کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست/ از فرهنگ عاشورا باید برای ثبات و پیشرفت دنیای اسلام و آسیا بهره گرفت


با دیگران به اشتراک بگذارید

کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست/ از فرهنگ عاشورا باید برای ثبات و پیشرفت دنیای اسلام و آسیا بهره گرفت

رئیس جمهور با بیان اینکه کشتار مردمان مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست، نقل کرد: می‌توانیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

تصویر و عکس کشتار مردمان مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست/ از فرهنگ عاشورا باید برای ثبات و پیشرفت جهان اسلام و آسیا بهره گرفت

به گزارش «نسیم آنلاین»، حسن روحانی در بازگشت از سفر شش روزه خود به کشورهای آسیای جنوب شرقی در نشست خبری خود در فرودگاه مهرآباد با تشریح دستاوردهای سفر به سه کشور ویتنام ، مالزی و تایلند نقل کرد: این سفر بر مبنای بهره گیری از فضا و فرصت پس از برجام برای شکوفایی اقتصاد کشور بود و همانطور که مردمان ما مطلع هستند یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی، توسعه صادرات و همچنین به دست آوردن بازارهای منطقه ای و دنیاای است و در میان کشورهایی که امروز به عنوان اقتصادهای رو به رشد در منطقه آسیا مطرح اند می‎تواند هدف بسیار خوبی برای توسعه روابط ما با این کشورها باشد.

روحانی افزود: در شرق آسیا از هند گرفته تا آسیای دور بسیاری از این کشورها قادر هستند هدف ما برای تحرک در اقتصاد مقاومتی باشند. در این سفر سه کشوری که عضو «آ سه آن» هستند یعنی تایلند، مالزی و ویتنام نکته هدف بودند.در این سه کشور ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد و حجم تجارت خارجی هر یک از این سه کشور حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در سال است و در سال های اخیر هم رشد بسیار خوبی داشتند، زمینه های بسیار خوبی وجود دارد، که ما بتوانیم سرمایه گذاری را از این کشورها به سوی خود بکشیم، حجم تجارت را زیاد بکنیم و همچنین از تجربیات یکدیگر به خوبی بهره گیریم.

رییس جمهوری نقل کرد: در ویتنام جلسه بسیار مفصلی آقای نخست وزیر قرار داده بودند. وزرای اقتصادی و همچنین عده ای از کارآفرینان ایرانی حاضر بودند بحث بسیار مفصلی در ظرفیت هایی که در دو کشور وجود دارد و باید بهره بگیریم انجام شد.کشورمان به عنوان هاب حمل و نقل منطقه ای و بین قاره ای و بین آسیا و اروپا مرکز انرژی و فضایی که برای جذب سرمایه گذاری دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: ویتنامی ها این تجربه را دارند که در بخش پتروشیمی سرمایه گذاری کردند و باز هم مایلند سرمایه گذاری بکنند. بحث توریسم بسیار اهمیتی می دارد و آنها آمادگی دارند برای تبادل توریسم و جهانگردی که برای ما بسیار حائز اهمیت است و همچنین سیاست های مشابهی که نسبت به مسائل دنیاای و منطقه ای داریم بسیار اهمیت دارد و باید از آن بهره گرفت.

رییس جمهوری، مالزی را کشور اهمیتی می داری توصیف کرد و نقل کرد: در سال های اخیر عمدتاً به خاطر تحریم شاهد رکودی بین دو کشور در بخش اقتصادی، دولتی بودیم و در این سفر دروازه ها گشوده شد. هم در ویتنام و هم در مالزی و تایلند یکی از مباحث مهم ، روابط بانکی بود. در تفاهماتی که در هر سه کشور شکل گرفت برای ارتباطات بانکی، فعالیت کارگزاری و سرمایه گذاری ابتدا باید روابط بانکی در مسیر درست قرار بگیرد. به زودی کمیسیون مشترک پس از سال ها بین کشورمان و مالزی تشکیل خواهد شد.

روحانی افزود: تقریباً همه فضاها را نکته بررسی گذاشتیم. فضای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی، شیلات و میوه هایی که در کشورمان داریم قادر هستیم صادر کنیم و میوه هایی گرمسیری که نیاز داریم را وارد کنیم. در زمینه ساختمان خیلی فضای خوبی وجود دارد و ما قادر هستیم در بسیاری از مصالح آپارتمانی و همچنین فولاد، صادر کننده باشیم و آنها استقبال می کنند. در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی آنها به محصولات کشورمان نیاز دارند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:زمینه های بسیار آماده ای وجود دارد ما باید از آسیا به خوبی بهره گیریم و مخصوصا از این کشورهایی که در سال های اخیر رو به رشد بودند. مثلا تایلند در زمینه ماشین پیشرفت خوبی دارند سالانه یک میلیون ماشین صادر می کنند. در قطعه سازی قادر هستیم مشارکت داریم و در بازار آنها موثر باشیم.

رییس جمهوری تاکید کرد:در هر سه کشور فضای بسیار خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد ما و آنها آمادگی دارند.

روحانی افزود: در مالزی نشستی هم با علما، روشنفکران مالزی داشتیم و بحث های منطقه ای، سیاسی مطرح شد و جلسه اهمیتی می داری بود. نشستی هم با ایرانیان بود. به نظر من ایرانیان در هر کشوری هستند قادر هستند واسطه بسیار خوبی برای بخش خصوصی و دولتی باشند. ما از وجود آنها باید به خوبی بهره گیریم و البته در این مسافرت ها هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ملاقات ها و تفاهماتی داشتند که بسیار اهمیتی داشت.

رییس جمهوراضافه کرد: در تایلند هم دیشب در جمع شیعیان آنجا و در مهمانی عزاداری آنها برای سالار شهیدان حضور یافتیم، مسأله ابی عبدالله الحسین و سالار شهیدان ویژه شیعه و اسلام هم نیست در واقع همه آزادی خواهان جهان عاشق سالار شهیدان هستند و جلسه بسیار خوبی با آنها بود.

روحانی نقل کرد:امروز انجمن گردهمایی همکاری های آسیایی تحت عنوان آسیای واحد و تنوع توانمندی ها بود و سران و وزرای بعضی از کشورها، ۳۴ کشور در این جلسه از آسیا شرکت داشتند و مباحث بسیار خوبی مطرح شد و کشورمان هم نقش خودش را در این گردهمایی ایفا می کند. قادر هستیم از وحدت آسیا و نزدیکی با کشورهای آسیایی در فضای اقتصاد مقاومتی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اوضاع یمن اظهارداشت: اوضاع یمن بسیار تأسف بار است. یک ملت مظلوم و بی گناه که وضع اقتصادی خیلی خوبی ندارد، مدت دو سال است زیر بمباران های، دولت سعودی قرار دارد.

روحانی افزود: واقعاً باور ناکردنی است که در ماه حرام ،اینها بدون هیچ دلیلی به کشتار مردمان برادر و مسلمان خودشان و بانوان و کودکان ادامه می دهند و من امروز در سخنرانی ام به این نکته اشاره کردم که اگر ما در آسیا می خواهیم شاهد توسعه و پیشرفت باشیم، قادر نیست شرق آسیا از غرب آسیا فاصله داشته باشد. این دو منطقه آسیایی در هم تأثیرگذارند و همه ما باید از همه توانمان بهره بگیریم برای اینکه منطقه غرب آسیا را امن بکنیم هم در مبارزه با تروریسم و هم در پیش گیری از تجاوزات غیرقانونی و خلاف اصول انسانی که امروز در این منطقه صورت می گیرد.

روحانی اظهارامیدواری کرد از برکت ماه محرم، ابا عبدالله الحسین و فرهنگ عاشورا همه ما بتوانیم به نفع جهان اسلام به نفع ثبات جهان اسلام و به نفع پیشرفت هم جهان اسلام و هم قاره آسیای بهره بگیریم.

*با تشکر از انتخاب شما*

گردآوری توسط: زامياد ر.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

که برد به نزد شاهان ز من گدا پيامی
««« »»»
که به کوی می فروشان دو هزار جم به جامی

کشتار مردم مسلمان یمن در ماه حرام باورکردنی نیست/ از فرهنگ عاشورا باید برای ثبات و پیشرفت دنیای اسلام و آسیا بهره گرفت

TT / 125 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال