کشورمان ایران و تکنولوژی فرا زمینی سنجش از دور


با دیگران به اشتراک بگذارید

ایران و فناوری فضایی سنجش از دور

عکس ایران و فناوری فضایی سنجش از دور
ایران سال ۲۰۰۵ با گذاشتن ماهواره در مدار زمین قادر بود به حوزه فضایی وارد شود و هم اکنون نیز در میان ۱۰ کشور در بر می داری فناوری فضایی است؛ حوزه ای که کارشناسان آن را موجب اقتدار ملی آگاهی میدارند و بر ضرورت گسترش بهره گیری از کاربردهای آن تاکید دارند.

در میزگردی که ایرنا به عالیت هفته دنیاای فضا با شعار 'سنجش از دور؛ توانمندسازی فرا رسنده' به انجام رساند، 'حسن حدادپور ' رییس پژوهشگاه فضایی ایران، 'سهیل رادیوم' سرپرست مرکز تحقیقات فضایی و 'محمد سینجلی' مدیر پروژه ماهواره پارس یک، از اهمیت کاربردهای ماهواره ها و تداوم فعالیت ها طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی در ایران گزارش کردند.
شرکت کنندگان در این میزگرد با بیان این که بخش فضایی کشور به لحاظ ساختاری در چندین سال اخیر دچار تغییر و تحولات زیادی شده است، در عین حال بر متوقف نشدن فعالیت ها در این حوزه، در دو بخش غیرنظامی و ارتشی تاکید کردند و اظهار داشتند که دانشگاه ها و پژوهشگاه های فعال در این حوزه و سازمان فضایی کشور کار طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی و دستیابی به کاربردهای جدید در این حوزه را همچنان در دستور کار دارند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران در این میزگرد با اشاره به این که استفاده صلح آمیز از فضا و کاربردهای غیرنظامی برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و فعالیت ها در دو بخش ماهواره های سنجشی و مخابراتی انجام می شود، نقل کرد: دستیابی به فناوری ها و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی بر عهده پژوهشگاه فضایی است و با توجه به اعلام نیازی که از سوی سازمان فضایی کشور می شود، ماهواره های روز سنجشی و مخابراتی طراحی و ساخته می شود.
حسن حدادپور بیان کرد: یک نقشه راه مشترک در حوزه فضایی در وزارت ارتباطات وجود دارد و برنامه پژوهشگاه این است که تا سال ۱۴۰۴ ( ۲۰۲۰ ) بتوانیم اولین ماهواره مخابراتی عملیاتی ایران را در مدار قراردهیم.
وی اضافه کرد: در حوزه فضایی واقعا تجربه اساسی نداریم و با توجه به این که این صنعت یک صنعت 'های تک' است، در دنیا نیز هیچ کشوری تجربه خود را به عنوان رقیب در اختیار ما نمیگذارد؛ لازمه رسیدن به فناوری فضایی این است که در برخی موارد با سعی وخطا به نتیجه مطلوب دست یافت و این امر ایجاب میکند که برخی از برنامه ها به کندی جلو رود.
وی با اشاره به تغییر مدیریت ها و سیاست های انتخاب شده در این حوزه در کشور نقل کرد: نیاز است که ثبات بر آن شوی در لایه فضایی کشور موجود موجود باشد و یا این که بلوغ فکری بین مدیران این حوزه ایجاد شود و برنامه ها به صورت دوی آگاهی می داری به صورت پیوسته انجام شود.
حدادپور یادآور شد: از یک سال گذشته، وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات برنامه های پژوهشگاه را به صورت منسجم حمایت می کند، الان ساخت ماهواره 'ناهید یک' تقریبا با توجه به موانع مالی که داشته در حال نهایی شدن است و دو پروژه ماهواره 'پارس ۱' که ماهواره سنجشی است و 'ناهید۲' که ماهواره مخابراتی است؛ به عنوان دو پروژه محوری از شش پروژه اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در حال اجرا است.

***ساخت نمونه کیفی و فضایی ماهواره سنجشی 'پارس ۱' تا پایان سال ۹۷ 
حدادپور در خصوص فعالیت های پژوهشگاه در حوزه سنجش از دور نقل کرد: در حوزه ماهواره سنجشی، اولین محصول پژوهشگاه فضایی ماهواره 'پارس ۱' است، از یک سال و نیم گذشته فعالیت های این ماهواره با بودجه پژوهشگاه شروع شد و اکنون طراحی مفهومی آن انجام شده و طراحی اولیه خود را طی کرده است و اکنون در مرحله طراحی دقیق قرار دارد، از برنامه های پژوهشگاه فضایی این است که تا پایان سال ۹۵ نمونه مهندسی ماهواره 'پارس ۱' ساخته و نمونه کیفی و فضایی آن تا پایان سال ۹۷ ساخته شود و مورد بهره برداری قرار گیرد. 
رییس پژوهشگاه فضایی ایران نقل کرد: در حال حاضر ماهواره عملیاتی که متعلق به خودمان باشد و یا ساخته باشیم، نداریم، همه ماهواره های ساخته شده ایران تا کنون تحقیقاتی بوده و عمر کوتاهی داشته اند، تنها ماهواره مخابراتی که درصدی از مالکیت آن متعلق به ایران است ماهواره بدر است، اولین ماهواره عملیاتی سنجشی که اطلاعات در اختیار ما قرار میدهد و نسبتا قابل استفاده است، 'پارس ۱' خواهد بود .

***ساخت ماهواره سنجشی'پارس ۱' مسیری برای طراحی ماهواره های تصویربرداری با رزولوشن پایین 
'محمد سینجلی' مدیر پروژه ماهواره 'پارس ۱' نیز نقل کرد: پیش از ماهواره سنجشی 'پارس ۱' ماهواره تصویربرداری دانشگاه علم و صنعت پرتاب شد، اما خروجی این ماهواره قابل استفاده در کشاورزی و جنگلداری نبوده است، به همین دلیل گزینه اولین بار به ماهواره 'پارس ۱' اطلاق می شود چون تصویربرداری این ماهواره بالا بوده و می توان از تصاویر آن برای کشاورزی و جنگلداری بهره گرفت.
وی نقل کرد: در ماهواره 'پارس ۱' سه دوربین طراحی شده است، اولین دوربین آن دوربین چندین طیفی با رزولوشن ۱۵ متر است که در چهار طیف آبی، قرمز، سبز و مادون قرمز تصویربرداری می کند، حجم قابل توجهی از تصویربرداری در پایش منابع طبیعی و محصولات کشاورزی با این دوربین قابل پوشش است.
سینجلی ادامه داد: دوربین دیگر این ماهواره SWRI ( مادون قرمز نزدیک) است که قدرت تفکیک جاای یا رزولوشن ۱۵۰ متر دارد، از این دورربین برای ارزیابی پوشش برف، تعیین آب معادل ذوب برف و حتی مطالعات گاز زنی بهره میگیرند و دوربین سوم این ماهواره TIR است، این دوربین ها توانایی دید تصاویری را که با چشم امکان پذیر نیست، دارند و با این دوربین می توان لکه های نفتی در دریا را رصد کرد.
وی با اشاره به این که این موارد کاربردهای ماهواره 'پارس ۱' است، نقل کرد: با وجودی که امکان تهیه کرد از خارج وجود داردف اما هر سه دوربین این ماهواره در داخل کشور ساخته می شود. سیاستگذاری پژوهشگاه اینشکلی است که دوربین ها در داخل کشور ساخته شود چرا که این کار گام نخست در طراحی و ساخت ماهواره های 'پارس ۲ و پارس ۳' با قدرت تصویربرداری با رزولوشن ۵ متر و ۱متر است.

*** کاربردهای غیرنظامی فناوری سنجش از دور 
سینجلی بیان کرد: ارزیابی رطوبت خاک، ارزیابی میزان برف، میزان محصولات کشاورزی، بیابان زایی، گستره جنگل پاک کنی همه از کاربردهای مدنی و غیرنظامی ماهواره های سنجش از دور است.
وی نقل کرد: تهیه نقشه های شهری گوناگون و راه های ارتباطی از دیگرکاربردها است که با دوربین های با رزولوشن ۵ متر به پایین انجام می شود.
سینجلی با اشاره به این که تاکنون اقدام جدی در حوزه سنجش از دور در کشور اتفاق نیفتاده است، ادامه داد: ماهواره سنجشی با ماهواره مخابراتی تفاوت آن چنانی ندارد، اما نقطه تمایز ماهواره سنجشی با دیگر ماهواره ها، ایستگاه زمینی آن است، برای ایستگاه زمینی یک کلکسیون گسترده مورد نیاز است که وقتی که تصاویر خام از ماهواره گرفته میشود، پردازش های بسیاری روی آن باید انجام شود تا به دست بهره گیرنده نهایی برسد.
وی ادامه داد: فناوری ماهواره های سنجشی به دو بخش ماهواره های غیرفعال و فعال تقسیم می شود، در ماهواره های غیر فعال از انرژی خورشید که به زمین می خورد و از بازتابندگی آن بهره گرفته میشود، ماهواره های فعال نیز در حوزه رادار قرار می گیرند، اکنون در کشور در هر دو حوزه فعالیت هایی در حال انجام است.

*** سنجش از دور و مزیت های آن در حوزه فضا
'سهیل رادیوم' سرپرست مرکز تحقیقات فضایی در خصوص شعار هفته دنیاای فضا 'سنجش از دور و توانمندسازی فرا رسنده ' نقل کرد: شناسایی اجسام و پدیده ها را بدون تماس فیزیکی و براساس بازتابش امواج الکترومغناطیس سنجش از دور می گویند، با این تعریف اولین فعالیتی که در خصوص سنجش از دور انجام شد، روی بالن در سال ۱۸۵۹ در کشور فرانسه بود.
وی ادامه داد: این فناوری درجنگ دنیاای اول به کار گرفته شد، جنگ دنیاای اول برغم تمام معضلاتی که داشت، باعث بلوغ این تکنولوژی شد، جنگ دنیاای اول و به خصوص جنگ دنیاای دوم به دلیل کاربردهای حوزه ارتشی ایجاب کرد که این حوزه رشد خوبی داشته باشد، در کشور ما نیز اولین کار سنجش از دور در سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۶ در منطقه گرمسار صورت گرفت.
وی در خصوص مزیت های بهره گیری از این فناوری نقل کرد: سرعت انجام کار و پایین فرا رسیدن هزینه از مزیت های این فناوری است، به طور مثال ماهواره ای در فضا داریم با نام ' لن ست'؛ این ماهواره در هر شات عکس و تصویری که می گیرد، ۳۴ هزار کیلومتر مربع را تصویربرداری می کند.
وی بیان کرد: رصد تغییرات در پوشش های گیاهی و نیز دستیابی به تصاویری که دسترسی فیزیکی انسان دشوار است، از دیگر مزیت های این فناوری است.
وی ادامه داد: از دیگر مزایای ماهواره ها تصویربرداری هوایی و فضایی سنجش از دور تنوع طیفی الکترومغناطیس است، چشم انسان فقط طیف مرئی را رصد می کند، ما با بهره گیری از سنجنده های ماهواره و تصاویر هوایی طیف های گوناگون الکترومغناطیس را قادر هستیم گیریم و هر طیف یک نوع اطلاعات به ما می دهد. 
رادیوم اضافه کرد: در حال حاضر در دنیا از فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی، نفت و گاز، وضعیت آب و هوایی و تغییرات گاز زنی بهره میگیرند، امریکا سازمانی به نام nass دارد که عملکردی مشابه جهاد کشاورزی ما دارد، این سازمان هر سال با بهره گیری از فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی داده های ماهواره را جمع کرده و برای آن سال در اختیار کشاورزان برای بهره برداری خوب تر از محصول و برنامه ریزی در این حوزه میگذارد، متاسفانه ایران در این حوزه نسبت به دیگر کشورها بسیار عقب است. 

*** شروع به کارگیری فناوری سنجش از دور در حوزه کشاورزی ایران 
رادیوم نقل کرد: پژوهشگاه فضایی ایران با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این کار را در حوزه کشاورزی شروع کرده و امیدواریم جهاد کشاورزی را نیز پای این کار بکشانیم، با این رویکرد می توان فهمید که در هر نقطه کشور چه چیزی کاشته می شود، تراکم چقدر است و انتظار میزان و زمان برداشت محصول هم مشحص می شود. 
وی با اشاره به این که حوزه کشاورزی حوزه جدیدی است که دنیا از تصاویر ماهواره ای در این حوزه بهره میگیرد اما ما از آن عقب هستیم، بیان کرد: با توجه به تصاویر دریافتی از ماهواره های دیگر کشورها، در حال حاضر پروژه پایلوتی در یکی از شرکت های کشاورزی درغرب کشور روی محصولات کشاورزی درحال انجام است، پیش از این نیز کارهای پراکنده ای در خصوص محصول برنج و آفت جنگل های بلوط کار شده است .
وی یادآور شد: در حال حاضر پژوهشگاه فضایی ایران روی محصول استراتژیک گندم و آفت فوزاریوم که به گندم آسیب می زند، مشغول کارهای پردازشی است.

*** بهره گیری از فضا و تبدیل کشاورزی باستانی به کشاورزی دقیق غرور ملی را به همراه دارد 
رادیوم با بیان این که اگر کشاورزی کشور از باستانی به کشاورزی دقیقی که کشورهای دنیا نیز به انجام میرسانند و آن را به انقلاب تعبیر می کنند، حرکت کند و آن را داشته باشیم، به غرور ملی می انجامد، اضافه کرد: در حوزه نفت و گاز، الان در دنیا با بهره گیری از ماهواره های سنجشی، نشتی خطوط نفت و گاز را قادر هستند شناسایی کنند، در این حوزه نیز کارهای پراکنده ای در کشور ما انجام شده است و در حال حاضر در پژوهشگاه فضایی استارت این کار با همکاری وزارتخانه مربوطه زده شده است.
رادیوم در خصوص بهره گیری از اطلاعات سنجش از دور در کشور در حوزه بلایای طبیعی نیز نقل کرد: کارهای پراکنده ای در سطح کشور در حوزه رصد بلایای طبیعی شده است، زیانی که در حوزه سنجش از دور در کشور وجود دارد این است که این تکنولوزی نوین است و اصولا همیشه در برابر پذیرش تکنولوژیهای نوین مقاومت وجود دارد؛ دانش بهره گیری از سنجش از دور در کشور وجود دارد اما وزارتخانه مرتبط قادر نیست در خصوص بهره گیری از این تکنولوزی در همه کاربردها سرمایه گذاری کند، طبیعتا باید سازمان متولی تقاضای بهره گیری از این فناوری را داشته باشد؛ از لحاظ توانمندی علمی، این قدرتمندی در کشور هست ولی باید یک مقدار نهادهای مربوطه را پای کار کشید.
رادیوم درخصوص تعریف غرور ملی نقل کرد: تعریف غرور ملی باید در برخی حوزه ها عوض شود؛ در این دوره فعالیت های مغزافزار ارزش بیشتر دارند، الان ۱۰ شرکت بزرگ دنیا که سهامشان پر ارزش است، مغزافزار هستند، هیچکدام مرسدس و تویوتا نیستند بلکه شرکت هایی هستند که مغز افزاری کار میکنند.

***حوزه فضایی و اقتدار کشور 
رییس پژوهشگاه فضایی ایران در پایان این نشست یادآور شد: اساسا حوزه فضایی چه در بخش ماهواره های سنجشی و چه ماهواره های مخابراتی، اقتدار فرا رسنده کشور است و اگر هر کشوری در این حوزه برنامه نداشته باشد، نسل فرا رسنده آن کشور مسوولان آن را نخواهد بخشید.
حدادپور بیان کرد: رفتن به فضا چه ارتشی و چه غیرنظامی غرور ملی دارد، قرار گرفتن در مدار و پرتاب ماهواره به وسیله یک موشک داخلی، خود به تنهایی یک غرور ملی بوجود مییاورد، حتی اگر فناوری پرتاب ماهواره را در مدار زمین نداشته باشیم و کشور دیگری این کار را برای شما به انجام رساند، این نیز خود به تنهایی یک غرور ملی برای کشور بوجود مییاورد.

اجلاس هفته دنیاای فضا از جانب کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS) مسوولیت هماهنگی برگزاری مهمانی هفته دنیاای فضا را بر عهده دارد، هر سال در روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۳ تا ۱۹ مهرماه) برنامه های به عالیت این هفته به انجام رسانده میشود امسال نیز این اجلاس موضوع هفته دنیاای ۲۰۱۶ را ' سنجش از دور؛ توانمندسازی فرا رسنده' بیان کرده است.

— لطفا نظر دهيد —

نگارش توسط : سميرا د.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عشقبازی را تحمل بايد ای دل پای دار
««« »»»
گر ملالی بود بود و گر خطايی رفت رفت

کشورمان ایران و تکنولوژی فرا زمینی سنجش از دور

TT / 209 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال