عدم برکت در امور فرهنگی به دلیل استفاده نادرست از بیت المال است


با دیگران به اشتراک بگذارید

عدم برکت در امور فرهنگی به دلیل استفاده نادرست از بیت المال است

خبرگزاری فارس: عدم برکت در امور فرهنگی به دلیل استفاده نادرست از بیت‌المال است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اینکه بعضی از کارها حتی کارهای فرهنگی خودمان برکتی ندارد نتیجه استفاده نادرست از بیت المال است، مگر می‌شود انسان در هر سفره ای بنشیند و در کار فرهنگی مؤثر باشد؟

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان مسئول در مراسم عزاداری شب هشتم ماه محرم در دانشگاه تربیت مدرس گفت: کسانی در جریان عاشورا و در کربلا با امام حسین(ع) مقابله کردند، همه مسلمان جز مردمان کوفه، که آشنا با اهل بیت و خانواده و امام حسین(ع) بودند و همه می‌دانستند که پیامبر حدیث سرشناس «حسن(ع) و حسین(ع) سید شباب اهل جنت هستند» را فرمودند.

وی اضافه کرد: حتما این حدیث از کوفه گفته شده است و تعداد زیادی از بزرگان کوفه امام حسین (ع) را از طریق نامه فرا خوانده بودند و فقط بحث شناخت عدم و در همان لحظه بزرگان قبایل آشنایی و علاقه داشتند به پیامبر و اهل بیت‌شان و به قصد دعوت سیاسی بود و می‌دانستند این دعوت نیاز به هزینه و جنگ دارد.

حجت الاسلام محمدیان گفت: از طرفی هم فاصله زیادی از وفات پیامبر(ص) نگذشته بود و هنوز کسانی بودند که پیامبر(ص) را دیده بودند و با ایشان زیسته بودند و حتی اکثر این مردمان کوفه امیرالمومنین (ع) را دیده بودند و حضرت ۵ سال در کوفه خلافت کرده بود و امام حسین(ع) و امام حسن(ع) را می‌شناختند و از سر جهالت و دشمنی با این خاندان عدم.

وی اضافه کرد: امام حسین(ع) واژه ای دارد که می‌فرماید شیعیان ما از کمک ما دست برداشتند یعنی حضرت تایید کرد که کوفیان شیعیان بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر بگوییم اهل نماز و روزه و تقوا نبودند اشتباه نقل کردیم و اگر بگوییم حرمت قتل مسلمان را نمی‌دانستند که می‌دانستند و البته گزارش‌هایی تاریخی هست که خیلی‌ها از این مخمصه فرار می‌کردند یعنی اگر از کوفه ۱۰۰ نفر اعزام می‌کردند، تا این لشکر به صحرای کربلا برسد به ۱۰ نفر تقلیل پیدا می‌کرد و اینکه شما می‌بینید مقابل یک لشکر ۳۰ هزار نفر در مقابل ۷۲ نفر یک روز طول می‌کشد چرا که این اصلا یک ساعت هم کار ندارد. بنابراین بسیاری از این‌ها در کربلا نمی‌خواستند به صورت مستقیم موثر باشند، ولی بالاخره به جنگ فرا رسیدند و عاشورا پیش آمد.

وی اضافه کرد: روز عاشورا وقتی این دو لشگر مقابل هم قرار گرفتند امام حسین(ع) بدون بر تن کردن تیپ رزم در مقابل لشگر دشمن ایستاد و سخنرانی کرد، امام حسین (ع) اسامی بزرگانی از کوفه که در لشکر دشمن بودند صدا زدند و فرمودند مگر شما نبودید که برای من نامه نگاشتید و مرا فرا خواندید و نقل کردید بیا که همه چیز آماده است؟! اما شما آگاهی بدارید که این بخشش‌هایی که به شما شده است شما را بی ارزش کرده و شکم‌هایتان را از حرام پر کرده است.

حجت الاسلام محمدیان تصریح کرد: آیا این مردمان کوفه از خانه هم ربایی می‌کردند؟ آیا از بازار کوفه دزدی می‌کردند؟ اصلا گزارشی از کوفه نداریم که ربایی زیاد می‌شد اما اینجا مقصود از شکم‌هایی که از حرام پر شده استفاده غیر حلال از بیت المال است و بخشش‌های اشکالی نمی‌ داری که از آن بین خودشان انجام می‌دادند.

حجت الاسلام محمدیان اضافه کرد: گفته شده است وقتی در شام اسراء فرا رسیدند و همه چیز به هم ریخت یزید فکر می‌کرد با نمایان کردن این اسرا به مردمان پیروزی‌اش را نشان می‌دهد ولی با سخنرانی که امام سجاد (ع) در مسجد به انجام رساند و داستان‌هایی که حضرت زینب (س) بیان کردند یزید ناچار شد ورق را برگرداند و این طوری گفت که من نقل نکردم حسین(ع) را بکشید و اصلا برای چه حسین(ع) را کشتید؟ یزید رویش را به شمر کرد و گفت چرا حسین(ع) را کشتی؟ و شمر جواب داد قاتل حسین(ع) آن کسی است که در خزانه را گشود و آن را بین لشگریان تقسیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تصریح کرد: حرام خوری در هر صورت بد است اما ربایی از بیت المال بسیار بدتر و شما می‌بینید کسی حضور نمی دارد حتی شکلاتی را از مغازه‌ای بدون اجازه بردارد و آن را بد می‌داند اما وقتی نوبت به بیت المال می‌رسد هیچ رعایت نمی‌کنند و از شیر مادر حلال‌تر می‌دانند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: متاسفانه در زمان در برخی از پروژه‌ها بدون خرج کردن حرام از بیت‌المال انجام نمی‌شود و انگار باید پول از بیت المال به صورت حرام خرج شود تا کار صورت گیرد، والا انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: یک خودروای انتخاب بکند آخرین مدل ولی به مکان بنزین، فاضلاب در آن بریزند راه نمی‌رود و حرام خوری همینطور است عزیزان مراقب باشید.

محمدیان گفت: بسیاری از پدران و مادران ما سواد نداشتند و روانشناسی و تربیت فرزند نخوانده بودند اما بچه‌های تربیت کردند که بخشی از آن در پاسداری مقدس حاضر شدند و این نتیجه نان حلالی بود که در می‌آورند و به بچه‌هایشان می‌دانند.

وی اضافه کرد: پیامبر اسلام حدیثی دارند و می‌فرمایند وقتی لقمه‌ حرامی در شکم کسی قرار می‌گیرد تمام فرشتگان آسمان و زمین او را لعن می‌کنند و لعن فرشتگان یعنی اگر قرار باشد رحمتی از جانب خدا توسط این فرشتگان به انسان برسد دیگر نمی‌رسد. در ادامه می فرماید تا وقتی این لقمه حرام در بدن آن فرد باشد خداوند به او نگاه نمی‌کند و دچار غضب الهی می‌شود. اگر کسی توبه کند باید جبران کند و خدا می‌بخشد و اگر نکرد.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: اگر کسی عمل خیری کند و در ادامه‌اش حرام بخورد مانند کسی است که در غربال آب ببرید و کسی که مال حرام کسب می‌کند صدقه، حج، عمره از او قبول نمی‌شود و به اندازه آن برایش ربا حساب می‌شود.

وی اضافه کرد: در مقابل کسی که خودش را از حرام دور بدارد بسیار عالی است و البته ما دستمان به حرام نمی‌رسد و الا بدتر هستیم و همیشه در دوره دانشجویی نیست که دستمان به چیزی نرسد.

حجت الاسلام محمدیان گفت: از امام صادق(ع) گفته شده است خلیفه سوم برای ابوذر ۲۰۰ دینار هدیه فرستاد و گفت به ابوذر سلام منتقل بکنید و این دینارها در خدمت شماست.ابوذر وقتی اینها را دید گفت آیا این را برای همه مسلمانان فرستاده اند یا برای من فقط فرستاده است؟ نقل کردند فقط برای شما فرستاده‌اند و ابوذر گفت من هرچیزی را که برای همه مسلمانان بفرستند قبول می‌کنم و منم مسلمان هستم. آن شخصی که آن دینار‌ها را آورده بود گفت این از مال شخصی خود خلیفه است و از بیت المال نیست و کاملا حلال است. ابوذر گفت: من وضعم خوب است و در خانه دو دارو نان دارم و نیازی ندارم به این هدیه و آن شخص با تعجب گفت: دو دارو نان زیاد است؟

حجت الاسلام محمدیان در زمینه علت واقعه کربلا گفت: تحلیل‌های گوناگونی هم در رابطه با عاشورا وجود دارد ولی امام حسین (ع) اصلی‌ترین آن را بیان می کنند و این است که انسان نباید در ضرورت ها به سراغ حرام برود و اگر در معضلات به شما بگویند فرا برسد این مال حرام بخورید و مشکلاتان حل می توان و بدون این حل نمی‌شود، آگاهی بدارید عواقب خطرناکی به دنبال آن برای زندگی شما در جلو رو خواهد بود.

وی اضافه کرد: پیامبر (ص) به امیرالمومنین(ع) می‌فرماید: روزی در امت من اسم رشوه هدیه می‌نامند.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: بعضی‌ها می‌گویند سهم ما چه شد و آنقدر پررو هستن و خواست می‌کنند و این پول را می مارک در زندگی و فرزندهای خود را با این پول تربیت می‌کنند. نباید از این غافل شوید که راه خدا هزینه دارد.

وی اضافه کرد: این دردسر بزرگی است اگر می‌بینم بعضی از کارها هیچ برکتی ندارد، حتی کارهای فرهنگی خودمان نتیجه استفاده نادرست از بیت المال است. مگر می‌شود انسان در هر سفره ای بنشید و در کار فرهنگی اثربخش باشد؟

حجت الاسلام محمدیان تأکید کرد: امام علی (ع) به دلیل یک مراسم که استاندار بصره رفته بود، آبرویش را برد و می خواست نقل بکنید علی یعنی این و نمی شود که هر سفره ای بنشیدند.

وی تأکید کرد: این ازآن لغزش گاهایی است که در زندگی امکان می دارد انسان را به حرام بکشند و انسان خودش گرفتار شود و آنوقت نقل بکنید من حسین دارم. اصلا مگر می‌شود با غده سرطانی که در بدن داشته باشید خوب ترین خوراک را داشته باشید.اگر بخواهیم نسل ما و فرزندهای نسل تمیزی باشند و در این مسیر امام حسین(ع) باشند باید لقمه حلال به آن‌ها بدهیم.

*پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست*

تهیه از: زری ع.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو مگر بر لب آبی به هوس بنشينی
««« »»»
ور نه هر فتنه که بينی همه از خود بينی

عدم برکت در امور فرهنگی به دلیل استفاده نادرست از بیت المال است

TT / 129 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال