پدیده کودک به فروش رسانی


با دیگران به اشتراک بگذارید

پدیده کودک فروشی

تصویر و عکس پدیده خردسال به فروش رسانی

متاسفانه آمار فروش و تهیه کرد نوزادان روز جدید در حال افزایش است و افرادی که از لحاظ مالی بی بضاعت هستند و توان بزرگ کردن بچه شان را ندارند به مبالغ بسیار ناچیزی فرزند خود را به فروش میرسانند فقر و دردسر والدین در این خانواده ها آن ها را وادار به نوزادفروشی می کند خردسال به فروش رسانی در بسیاری از شهرهای کشور دیده شده است ،می خواهیم گفتمانهای مددکاران اجتماعی را درباره پدیده خردسال به فروش رسانی بخوانیم با ما همراه باشید.

در حالی که شهروندان همچنان در شوک اخبار متعددی هستند که درباره تهیه کرد و فروش طفل و خردسال در تهران منتشر می‌شود، این بار خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است که مبتنی بر آن سه طفل سه قلو در اراک به حراج قرار داده شده‌اند. معضل تهیه کرد و فروش نوزادان معضل تازه‌ای نیست، اما در سال‌های اخیر با رسانه‌ای شدن مواردی از آن حساسیت روی این موضوع بیشتر شده است. فقر و دردسر والدین در دام آسیب‌های اجتماعی از اصلی دلایل فروش نوزادان به حساب می‌آید.
تکدی‌گری، گل‌فروشی، دستفروشی و…. شغل کودکان کاری است که برخی از آنها دورانی به قیمت ناچیز به فروش رسانده شده اند. می‌توان عنوان کرد در سال‌های اخیر این بازار توسط سودجویان رواج گرفته است، تا مکانی که آبان سال گذشته رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تهیه کرد و فروش نوزادان در پیرامون برخی بیمارستان‌های جنوب تهران گفت که این کودکان به خاطر بیماری‌های گوناگون بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسند.

فاطمه دانشور اضافه کرد: خانم‌های کارتن استراحت کن و بانوان روسپی به هنگام زایمان به برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه می‌کنند و بعد از متولد شدن طفل با دریافت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بچه خود را می‌فروشند. همچنین گاهی اوقات معضلات معیشتی خانواده‌ها نیز به این قضیه دامن می‌زند.
نوزادفروشی تکان‌دهنده در اراک
با اختلاف یک دقیقه، پا به این دنیا گذاشته‌اند، اما سرنوشت هر سه‌شان یکسان بوده است. آنها به این دلیل که زودتر از موعد متولد شده‌اند، همچنان در سیستم نگهداری می‌شوند.

مادرشان ۳۳ ساله است و همسر دوم فوت شدی شده که هنوز درگیر توجه کرد مهریه همسر اولش است. در روستای آنها فرزند که سنش از ۳۰ سال می‌گذرد باید حتما به خانه بخت برود و «مژگان» به اجبار خانواده، با فوت شدی که دو سال از خودش بزرگ‌تر بوده و از همسر اولش طلاق گرفته، مزدوج شده است. آنها درگیر معضلات عدیده‌ای هستند و مژگان و سعید هیچ گاه نتوانسته‌اند از پس مخارج زندگی‌شان برآیند.

آنها در روستایی در حوالی شازند از توابع استان مرکزی زندگی می‌کنند و مرد خانواده کار مشخصی ندارد. با این شرایط، او از همان ماه‌های نخست زندگی مشترکشان تاکید زیادی بر فرزندآوری داشته و سرانجام بعد از گذشت سه سال، خواسته مرد با تولد «نیکا»، «سارا» و «خورشید» برآورده می‌شود.

فوت شدی که می‌خواسته پدر یک فرزند شود، حال با تولد سه قلوها سورپرایز شده و به فکر فروش فرزندانش افتاده است. او در ابتدا، بهای ۴۰ میلیون تومان را برای هر یک از فرزندان خود تعیین کرده اما وقتی که با استقبال خریداران تهرانی مواجه نشده است، قیمت انتخاب کرده برای فرزندانش را کم کرده است.

مددکار اجتماعی کانون خیریه مهرآفرین در این رابطه گفت: یک هفته قبل، مژگان برای وضع حمل به یکی از بیمارستان‌های اراک مراجعه می‌کند. او به این دلیل که توان توجه کرد هزینه‌های بیمارستان را نداشته از طرف مددکاران بیمارستان به کانون خیریه مهرآفرین معرفی می‌شود.

فاطمه یزدان‌پور اضافه کرد: وقتی که با مژگان مواجه شدیم، او اعلام کرد که همسرش قصد دارد سه‌قلوها را به فروش برساند. این مددکار اجتماعی بیان کرد: به علت شرایط مخصوص مادر، سه‌قلوها ۴۰ روز زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند و به همین دلیل باید در سیستم نگهداری می‌شدند.

او آشنایی پدر نوزادان با یک زن در بیمارستان را یکی از اصلی‌ترین دلایل تشویق پدر به فروش فرزندان خود آگاهی داشت و گفت: روزی که سه‌قلوها به دنیا آمدند، «سعید» پدر سه طفل با یک زن که خود را کارمند بازنشسته یکی از نهادهای دولتی شناسانده، آشنا می‌شود. با توجه به انگیزه پدر سه قلوها برای فروش نوزادانش، بحث فروش آنها مطرح می‌شود.

او در ابتدا برای هر کدام از آنها قیمت ۴۰ میلیون تومان را تعیین می‌کند، اما بعد از چانه‌زنی‌های زیاد، حاضر می‌شود هر کدام از نوزادان خود را به بهای ۲۰ میلیون تومان به فروش برساند. او اظهار کرد: مادر نوزادان موضوع فروش سه‌قلوها را لو داد و ما نیز متوجه شدیم که پدر قصد دارد فرزندان خود را به دست یک زن بسپارد تا راهی تهران شود.

این طور به نظر می‌رسید که پدر در حال جروبحث برای افزایش بهای نوزادان است تا علاوه بر کسب درآمد، مبلغی را نیز به پدر و مادر خود بدهد. به گزارش میزان، یزدان پور از ارسال گزارش مددکاری به دادستانی گزارش کرد و گفت: گزاش مددکاری و وضعیت فرزندان با همکاری اورژانس اجتماعی در اختیار دادستان قرار گرفت و خوشبختانه با حکم دادستان اراک، مقرر شد سه‌قلوها به علت نبود صلاحیت خانواده، برای نگهداری از فرزندان به سازمان بهزیستی واگذار شوند.
سودجویان و رونق بازار نوزادفروشی
رئیس اجلاس زیان شناسی اجتماعی کشورمان درباره پدیده «خردسال به فروش رسانی» می‌گوید: نوزادفروشی از جمله مواردی است که منزلت انسان‌ها و جامعه را زیر پرسش می‌برد. کوروش محمدی می‌افزاید: تصور می‌شود در دهه‌های اخیر مسائلی مانند فقر و فقیری، بیکاری، رشد فحشا و آسیب‌های جدی در حوزه ازدواج باعث شده تا حدود زیادی شاهد رشد کودکان بی سرپرست و سر راهی باشیم. او ادامه می‌دهد: رحلت کرده این کودکان ول شده سر راهی محسوب می‌شدند، اما از وقتی که معتادان و افراد سودجو به میان آمدند، بحث تهیه کرد و فروش نوزادان مطرح شد و بازاری در این زمینه در جامعه به راه افتاد، به گونه ای که اکنون شاهد تهیه کرد و فروش نوزادان در سر تا سر کشور به مخصوص کلانشهرها هستیم.

او اطهار می‌کند: نوزادفروشی نسل دوم کودکان کاری است که از طرف آدم‌های سودجو، متکدیان و افرادی که در حوزه مواد مخدر کار می‌کردند به کار اجباری گرفته می‌شوند. کودکان کار انسان‌های عادی جامعه نیستند و آسیب‌هایی را از گذشته با خود به همراه دارند. محمدی خاطر نشان می‌کند: اخیرا برخی افراد برای رسیدن به اهداف مالی و پوشش نیازهای خود به صورت هوشمندانه و آگاهانه نوزادانی را به دنیا می‌آورند. او بیان می‌کند: همچنین برخی از خانواده‌ها نیز امکان می دارد جزو آن دسته از افرادی باشند که خیلی گرایش به فروش فرزندان شان ندارند، اما به خاطر شرایط سخت زندگی که در حوزه معیشت برایشان پیش آمده، قدرتمندی امرار معاش و جبران نیازهای زندگی را ندارند.

بنابراین بخشی از آن نیازها را از طریق نوزادفروشی تامین می‌کنند. او مطرح می‌کند: البته این مساله به ضعف خدمات اجتماعی جامعه در ارتباط با تولید مثل، فرزندان بی سرپرست و حتی ایجاد شرایط طبیعی برای زندگی حداقلی شهروندان بر می‌گردد. او توضیح می‌دهد: فروش نوزادان می‌تواند ریشه در نوع نگاه و نگرش متولیان و قانونگذاران در جامعه داشته باشد.

رئیس اجلاس زیان شناسی اجتماعی کشورمان ادامه می‌دهد: برای مثال قوانینی که در ارتباط با ازدواج با فرزندخوانده وضع شد، به منزلت انسان‌ها ضربه زند.

باید آگاهی بداریم که نتایج ناخواسته و دراز مدت چنین قوانینی در بروز نگرش‌های مثبت و فروش نوزادان تاثیر بسزایی دارد. او اعلام می‌کند: نوزادفروشی زنگ هشدار برای جامعه ماست. به شرایطی نزدیک می‌شویم که هشداربرانگیز است. این مساله نیاز به همت و عزم جدید برای تقویت خدمات اجتماعی و پوشش صددرصدی نیازهای خانواده‌های آسیب‌پذیر دارد.

سلامانه

–براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

گردآورنده : شيرين و.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حقا کز اين غمان برسد مژده امان
««« »»»
گر سالکی به عهد امانت وفا کند

پدیده کودک به فروش رسانی

TT / 151 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال