مواظبت از کودکان درمقابل سوختگی


با دیگران به اشتراک بگذارید

مراقبت از خردسالان در برابر سوختگی

تصویر و عکس مراقبت از خردسالان در برابر سوختگی

با وارد شدن به فصول سرد سال بخاری ها و شومینه ها روشن می شوند بهتر است مراقب باشید بچه تان به این لوازم نزدیک نشده و دچار سوختگی ناشی از آن ها نشوند ، اتوی داغ ،سماور روشن ،غذای داغ ،مواد محترقه ،آب داغ حمام و منقل داغ درون حیاط همه خطرهای جبران ناپذیری قادر هستند برای تندرست کودک بوجود آورند آمار بالایی از مرگ و میر خردسالان در اثر این موارد خبر داده شده است که در ادامه روش های جلو گیری در مقابل آن ها را توضیح خواهیم داد.

 دکتر کامران آقاخانی*: سوختگی تنها یک حادثه نیست، بلکه آن را باید یک فاجعه برای قربانی آن و خانواده اش آگاهی داشت. وقتی که یک فرد می سوزد نه تنها خود وی برای سال ها درگیر مشکل ها و ناتوانی های آن می شود، بلکه خانواده و اطرافیان او نیز درگیر معضلهای وی خواهند بود.
 از سوی دیگر، سوختگی یکی از علت های اصلی ناتوانی و مرگ میر در دنیا است که پیامد اقتصادی و اجتماعی وخیمی همراه دارد. در مرگ و میر ناشی از حوادث در ایالات متحده، سوختگی سومین علت مرگ و میر است و در کشورمان ششمین علت مرگ و میر ناشی از حوادث.
در کشورمان سالانه قریب به ۷۲۵ هزار حادثه منجر به سوختگی رخ می دهد که متاسفانه تعداد قابل توجهی از این افراد با وجود دریافت کلیه خدمات پزشکی، از دنیا میروند و بسیاری دیگر از آنها دچار مشکل ها و پیامد دائمی می شوند.
برخی قربانیان سوختگی به علت ناتوانی هایی که برایشان به وجود مییاید شغل خود را از دست می دهند و اگر سوختگی در ناحیه صورت رخ دهد، جوشگاه های به وجود آمده باعث بروز بدشکلی در نمایان ساخته میشود و این امر نیز باعث خروج چنین افرادی از جامعه و از دست موقعیت های اجتماعی مانند شغل، ازدواج و… خواهد شد. در این مطلب با اصلیترین علل سوختگی و راهکارهای جلو گیری از آن آشنایی پیدا خواهید کرد.
۱- لوازم گازسوز بدون ترموکوپل
یکی از اصلیترین اجزای لوازم گازسوز، که ضرورتا هر وسیله گازسوزی باید واجد آن باشد، ترموکوپل وسیله ای است که در صورت خاموش شدن شعله وسیله گازسوز طی چندین ثانیه جریان گاز را قطع می کند. برای مثال اگر غذای روزی شعله گاز سر برود و شعله گاز خاموش شود، ترموکوپل طی چندین ثانیه جریان گاز را قطع می کند.
این اتفاق در زمان قطع گاز نیز می افتد به طوری که اگر گاز شهری به هر علت قطع شود در زمان وصل مجدد جریان گاز، ترموکوپل عمل می کند و در عین حالی که شیر گاز باز است جریان گاز قطع می شود و دیگر گازی وارد محیط منزل نمی شود. درواقع، این دستگاه کوچک قادر هست جان بسیاری از افراد خانواده را نجات دهد و مانع بروز یک فاجعه در خانواده شود.
جلو گیری: آمار نمایان میکند تعداد قابل توجهی از بیماران بستری شده در مراکز سوانح و سوختگی، به علت تجمع گاز در محیط منزل و انفجار ناگهانی آن دچار سوختگی شده اند که صدالبته این حادثه قابل جلو گیری بوده است. قاعده کلی استاندارد این است که هر وسیله گازسوز الزاما واجد ترموکوپل باشد. بنابراین در زمان تهیه کرد لوازم گازسوز مانند اجاق گاز، بخاری و آبگرمکن گازی دقت کنیم این وسیله ها حتما ترموکوپل داشته باشند. یادمان باشد جلو گیری بسیار سهلتر و کم هزینه تر از درمان است.
۲- اجاق گاز و غذای روی آن
یکی از علت های بسیار شایع سوختگی در اطفال، برگشتن غذای داغ روی اجاق گاز روی کودکان خردسال است. این اتفاق معمولا در وقتی می افتد که مادر غذا را روی شعله جلویی گاز گذاشته و کودک کنجکاو در یک لحظه غفلت بزرگ ترها ظرف غذا را به سمت خود می کشد و باعث واژگونی غذای داغ روی خود می شود. معمولا سوختگی در چنین کودکانی به علت مایع بودن عامل سوزاننده، وسعت زیادی از بدن کودک را فرا می گیرد که قادر هست بسیار خطرناک باشد.
اتفاق خطرناک دیگری که امکان می دارد بیفتد، واژگون شدن اجاق گاز و غذای داغ روی آن است که معمولا در اجاق های کوچک تر پیش مییاید. در چنین مواردی کودک، دستگیره فرا گاز را به سمت خود می کشد و اجاق گاز همراه محتویات داغ روی آن روی کودک بر می گردد.
اتفاق خطرناک دیگری که متاسفانه بارها رخ داده این است که مادر برای اینکه کودک خود را در آشپزخانه کنار خود نگه دارد در فر اجاق گاز را میگشاید و کودک را روی این در می نشاند که در چنین حالتی به علت فشار و وزن کودک کال اجاق گاز و غذای داغ روی آن، روی کودک واژگون می شود.
جلو گیری: هرگز کودک را داخل آشپزخانه تنها قرار ندهید. غذای در حال طبخ را روی شعله های عقبی اجاق قرار بدهید و از شعله های جلویی کمتر بهره گیرید. کودکان خود را از خطر سوختگی با غذای داغ روی اجاق گاز آگاه کنید. مسلما توضیح این خطرها به کودکان قادر هست در جلو گیری از سوختگی یاری رساننده باشد. هرگز اجازه ندهید کودکان روی در باز فر گاز بنشینند و یادتان باشد که یک لحظه غفلت قادر هست باعث بروز یک فاجعه شود.
۳- سوختگی با بخار غذا
یکی از موارد شایع سوختگی در آشپزخانه به خصوص در خانم ها که بیشتر با آشپزی در منزل سر و کار دارند سوختگی با بخار غذاست که متاسفانه این سوختگی به صورت مکرر رخ می دهد. ماجرا به این صورت است که غذای داغ روی شعله گاز در حال طبخ کردن است و این در حالی است که در ظرف غذا بسته است.
بنابراین به علت دمای بالای ظرف و غذای داخل آن، مقادیر زیادی بخار آب در ظرف جمع شده است. در چنین حالتی معمولا خانم خانه برای بررسی وضعیت طبخ غذا در حالی که صورتش را نزدیک ظرف غذا گرفته در ظرف را بر می دارد و در نتیجه به صورت ناگهانی مقادیر نسبتا زیادی بخار آب با صورت وی برخورد می کند که گاهی چنین کاری باعث سوختگی صورت و دست وی می شود.
جلو گیری: همیشه باید به بخار آب در ظرف دربسته روی اجاق گاز توجه داشت و در آن را باید آهسته و در حالی که صورت خود را با فاصله از ظرف نگاه داشته ایم، برداریم.
۴- تنها گذاشتن کودکان در حمام
تنها گذاشتن کودکان داخل حمام یکی از مواردی است که باعث بروز مکرر سوختگی فرزندانمان در دوش گرفته میشود. همین چندین روز گذشته کودک ۲ ساله ای در بخش اطفال بیمارستان بستری شده بود که مادرش وی را به حمام برده واو را داخل لگن کوچک آب گذاشته بود. مسلما کودکان چنین وضعیتی را بسیار دوست دارند.
فرزند ۵ ساله دیگر خانواده نیز همراه مادر در حمام کنار کودک ۲ ساله بوده است. در همین هنگام تلفن منزل زنگ می زند و مادر برای پاسخ دادن به تلفن، حمام را ترک می کند و کودک کوچولواش را به فرزند ۵ ساله اش می سپارد و از وی می خواهد مراقب او باشد.
کودک ۵ ساله با هدف بستن شیر آب، به اشتباه تنها شیر آب سرد را می بندد و چندین لحظه زمان برای سوختن بدن این کودک خردسال با آب جوش کافی است! مادر پس از شنیدن صدای گریه کودک، خود را به حمام می رساند ولی متاسفانه خردسالش دچار سوختگی حدود ۳۰ درصد پوست بدن شده که مدت ها درگیر آن خواهد بود.
جلو گیری: هرگز فرزندان کودکمان را در حمام تنها قرار ندهیم؛ حتی برای یک لحظه!
۵- انفجار مواد محترقه
یکی از عوامل مهم و شایع سوختگی در جامعه ما، سوختگی ناشی از انفجار مواد محترقه به خصوص در روزهای پایانی سال است که متاسفانه هر ساله تعداد قابل توجهی از جوانان و نوجوانان کشور ما را درگیر می کند. گاهی انفجار مواد محترقه تنها به سوختگی ختم نمی شود بلکه در پاره ای موارد باعث از دست دادن انگشتان، دست یا چشم این قربانیان می شود.
جلو گیری: خانواده ها، مخصوصا در روزهای خاص مانند چهارشنبه سوری، فرزندان خود را تنها قرار ندهند و کنار آنها باشند. مسلما حضور خانواده کنار فرزندان تا حدود بسیار زیادی رفتارهای پرخطر ایشان را می کاهد
۶- واژگون شدن سماور
یکی از علت های مهم و نسبتا شایع سوختگی کودکان و اطفال واژگون شدن سماور از روی بار (کمد و کابینت) آشپزخانه روی کودک است. معمولا هم ماجرا به این ترتیب است که کودکانی که تازه راه افتاده اند در زمان کوتاهی که والدین آنها سمت کمد و کابینت آشپزخانه می روند و شلنگ گاز مربوط به سماور را می گیرند و به سمت خود می کشند و در این حالت فاجعه رخ می دهد و کودک خردسال دچار سوختگی شدید و وسیع می شود. چنین اتفاقی در حالت دیگری نیز رخ می دهد و آن وقتی است که سماور روی بار یا کمد و کابینت آشپزخانه در شرایط استوار و ثابتی نیست بنابراین با کوچولوترین برخوردی واژگون و باعث سوختن افراد می شود.
جلو گیری: سماور را دور از دسترس اطفال گذارید. خود سماور را به وسیله تسمه یا هر وسیله مناسب دیگر روی دیوار ثابت کنید. شلنگ گاز سماور را به گونه ای مهار کنید که با کشیده شدن شلنگ گاز، سماور جابجا و واژگون نشود. شاید خوب ترین کار کوتاه کردن شلنگ گاز سماور تا حد امکان داشته باشد.
۷- برق گرفتگی در منزل
برق گرفتگی در منزل معمولا بر اثر بی توجهی والدین رخ می دهد. اغلب برق گرفتگی در کودکان خردسال ناشی از کنجکاوی زیاد کودک نوپایی است که انگشت خود را داخل پریز برق می کند و این کار باعث برق گرفتگی و سوختگی ناشی از آن می شود. اگر برق گرفتگی در آن زمان اول باعث مرگ فرد نشود معمولا باعث سوختگی بسیار عمیق و در بسیاری از موارد از دست دادن انگشت، دست یا پا در قربانی می شود. درواقع، به علت بی توجهی والدین، کودک خردسال در یک لحظه انگشتان و حتی دست یا پای خود را از دست می دهد.
جلو گیری: در زمان ساختن منزل باید پریزهای براق را در ارتفاع حدود یک متر قرار داد که دست کودکان خردسال به آنها نرسد که البته چنین کاری چندین سال است منسوخ شده! برای تمام پریزهای برق باید محافظ پلاستیکی آماده شود. قیمت این محافظ ها بسیار ناچیز است و شاید با صرف مبلغ یک دو هزار تومان قادر باش تمام پریزهای منزل را محفوظ کرد.
 باید از دستگاه های تازه محافظتی در برابر برق بهره گرفت. این سیستم که به جان پناه سرشناس است در صورت اتصال بدن فرد با جریان برق باعث قطع جریان برق منزل می شود. یادمان باشد برق یک نعمت است ولی اگر از آن درست بهره گرفته نشود قادر هست بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.
۸- طبخ کردن کباب یا غذا روی منقل
یکی از حوادث منجر به سوختگی در گردش در دل طبیعت که متاسفانه بسیار تکرار می شود سوختگی هنگام تهیه کردن کباب به وسیله زغال است. ماجرا به این صورت است که معمولا برای مشتعل کردن زغال مقداری نفت، بنزین یا الکل روی آن می ریزند و بعد زغال را مشتعل می کنند.
 وقتی که زغال به هر  علت به صورت مناسب مشتعل نشده باشد افراد به اشتباه مجددا مقداری نفت، بنزین یا الکل روی زغال داغ قادر هست فاجعه بوجود آورد به گونه ای که ناگهان حجم زیادی آتش به وجود مییاید که باعث سوختن افرادی که در پیرامون منقل کباب ایستاده اند، می شود و متاسفانه این اتفاق مکررا تکرار می شود و میزان این اتفاق در روزهایی که مردمان به دل طبیعت می روند بیشتر می شود. ضروری به ذکر است قدرت اشتعال بنزین و الکل بسیار بیشتر از نفت است. بنابراین خطرهای ناشی از بنزین و الکل نیز بیشتر از نفت خواهد بود.
جلو گیری: تنها کافی است همگان آگاهی بدارند ریزش نفت، بنزین یا الکل روی زغال نیمه مشتعل و داغ فاجعه بوجود خواهد آورد و اگر ضروری است چنین کار خطرناکی نیز انجام شود اولا باید دیگران را از پیرامون منقل رانیم و در ثانی مقادیر بسیار می (در حد چندین قطره) بنزین یا الکل روی چندین قطعه زغال خاموش بریزیم و سپس آن را به منقل افزاییم.
۹- برق گرفتگی در محیط کار
یکی از موارد شایع برق گرفتگی در محیط کار مربوط به کارگرانی است که آرماتوربند هستند یا کارگرانی که لوله های آب یا میله های فلزی را داخل طبقات بالای ساختمان نیمه کاره می فرستند. در چنین حالتی میله یا لوله فلزی به سیم های برق داخل کوچه یا خیابان برخورد می کند و باعث برق گرفتگی این کارگران می شود.
 این برق گرفتگی در اغلب موارد آنچنان جدی و شدید است که باعث قطع شدن دست ها و پاها در کارگران قربانی می شود. متاسفانه این حادثه تکراری، رایجترین علت برق گرفتگی در محیط کار است که تعدادی از هموطنان ما را از کارافتاده و معلول می کند.
جلو گیری: سیم های برق کوچه و خیابان محل ساخت و ساز آپارتمانی باید قبل از آغاز عملیات آپارتمانی به وسیله مراجع مربوطه (اداره برق) پوشش گذاری شده و عایق شوند. تمام کارگرانی که در قسمت آرماتوربندی یا جابجایی لوله ها و میله های فلزی فعالیت میکنند باید دستکش عایق و نیز کفش عایق بر تن بکنند.
 کارگران آپارتمانی باید آگاهی بدارند برای برق گرفتگی ضروری نیست لوله یا میله فلزی به سیم برق بچسبد، بلکه اگر این میله یا لوله فلزی به سیم برق نزدیک شود (تا حد فاصله حدود نیم متر) بر اثر نیروی جاذبه مغناطیسی، میله فلزی به سمت سیم برق کشیده می شود و فاجعه رخ می دهد.
۱۰- بی توجهی به دمای آب حمام
یکی از علت های دیگر سوختگی در اطفال بی توجهی والدین به دمای آب حمام است. علت اصلی چنین حادثه ای این است که پوست بدن کودکان و به خصوص نوزادان بسیار لطیف تر و حساس تر از پوست بالغان است بنابراین آبی که دمای آن برای والدین مطلوب و مناسب به چشم مییاید قادر هست برای اطفال سوزاننده باشد که در چنین حالتی اگر زمان تماس طفل با این آب طولانی باشد مسلما باعث ایجاد سوختگی در وی می شود.
اتفاق دیگری که مکررا می افتد، در زمان شستشوی طفل با آب گرم است به طوری که مادر در حالی که دستکش در دست دارد اقدام به شستن خردسالش می کند غافل از اینکه به علت بر تن کردن دستکش از دمای قرار می داری آب بی خبر است و در چنین وضعیتی کودک به علت دمای بالای آب می سوزد.
جلو گیری: قبل از استحمام طفل یا شستن وی، دمای آب را دقیقا مهار کنیم و به هیچ وجه از دستکش بهره نگیریم. باید به این مورد مهم توجه داشته باشیم که دمای قابل تحمل برای نوزادان پایین تر از دمای قابل تحمل برای بالغان است.
۱۱. انفجار گاز تجمع یافته در محیط
یکی دیگر از اتفاق هایی که مکررا باعث سوختگی در افراد می شود و گاهی امکان می دارد باعث سوختگی چندین نفر به صورت توأم شود انفجار گاز تجمع یافته در محیط بسته است. معمولا داستان تکراری به این صورت است که شیر گاز برای مدتی بازمی ماند و حجم زیادی گاز در محیط منزل تجمع مییابد و ساکنان منزل زمان و ورود به خانه بدون توجه به بوی گاز اقدام به زدن کلید برق برای روشن کردن چراغ منزل می کنند غافل از اینکه همین زدن کلید برق باعث ایجاد  جرقه کوچولوای خواهد شد که باعث بروز انفجار بزرگی در منزل می شود و در چنین حالتی ساکنان منزل دچار سوختگی خواهند شد.
جلو گیری: همیشه قبل از خروج از منزل یا قبل از استراحت کن کلیه لوازم گازسوز را مهار کنید. زمان ورود به منزل به بوی محیط دقت دارید. گاز بوی تندی شبیه بوی سیر دارد. در صورت استشمام  چنین بویی هرگز کلید برق را نزنید و هیچ وسیله برقی ای را روشن نکنید. همین طور به هیچ وجه از کبریت و فندک بهره نگیرید. عالیترین اقدام در چنین وضعیتی بستن شیر گاز و گشودن در و پنجره ها برای خروج گاز از محیط است.
۱۲- آغشته شدن لباس به بنزین و نفت
یکی دیگر از حوادث تکراری که باعث سوختن افراد می شود آغشته شدن البسه افراد به بنزین، گازوئیل یا نفت هنگام کار است که این اتفاق معمولا زمان پر کردن باک بنزین خودرو یا موتور می افتد یا وقتی که کارگران به خصوص مکانیک ها تیپشان به بنزین آغشته شده است و پس از گذشت مدتی که مییاندیشند دیگر خطری وجود ندارد کبریت می زنند یا فندک را روشن می کنند غافل از اینکه البسه آغشته به بنزین مستعد آتش گرفتن است و حتی چندین ساعت پس از آغشتگی اولیه به آسانی آتش می گیرد.
جلو گیری: البسه آغشته به بنزین یا نفت باید بلافاصله تعویض شوند. تا وقتی که البسه آغشته را تن دارید، به هیچ شعله ای نزدیک نشوید.
۱۳- پرکردن کپسول گاز خودرو به وسیله کپسول های گاز منازل
یکی از اشتباهات بزرگ و متاسفانه رایجی که پاره ای از افراد مرتکب می شوند پرکردن کپسول گاز خودرو به وسیله کپسول های گاز منازل است! که به علت موجود نبودن شرایط استاندارد معمولا مقادیر قابل توجهی از گاز در محیط و به خصوص داخل کابین خودرو تجمع کشف میکند. در چنین حالتی فرد بدون توجه به تجمع گاز در محیط اقدام به روشن کردن سیگار خود می کند که این کار باعث انفجار ناگهانی گاز تجمع کشف میشود و فرد به شدت می سوزد.
جلو گیری: قویا از شارژ غیراستاندارد کپسول گاز خودرو اجتناب شود.
۱۴- بنزین به مکان نفت در بخاری
یکی از اشتباهاتی که باعث آتش سوزی و سوختگی افراد می شود ریزش بنزین یا گازوئیل داخل لوازم گرمایشی نفت سوز است. باید به این مورد اساسی دقت داشت که هر وسیله گرمایشی برای نوع خاصی از سوخت دیزاین و تولیدشده است و بهره گیری از مواد دیگر به عنوان جایگزین قادر هست باعث بروز حوادث جبران ناپذیری شود.
جلو گیری: باید دقیقا براساس دستورالعمل کارخانه سازنده وسیله گرمایشی عمل شود.
۱۵- زدودن رنگ از روی البسه
یکی دیگر از اتفاق های تکراری که باعث سوختن افراد می شود طی زدودن رنگ از روی البسه می افتد. به این ترتیب که فرد، البسه آغشته به رنگ را به حمام می برد و در حالی که مقادیری بنزین روی البسه مذکور می ریزد آب داغ را نیز روی این تیپهای آغشته به بنزین باز و سعی در زدودن رنگ به وسیله بنزین و آب داغ را نیز روی این تیپهای آغشته به بنزین باز و سعی در زدودن رنگ به وسیله بنزین و آب داغ از روی البسه می کند!
آگاهی میداریم که بنزین به خودی خود توانایی تبخیر بالایی دارد. حال اگر با بخار آب داغ ترکیب شود ترکیب خطرناک تری را بوجود مییاورد که اگر دمای محیط به اندازه کافی بالا باشد باعث انفجار لامپ حمام که دمای بالایی دارد و احتراق ناگهانی بنزین تبخیر شده و سپس البسه آغشته به بنزین می شود.
 در چنین حالتی فردی که داخل حمام است و بدون پوشش است دچار سوختگی وسیع در بدن می شود و متاسفانه چنین اتفاقی به صورت مکرر می افتد. گاهی نیز شعله آبگرمکن داخل حمام باعث انفجار مخلوط بخار آب و بخار بنزین می شود.
جلو گیری: برای زدودن رنگ از روی البسه از نفت بهره گیرید. بنزین ماده خطرناک تری است. بخار آب به علت دمای بالایی که دارد، قادر هست بنزین را به صورت تبخیرشده در محیط دربیاورد که چنین وضعیتی احتمال احتراق را بالا میبرد پس هرگز بنزین را در محیطی که بخار آب داغ وجود دارد، مصرف نکنید.
۱۶- تماس ناگهانی لباس با شعله گاز
یکی از موارد دیگری که باعث بروز سوختگی در آشپزخانه می شود بی توجهی افراد منزل به وضعیت لباس خود در ارتباط با شعله گاز است! معمولا لباس آسانی که اغلب افراد در منزل بر تن میکنند تی شرت یا پیراهن است که آن را روی شلوار یا دامن خود می اندازد. در چنین شرایطی اگر بدون توجه به روشن بودن شعله جلویی گاز به آن نزدیک شوند لبه پایین تی شرت یا پیراهن روی شعله روشن گاز قرار می گیرد و فاجعه رخ می دهد.
جلو گیری: تا آنجا که امکان می دارد از شعله جلویی گاز بهره نگیرید. هنگام نزدیک شدن به گاز مواظب تیپهای خود باشید تا بر اثر نزدیک شدن به گاز مشتعل نشوند. تی شرت با پیراهن خود را داخل شلوار خود گذارید!
۱۷- سوختگی در بیماران صرع
یکی از اتفاق هایی که به صورت مکرر باعث سوختگی می شود، سوختگی در افرادی است که دچار مریضی صرع هستند. حادثه به این ترتیب رخ می دهد که فرد مصروع کنار منبع حرارتی مانند بخاری برقی یا گازی یا شعله چراغ گاز روی زمین قرار گرفته است و هیچ کس کنار وی نیست.
در چنین شرایطی فرد دچار هجوم تشنج ناشی از صرع می شود و هوشیاری خود را از دست می دهد و در فاصله بسیار نزدیکی از وسیله گرمایشی می افتد و چون بیهوش است دچار سوختگی شدید می شود بدون اینکه درد ناشی از سوختگی را حس کند! این اتفاق داخل حمام هم امکان می دارد بیفتد. بنابراین باید از بیماران مصروع در زمان استحمام مراقبت بیشتری کرد. چنین حادثه ای مکررا در رابطه با افراد معتادی که متعاقب مصرف مواد مخدر دچار افت سطح هوشیاری می شوند نیز رخ می دهد!
جلو گیری: افرادی که مصروع هستند همیشه به فکر تشنج های نابهنگام و ناگهانی باشند و همواره دور از منبع حرارتی قرار بگیرند. اعتیاد به مواد مخدر بلایی است که متاسفانه تعدادی از هموطنان ما به آن مبتلا هستند. چنین افرادی نیز باید متوجه امکان از دست دادن هوشیاری خود متعاقب مصرف مواد مخدر باشند! مسلما اگر یک فرد معتاد دچار سوختگی شود، معضلی بر معضلهای وی و خانواده اش اضافه خواهد شد.
۱۸- ریزش آب روی روغن داغ
یکی دیگر از علت های سوختگی در آشپزخانه، ریزش آب روی روغن داغ است. معمولا چنین اتفاقی وقتی می افتد که روی روغن داخل داخل ماهیتابه، آب ریخته می شود. در چنین حالتی روغن داغ به صورت قطرات سوزان به هوا پرتاب می شود و روی بدن افرادی که در نزدیکی ظرف مذکور قرار دارند، پاشیده می شود.
 نمونه دیگر این اتفاق را وقتی داریم که روی روغن داغ داخل ماهیتابه، سیب زمینی ضمن شده که با آب شسته شده ریخته می شود که رطوبت سیب زمینی نقش آب را در مثال بالا بازی می کند.
جلو گیری: کافی است به این مورد دقت شود که اضافه کردن آب یا غذای مرطوب به روغن داغ می توان خطرناک باشد.
۱۹- سیگار روشن
یکی از عواملی که متاسفانه سوختگی در خردسالان می شود، سیگار روشن است. معمولا افراد دخانیاتی در هر شرایطی اقدام به مصرف سیگار می کنند و گاهی رقم میخورد طفل یا کودک کودکی را در آغوش خود می گیرند و این در حالی است که سیگار روشن را نیز در دست دارند و گاهی آتش سیگار روشن به بدن و به خصوص صورت این طفل بی گناه برخورد می کند و باعث سوختگی کوچک ولی عمیق در بدن وی می شود!
گاهی افراد دخانیاتی درست قبل از استراحت کن و در رختخواب اقدام به کشیدن سیگار می کنند. در چنین حالتی چون فرد در حال چرت زدن است امکان می دارد آتش سیگار باعث مشتعل شدن ملحفه و ایجاد آتش سوزی و در نتیجه سوختگی در فرد شود. این اتفاق اگر با مصرف داروهای استراحت کن آور همراه باشد، امکان می دارد باعث سوختگی های شدیدتر شود.
جلو گیری: مصرف سیگار را قطع کنید و اگر قادر به ترک سیگار نیستید، حداقل در رختخواب سیگار نکشید. هرگز در حالی که سیگار روشن در دست دارید کودکان را در آغوش نگیرید.
۲۰- بخاری نفتی و گازی
در بسیاری از منازل کشور ما هم چنان از بخاری نفتی یا گازی برای حرارت دادن منازل بهره گرفته میشود و هنوز شوفاژ و پکیج به علت هزینه اولیه بالای آن در کشور همه گیر نشده است. خطر مهم بخاری در منزل حرارت بسیار بالای بدنه بخاری است که اگر بدن فرد به صورت مستقیم با آن برخورد کند در کسر کوچولوای از ثانیه باعث سوختگی اش می شود. این خطر بیش از هر کسی، خردسالان را آماده میکند یعنی سنینی را که کودک قدرتمندی حرکت کردن را یافته ولی از خطرهای پیرامون خود بی اطلاع است. در چنین حالتی غفلت والدین امکان می دارد باعث بروز یک فاجعه برای چنین کودکی شود.
جلو گیری: راه دسترسی کودک خردسال به بخاری را محدود کنیم. از سنین کودکی در خصوص خطر سوختگی به وسیله بخاری به فرزندانمان تعلیم دهیم. هرگز کودکانمان را پیرامون بخاری روشن تنها ول نکنیم. ایجاد احساس مسئولیت در فرزندان بزرگ تر، نسبت به مراقبت از فرزندان کوچک تر قادر هست بسیار یاری رساننده باشد.
۲۱- شومینه
شومینه یکی از لوازم گرمایشی است که در بسیاری از خانه ها به کار گرفته میشود. مسلما گرمای حاصل از شومینه در زمستان بسیار مطبوع و دلپذیر است اما مواردی رقم خورده که فرد برای بهره گیری از حرارت مطبوع شومینه، بیش از حد به آن نزدیک شده و این کار باعث شعله ور شدن البسه وی شده است.
 چنین اتفاقی معمولا در افرادی که در هوای سرد زمستان، وارد منزل می شوند و به علت احساس شدید سرما با همان لباس چندلایه ای که تنشان دارند از پشت به آتش شومینه نزدیک می شوند. در چنین وضعیتی با توجه به پوشش چندین لایه ای که تن دارند قبل از اینکه گرمای زیاد شومینه باعث احساس داغی در آنها شود البسه شان شعله ور می شود و آنها را می سوزاند!
جلو گیری: از نزدیک شدن بیش از حد به شومینه و نیز هر منبع حرارتی دیگر که واجد شعله مستقیم است، دوری کنیم.
۲۲- گشودن لوله فاضلاب به وسیله فشار گاز!
یکی از اشتباهات عجیب و غریب در برخی موارد گشودن لوله فاضلاب به وسیله فشار گاز است! ماجرا از این قرار است که افراد برای گشودن لوله فاضلاب مسدود شده، شلنگ گاز شهری یا کپسول گاز را دخل لوله فاضلاب می کنند و پیرامون آن را می بندند و سپس شیر گاز را میگشایند! تا بلکه از طریق فشار گاز، انسداد لوله فاضلاب از بین برده شود.
چنین کار خطرناکی که تقریبا هرگز باعث گشوده شدن لوله فاضلاب نمی شود، باعث تجمع گاز در محیط و به خصوص در لوله فاضلاب می شود و کوچولوترین شعله یا جرقه ای باعث انفجار این گاز تجمع یافته و بروز یک فاجعه خواهد شد.
جلو گیری: کمی عاقلانه رفتار کنیم و به این مورد مهم توجه داشته باشیم که گرچه، گاز باعث ایجاد آسایش بیشتر در زندگی ما شده ولی اگر درست به کار گرفته نشود قادر هست بسیار خطرناک و مرگ آور باشد.
۲۲- انفجار گاز جمع شده در چاه
یکی دیگر از مواردی که باعث سوختگی در افراد می شود، انفجار گاز جمع شده در چاه هاست. همیشه داخل چاه های فاضلاب مقادیر قابل توجهی گاز تجمع کشف میکند که از جمله می توان به گاز متان (CH4) و نیز سولفید هیدروژن (H2S) اشاره کرد که این گاز بسیار خطرناک و قابل اشتعال است.
 افرادی که داخل این چاه ها فعالیت میکنند همیشه در معرض خطر مسمومیت با این گازها هستند ولی خطر دیگری که ایشان را به مخاطره مییاندازد خطر انفجار این گازهای تجمع یافته است. ماجرا معمولا از این قرار است که کارگری مشغول به کار داخل چاه فاضلاب است.
در چنین وضعیتی یا خود وی اقدام به روشن کردن کبریت یا فندک داخل چاه می کند یا یکی از افرادی که بیرون چاه است کبریت روشن خود را داخل چاه می اندازد (اغلب پس از روش ن کردن سیگار خود!) در هر ۲ حالت این شعله باعث انفجار ناگهانی گاز تجمع یافته داخل چاه و در نتیجه سوختن کارگر نگون بخت داخل چاه می شود.
جلو گیری: ضروری است به کارگرانی که داخل چاه فعالیت میکنند تعلیم داده شود که هرگز داخل چاه کبریت یا فندک نزنند و به افرادی که بیرون چاه هستند نیز تعلیم داده شود که پس از روشن کردن سیگار، کبریت روشن خود را داخل چاه نیندازند!
۲۳- ماهیتابه روی اجاق گاز
یکی دیگر از مواردی که باعث بروز سوختگی به خصوص در اطفال در آشپزخانه می شود، بی توجهی به وضعیت قرارگیری ماهیتابه روی اجاق گاز است. در چنین حالتی دسته ماهیتابه به سمت بیرون از سطح گاز قرار گرفته و کودک کنجکاو در کوچولوترین زمان غفلت والدین به سمت گاز می رود و دسته ماهیتابه را می گیرد و به سمت خود می کشد و غذای داغ موجود در ماهیتابه روی کودک برمی گردد و فاجعه رخ می دهد.
جلو گیری: تا آنجا که امکان می دارد از شعله های عقبی اجاق گاز بهره گیرید و دسته ماهیتابه را طوری گذارید که امکان دسترسی به آن برای اطفال فراهم نباشد. به واژه دیگر، دسته ماهیتابه روی سطح اجاق گاز قرار گیرد و نه خارج از آن!
۲۴- دیگ زودپز
یکی دیگر از علت های شایع سوختن افراد به خصوص خانم ها در آشپزخانه دقت نکردن در نحوه استفاده درست از دیگ زودپز است.
آگاهی میداریم که دیگ های زودپز به گونه ای دیزاین شده اند که با افزایش فشار داخل دیگ سرعت طبخ شدن غذا افزایش یابد و غذا زودتر طبخ شود. مورد مهم و قابل توجه در رابطه با بهره گیری از دیگ های زودپز این است که باید توجه داشت تا وقتی که فشار داخل دیگ کاهش کشف نکرده و با فشار هوای محیط برابر نشده باشد، نباید در دیگ را باز کرد چرا که چنین کاری باعث خروج ناگهانی مقادیر زیادی غذای بسیار داغ همراه بخار آب از دیگ می شود و اطرافیان دیگ زودپز را به شدت می سوزاند.
جلو گیری: به افراد به خصوص زنهای خانه دار تعلیم داده شود که در دیگ زودپز را تا بیرون نرفتن کامل بخار موجود در آن نگشایند.
۲۵- ریزش چاه بازکن داخل لوله فاضلاب
معمولا برای گشودن لوله فاضلاب دستشویی آشپزخانه و روشویی و توالت از مواد شیمیایی خاصی تحت عنوان لوله بازکن بهره گرفته میشود. اگر از نوع ماده شیمیایی به کار رفته در این لوله بازکن ها قرار بدهیم، مورد اهمیتی می داری که باید به آن توجه کرد این است که وقتی که این لوله بازکن ها را داخل لوله فاضلاب می ریزیم، امکان می دارد به علت تولید مقادیر زیادی گاز، ترکیب ماده چاه بازکن با آب به بیرون پاشیده شود. در چنین حالتی اگر فرد یا افرادی بالای ظرف شویی دستشویی ایستاده باشند، مواد سوزاننده به صورتشان پاشیده می شود و باعث سوختگی شدید و حتی زیان چشم هایشان می شود.
جلو گیری: قبل از بهره گیری از لوله بازکن بروشور آن را مطالعه کنید و در ضمن پس از ریزش لوله بازکن داخل ظرف شویی دستشویی برای چندین دقیقه از محدوده آن دور باشید سپس با احتیاط شیر آب را گشایید تا مواد شیمایی موجود در فاضلاب بدون خطر شسته و بیرون روند.
۲۶- اسید یا چاه باز کن در ظرف
اشتباه بزرگی که بزرگسالان به صورت مکرر مرتکب می شوند و باعث سوختن کودکان می شود ریزش باقیمانده مواد شیمیایی مانند چاه بازکن یا جوهرنمک یا سایر اسیدها و قلیاها داخل ظروف بدون در یا با در شُل که به آسانی گشوده میشوند و گذاشتن آنها داخل دستشویی یا حمام است. در چنین حالتی کودک کنجکاوی که به تنهایی وارد دستشویی یا دوش گرفته شده بدون اطلاع از خطر بزرگی که وی را به مخاطره مییاندازد با برداشتن ظرف پر از مواد سوزاننده به خود زیان جدی وارد می کند.
جلو گیری: چنین مواردی را در ظروف ویژه با در محکم که امکان گشودن در آن برای اطفال وجود ندارد، بریزید و در جاای دور از دسترسی کودکان گذارید.
۲۷- فلاسک چای داخل خودرو
بسیاری از افراد در سفرها، فلاسک آب جوش یا چای را با خود میبرند تا وقتی که برای استراحت توقف می کنند چای یا نسکافه ای بیاشامند و رفع خستگی کنند، اما موارد زیادی رقم خورده که سرنشینان وسیله نقلیه زمان حرکت خودرو برای آشامیدن چای، در فلاسک را گشوده و آب جوش را داخل لیوان ریخته اند و درست در این زمان خودرو داخل دست انداز افتاده یا رانندگی کننده مجبور به بیرون رفتن ناگهانی از مسیر مستقیم شده و این امر باعث ریزش آب جوش روی بدن فرد یا افراد داخل خودرو و ایجاد سوختگی در ایشان شده است.
جلو گیری: زمان حرکت خودرو در فلاسک آب جوش را نگشاییم و این امر را به وقتی که خودرو متوقف شد، موکول کنیم.
۲۸- اسپری در آتش
یکی از سرگرمی های شیطنت آمیز کودکان و نوجوانان به خصوص در چهارشنبه آخر سال انداختن کپسول خالی اسپری، حشره کش یا کپسول های کوچک خای گاز داخل آتش است که این کار باعث انفجار این کپسول ها و ایجاد صدای مهیب انفجار می شود.
با توجه به اینکه این کپسول ها هرگز به صورت کامل خالی نیستند و همواره مقادیری از گازهای قابل اشتعال داخل آنها وجود دارد، انداختن این کپسول ها داخل آتش باعث انفجار ناگهانی و اشتعال مواد موجود در آن و در نتیجه سوختن افرادی که نزدیک آتش هستند، می شود.
جلو گیری: به فرزندانمان درخصوص چنین خطر بزرگی تعلیم بدهیم و در روزهای خاص مانند چهارشنبه آخر سال کودکان را تنها قرار ندهیم.
۲۹- کنده شدن دسته کتری
هرچند وقت یکبار کتری آب جوش منزل را چک کنید! یکی از اتفاق هایی که مکررا باعث ایجاد سوختگی با آب جوش در منزل می شود طلاق گرفتن دسته کتری آب جوش از بدنه آن است. ماجرا از این قرار است که بست های کتری آب جوش به مرور زمان با به کارگیری طولانی کم کم شل می شوند و هر زمان بیم طلاق گرفتن دسته کتری از بدنه آن می رود اما افراد منزل به این خطر بزرگ توجهی ندارند و وقتی که کتری آب جوش را پر از آب کرده اند، به علت سنگینی کتری، دسته آن از بدنه جداشده و باعث بروز یک فاجعه می شود.
جلو گیری: ماهی یک بار بست های اتصال دسته کتری بدنه را بررسی و محکم کنید.
۳۰- زغال قلیان
زغال موجود در بالای قلیان بسیار داغ است و قادر هست باعث سوختن افراد شود. در چنین حالتی، کودکان که از این خطر بزرگ بی اطلاع هستند، امکان می دارد هنگام بازی به قلیان برخورد کنند و زغال داغ روی آنها بریزد و فاجعه ای رخ دهد.
جلو گیری: هرگز قلیان نکشیم و اگر چنین کردیم، مواظب کودکان هنگام استعمال قلیان باشیم.
۳۱- نشستن در مجاورت سماور
معمولا در زندگی ساختمان نشینی آشپزخانه ها به صورت open هستند. در چنین حالتی سماور را روی کمد و کابینت حد فاصل آشپزخانه و اتاق میگذارند. حال اگر سماور به صورت اطمینان می داری روی کمد و کابینت ثابت نشده باشد، امکان می دارد با کوچولوترین ضربه ای واژگون شود و اگر فرد یا افرادی زیر سماور نشسته باشند دچار سوختگی شدید با آب جوش می شوند.
جلو گیری: سماور به صورت مطمئن روی کمد و کابینت ثابت شود و در ضمن هرگز زیرکابینتی که سماور روشن روی آن است، ننشینیم.
۳۲- پرکردن کتری یا ظرف غذا
یکی از مواردی که مکررا باعث بروز فاجعه سوختگی داخل منزل می شود، پرکردن ظرف غذا یا کتری آب جوش بیش از حد متداول است. ماجرا از این قرار است که اگر ظرف غذا یا کتری آب جوش را تا حداکثر ممکن پر از آب کنیم، متعاقب آنکه دمای این ظرف به نقطه جوش برسد محتویات آن شروع به جوشیدن می کند و این مساله باعث سررفتن آن و در نتیجه خاموش شدن شعله گاز به وسیله آب یا غذا می شود.
 در چنین حالتی اگر اجاق گاز در بر می داری سیستم ترموکوپل نباشد جریان گاز همچنان ادامه کشف خواهد کرد و این در حالی است که شعله گاز خاموش شده است. چنین وضعیتی باعث تجمع گاز در محیط بسته منزل می شود و کوچولوترین جرقه یا شعله ای قادر هست باعث بروز یک فاجعه شود.
جلو گیری: هرگز کتری آب جوش یا ظرف غذا بیش از حد استاندارد پر نکنید و از اجاق های بدون ترموکوپل بهره نگیرید.
۳۳- سفره روی میز
بسیاری از هموطنان ما روی میز داخل آشپزخانه یک سفره پلاستیکی یا پارچه ای می اندازند که مسلما ظاهر میز مذکور را بسیار خوشگل تر می کند اما این سفره یا پوشش روی میز قادر هست باعث بروز یک حادثه خطرناک شود. در پاره ای از موارد مادر ظرف غذای داغ یا لیوان چای داغ را روی این سفره میگذارد و تنها چندلحظه که از کودک خود غافل می شود، بچه اش با گرفتن این سفره و کشیدن آن به سمت خود، ظرف غذای داغ یا چای داغ را روی خود می کشد و باعث بروز حادثه سوختگی می شود.
جلو گیری: سفره روی میز را به ترتیبی روی میز ثابت کنیم و کودکان را در آشپزخانه تنها ول نکنیم.
۳۴- کود و چای
از جمله حوادث دیگری که بارها باعث سوختن کودکان شده، بغل کردن کودک به وسیله بزرگسالان در وقتی است که لیوان چای داغ در دست ایشان است. گاهی در چنین حالتی کودک به صورت ناگهانی دست خود را به لیوان چای داغ می زند و باعث ریزش مایع داغ روی خود یا فرد بزرگسال می شود یا دست خود را داخل لیوان چای داغ می کند.
جلو گیری: زمان آشامیدن چای کودکان را در آغوش نگیریم.
۳۵- گشودن زودهنگام شیر گاز
از جمله اشتباهات بزرگی که به صورت مکرر باعث ایجاد سوختگی در افراد می شود این است که زمان روشن کردن لوازم گازسوز فرد ابتدا شیر گاز را باز سپس کبریت یا فندک را روشن می کند. اگر روشن شدن کبریت یا فندک تنها با چندین ثانیه تاخیر صورت گیرد، گاز تجمع یافته در محیط منفجر می شود و فرد می سوزد.
جلو گیری: اول کبریت یا فندک را روشن و سپس شیر گاز را گشایید.
۳۶- کودک و اتوی داغ
معمولا حادثه به این صورت رخ می دهد که فرد بزرگسال پس از اتوکردن البسه، اتوی داغ را ول میکند و سراغ کارش می رود، غافل از اینکه کودک کنجکاو سراغ آن می رود و….
جلو گیری: زمان بهره گیری از اتو مراقب اطفال باشید و بلافاصله پس از اتمام کار، اتو را از برق خارج کنید و در محلی مطمئن گذارید.
* متخصص پزشکی قانونی، استاد دانشگاه علوم پزشکی کشورمان، رییس اسبق بیمارستان سوانح سوختگی کشور
خوب ترین ها

*******************

مطلب از : خدايار ز.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

می خور به بانگ چنگ و مخور غصه ور کسی
««« »»»
گويد تو را که باده مخور گو هوالغفور

مواظبت از کودکان درمقابل سوختگی

TT / 646 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال