خود را کفش دار عزاداران حسینی می دانم/ بچه های دهه ۷۰ کوچک سرا مرا به آرزویم رساندند


با دیگران به اشتراک بگذارید

خود را کفش دار عزاداران حسینی می دانم/ بچه های دهه ۷۰ کوچک سرا مرا به آرزویم رساندند

خبرگزاری فارس: خود را کفش‌دار عزاداران حسینی می‌دانم/ بچه‌های دهه 70 کوچک‌سرا مرا به آرزویم منتقل کردند

وجود هیأت‌های مذهبی که توسط جوانان اداره می‌شوند تعدادشان کم نیست و چه خوب است عقل و تدبیر ریش‌سفیدان با شور و هیجان جوانان ادغام و در این ایام عزاداری‌ها به‌صورت منظم به انجام رسانده شود؛ خود را کفش‌دار عزاداران حسینی می‌دانم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از شهرستان قائم شهر، عشق به امام حسین(ع) و عزاداری در دهه محرم از خردسالی در دل همه ما موجود بود و هنوز با گذشت زمان در دلها زنده است.

*صدای نوحه خوان ها، بوی اسپند و پرچم های افراشته

یادش بخیر! گرمای دستان سالخورده و چروکیده پدربزرگ که خادم امام حسین(ع) بود را هنوز حس می کنم و صدای قل قل سماور که خود را برای پذیرایی از عزاداران تهیه میکرد، در گوشم می پیچد.

صدای نوحه خوان ها، بوی اسپند و پرچم های افراشته در آسمان هم بر معنویت فضای هیأت اضافه میکرد و شور و اشتیاق من و برادرم که با دستان کوچولومان یاریگر دستان رنجور پدربزرگ بودیم تا به قول خدابیامرز پدرم «امام حسین(ع) در روز خفن شفاعتمان کند». یادش بخیر!

*عشق و ارادت به سرور و سالار شهداء

سال ها گذشت و امروز نه از پدر و پدربزرگ خبری هست و نه از آن سماور کوچولوای که پذیرای عزاداران بود. اما هنوز عشق و ارادت به سرور و سالار شهداء و شاه کربلا وجود دارد و سینه به سینه به نسل های فرا رسنده رسانده خواهد شد.

با گذشت زمان، افزایش جمعیت و به لطف و برکت وجود انقلاب، بر تعداد تکایا و مساجد هم افزوده شد و هیأت ها از منازل به این اماکن انتقال یافت ولی هنوز هم در گوشه و کنار شهر و روستا، عزاداری در منازل و یا به اصطلاح هیأت های محلی انجام می شود.

هیأت جوانان المهدی کوچک سرا، نامی آشنا برای مردمان این منطقه و شهرستان است که در دهه محرم پذیرای خیل عظیم عزاداران حسینی است.

*برپایی خیمه با چوب و چادر مادرها

مسؤول تدارکات و یکی از بانی های عمده این هیأت در مصاحبه با فارس با بیان اینکه این هیأت از سال ۷۳ تشکیل شد و ۲۲ سال قدمت دارد، اظهار کرد: مسبب عمده تشکیل این هیأت، کودکانی بودند که در محوطه خاکی جاده، همان وقتی که مانند امروز آبادی عدم با چوب و نی خیزران و چادر مادران شان، خیمه های کوچک برپا و عزاداری می کردند.

تقی اسلامی که مو و محاسنی سپید کرده است در ادامه نقل میکنید: عشق و ارادت این کودکان به امام حسین(ع) مرا بر آن داشت که به آنها ملحق شوم چراکه وقتی می دیدم آنها در ایام محرم با حال کودکانه خود عزاداری می کنند، دو سال پس از تشکیل هیأت یعنی در سال ۱۳۷۵ به جمع فرزندهای هیأت پیوستم و با مدد هم خیمه ها را گسترش دادیم و هرسال خیمه ها با چوب و پلاستیک در جاده برپا می شد.

وی تصریح کرد: با گذر زمان فرزند بچه ها بزرگ شدند و پا به زمان نوجوانی قرار دادند و همراه با این تغییرات، بر جمعیت منطقه هم افزوده شد و هیأت و خیمه ها از خیابان به منازل رسید و بیش از ۱۶۰ نفر عضو هیأت شدند.

*فعالیت های فرهنگی هیأت جوانان المهدی

این خادم امام حسین(ع) با بیان اینکه جوانان هیأت المهدی در ابتدای کار با بودجه شخصی و به صورت خودجوش مهمانیها عزاداری ایام محرم را برگزار می کرده اند، اظهار کرد: با گذشت زمان، از بین اعضاء هیأت مدیره برگزیده شد و کارهای فرهنگی و بازرگانی خوبی به ثمر رسید و همین امر ایجاب کرد تا هیأت در میان بزرگ سالان هم جا بیفتد و علاوه بر آنان، اعضای شورای شهر و نمایندگان مردمان در مجلس شورای اسلامی هم حمایت های مادی و معنوای خود را معطوف هیأت کنند.

اسلامی ادامه داد: در این هیأت، علاوه بر دهه محرم، عزاداری دهه اول و دوم ایام فاطمیه هم برپا می شود و برگزاری مراسم ترحیم و دسته روی برای جوانان که خدای ناکرده مرحوم شدند از دیگر فعالیت های هیأت جوانان المهدی کوچک سرا است.

وی به اطعام دهی و پذیرایی اعضای هیأت از عزاداران حسینی در دهه محرم اشاره کرد و گفت: این دهه هر شب یک بانی دارد و منزل ما با تمام امکاناتش در خدمت عزاداران است تا بتوانند اطعام را تهیه کنند.

*تمرین شبانه در امامزاده صالح با ۱۰زنجیر

این کربلایی با بیان اینکه در ابتدای کار، فرزندهای هیأت فقط ۱۰ حلقه زنجیر داشتند و برای هماهنگی با هم شبها در امامزاده صالح(ع) منطقه کوچک سرا تمرین می کرده اند، تصریح کرد: در حال حاضر و با اهدای زنجیر از سوی خیرین این تعداد به ۳۰۰ حلقه زنجیر رسید و امسال با اهدای ۳ توپ پارچه سیاه نذری، قادر بودیم برای بچه ها پیراهن سیاه آماده کنیم.

وی افزود: هر ساله در شب ششم محرم، حدود ۳۵ دسته عزاداری از مناطق گوناگون قائم شهر از سوی هیأت المهدی فرا خوانده میشوند و امسال ما میزبان بیش از ۸ هزار نفر در این شب بوده ایم.

*رهایی از مریضی اعتیاد و حضور در هیأت

اسلامی با بیان اینکه وجود هیأت و عزاداری در دهه محرم سبب کاهش جرائم و خلاف در این منطقه شده است، اظهار کرد: دو تن از جوانان این منطقه گرفتار مریضی اعتیاد شده بودند و مادرشان نذر کرد که اگر امام حسین(ع) دست پسرانش را بگیرد و راه درست را به آنها نمایان کند، آنها خادم هیأت شوند که همین گونه هم شد.

عضو هیأت جوانان المهدی کوچک سرا از انگیزه اش برای همراهی با جوانان گفت و افزود: شور و اشتیاق بچه ها و عشق به امام حسین(ع) که آبروی ماست سبب شد تا همراه شوم چراکه معتقدم عزاداری و زنده نگاه داشتن نام و راه ائمه اطهار، موجب شناخت بیشتر خواهد شد و وظیفه تک تک ما بچه مسلمان ها است.

*خود را کفش دار عزاداران حسینی آگاهی میدارم

اسلامی افزود: با استعانت از خدای متعال و به برکت هیأت و خدامی امام حسین(ع)، با حقوق کارگری قادر بوده ام ۶ بچه ام را بزرگ کرده و آنها را به سر و سامان منتقل بکنم و خود را کفش دار عزاداران حسینی آگاهی میدارم و افتخار می کنم.

وی حضور در هیأت های عزاداری سیدالشهداء را از آرزوهای زمان خردسالی و نوجوانی خود برشمرد و اظهار کرد: هربار که در این هیأت ها شرکت می کردم حسرت می خوردم که ای کاش من هم قادر میبودم در عزاداری ایام محرم خدمت کنم و کودکان دهه ۷۰ کوچک سرا با حرکت خوشگل خود مرا به آرزویم منتقل کردند.

اسلامی مسافرت به کربلا و زیارت امام حسین(ع) را دیگر آرزوهای خود آگاهی داشت که برآورده شد و از خدا درخواست تا همه جوانان را عاقبت به خیر فرماید.

*اهداء زمین از خیران و احداث جا دائمی هیأت

این خادم امام حسین در پایان با بیان اینکه هیأت جوانان المهدی در زمینی به مساحت ۸۰ متر مربع و به صورت استیجاری قرار می دارد، گفت: در صورت اهداء زمین با مساحت دست کم ۱۰۰ مترمربع در حوالی منطقه توسط مسؤولین و یا خیرین، احداث بنا و جا دائمی هیأت را خود اعضاء بر عهده می گیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وجود هیأت های مذهبی که توسط جوانان اداره می شوند، تعدادشان کم نیست و چه خوب است عقل و تدبیر ریش سفیدان با شور و هیجان جوانان ادغام شده و در این ایام عزاداری ها به صورت منظم به انجام رسانده شود.

———————————

گزارش از: مهرآسا جانعلی پور

———————————

–براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

گردآورنده : راتين ه.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مطبوعتر ز نقش تو صورت نبست باز
««« »»»
طغرانويس ابروی مشکين مثال تو

خود را کفش دار عزاداران حسینی می دانم/ بچه های دهه ۷۰ کوچک سرا مرا به آرزویم رساندند

TT / 114 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال