امروز و امشب ندای یا ابوالفضل عباس در جهان پیچید/ ارادت ایرانی ها به «قمر بنی هاشم» در حسینیه اعظم زنجان


با دیگران به اشتراک بگذارید

امروز و امشب ندای یا ابوالفضل عباس در جهان پیچید/ ارادت ایرانی ها به «قمر بنی هاشم» در حسینیه اعظم زنجان

خبرگزاری فارس: امروز و امشب ندای یا ابوالفضل عباس در جهان پیچید/ ‌‌ارادت ایرانی‌ها به «قمر بنی‌هاشم» در حسینیه اعظم زنجان

باز هم هشتم محرم شده و دلم هوای کربلا کرده است، به هر جا که نگاه می‌کنم، پرچم یا ابوالفضل(ع) و یا حسین(ع) و هر صدا که می‌شنوم، بدیعی یا ابوالفضل العباس(ع) و یا قمر بنی هاشم است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از زنجان، باز هم هشتم محرم شد و دلم هوای کربلا کرده است، به هر جا که نگاه می کنم، پرچم یا ابوالفضل(ع) و یا حسین(ع) افراشته شده است. هر صدا که می شنوم، بدیعی یا ابوالفضل العباس(ع) و یا قمر بنی هاشم است و گویی در دشت کربلا هستی.

برای گرامی داشت واقعه عاشورا هر سال، همزمان با عصر تاسوعای حسینی هشتم محرم، مردمان دیار شور و شعور حسینی بار دیگر گرد هم فرا رسیدند تا ارادت خود را به ابوالفضل العباس(ع) نمایان کنند.

مهمانی هشتم محرم زنجانی ها، در آستانه عزای شهادت امام حسین(ع) و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان به قدری مؤثر بوده که سال هاست، این اجتماع عظیم دنیاای شده و به دومین قربانگاه بعد از منا مبدل شده است.

این مهمانی خوشگل که از گذشته های دور همچنان به سبک و سیاق باستانی به یادگار مانده است، به قدری مؤثر است که دلها را میدزدد و هر سال ارادتمندان امام حسین(ع) در این مهمانی بزرگ حضور مییابند.

مردمان زنجان در روز هشتم محرم بیرق های عزای امام حسین(ع) را به دست می گیرند و در دسته های سینه خانمی و زنجیر خانمی، عشق و ارادت خود را به آن حضرت نمایان میکنند.

هر سال تعداد زیادی از مسؤولان کشوری در این مهمانی حضور مییابند تا شور و شعور حسینی را از نزدیک ببینند، امسال نیز جمعی از مسؤولان در این مهمانی حاضر بودند و فرا رسیده بودند تا نظاره گر عشق و ارادت زنجانی ها به مولایشان حضرت ابوالفضل(ع) باشند.

*مهمانی هشتم محرم از اجتماعات بزرگ حسینی است

نماینده بسیج نیروهای مردمی در کشور عراق با حضور در حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه حرکت دسته حسینی همه ساله حادثه ای بس عجیب و شگفت آور است، اظهار کرد: این اتفاق به خاطر توجه و عنایت صاحب این مجلس به عزاداران خود است.

حجت الاسلام سید حمید الحسینی با بیان اینکه این عزاداری از اجتماعات بزرگ حسینی است، افزود: عزاداران حسینی در طول سال نیز عزادار به حساب مییایند و برای امام حسین(ع) فرقی نمی کند که چه کسی و با چه پیشینه ای در این مهمانی حضور دارد.

*حرکت مردمان زنجان درهشتم محرم الگویی برای سایر استان ها شده است

تولیت آستان قدس رضوی نیز با حضور در حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه حرکتی که در زنجان در روز هشتم محرم پیش مییاید، حرکتی الگوساز برای سایر ملت ها شده است، اظهار کرد: این حرکت همراه با تعقل، احساس و عاطفه و عشق به خدا بوده و مظهر «لبیک یا حسین» بوده و لبیک به فریاد استغاثه امام حسین(ع) در روز عاشورا است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه بعد از حرکت مردمان زنجان دیگر استان ها نیز آن را الگو گذاشته اند و جلوه بسیاری داشته است، افزود: لبیک امروز نیز همان لبیک ۱۴ قرن قبل است و کسانی که امروز لبیک به امام حسین(ع) می گویند.

*مهمانی عزاداری زنجانی ها بی نظیر و دشمن شکن است

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مهمانی عزاداری مردمان استان زنجان حرکتی بی نظیر و دشمن شکن است، اظهار کرد: این مهمانی با مدیریت درست و اعتقادی هیأت امنای این مسجد به مرحله خوبی رسیده است.

حجت الاسلام علی محمدی با بیان اینکه حرکت از روی اخلاص در این مجموعه موجب نگاه خاص امام حسین(ع) به این مجموعه شده است، افزود: برگزاری این مهمانی بزرگ برای سایر کشورهای الگو شده است و خوشبختانه انتخاب شعارهای جهت دار با انقلاب اسلامی است که بسیار عالی است.

*نذورات حسینیه اعظم زنجان طی سال قبل ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه امسال نیز مهمانی هشتم محرم با هماهنگی های ضروری به نحو احسن و بدون هیچگونه معضلی به انجام رسانده شد، اظهار کرد: طبق برنامه برای برگزاری هرچه خوب تر این مهمانی در این راستا هلال احمر، نیروی انتظامی و همیاران محرم هم با خادمان حسینیه اعظم زنجان مشارکت داشتند و در همین راستا امروز ۵۳ گروه ثابت و سیار برای دریافت نذورات مردمی مستقر شد.

محمد جواد غم پرور میزان نذورات حسینیه اعظم زنجان طی سال گذشته ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و نقل کرد: ۲ میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان از این مبلغ صرف هزینه های عمرانی، تملکات و نگهداری حسینیه شده و برای هزینه های فرهنگی و نشر معارف اسلامی نیز ۶۷۰ میلیون تومان و هزینه های مدیریتی و تهیه کرد اثاثیه و تجهیزات یک میلیارد تومان هزینه شده است.

*عملکرد حسینیه اعظم زنجان نکته تایید است

شوزب شیری مدیرکل مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف با بیان اینکه حسینیه اعظم زنجان نیز یکی از کلکسیون های بزرگ اوقافی است که عملکرد آن نکته تایید سازمان اوقاف است، اظهار کرد: خوشبختانه عملکرد هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان مطلوب بوده و وجوهات و نذورات مردمی نیز طبق نیات نذر دهندگان هزینه می شود.

*حضور ۳ هزار همیار محرم در مهمانی هشتم محرم

فرمانده انتظامی استان زنجان با اشاره به برگزاری جلسات هماهنگی هشتم محرم اظهار کرد: امسال قریب به ۵۰۰ هزار نفر در این مهمانی حاضر بودند.

سردار علیرضا صالحی با بیان اینکه امسال نیز نیروی انتظامی با توان ۱۰۰ درصدی در مهمانی روز هشتم محرم کار کرد، نقل کرد: امسال بیش از ۳ هزار نفر همیاران محرم در این مجموعه مشارکت داشتند.

وی با اشاره به اینکه حلقه های ترافیکی و انتظامی در استان تعریف شده و معضلی نیز موجود نخواهد بود، افزود: امسال در شعاع وسیع تر پارکینگ هایی به وجود آمد که رفت و آمد آسانتر انجام شود.

*پخش ۸۷۰ دقیقه برنامه از مهمانی هشتم محرم زنجانی ها

مدیر کل صدا و سیمای مرکز زنجان نیز در همین راستا با بیان اینکه امروز حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از ساعت ۳۰ و ۱۴ دقیقه آغاز شد، افزود: از همان ابتدا تحت پوشش دوربین های متعدد رسانه استانی قرار گرفته و تا اذان مغرب به صورت زنده به مدت بیش از ۲۲۰ دقیقه از شبکه اشراق انتشار داده شد.

مرتضی صفری با بیان اینکه این مهمانی به مدت بیش از ۶۵۰ دقیقه از شبکه های سراسری و بین المللی خبر، سحر، جام جم، الکوثر، شما، پرس تی وی و شبکه های ۱، ۲، ۳ و ۵ و شبکه قرآن سیما پوشش داده شد، افزود: رادیو استانی زنجان نیز همگام و همزمان با شبکه اشراق از ساعت ۳۰ و ۱۴ دقیقه این مهمانی عزاداری را به صورت زنده به مدت ۲۲۰ دقیقه انتشار داد.

وی با اشاره به اینکه صدا و سیمای مرکز زنجان برای پوشش زنده این اجتماع عظیم حسینی از حضور ۳۰۰ نفر از همکاران خدوم و تلاشگر خود و ۵۰ نفر از همکاران تهران و بهره گیری از امکانات و تجهیزات گوناگون فنی از قبیل بالگرد، دوربین پرنده(کواد کم)، سه واحد سیار تلویزیونی، ۱۹ دوربین حرفه ای تصویربرداری ، یک سیستم sng، چهار سیستم مایکرویو ، سه سیستم کرین و …. بهره برده است.

امسال نیز شاه بیت حسینیه اعظم زنجان در مدح حضرت ابوالفضل (ع) و توسط استاد کلامی سروده شده و توسط جمعیت حاضر تکرار می شود.

نوحه اول:

عباس آقام مدافعِ حرمدی، (۲)
دریایِ احسان، صاحبِ کرمدی
قوربان اولوپ إمامَ،
احسن بِئله مرامَ (۲)

نوحه دوم:
مرحبا ای فرزند اُم البنین (۲)
قُرة العینِ علی حامی دین،
أنت عبدُالصالح، اَلمُطیعُ لِله
عَلموندَ یازیلیپ یا اباعَبدالله

===============

گزارش از زهرا رسولی

==============

-لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد-

تهیه کننده: شايسته د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر بهار عمر باشد باز بر تخت چمن
««« »»»
چتر گل در سر کشی ای مرغ خوشخوان غم مخور

امروز و امشب ندای یا ابوالفضل عباس در جهان پیچید/ ارادت ایرانی ها به «قمر بنی هاشم» در حسینیه اعظم زنجان

TT / 123 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال