تولید الیاف فوق مستحکم به وسیله کرم ابریشم


با دیگران به اشتراک بگذارید

تولید الیاف فوق مقاوم توسط کرم ابریشم

محققین قادر بودند با خوراندن گرافن (نانولوله های کربنی تک جداره) به کرم ابریشم، استحکام الیاف تولید شده توسط آنها را زیاد کنند. با این حساب، می توان ابزارهای پوشیدنی مقاومی به لطافت ابریشم تولید نمود.
وب سایت دیجیاتو – حمید مقدسی: محققین قادر بودند با خوراندن گرافن (نانولوله های کربنی تک جداره) به کرم ابریشم، استحکام الیاف تولید شده توسط آنها را زیاد کنند. با این حساب، می توان ابزارهای پوشیدنی مقاومی به لطافت ابریشم تولید نمود.
تصویر و عکس تولید الیاف فوق مقاوم توسط کرم ابریشم

در مقاله انتشار داده شده در مجله Scientific American در این رابطه می خوانیم: «برای تولید ابریشم تقویت شده با کربن، «یینگ یینگ ژانگ» و همکارانش در دانشگاه چینهوا محلول آبی حاوی ۰.۲% نانولوله کربنی یا گرافن را روی برگ های شاه توت پاشیده و سپس آنها را به کرم ابریشم خوراندند. سپس پیله ها را به صورت متداول جمع آوری کرده و به الیاف تقویت شده دست کشف کردند.»

پیش از این برای تقویت تارهای ابریشم، نانومواد نکته نظر را در حلال های شیمیایی گوناگون حل کرده و الیاف را درون آن میگذاشتند، اما روش تغذیه مستقیم بسیار سهلتر و از نظر زندگی کرد محیطی، کم خطر تر است.

ضروری به ذکر است الیاف حاصل شده با این روش، ۵۰ درصد مقاومت بیشتری نسبت به ابریشم عادی داشته و اگر به دمای ۱۰۵۰ درجه برسند، قادر هستند جریان برق را از خود عبور دهند.

«یائوپنگ ژانگ» دانشمند علوم مواد مدت ها روی کرم های ابریشم تحقیق کرده و با خوراندن نانوذرات دی اکسید تیتانیوم به آنها قادر بوده مقاومت این الیاف در برابر نور فرابنفش را زیاد کند. او در این رابطه نقل میکنید «رسانش الکتریکی ابریشم تقویت شده با کربن، بهره گیری از آن را در منسوجات هوشمند و تشخیص سیگنال های عصبی ممکن خواهد ساخت.»

با این کشف، می توان فرا رسنده ای روشن را جلو روی ابزارهای پوشیدنی تیپهای هوشمند متصور شد.

— با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز —

نگارنده : تورانبانو ض.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گله از زاهد بدخو نکنم رسم اين است
««« »»»
که چو صبحی بدمد در پی اش افتد شامی

تولید الیاف فوق مستحکم به وسیله کرم ابریشم

TT / 42 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال