یک مسئول: فاضلاب واحدهای پسته زدایی بافت خاک را بر هم می زند


با دیگران به اشتراک بگذارید

یک مسئول: فاضلاب واحدهای پسته پاک کنی بافت خاک را بر هم می زند

تصویر و عکس یک مسئول:		فاضلاب واحدهای پسته زدایی بافت خاک را بر هم می زند
مدیرکل حفاظت محیط زندگی کرد خراسان رضوی گفت: ناپاکی فاضلاب خروجی واحدهای پسته زدایی در بر می داری سی.او.دی(شاخص بار ناپاکی پساب) بالایی است که موجب بر هم خوردن بافت خاک می توان.

حمید صالحی روز دوشنبه در حاشیه مهمانی بهره برداری دو واحد تصفیه خانه واحدهای پسته زدایی شهرستان مه ولات طی مصاحبه با  ایرنا اضافه کرد: بر این اساس تجمیع واحدهای پسته زدایی موجب تسهیل در مدیریت فاضلاب این واحدها و کاهش میزان ناپاکی خاک می توان. 
وی ادامه داد: دست اندرکاران پسته پاک کنیها از جمله واحدهایی هستند که به خاطر فصلی بودن فعالیتشان تاکنون کمتر به موضوع تصفیه فاضلاب رغبت نمایان کرده اند. 
مدیرکل حفاظت محیط زندگی کرد خراسان رضوی گفت: این در حالی است که فاضلاب این واحدها بسیار ناپاک و موجب آلایش آب و خاک در منطقه فعالیتشان می توان. 
وی اضافه کرد: تعداد زیاد واحدهای پسته زدایی جایز و غیرمجاز در خراسان رضوی و پراکندگی نقاط فعالیت آنها از معضلات موجود در این حوزه است. 
صالحی ادامه داد: افزون بر صدها واحد پسته زدایی در شهرستانهایی که باغهای این محصول را دارند هم اکنون مشغول فعالیت هستند که قادر هست بار ناپاکی فراوانی را به محیط زندگی کرد تحمیل کند. 
وی گفت: تجمیع واحدهای پسته زدایی موجب کاهش هزینه تصفیه فاضلاب این واحدها می شوند و هم مدیریت فاضلاب تولیدی از سوی واحدها را تسهیل می کند. 
مدیرکل حفاظت محیط زندگی کرد خراسان رضوی اضافه کرد: شهرستان مه ولات به تنهایی ۵۵ واحد پسته زدایی فعال دارد. 
وی گفت: مه ولات با بهره برداری از دو باب تصفیه خانه فاضلاب برای دو واحد پسته زدایی، در خراسان رضوی پیشتاز است. 
دو واحد تصفیه فاضلاب که امروز در مه ولات به بهره برداری رسید هر یک با ظرفیت ۵۰ مترمکعب در شبانه روز با هزینه ساخت میانگین یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال از سوی بخش خصوصی ساخته شده اند. 
فیض آباد مرکز شهرستان ۴۹ هزار نفری مه ولات در فاصله ۲۰۳ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار می دارد. جایگاه نخست تولید پسته در خراسان رضوی به شهرستان مه ولات با سطح زیر کشت ۲۱ هزار و ۵۵۰ هکتار و تولید سالانه ۴۰ هزار تن محصول اختصاص دارد. 
خراسان رضوی پس از استانهای کرمان و یزد با در بر داشتن حدود ۱۰ درصد باغهای کشور رتبه سوم تولید و سطح زیر کشت پسته را در کشورمان به خود اختصاص داده است. ۱۸ هزار خانوار با ۷۰ هزار نفر جمعیت در خراسان رضوی در حرفه های مرتبط با تولید و کاشت محصول پسته اشتغال دارند.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات