تکامل احساسی کودک چطور است ؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

تکامل عاطفی کودک چگونه است ؟

تصویر و عکس تکامل احساسی کودک به چه صورت است ؟

درباره  تکامل احساسی کودک چه میزان اطلاع دارید ترسو و خجالتی شدن کودک با چه عواملی پدید خواهد آمد؟پریشانی و اضطراب و ترس از طلاق در چه سنینی از خردسالان به وجود خواهد آمد ترس از ترک کردن والدین چرا در خردسالان پدید می آید ؟با چه روش ها و رفتارهایی قادر هستیم این ترس و اضطراب طلاق را برطرف بکنیم مستقل شدن کودک با چه روش هایی امکانپذیر خواهد بود ؟

در طول این چندین ماه، گاهی به چشم مییاید کودکان دو شیرخوار فرق می دارد، اولی خردسالی با چهره ای صادق، مهربان و جداشده از وجود شما و دیگری خردسالی پریشان و وابسته که در تماس با غریبه ها یا اشیاء ناآشنا به آسانی دچار ترس می شود. امکان می دارد عده ای به شما ایراد بگیرند که روش تربیتی تان باعث ترسو و خجالتی شدن خردسالتان شده است اما این گفتمانها را به دل نگیرید و باورتان نشود.
رفتار متضاد او ارتباطی به شما و روش بچه داری تان ندارد، برزو این رفتارها، به این علت است که برای اولین بار می تواند تفاوت بین شرایط آشنا و ناآشنا را درک کند. درواقع پریشانیهای این مرحله، علامتی است از ارتباط سالمی که بین او و شما وجود دارد.
نمایان کردن اضطراب در برخورد با افراد ناآشنا معمولا یکی از مراحل اصلی اولیه هیجان هایی است که خردسالتان به آن دچار می شود. همین کودک در سه ماهگی در برخورد با کسانی که آشنایی قبلی نداشته رفتار دوستانه نشان می داده، اما حالا که کمی بزرگتر شده، با غریبه ها دچار تنش می شود که برایتان امری غیرمعمول به چشم میخورد، اما این موضوع در این سن واکنشی طبیعی به حساب مییاید که نباید موجب دغدغه شما شود. حتی امکان می دارد هنگام مواجهه با اقوام و مربیانی که در مراکز نگهداری از فرزندها با او روابط دوستانه ای داشته اند، بخصوص اگر بی درنگ به طرفش می روند، رویش را برگرداند یا به گریه متوسل شود.

حدود همین زمان، او نیست به طلاق گرفتن از شما بسیار پریشان می شود و خود را به شما می چسباند. این حالت، شروع ترس از طلاق و درست مقارن وقتی است که در کشف میکند هر شیئی صورت واحد و ثابتی دارد. در این مرحله است که متوجه می شود تنها یک نفر با خصوصیات شما وجود دارد و آن یکی فقط شما هستید.

وقتی از مقابل دیدش بیرون میروید، بااینکه آگاهی میدارد در مکان دیگری هستید اما چون شما را همراه خود نمی بیند، دچار پریشانی و اضطراب می شود، او درک ناچیزی از زمان دارد به طوری که قادر نیست تصور کند چه مدت باید بگذرد تا باز شما را در کنار خود ببیند.
اما وقتی کمی بزرگتر شود، با رفتن شما، دچار تشویش نخواهدشد زیرا به تجربه دریافته است که باز شما را خواهددید اما در حال حاضر، آگاهی او فقط از زمان حال است، بنابراین هر بار که از جلوی دید او محو می شوید، حتی اگر به اتاق دیگر بروید، شروع به سر و صدا و داد و فریاد خواهدکرد. در زمان خواب، به دلیل ترس از ترک کردنش، از استراحت کردن امتناع می کند و در نیمه های شب نیز برای جستجوی شما از خواب بیدار می شود.این ترس از طلاق تا چه وقتی ادامه خواهدداشت؟

پاسخ این است که اوج این حالت معمولا بین ده تا هجده ماهگی است و پس از هجده ماهگی تا دو سالگی شروع به کمرنگ شدن می کند. این مرحله از تکامل احساسی کودک امکان می دارد به نحوی برای شما مرحله ای لطیف و برای عده ای دیگر از مادران زجرآور باشد. بالاتر از همه اشتیاق او به با شما بودن، علامتی از پیوستگی او به اولین و بزرگ ترین عشق زندگیش، یعنی مادر است. شدت احساس او هنگامی که در آغوش شما قرار دارد، آنقدر قوی است که در این سن شمار ا کامل ترین موجود روی زمین می شناسد.
از طرف دیگر با همه عشقی که به او دارید، گاه امکان می دارد  از این که به طور مداوم دستش را دور گردن شما حلقه می زند، احساس کلافگی کنید و وقتی هم که او را از خود جدا می کنید، به دلیل گریه هایی که می کند احساس گناه کنید. خوشبختانه این مرحله احساسی مدت زیادی طول نخواهدکشید و بالاخره همراه با ترس از طلاق فروکش خواهدکرد.
اما در شرایطی که هنوز ترس از طلاق را از دست نداده است، برای کمک به شما، عمل به توصیه های زیر را پیشنهاد میدهیم:
۱- کودک شما وقتی که خسته، گرسنه یا بیمار است، نسبت به اضطراب طلاق حساسیت بیشتری از خود نمایان میکند. اگر آگاهی میدارید که باید از خانه بیرون روید، خروجتان را طوری برنامه ریزی کنید که کودک سیر و خواب باشد ولی هنگام مریضی تا آنجا که امکان می دارد در کنار او باقی بمانید.
۲- در موقع خروج از منزل، سر و صدای زیادی راه نیندازید همچنین کسی را مراقب او قرار بدهید که بتواند توجه او را به نحوی جلب کند (مثل ارائه یک اسباب بازی جدید، بردن او جلوی آینه یا حمام). بعد با نقل کردن خداحافظ به سرعت بیرون روید.
۳- به دلیل داشته باشید که اگر هنگام خروج از منزل متوجه رفتن شما شود، گریه اش چندین دقیقه پس از طلاق از شما پایان کشف میکند. طغیان او برای جلب توجه و وادار کردن شما به ماندن است. با بیرون رفتن شما از مقابل دیدش، به زودی توجهش را به کسی که در کنارش قراردارد، معطوف خواهدکرد.
۴- در تمرینات کوتاهی که برای طلاق از او در منزل به انجام میرسانید، به او یاری رسانید تا بتواند دوری های گه گاه شما را تحمل کند. طلاق وقتی برای او آسان می شود که قبلا آن را آزموده باشد. بنابراین وقتی به اتاقی دیگر  می خزد (اتاقی که رفتن به آن برای شیرخوار ممنوع است)، یک تا دو دقیقه منتظر مانید بعد به دنبالش بروید.
وقتی می خواهید برای چندین ثانیه به اتاق دیگری بروید، به او بگویید که قصد دارید کجا بروید و تاکید کنید بر می گردید. اگر داد و فریاد کرد، به مکان برگشتن، او را صدا بزنید. به تدریج متوجه خواهدشد که در نبودن شما هیچ اتفاق بدی رخ نخواهدداد. تاکید شما بر بازگشت درست به اندازه خروجتان برای او اهمیت پیدا خواهدکرد.
۵- اگر خردسالتان را به یک محل نگهداری یا یک مرکز مراقبت از کودکان مثل مهد کودک یا کودکستان می سپارید، با بردن او به محل، بلافاصله آنجا را ترک نکنید. چندین  دقیقه وقت قرار بدهید و به بازی با او مشغول شوید. وقتی آنجا را ترک می کنید به او اطمینان دهید که بر می گردید.
اگر خردسالتان یک وابستگی سالم و قوی با شما داشته باشد، اضطراب از طلاق، در مقایسه با سایر فرزندها زودتر در او ظاهر خواهدشد. به مکان خشمگین شدن از این وابستگی در طول این ماه ها، تا آنجایی که قادر هستید خود را مهربان و خوش برخورد نمایان کنید. از راه علمی به او نمایان کنید که به چه صورت عشق خود را نثارش می کنید، این موضوع پایه عواطفی است که او در سال های بعد بر آن تکیه خواهدزد.
از ابتدا دقت داشته اید که خردسالتان فرد واحدی با صفات شخصیتی ویژه به خود است. در هر حال به عنوان یک فرد مستقل فقط درک مبهمی از وجود مجزای خودش با شما دارد. در حال حاضر احساس او از هویت خود در حال شکوفایی و بوجود آمدن است. به تدریج که حس «خودآگاهی» او به عنوان یک شخصیت مستقل رشد می کند، به همان نسبت به وجود شما به عنوان یک فرد جدای از خود پی می برد.

یکی از آشکارترین علائمی که نمایان کننده درک او از «خودآگاهی» است، علاقه شدید او به آینه است. تا سن هشت ماهگی با آینه به عنوان یک شی گیرا برخورد می کرد. شاید فکر می کرده است که درون آینه، کودک دیگری وجوددارد، اما حالا واکنش او فرق می دارد و نمایان میکند که آگاهی میدارد آن خردسالی که در آینه است به او ربط دارد. برای مثال وقتی به آینه نگاه می کند امکان می دارد به نقطه خاص یا لکه ای بر صورت خود اشاره کند یا دسته ای از موهای خود را بکشد.

شما قادر هستید با بازی در مقابل آینه، احساس هویت را در او تقویت کنید. وقتی به اتفاق در آینه نگاه می کیند، قسمت های گوناگون بدن او را لمس کنید و مثلا بگویید این بینی «هومان» است. این بینی مامان «مهرک» است یا با جلو و عقب بردن آینه، به بازی دالی موشه توجه بکنید یا داستانی را گوید و همزمان با مفاهیم کلماتی که مصرف میکنید، عواطف و احساسات متناسب با کلماتی را که ادا می کنید در چهره خود نمایان کنید تا با انعکاس تصاویر شما، درک بهتری از خودآگاهی یابد.
همان طور که ماه ها سپری می شوند، با خودشناسی بیشتر حس مطمئنی در او بالا می رود، بنابراین در برخورد با غریبه ها و طلاق از مادر دچار اختلال کمتری می شود اما با اعتماد به نفس بیشتری که مییابد، قدرت تسلط و پرخاشگری در او افزایش کشف میکند. قبلا وقتی در وضعیت آسانی بود، اطاعت بیشتری از او می دیدید، اما حالا اغلب چنین نیست، دوست دارد هر کاری را به روش خودش به انجام رساند.
برای مثال تعجب نکنید اگر غذای به خصوص یا اسباب بازی تازه ای را که در مقابلش قرار میدهید نپسندد و بینی اش را بالا بکشد. همچنین، وقتی تحرک بیشتری یابد، برای منع او از دست زدن به شیئی، به طور مکرر لغت «نه» را مصرف میکنید. اما پس از این که قادر بود معنی لغات را بفهمد، باز هم شیء منع شده را لمس خواهدکرد. این سرکشی اولیه، تنها پیش درآمد اعمال قدرت و مبارزه ای است که در فرا رسنده با آن مواجه خواهیدشد.
کودک امکان می دارد در برخورد با اشیا و شرایطی که قبلا به آنها عادت داشته به آسانی، دچار ترس و وحشت شود. در این سن، ترس از تاریکی، رعد و برق و لوازم پر سر و صدای خانه مثل جاروبرقی یک مسئله عادی است. بعدها شما قادر هستید این ترس ها را با نزدیک کردن کودک به آنها، برطرف بکنید ولی در حال حاضر خوب ترین راه حل این است که منشا این ترس ها را تا آنجا که امکان می دارد کنار زنید. در اتاق او یک چراع خواب قرار بدهید و وقتی از جاروبرقی بهره گیرید که او در نزدیکی آن واقع نباشد.
اما به تدریج سعی کنید خیلی آرام و با لبخند، به همراه کودک به آن موارد خاص نزدیک شوید تا ترسش نابود بشود. او را تسلی دهید اما آرام بمانید به نحوی که بفهمد شما از آن شیء به وحشت نمیافتاد. اگر با نگاه به شما مطمئن شود که در چهره شما ترس وجود ندارد، با احساس امنیتی که مییابد، آرام خواهدگرفت.
خوب ترین ها

–براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : فرهاد ر.

سلامت کودکان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دردا که از آن آهوی مشکين سيه چشم
««« »»»
چون نافه بسی خون دلم در جگر افتاد

تکامل احساسی کودک چطور است ؟

TT / 239 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال