ثبت عکس و تصویر تاریخی در نجوم


با دیگران به اشتراک بگذارید

ثبت عکس تاریخی در علم نجوم

عکس شماره ۱ ⇩

عکس ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنم

ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنم 

علم گاز نزنم تاکنون بسیاری از واقعیات فضا و دنیا هستی را برای ما ظاهر کرده است و تصاویر بی شمار آن را قادر هستیم بینیم. براساس گزارش ساینس الرت، بیشتر ما با تصاویر رنگی که هابل ثبت کرده‌است آشنایی داریم، تصاویری که سحابی‌های دورافتاده و کهکشان‌های عجیب و غریب را اکران می‌دهند.

اما یکی از اصلی ترین تصاویری که تاکنون در علم گاز نزنم به تصویب رسانده شده نیز در سال ۱۹۹۵، درحدود ۲۱ سال پیش توسط هابل گرفته شده‌است و بسیاری از افراد شاید حتی یکبار نیز آن را ندیده باشند.دوربین میدان عمیق هابل در سال ۱۹۹۵ تصاویر رنگی و گیراای ثبت نمی‌کرد، اما قادر بود برای اولین‌بار عکس و تصویری از کل تاریخ دنیا هستی را به تصویب رساند.

در این تصویر به جز چندین ستاره نزدیک، بیشتر نقاط نورانی ای که دیده می‌شوند در واقع یک کهکشان کاملند که برخی از آنها .۲۱۲ میلیارد سال سن دارند، به بیانی دیگر نوری که در زمان ثبت این تصویر به هابل رسیده‌است، از چندین میلیارد سال بعد از بیگ‌بنگ متصاعد شده‌است.

تا پیش از این تصویر از هابل تنها برای بررسی و مطالعه اجرامی خاص در فضا بهره گرفته میشد، اما در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ که مدیریت پروژه هابل به عهده رابرت ویلیامز بود، وی بر آن شد از تلسکوپ برای انجام کاری متفاوت بهره گیرد و به مکان تمرکز روی اجرام عجیب و غریب، روی هیچ پدیده خاصی متمرکز نشود.

در ابتدا آنها نمی‌دانستند درحال نگاه‌کردن به چه چیز هستند، اما امیدوار بودند با نگاه‌کردن به تکه‌ای تاریک از فضا شاید بتوانند طول موج نوری گذشته‌های دنیا هستی را که تاکنون مشاهده نشده‌بود، گیرند. در همان لحظه انجام چنین کاری ریسکی بزرگ به شمار می‌رفت، زیرا ناسا به اندازه‌ای توان مالی نداشت تا اشتباه دیگری،‌

مشابه ارسال هابل به فضا با ْآینه‌ای معیوب را تاب بیاورد، اشتباهی که منجر به کدر شدن تصاویر هابل به مدت سه سال شد و برای مدتها ناسا و تیم هابل را در معرض نقد و تمسخر شدید گذاشت.
عکس شماره ۲ ⇩عکس ثبت عکس تاریخی در علم گاز نزنمبه گزارش پارس ناز اما ویلیامز بدون توجه به افرادی که با نقش او مخالفت می‌کردند، بر آن شد این “تصویر از هیچ‌چیز” را به تصویب رساند. به این شکل برای اولین‌بار هابل روی تکه‌ای تاریک از آسمان شمالی متمرکز شد و بعد از چندین روز عکس و تصویری از کل تاریخ دنیا هستی ثبت شد و در کنار آن تکنیکی کاملا تازه برای مطالعات اخترشناسی شناسانده شد.

علاوه بر این، ثبت این عکس قادر بود شیوه اشتراک‌گذاری داده‌ها در میان دانشمندان را برای همیشه متحول سازد. این تکنیک تصویربرداری به محققان اجازه داد تا تاریخ شکل‌گیری ستاره‌ها را در طول تکامل دنیا مطالعه کنند و در عین حال ثابت کرد کهکشان‌ها در مراحل اولیه تکامل خود کوچکتر بوده و شکلی غیرمتعارف دارند.

اما یکی از اصلی ترین تحولاتی که این تصویر و پروژه میدان عمیق (Deep Field) بوجود آورد، تحول در فرهنگ اخترشناسی بود. به نقل کرده ویلیامز،‌تا پیش از این رسم براین بود که اخترشناسان تمامی یافته‌های خود را پیش از آنکه به صورت کامل تجزیه و تفسیر نمی‌کردند،‌با دیگران به اشتراک نمی‌گذاشتند.

اما ویلیامز و همکارانش یافته‌های تازه خود را بلافاصله در جامعه علمی آن زمان انتشار دادند و همین اقدام زمینه تحول رویکرد دانشمندان نسبت به انتشار و به اشتراک‌گذاری داده‌های علمی را فراهم آورد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال