پیامدهای وحشتناک دیابت


با دیگران به اشتراک بگذارید

عوارض ترسناک دیابت

مصرف دارو، بررسی کردن منظم قند خون، تزریق انسولین و .. برای هر فردی آزار دهنده است، اما مهار دیابت که با این روش ها انجام می شود، خوب ترین راه برای پیش گیری از پیامد ناگوار و وحشتناک آن خواهد بود. در صورتی که دیابت خود را مهار نکنید در طی ۵ تا ۱۵سال پیامد جدی آن را شاهد خواهید بود.

زینب حکیمی –
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس پیامد وحشتناک دیابت

داشتن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش و مصرف دارو، نه تنها امکان می دارد پیامد ناشی از پیشرفت بیماری دیابت را متوقف کند ، بلکه می تواند آنها را به عقب بیاندازد.

در اینجا به شما نمایان خواهیم کرد که اگر بیماری تان را مهار نکنید، چه بر سر تندرستی تان فرا خواهد رسید:

کلسترول و فشار خون تان افزاش کشف میکند

در بیماران دیابتی نوع یک، تولید هورمون انسولین که در تنظیم قند خون نقش می دارد، در بدن متوقف می شود و در بیماران دیابتی نوع دو، بدن قادر نیست به خوبی از انسولین موجود بهره گیرد که به نوبه ی خود موجب کاهش کلسترول خوب یا HDL و افزایش چربی مضر یا تری گلیسیرید خواهد شد.

مقاومت به انسولین همچنین موجب باریک شدن عروق خونی شده که به افزایش فشار خون یاری میرساند. حدود ۷۰ درصد از بیماران دیابتی نوع دو به فشار خون بالا مبتلا می باشند که یک عامل خطر ابتلا به سکته ی مغزی، مریضیهای قلبی و معضلات تفکر و حافظه است.

شکست در مهار فشار خون و کلسترول بالا، چه به خاطر نوع رژیم غذایی یا نبود ورزش و یا نوع داروها، سرعت پیشرفت پیامد دیگر را بالا می برد.

بینایی تان نابود میشود

تعداد زیادی از افراد مبتلا به دیابت درجاتی از رتینوپاتی یا آسیب به بافت حساس به نور در پشت چشم را دارند، چرا که سطح قند خون بالا به عروق ظریف چشم آسیب می رساند و این فرایندی است که ۷ سال قبل از تشخیص آغاز شده است.

در مراحل اولیه ی این مشکل هیچ علامتی وجود ندارد، اما در طولانی مدت باعث می شود که شما همه چیز را تاریک ببینید. در یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دیده شد که افزایش یک درصدی میزان HbA1c (اندازه ی قند خون در طول یک بازه ی وقتی) خطر ابتلا به معضلات چشمی توسعه یافته یا بدتر شدن مشکل چشمی سابق را تا حدود یک سوم زیاد میکند.

کلیه هایتان با شکست مواجه می شوند

با گذشت زمان، افزایش قند خون به نفرون ها که ساختارهای کوچولو کلیه هستند و خون را فیلتر می کنند، آسیب می رساند و آن را جراحتی می کند. در ۷ درصد موارد، وجود پروتئین در ادرار که علامت مشکل کلیه است، از اولین علامت های دیابت نوع دو می باشد.

هر فرد مبتلا به دیابت دو برابر بیش از دیگران مستعد ابتلا به مریضیهای قلبی و چهار برابر بیشتر مستعد دچار شدن به سکته ی مغزی است

حدود نیمی از کسانی که دیابت خود را مهار نمی کنند در عرض ده سال به زیانهای کلیوی دچار می شوند.

حدود ۴۰ درصد آن ها نیز به نارسایی کلیه ی توسعه یافته مبتلا می گردند که در نهایت نیاز به دیالیز و پیوند کلیه مییابند.

دچار معضلات عصبی می شوید

تعدادی از بیماران دیابتی، دچار نوروپاتی یا آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا هستند و در نهایت حدود نیمی از بیماران دیابتی نوع یک و نوع دو، به این بیماری دچار می شوند.

نوروپاتی امکان می دارد در ابتدا بدون علامت باشد و یا احساس سوزن سوزن شدن خفیف یا بی حسی در دست و پا به وجود آید، اما این مشکل در نهایت می تواند به درد، ضعف، و معضلات گوارشی منجر گردد که تنها می توان با نخوردن غذا آن را تسکین داد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس پیامد وحشتناک دیابت

امکان می دارد پایتان را از دست بدهید

آسیب به اعصاب بین مغز و اندام تحتانی موجب سست شدن و تحول شکل پاها می شود و منجر به ایجاد پینه ی پا، کف پای صاف و ناهنجاری های دیگر خواهد شد. مثلا وجود یک ریگ در کفش می تواند موجب یک زخم کوچولو در پا گردد. ولی بی حسی ناشی از آسیب عصبی باعث خواهد شد که شما متوجه ی زخم نشوید و همچنین خون منتقل کنی آهسته به این منطقه، موجب نبود بهبود و یا کند شدن سرعت بهبودی زخم شود.

عفونت ناشی از این جراحتها می تواند به استخوان شما نفوذ کرده و در نهایت مجبور به قطع پا شوید. حدود ۶۰ درصد از موارد قطع پا در جهان مربوط به دیابت می شود.

مستعد ابتلا به بیماری قلبی جدی می شوید

علاوه بر افزایش فشار خون و کلسترول، قند خون می توان به شریان ها و رگ ها و عضله ی قلب آسیب برساند. هر فرد مبتلا به دیابت دو برابر بیش از دیگران مستعد ابتلا به مریضیهای قلبی و چهار برابر بیشتر مستعد دچار شدن به سکته ی مغزی است. هجوم قلبی قاتل شماره یک بیماران دیابتی می باشد. جدا از کشنده بودن سکته ی مغزی، این بیماری فلجی و معلولیت های شدید نیز به دنبال می آورد.

زندگی تان کوتاه می شود

همه ی این معضلات در نهایت منجر به یک پیامد نهایی می شود: مرگ پیش از موعد. یک مطالعه نمایان کرده است که عمر بانوان مبتلا به دیابت نوع یک، ۱۳ سال کوتاه تر از بانوان سالم می باشد.

***ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد***

نگارش توسط: بهمن ط.

دیابت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشم جادوی تو خود عين سواد سحر است
««« »»»
ليکن اين هست که اين نسخه سقيم افتادست

پیامدهای وحشتناک دیابت

TT / 121 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال