تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی


با دیگران به اشتراک بگذارید

تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی

تصویر و عکس تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی
روز جدید نیاز بشر به برق و آب شیرین افزایش می‌یابد. با توجه به آلایندگی نیروگاه‌های تولید انرژی، کشورهای مدافع انرژی پاک درصدد هستند سطح تولید برق و آب شیرین را به طریقی زیاد بکنند که موجب تشدید آلاینده‌های گاز زنی نشود.

در همین راستا، مسابقه‌ای موسوم به LAGI در کالیفرنیا به انجام رسانده شد. شرکت‌کنندگان این مسابقه می‌بایست طرح‌های نو آورانه خود را اطراف راهکارهای نوین در تولید برق و آب شیرین ارائه می‌کردند.

نقش ارائه شده توسط گروه مهندسی عبدالعزیز خلیلی و همکاران به فینال این رقابت راه کشف کرد. این شرکت کانادایی کامیاب به طراحی و ساخت لوله‌ای شناور شد که می تواند از آب شور دریا آب شیرین تولید کند. این سازه بتازگی در اسکله سانتا مونیکا به آب انداخته شد.

تکنولوژی نمک‌زدایی آب شور همانند تکنولوژی اُسمُز معکوس به حجم زیادی انرژی برق و تعداد قابل توجهی تجهیزات پرهزینه نیاز دارد. همچنین، تولید آب شیرین به روش متداول به تولید مواد اضافی صنعتی و ناپاکی منابع آبی منجر می‌شود. اما نقش مبتکرانه‌ گروه مهندسی خلیلی برای تولید آب شیرین، بهره‌وری بیشتر و آلایندگی کمتری دارد. این سازه از صفحات خورشیدی ساخته شده است و سالانه ۱۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق تولید می‌کند. برق تولید شده با صفحات خورشیدی در شیرین‌سازی آب شور دریا از طریق فرآیند فیلتراسیون الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار داده خواهد شد. این تکنولوژی می تواند سالانه ۱/۵ میلیارد گالن آب آشامیدنی تولید کند.

در فرآیند فیلتراسیون الکترومغناطیسی، از میدان الکترومغناطیسی ایزوله شده در لوله‌هایی که آب دریا را به گردش درمی‌آورند استفاده می‌شود. طی این فرآیند، نمک و ناخالصی‌های آب دریا فیلتر خواهد شد و در مجموع تا وقتی که آب شیرین تولید شود، زمان زیادی طول نمی‌کشد و به لحاظ مصرف انرژی، کارآمد است. این تکنولوژی علاوه بر آب شرب، می تواند آب زلال با شوری ۱۲ درصد نیز تولید کند که در حمام‌های حرارتی کاربرد خواهد داشت. آب آشامیدنی بعد از تولید وارد شبکه لوله‌کشی شده و آبِ با شوری ۱۲ درصد نیز قبل از این که به دریا بازگردانده شود، در حمام‌ها بهره گرفته خواهد شد.

 

منبع:جام جم

**ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارنده: آترين م.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پيام دوست شنيدن سعادت است و سلامت
««« »»»
من المبلغ عنی الی سعاد سلامی

تولید آب شیرین با انرژی خورشیدی

TT / 46 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات