نکته هایی درباره خواص دلچسب اسطوخودوس (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نکاتی درباره ی خواص جالب اسطوخودوس

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس نکاتی درباره ی فواید جالب اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس از جمله گیاهانی می باشد که بسیار پرخاصیت می باشد.لاواندولا، اسطوقدوس، اسطوخدوس، سرده‌ای مشتمل از ۲۵ تا ۳۰ گونه گوناگون از دسته گیاهان گلدار و از خانواده نعناعیان می‌باشد. اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است.

 

برگش شبیه برگ صعتر و از آن درازتر و باریکتر و ساقش واحد و باریک و بی‌شاخ و در قد کمتر از شبری و قبهٔ او پرپشت از اجزاء شبیه به گاز بزن و بی‌تخم و مایل به سرخی و تندطعم و با اندک تلخی. لاواندا (اسطوخودوس) با نام علمی Lavandula stoechas L گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه در بر می داری اسانس روغنی فرار است.

 

اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به شکل بوته کوچک به بلندی نیم متر خیلی پرشاخه، ساقه‌های آن ۴گوشه، برگ‌های آن دراز، متقابل، بر تن کرده از کرک سفید پنبه‌ای. برگ‌های آن که در بهار ظاهر می‌شود به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله. اسطوخودوس در بر می داری برگ‌ها و کرک‌های معطر است.

 

میوهٔ این گیاه ۴ فندقه‌ای است و هریک از آنان نیز بعد از رسیدن، شکل بیضوی و رنگ قهوه‌ای شفاف پیدا می کن. در سطح میوه ۳ زائده مشخص پیدا می‌شود. از کلیه قسمت‌های این گیاه مخصوصا شاخه‌های برگدار آن بوی قوی ولی مطبوع استشام می‌گردد. ظاهر خوشگلی که گیاه بعد از گل دادن پیدا می‌نماید باعث می‌شود

 

در بعضی نواحی اقدام به پرورش آن به عنوان یک گیاه زینتی گردد. قسمت نکته استفاده این گیاه سرشاخه‌های برگدار و گل دار آن است که علاوه بر مصارف درمانی، اسانس گیری به عمل می‌آید. نام‌های دیگر آن: خیر دشتی، آنس الارواح، لاوند، ممسک الارواح، ضُرم، زغلیل، رزالذهب،

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس نکاتی درباره ی فواید جالب اسطوخودوس

 

خیری، خرام، خرامی، آلاله تلخ، گل‌لاوند، شاه‌اسپرم رومی می‌باشد. در تنکابن آن را تروم می‌نامند. کاربرد ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع) سینئول، الکل و لینالول است. مطابق تحقیقی دربارهٔ اثرات گیاهان درمنه، اسطوخودوس

 

و آویشن شیرازی بر روی باکتری‌های Staphylococcus aureus، Pseudomonas aeruginosa و Klebsiella pneumonia که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس در بر می داری اثر کنترل کننده بر روی باکتری‌های بیماری زای نکته مطالعه می‌باشد.فواید اسطوخودوس برای رفع خستگی و آرامش چندین قطره روغن اسطوخودوس

 

را در وان آب گرم ریخته و برای مدت یکربع ساعت در آن بخوابید . گرفتگی ها را میگشاید . مقوی معده است . ادرار آور می باشد . معرق است و تب را پائین می آورد . صفرا بر بوده و کبد را بکار می اندازد و مریضیهای کبد ی را از بین میبرد . ضد تشنج است . برای تقویت عمومی بدن خوب است .

 

کرم های معده و روده را از بین می برد . مریضیهای سینه و سرفه را از بین میبرد . در معالجه زکام نقش می دارد . از آن می توان بعنوان مسهل و پاک کننده بهره گرفت. برای رفع مریضی های مجاری و ادرار مفید است . برای از بین بردن رعشه و سرگیجه حدود ۵ گرم از پودر آنرا با عسل ترکیب نموده و هر شب بخورید .

 

برای رفع فراموشی و تقویت حافظه از دم کرده اسطوخودوس بهره گیرید . برای رفع بیخوابی یک قطره از روغن اسطوخودوس را روی یک تکه پنبه بچکانید و آنرا داخل بالش خود گذارید خواب مطبوعی برای شما می آورد . برای از بین بردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بیاشامید . اگر دست و پای شما خواب می رود از این گیاه بهره گیرید .

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس نکاتی درباره ی فواید جالب اسطوخودوس

 

برای جلو گیری از آب آوردن بدن دم کرده اسطوخودوس بیاشامید . زردی را از بین میبرد . برای رفع حالت تهوع و سرگیجه مفید است . سردرد و سردردهای یکطرفه را درمان می کند . برای معالجه ضعف اعصاب مفید است . طپش قلب را از بین می برد . آسم را از بین میبرد . برای رفع ترشحات زنانه قادر هستید از این گیاه بهره گیرید .

 

برای از بین برده سوء هاضمه یک قطره اسانس اسطوخودوس را در یک لیوان آب نیم گرم ریخته و یا یک فنجان از دم کرده آن را بیاشامید . اسطوخودوس درمان کنده رماتیسم ، آرتروز و نقرس است . برای این منظور کمپرس آنرا بر روی عضو نکته نظر قرار بدهید و یا اینکه ۲ قطره روغن

 

آنرا با یک قاشق روغن بادام و یا روغن زیتون ترکیب نموده و عضو دردآور را با آن ماساژ دهید . جراحتهای قدیمی را با مالیدن اسانس اسطوخودوس که در الکل حل کرده اید از بین برید . برای درمان مریضی های ریوی ۲ تا ۳ قطره روغن اسطوخودوس را با یک قاشق غذا خوری روغن بادام

 

و یا روغن زیتون ترکیب نموده و سینه و پشت بیمار را ماساژ دهید . مالیدن پماد اسطوخودوس زخم ها را ضد عفونی کرده و التیام می بخشد . برای از بین بردن بوهای نامتناسب در منزل چندین قطره روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و قرار بدهید به آرامی بجوشد عطر مطبوعی را در هوا انتشار میدهد .

 

برای رفع بیخوابی یک قاشق چایخوری پودر اسطوخودوس را با یک قاشق چایخوری پودر سنبل الطیب ترکیب نموده و در یک لیوان آبجوش ریخته و بمدت ۱۰ دقیقه دم کنید . این دم کرده را یکساعت قبل از رفتن برختخواب خورید تا بیخوابی شما از بین برده شود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال