رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر: گداخت اتمی تأثیرات زندگانی محیطی ندارد (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر: گداخت هسته ای اثرات زیست محیطی ندارد

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر:		 گداخت اتمی اثرات زندگی کرد محیطی ندارد
سیناپرس: رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر گفت: خودروای که عمل گداخت را به انجام میرساند نامش «توکامک» (Tokamak) است و دستاورد بزرگ فیزیک این قرن است . ما اولین سیستم آن را در کشورمان در دانشگاه امیرکبیر طراحی کردیم.

دکتر رضا امراللهی در مصاحبه با خبرنگار سیناپرس با اشاره به مفهوم فرآیند گداخت اتمی یا فیوژن، گفت: اگر هسته های سبک همچون هیدروژن به هم برخورد بکنند از برخورد آنها انرژی تولید می توان یعنی مولد انرژی هستند. اگر این انرژی با مکانیزم هایی که آن را به وجود می آورند و ما به آن پلازما می گوییم، محصور شود و فعل و انفعالات بعدی که چیزی شبیه به تولید برق است، روی آن اعمال شود، می توان از آن تولید انرژی و برق کرد. این کاری است که صورت کم هزینه آن را به نام انرژی آفتاب می شناسیم و به همه خلقت می تابد.تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر:		 گداخت اتمی اثرات زندگی کرد محیطی ندارد

امراللهی اضافه کرد: این انرژی که توسط فرآیند فیوژن تولید می توان نه اثرات زندگی کرد محیطی دارد، نه زباله تولید می کند و نه مشکلاتی به همراه دارد. چون اگر چنین عارضه هایی داشت باید محیط زندگی کرد در این سال ها تغییراتی می کرد و یا این همه نسل های انسانی که فرا رسیده اند، بدنشان با مشکلاتی مواجه می شد و یا دیگر جانداران و گیاهان روی کره زمین با مشکل رو به رو می شدند. بنابراین نه تنها انرژی گداخت یا همان آفتاب که ما می بینیم، معضلی را بوجود نمییاورد، بلکه خودش مولد حیات است. هیدروژن یعنی آب، بنابراین می توان با استناد به آیه قرآن که می فرماید: «و جعلنا من الماء کل شیء حی» آب را مولد انرژی آگاهی بداریم و انرژی را مولد گرما و حرارت و روشنی آگاهی بداریم که همه از آن منشا گرفته اند.

اگر هسته های سبک همچون هیدروژن به هم برخورد بکنند از برخورد آنها انرژی تولید می توان یعنی مولد انرژی هستند. اگر این انرژی با مکانیزم هایی که آن را به وجود می آورند و ما به آن پلازما می گوییم، محصور شود و فعل و انفعالات بعدی که چیزی شبیه به تولید برق است، روی آن اعمال شود، می توان از آن تولید انرژی و برق کرد.

رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر در ادامه خاطرنشان کرد: خودروای که عمل گداخت را به انجام میرساند نامش «توکامک» (Tokamak) است و دستاورد بزرگ فیزیک این قرن است و ما اولین سیستم آن را در کشورمان در دانشگاه امیرکبیر طراحی کردیم .توکامک «البرز» و «تابان» از جمله دستاوردهای محققان دانشگاه امیرکبیر در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته‌ای است. البته این بدان معنی نیست که با بهره برداری از این سیستم، ما قادر هستیم همچون خورشید روی زمین آفتاب تهیه کنیم چراکه جهان تا رسیدن به این مرحله خیلی فاصله دارد. ولی مقدمات کار انجام شده و ما جزو ۶-۷ کشور پیشتاز جهان در این زمینه هستیم و در آسیا پس از هند، دومین کشوری هستیم که به این دانش دست کشف میکند.  

امراالهی تاکید کرد: هیچ یک از این کشورها تا این لحظه قادر نبوده اند از این سیستم برق بگیرند، تنها برای لحظات کمی در حد چندین ثانیه کامیاب به این کار شدند. اگر ما بتوانیم از توکامک بالای ۷ دقیقه به طور مداوم انرژی بگیریم می توان گفت که آفتاب تهیه شده است. هنوز هیچ کشوری به این مرحله نرسیده است و دانشمندان زیادی در جهان روی این موضوع مشغول کار هستند که امیدوارم به نتیجه برسند.

رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر در پاسخ به این سوال که آیا این نقش صرفا جنبه تحقیقاتی دارد؟ گفت: نمی شود گفت جنبه تحقیقاتی دارد چون خیلی فراتر از تحقیقات پیش رفته است.

 

مکالمه: فرگل غفاری

      

**************************

تهیه شده توسط : پدرام ض.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سايه طاير کم حوصله کاری نکند
««« »»»
طلب از سايه ميمون همايی بکنيم

رییس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر: گداخت اتمی تأثیرات زندگانی محیطی ندارد (۲ عکس)

TT / 93 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال