مسئولیت بزرگ آقایان برای مدیریت زندگی


با دیگران به اشتراک بگذارید

مسئولیت بزرگ مردان برای مدیریت زندگی

مدیریت زندگی برای مرد

دو نفر که ابتدای زندگی را با هم شروع می کنند یک دوره طولانی و پرفراز و نشیب در جلو رو دارند و برای استمرار زندگی با مسائل و معضلات متعددی روبه رو خواهند شد.بنابراین نباید سرپرستی خانواده به دلیل تعداد کم افراد آن و یا به دلیل دوستانه بودن محیط آن، کم اهمیت به حساب آید.

هر جامعه و گروهی خواه بزرگ و یا کوچک باید سرپرست و مسئولی داشته باشد. حتی اگر دو نفر برای مدت محدودی بخواهند در یک مسیر همراه باشند باید یکی از آن دو مدیریت این گروه دو نفره را به عهده داشته باشند.

همانطور که نبی مکرم اسلام – صلوات الله علیه- برای هر گروهی که برای مسئولیتی مشخص می کردند هر چندین این گروه در بر می داری تعداد کمی بود و حتی اگر دو نفر بودند، یک نفر را به عنوان مسئول مشخص می کردند.این مسأله روشن است و یک حکم عقلانی است که در سراسر نظام اجتماعی جریان دارد. آنچه اهمیتی می دارد این است که آگاهی بداریم خانواده نیز به عنوان یک اجتماعی کوچک تابع این قانون است و باید سرپرست و مدیری داشته باشد.

دو نفر که در ابتدا زندگی را با هم شروع می کنند یک دوره طولانی و پرفراز و نشیب در جلو رو دارند و برای استمرار زندگی با مسائل و معضلات متعددی روبه رو خواهند شد.بنابراین نباید سرپرستی خانواده به دلیل تعداد کم افراد آن و یا به دلیل دوستانه بودن محیط آن، کم اهمیت به حساب آید.

سرپرست خانواده کیست؟
اکنون که ضرورت وجود یک مدیر در زندگی روشن شد، باید ببینیم که این مسئولیت به عهده چه کسی گذاشته شده است؟
این مسأله در بر می داری اهمیت بالایی است و به همین خاطر در قرآن، لغات معصومین- علیهم السلام – و سخن اندیشمندان گوناگون مورد توجه قرار گرفته که در این مقاله فقط اشاره ای خواهیم داشت.

قرآن کریم می فرماید: مردان سرپرست و نگهبان زنانند به دلیل خوب تری هایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی نسبت به بعض دیگر قرار داده است و به دلیل انفاقهایی که از اموالشان ( در رابطه با بانوان) می کنند.(سوره نساء آیه ۳۲)
پیامبر گرامی اسلام – صلوات الله علیه –  نیز در روایتی فرموده اند: مرد، مسئول خانواده اش است و هر مسئولی باید به انجام وظایف اهتمام ورزد.(مستدرک الوسایل ،ج ۱۴،ص ۲۴۸)
قانون مدنی کشور نیز این امر را این طوری بیان کرده: در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است.قانون مدنی .ماده ۱۱۰۵

اثبات مدیریت زندگی، برای مرد، یعنی اثبات یک مسئولیت و وظیفه سنگین نه اثبات حکمرانی مطلق و پیروزی مرد بر زن حتی غربی ها هم به این مسئله اعتراف دارند؛ یک خانم روانشناس به نام کلیو دالسون نقل میکنید:

مردان همیشه عملی تر مییاندیشند، بهتر قضاوت می کنند، سازمان دهنده خوب تری هستند و بهتر هدایت می کنند. پس خوب تری روحی مردان بر بانوان چیزی است که طراح آن، طبیعت می باشد هر قدر زنها بخواهند با این حقیقت مبارزه کنند بی خاصیت خواهد بود. زنها به علت اینکه حساس تر از آقایان هستند، باید این حقیقت را قبول کنند که به نظارت آقایان در زندگیشان احتیاج دارند.(مجله زن روز ،شماره ۱۰۱وبه نقل از کتاب نظام حقوق زن در اسلام نگاشته شهید مطهری).

علت اینکه همه، مدیریت زندگی را متوجه مرد آگاهی میدارند این است که مدیریت نیاز به عقلانیت، قدرت و قاطعیت دارد و این ها همه به دست طراح آفرینش در وجود مرد گذاشته شده است و به تبع آن این مسئولیت سنگین هم به عهده او گذاشته شده.البته باید آگاهی داشت اثبات مدیریت زندگی، برای مرد، یعنی اثبات یک مسئولیت و وظیفه سنگین نه اثبات حکمرانی مطلق و پیروزی مرد بر زن.

اگر مرد نتواند از عهده ی این مسئولیت بر آید، سعادت خود و خانواده اش را تهدید کرده است. روحیه و فطرت زن به گونه ای است که دوست دارد مدیر لایقی فرا برسد و تحت نظر و مرئوس او قرار بگیرد. در خانواده نیز زن آمادگی دارد تا از مرد تبعیت کند. اگر زن احساس کند همسرش مقتدر و با کفایت است خیلی آسان ریاست او را می پذیرد، از او پیروی می کند.

ویل زمانت نقل میکنید: زن به فوت شدی که فرماندهی بلد است با خوشحالی تسلیم می توان. اگر این روزها فرمانبرداری زن کمتر شده است برای آن است که مردان در قدرت و اخلاق ضعیف تر از پیش شده اند.(لذات فلسفه .صفحه ۱۳۷)

از سوی دیگر هنگامی که مرد قادر نبود اعمال مدیریت کند در نتیجه همسرش با او همراه نخواهد شد، اختلافات بروز کشف میکند و شیرازه زندگی از هم می پاشد.این مورد بسیار اهمیتی می داری است و غفلت از آن باعث معضلات بسیار زیادی در زندگی های به روز شده است.

تبیان

——————————–

مطلب از : شاهرخ ت.

ویژه آقایان در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شکوه آصفی و اسب باد و منطق طير
««« »»»
به باد رفت و از او خواجه هيچ طرف نبست

مسئولیت بزرگ آقایان برای مدیریت زندگی

TT / 91 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال