http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ثبت عکس و تصویر تاریخی در نجوم

ثبت عکس و تصویر تاریخی در نجوم

با دیگران به اشتراک بگذارید

ثبت عکس تاریخی در علم نجوم

عکس شماره ۱ ⇩

عکس ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنم

ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنم 

علم گاز نزنم تاکنون بسیاری از واقعیات فضا و دنیا هستی را برای ما ظاهر کرده است و تصاویر بی شمار آن را قادر هستیم بینیم. براساس گزارش ساینس الرت، بیشتر ما با تصاویر رنگی که هابل ثبت کرده‌است آشنایی داریم، تصاویری که سحابی‌های دورافتاده و کهکشان‌های عجیب و غریب را اکران می‌دهند.

اما یکی از اصلی ترین تصاویری که تاکنون در علم گاز نزنم به تصویب رسانده شده نیز در سال ۱۹۹۵، درحدود ۲۱ سال پیش توسط هابل گرفته شده‌است و بسیاری از افراد شاید حتی یکبار نیز آن را ندیده باشند.دوربین میدان عمیق هابل در سال ۱۹۹۵ تصاویر رنگی و گیراای ثبت نمی‌کرد، اما قادر بود برای اولین‌بار عکس و تصویری از کل تاریخ دنیا هستی را به تصویب رساند.

در این تصویر به جز چندین ستاره نزدیک، بیشتر نقاط نورانی ای که دیده می‌شوند در واقع یک کهکشان کاملند که برخی از آنها .۲۱۲ میلیارد سال سن دارند، به بیانی دیگر نوری که در زمان ثبت این تصویر به هابل رسیده‌است، از چندین میلیارد سال بعد از بیگ‌بنگ متصاعد شده‌است.

تا پیش از این تصویر از هابل تنها برای بررسی و مطالعه اجرامی خاص در فضا بهره گرفته میشد، اما در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ که مدیریت پروژه هابل به عهده رابرت ویلیامز بود، وی بر آن شد از تلسکوپ برای انجام کاری متفاوت بهره گیرد و به مکان تمرکز روی اجرام عجیب و غریب، روی هیچ پدیده خاصی متمرکز نشود.

در ابتدا آنها نمی‌دانستند درحال نگاه‌کردن به چه چیز هستند، اما امیدوار بودند با نگاه‌کردن به تکه‌ای تاریک از فضا شاید بتوانند طول موج نوری گذشته‌های دنیا هستی را که تاکنون مشاهده نشده‌بود، گیرند. در همان لحظه انجام چنین کاری ریسکی بزرگ به شمار می‌رفت، زیرا ناسا به اندازه‌ای توان مالی نداشت تا اشتباه دیگری،‌

مشابه ارسال هابل به فضا با ْآینه‌ای معیوب را تاب بیاورد، اشتباهی که منجر به کدر شدن تصاویر هابل به مدت سه سال شد و برای مدتها ناسا و تیم هابل را در معرض نقد و تمسخر شدید گذاشت.
عکس شماره ۲ ⇩عکس ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنمبه گزارش پارس ناز اما ویلیامز بدون توجه به افرادی که با نقش او مخالفت می‌کردند، بر آن شد این “تصویر از هیچ‌چیز” را به تصویب رساند. به این شکل برای اولین‌بار هابل روی تکه‌ای تاریک از آسمان شمالی متمرکز شد و بعد از چندین روز عکس و تصویری از کل تاریخ دنیا هستی ثبت شد و در کنار آن تکنیکی کاملا تازه برای مطالعات اخترشناسی شناسانده شد.

علاوه بر این، ثبت این عکس قادر بود شیوه اشتراک‌گذاری داده‌ها در میان دانشمندان را برای همیشه متحول سازد. این تکنیک تصویربرداری به محققان اجازه داد تا تاریخ شکل‌گیری ستاره‌ها را در طول تکامل دنیا مطالعه کنند و در عین حال ثابت کرد کهکشان‌ها در مراحل اولیه تکامل خود کوچکتر بوده و شکلی غیرمتعارف دارند.

اما یکی از اصلی ترین تحولاتی که این تصویر و پروژه میدان عمیق (Deep Field) بوجود آورد، تحول در فرهنگ اخترشناسی بود. به نقل کرده ویلیامز،‌تا پیش از این رسم براین بود که اخترشناسان تمامی یافته‌های خود را پیش از آنکه به صورت کامل تجزیه و تفسیر نمی‌کردند،‌با دیگران به اشتراک نمی‌گذاشتند.

اما ویلیامز و همکارانش یافته‌های تازه خود را بلافاصله در جامعه علمی آن زمان انتشار دادند و همین اقدام زمینه تحول رویکرد دانشمندان نسبت به انتشار و به اشتراک‌گذاری داده‌های علمی را فراهم آورد.

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
عاقبت دختران بخاطر لمس، بوسیدن و بغل کردن / تصاویر
رنگ مد سال 2017 -96 معرفی شد / تصاویر
دختران نیمه عریان که برای پول خود را معرفی می کنند / تصاویر
عکس های شراره رخام ژل لبهایش را تخلیه کرد
گردشگری 10 گورستان تسخیر و طلسم شده جهان / تصاویر
جدیدترین عکس و متن بهنوش طباطبایی پس از طلاق
کلیپ اجرای فوق العاده صادق آزمند در مسابقه Stage
مدل آرایش چشم و ابرو سال 2017
نینتندو سوییچ میزبان مجموعه Nobunaga’s Ambition خواهد شد
کیلیپ فیلم فیزیک دهم مهندس امیر مسعودی با توانایی ساخته شد ۲ +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم یک کار دستی برقی دلچسب ( آپارات )
ویدیو فیلم مکالمه و مشاجره میان یک خانم و همسر در انگلیسی ( آپارات )
فیلم شناسایی کتاب حرفه ای باشیم جلیل رسولی ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم فروختن موفق به سبک تمشک +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم فعل، فاعل و مفعول در زبان انگلیسی +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم آموزش بستن کراوات به وسیله حسن خیاط +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم ساخت تفنگ کشی
کلیپ فیلم تریلر مجلسی کمپانی بنز برای کانسپت ایکس کلاس پیک آپ
کیلیپ فیلم شروع به کار کانال BIGBEN +( آپارات ) پخش
شخصیت شناسی شکل بینی
تبلیغات