اضافه کرد: در بخش لایروبی و ساماندهی رودخانه ها، از ۲۷۰۰ کیلومتر رودخانه های استان ۱۸۵۷ کیلومتر طی ۱۰ سال گذشته لایروبی شده است که به صورت متوسط می شود نقل کرد هر سال با توجه به اعتبارات کنونی ۱۸۶ کیلومتر لایروبی در رودخانه ها انجام می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان گلستان اظهار کرد: این در حالی است که حدود ۱۷۰۰ کیلومتر از رودخانه های استان گلستان هر ۳ سال یک بار نیاز به لایروبی دارند که سالیانه شامل ۵۵۰ کیلومتر رودخانه می شود که نیاز به اعتباری بالغ بر ۵.۵ میلیارد تومان دارد.

حسینی تصریح کرد: هر چندین با توجه به وضعیت اعتبارات کنونی این مقدار انجام نمی شود اما در صورت تامین اعتبار کافی و به موقع موضوع از سوی شرکت آب منطقه ای پیگیری می شود.

**اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد**

گردآوری توسط: سپيده ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خوش کرد ياوری فلکت روز داوری
««« »»»
تا شکر چون کنی و چه شکرانه آوری

۵۵۰ کیلومتر از رودخانه های استان گلستان باید لایروبی شود

TT / 44 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات