حذف واسطه ها از مبادلات تجاری ایران


به گزارش صبحانه، سیدبهاء الدین حسینی هاشمی با اشاره به حذف تحریم‌های دلاری کشورمان از سوی خزانه داری آمریکا گفت: این اتفاق باید پیش تر رخ می داد اما هم اکنون نیز رویدادی مبارک است که موجب کاهش واهمه شرکت‌های خارجی برای تجارت با ایران می‌شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: محدودیت‌های مبادلاتی برای ایران، حضور کشور واسطه را الزامی کرده بود که طی چند سال اخیر این کشورهای واسطه سوء استفاده‌هایی تجاری از ایران داشتند، اما با برداشته شدن تحریم های دلاری نه تنها این سوء استفاده ها پایان می‌یابد بلکه هزینه‌های کشور واسطه نیز حذف می‌شود.

وی با اشاره تسهیل تجارت بین الملل بیان کرد: محدودیت های دلاری در برخی موارد تهاتر پولی با کشورهایی نظیر چین و هند را رقم زد؛ در حالیکه ارزهایی مانند یوان یا روپیه ارزهای ارزشمندی برای تهاتر نبودند، بهتر است هم اکنون که محدودیت های دلاری در حال برداشته شدن است تهاتر پولی با ارزهای مهم دنیا که می‌توانند جایگزین دلار شود صورت گیرد تا در زمان محدودیت بار دیگر با مشکل مواجه نشویم.

حسینی هاشمی ادامه داد: بانک ها در برقراری ارتباط و مراودات با کارگزاران خود با مشکلاتی همراه بودند اما این اتفاق امور بانکی را آسان و بروز تر خواهد کرد، البته ممکن است با برداشته شدن تحریم های دلاری از سوی FATF محدودیت هایی به بهانه مبارزه با تروریسم ایجاد شود اما این موضوع به راحتی قابل حل است و مانعی در تجارت فرامرزی ایجاد نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی حضور سرمایه گذاران خارجی را نقطه عطف قوت اقتصاد دانست و گفت: حضور سرمایه گذاران خارجی پس از برجام در کشور تمایل آنها برای بهره مندی از ظرفیت های خالی کشورمان را نشان می‌دهد که حذف این تحریم نیز ریسک سرمایه گذاری را به حداقل می رساند.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌های داخلی در راستای توسعه اقتصاد باید منطبق با استانداردهای جهانی شوند، خاطرنشان کرد: رغبت سرمایه گذاران یا بانک های بین المللی برای مراوده با بانک های ایرانی به تنهایی نمی‌تواند رکود اقتصادی را برطرف کند، تا زمانی که بانک‌های داخلی با استانداردهای بین المللی منطبق نشود همچنین شفافیت های صورت های مالی را به روز نکنند تغییری در روند اقتصادی ایجاد نمی‌شود.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات