شاخص اعتدال تنظیم حرکت براساس مقام ولایت است


با دیگران به اشتراک بگذارید

شاخص اعتدال تنظیم حرکت براساس مقام ولایت است

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به شاخص‌های گوناگون اعتدال گفت: بر اساس آیات قرآن، شاخص اعتدال تنظیم کردن حرکت براساس مقام ولایت است.

تصویر و عکس    شاخص اعتدال تنظیم حرکت براساس مقام ولایت است

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آیت الله سید ابراهیم رئیسی امشب در مهمانی شب تاسوعای حسینی در مسجد امام (ره) اصفهان با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی و ادبیات شیعی تاسوعا با نام مبارک حضرت ابوالفضل (ع) عجین شده است، اظهار داشت: دلیل این تقارن ۲ حادثه است، حادثه نخست که نقش حضرت ابوالفضل (ع) در آن مهم و کلیدی بوده، جریان محاصره لشکر امام حسین (ع) و نقش ایشان برای رفتن به سراغ دشمن و موکول کردن جریان جنگ جدید عاشورا است.

وی اضافه کرد: دومین حادثه جریان قبیله بنی کلاب و نه گفتن حضرت ابوالفضل (ع) به امان نامه دشمن است که نقش کلیدی او در قیام عاشورا را مشخص کرد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: شخصیت حضرت ابوالفضل (ع) در میان شهدای کربلا که با اخلاص و ولایت مدار بودند ممتاز است به گونه ای که شهدا به نام او غبطه می خورند.

وی با بیان اینکه دو مورد بسیار برجسته در زندگی حضرت ابوالفضل (ع)خودنمایی می کند، گفت: امام صادق(ع) می فرمایند نخستین ویژگی عمویم عباس آزمون خوبی بود که او پس داد که جریان امان نامه واکنش هوشمندانه و با بصیرت وی بود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: مسئله ادب ابوالفضل نسبت به وجود پیامبر اکرم(ص) امام حسین (ع)، قرآن و حضرت حق از جمله ویژگی های این شخصیت بزرگوار به حساب مییاید. در واقع گام را نباید از خدا و پیامبر فراتر گذاشت و این علامت ولایت مداری است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: هرکس با نگاه خود امکان می دارد خود را شاخص اعتدال شناساند اما قرآن می فرماید شاخص اعتدال تنظیم کردن حرکت براساس مقام ولایت است، میزان و شاخص وجود ولی خداست و در وقت امام معصوم و در وقت غیبت ولی فقیه جامع الشرایط شاخص است و به این ترتیب برداشت های متفاوت موجود نخواهد بود.

وی با بیان اینکه صلابت در ایمان و پایمردی از ویژگی های حضرت ابوالفضل (ع) است، گفت: ایشان در امر ولی خدا "نکول" نکردند و مشی ایشان با بصیرتی بود، اگر انسان چشم دل نداشته باشد دوست و دشمن را نمی شناسد و افرادی از جمله حضرت ابوالفضل (ع) با چشم دل راه، راهبر و مقصد را می شناختند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه لفظ "امی" در فرهنگ قرآنی نمایان کننده کوری دل است، خاطرنشان کرد: قطب نمای حرکت انسان سالک الی الله بصیرت اوست، در وصف عاشوراییان باید گفت حکم رانی بصیرت آنها به شمشیرهایشان بود که سبب شد نام آنها به عنوان افراد با بصیرت در صفحه تاریخ به تصویب رسانده شود.

وی با اشاره به شروط و خواست امام حسین (ع) برای همراهی در کربلا بیان کرد: امام حسین (ع) فرمودند "هرکسی که آگاهی میدارد این کاروان موتنش لقا الله است با ما فرا برسد"، ایشان فرمودند "حرکت من برای اصلاح اجتماعی است"، ولی نه فقط اجتماع سال ۶۱ هجری؛ قرار است عاشورا رمز تغییر عالم شود، بنابراین از وقت نقش شرط، فصل شهادت به مدیریت امام حسین (ع)، فصل اسارت به مدیریت امام سجاد(ع) و فصل اجرایی به مدیریت حضرت زینب کبری (س) آغاز شد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در واقعه کربلا قرار دشمن این بود که عاشورا پایان و مرگ باشد اما عاشورا آغاز و تولد بود، دشمن امام حسین (ع) و یارانش را هم شهید کردند و هم اسب ها را بر بدن هایشان تازاندند تا هیچ اثری از عاشورا نماند اما این روز آغاز بود.

وی با بیان اینکه اربعین نشان و نمادی است تا عاشورا گم نشود، اظهار داشت: سئوال این است که چرا دشمن به دنبال این بود که عاشورا نماند، اما در پاسخ باید گفت عاشورا محل پیوند زدن دل ها با امام حسین (ع) است، تربت امام حسین(ع) یعنی پیوند زدن عاشورا با عبادت و بندگی.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: جریان عطش در کربلا یک مورد است، مورد این است که از آب همه موجودات حیات دارند، رگ های بریده امام حسین (ع) نقل میکنید "مسلمانان هر وقت آب می آشامید به یاد من باشید" و "هر وقت غریبی می بینید من را ندبه کنید"، در همین راستا همه امامان ما همت داشتند که عاشورا بماند و دلیل آن اقتدا کردن به حسین (ع) است.

وی با بیان اینکه عاشورا تابلویی است از همه خوشگلی های عالم، ادامه داد: وفا، ایثار، گذشت، تسلیم، رضا و صبر و تمام خوشگلی های عالم در تابلوی عاشورا نقش بسته است و بر همین اساس زینب کبری (س) فرمودند "هرچه در کربلا دیدم خوشگلی بود".

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه اصلاح در تمام لایه های اجتماعی حیات بشر هدف قیام عاشورا بود، تصریح کرد: فریاد استغاثه امام حسین (ع) امروز نیز بلند است، امروز، وقت در هم نوردیده شده و اکنون اگر کسی در پاسداری لبیک یا حسین (ع) پاسخ داد نمایان کننده امتداد راه عاشورا است.

وی اضافه کرد: امروز آل سعود امتداد راهبردی نظام استکبار دنیاای است و همه حق خواهان در امتداد راهبردی جریان اسلام قرار دارند. تمام تاریخ باید از امام حسین (ع) الگو بگیریم تا جریان ظلم و ستم که قابل سازش نیست شکست بخورد.

آیت الله رئیسی گفت: در جریان عاشورا برخی بین راه امام را نصیحت کردند، برخی نقل کردند ما فرا نمیرسیم اما مال خود را می دهیم، برخی هم دلشان با امام بود اما وقت شناس نبودند و این گروه ۴ هزار نفره شهید توابین نام داشتند اما امروز نام آنها را نمی بریم چون این افراد وقت شناس نبودند.

وی خاطرنشان کرد: امروز اصلی ترین نگرانی بسیاری از جوانان ما حفظ دین و ولی خداست، این جوانان که مقصد و هدف را می شناسند جان خود را در کف دست قرار داده با اینکه در اوایل جوانی آرزوهای بسیار دارند جان خود را فدای امتداد راه دلدادگی می کنند.

براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد*

گردآوری توسط: پريدخت ح.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو همچو صبحی و من شمع خلوت سحرم
««« »»»
تبسمی کن و جان بين که چون همی‌سپرم

شاخص اعتدال تنظیم حرکت براساس مقام ولایت است

TT / 71 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال