برای تولید «عاشقانه ای برای عباس» احساس تکلیف کردم/ انگیزه ام مظلومیت فاطمیون بود/ تعریف های جالب قاسم سلیمانی از یک شهید مدافع حرم


با دیگران به اشتراک بگذارید

برای تولید «عاشقانه ای برای عباس» احساس تکلیف کردم/ انگیزه ام مظلومیت فاطمیون بود/ تعریف های جالب قاسم سلیمانی از یک شهید مدافع حرم

خبرگزاری فارس: برای تولید «عاشقانه‌ای برای عباس» احساس تکلیف کردم/ انگیزه‌ام مظلومیت فاطمیون بود/ تعریف‌های جالب قاسم سلیمانی از یک شهید مدافع حرم

سید علی موسویان گفت: تمام هنر در تمام جهان پیشنهادی است در حین مگر پیشنهادی کارکردن بد است؟! اما شخصا احساس تکلیف کردم و دوست داشتم اثری در ارتباط با شهدای مدافع حرم در کارنامه کاری‌ام باشد.

خبرگزاری فارس_ گروه سینما و تئاتر: شهدای مدافع حرم این روزها عجیب ترین انسان هایی هستند که می توان آنها را دید و در نکته شان صحبت کرد و یا اثری را درباره آنها اماده نمایش کرد.

این روزها سید علی موسویان در حال تهیه کردن اکرانی با عنوان «رمانتیکی برای عباس» است که برداشتی آزاد از زندگی شهید مدافع حرم مصطفیی صدرزاده است. شهید «مصطفی صدرزاده» متولد ۱۳۶۵ دانشجوی ترم آخر رشته ادیان و عرفان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز بود. او فرمانده گردان عمار لشکر فاطمیون بود که در ظهر تاسوعا خلال چالش با نیروهای تروریست توسط ماه تیر تک تیرانداز نیروهای تکفیری در حلب کشور سوریه به شهادت رسید. شهیدی که جاج قاسم سلیمانی گفته بود من واقعا عاشقش بودم.

سید علی موسویان برای دومین بار به سراغ مضمونی در ارتباط با شهدای مدافع حرم رفته است. به همین منظور با وی مکالمه ای داشتیم که به شرح ذیل آمده است.

_پیش از اینکه سوالاتمان را مطرح کنیم کمی در رابطه با این اثر اکرانی و چگونگی شکر گرفتن آن برای مان توضیح دهید.

سال گذشته اکرانی داشتم با عنوان «سبز سپید سرخ» که در ارتباط با مدافعات حرم بود این دومین کار من بود و اگر خدا بخواهد می خواهم یک تئاتر دیگر در ارتباط با پاسداران حرم تهیه کنم تا یک سه گانه را با این مضمون تمام بکنم. من تنها با اعتقادم به این افراد این کار را به انجام میرسانم. سال گذشته که اصلا پولی هم در کار عدم.

*بدون چانه زنی کارگردانی «رمانتیکی برای عباس» را پذیرفتم

در ابتدا یک توصیه بود و بچه ها همگی جمع شدیم. و این کار را به انجام رساندیم و از آنجایی که شهدای مدافع حرم و همه آنهایی که در این مسیر قدم برداشته اند آنقدر باشرف و با برکتی هستند که برکت آنها در کارمان سرازیر شد و همه آنهایی که در آن پروژه حاضر بودند به لحاظ مالی مبالغ بسیار خوبی را گرفتند و تله تئاتر آن نمایش نیز ضبط شد. از فستیوال تئاتر مقاومت هم جایزهایی را گرفتیم و اجرای عموم رفتیم و تمام این شرایط باعث شد به من لذت خوبی به لحاظ روحی دست دهد و وقتی که درباره شهدای مدافع حرم دومین توصیه به من شد بدون هیچ چانه زدنی و حتی گفتمانی در ارتباط با مباحث مالی پذیرفتم که این کار را به انجام رسانم. باز هم اطمینان دارم به برکت آن انسان های بزرگ و شریف آن برکت در کارم سرازیر می شود. تمام فرزندهایی که در این نمایش فرا رسیده اند به دلیل اعتقادی که داشتند حضور یافتند.

*هنر در تمام جهان پیشنهادی است/ برای تولید «رمانتیکی برای عباس» احساس تکلیف کردم

_نکته ای که در این نوع آثار وجود دارد بحث پیشنهادی بودن آنهاست. افرادی که به لحاظ فکری با این نوع آثار همسو نیستند باعث می شوند که این پیشنهادی بودن بیش از پیش جلوه کند. متاسفانه برخی برای حضور در آثار ارزشی مباحث دیگری را انتخاب میکنند که ارتباطی به عقdده آنها ندارد و شاید یکی از دلایل آنها فقط مادی باشد. این فضا را به چه صورت تعریف می کنید و برای آن پاسخ دارید.

جسارتاً این بحث پیشنهادی بودن را قبول ندارم. به دلیل اینکه اصلا تمام هنر در تمام جهان پیشنهادی است. شما تا مشتری یک چیزی را نداشته باشید آن اثر را تولید نمی کنید اما ما یک نوع مشتری بالفعل داریم و یک مشتری بالقوه. ما اکثر مشتری های مان در تئاتر بالفعل هستند، اما مشتری هایی هم که می خواهند کاری تولید شود سفارش می دهند که آنها بالقوه هستند. حالا شاید نام این را پیشنهادی قرار بدهند در حین مگر سفارش بد است؟! متاسفانه ما دچار خلط مبحث هایی هستیم که ما را از آنچه می خواهیم میراند. من با نفس پیشنهادی مخالفم. قرار نیست که هرکسی اثری را سفارش داد بگوییم پیشنهادی است و تماما به آن برچسب بزنیم. ما در اثر پیشنهادی هم باید از ابزار تئاتر و بهره گیریم و اگر هم هدفی داریم در درون کار باید ریشه داشته باشد. از جانب خودم حرف میزنم به نوعی احساس تکلیف کردم و دوست داشتم چنین اثری در کارنامه کاری ام باشد.

*آماده کننده مان وابسته هیچ نهاد دولتی و حکومتی نیست

_نه ببینید منظورم از پیشنهادی کارکردن اثری است که به سفارش یک نهاد ساخته می شود. البته فی نفسه این مسئله بدی نیست چرا که در کشور های دیگر هم چنین مسائل و سیاست های در امر فرهنگ وجود دارد چه بسا در آن کشور ها نگاه مثبتی هم به این موضوع بر خلاف آنچه اینجا شاهد هستیم موجود موجود باشد. اتفاقا در اینجا هم به نظرم جبهه ای که گرفته می شود از سوی تماشاگر نیست بلکه از سمت خود اهالی تئاتر و هنرمندان است. در جامعه سینماگر ما هم فردی همچون حاتمی کیا امکان می دارد با هزینه یک نهاد فیلمی چون «بادیگارد» بسازد که مردمان دوست دارند اما اهالی سینما در لفافه و یا گاهی بی پروا به آن بتازند که می تازند.

اتفاقا آماده کننده ما در این نمایش و هزینه هایی که شده است وابسته به هیچ نهاد دولتی و حکومتی نیست. بلکه در بر می داری نگرانی شخصی بوده است و از هیچ ارگانی پولی نگرفته ایم.

*انگیزه ام مظلومیت فاطمیون بود/ این که پول می گیرند درست نیست

_چرا در توجه کرد شهدای مدافع حرم به سراغ لشکر فاطمیون رفتید؟ (لشکر فاطمیون متشکل از افراد افغانستانی است که هیچ فرد غیرخودی را در میانشان راه نمی دهند و به عنوان مدافعین حرم وارد مبارزه و جهاد شده اند).

یکی از دلایلم این بود که این افراد بسیار مظلوم هستند و خیلی ها مییاندیشند که آنها به دلیل پول رفته اند. در صورتی که اینطور نیست. من دو سال در ارتباط با اینها مطالعه کردم که حتی نمایش قبلی ام با عنوان «سبز سپید سرخ» در باره شهدای افغانستانی بود. این نمایش هم یک برداشت آزاد و تاکید می کنم کاملاً آزاد از زندگی سردار شهید مصطفی صدرزاده است.

*تعریف های جالب حاج قاسم سلیمانی از یک شهید مدافع حرم

_این نکته در زندگی قرار می داری شهید صدرزاده وجود داشت که خود را به عنوان یک افغانستانی جا بزند و به لشکر فاطمیون برود تا مکانی که فرمانده شود؟

بله دقیقا این پیش آمده است. او برای پاسداری از حرم حضرت زینب (س) می رود. البته یکبار به کشور عراق رفت که از آنجا قادر نمیبود اعزام شود و در نهایت بر آن میشود کاری که نقل کردید را به انجام رساند. اسم جهادی این شهید ابراهیم است. سردار سلیمانی در رابطه با این شهید بزرگوار گفتمانهایی نیز داشته اند که در بخشی از آن نقل کرده اند: من واقعاً عاشقش بودم، عاشقش بودم. زرنگ به ابراهیم می گویند به ما زرنگ نمی گویند.

شهید صدرزاده خودش را یک افغانستانی جا می زند و به لشکر فاطمیون می رود جالب این است که ابو حامد این نکته را متوجه می شود اما آنقدر محبوب و شیرین و گیرا و عجیبی بوده که او را نگه داشتند.

*«رمانتیکی برای عباس» تنها برداشتی آزاد از زندگی شهید صدرزاده است

_برا چنین آدمی چقدر نگرانی داشتی که هنرپیشگی برگزی که او هم به این ویژگی ها نزدیک باشد؟

من سعی کردم اشنایی پاک کنی کنم. اتفاقا تعمدی این کار را کردم چون دوست نداشتم خدایی نکرده بر اثر تغییرات به این شهید بزرگوار نسبتی داده نشود. به همین منظور نخواستم هنرپیشگی برگزم که به لحاظ چهره شبیه شهید مصطفی صدرزاده باشد. ما تنها یک برداشت آزاد از زندگی این شهید داشتیم.

_ملاقاتی با همسر این شهید داشته اید؟

نه اما هماهنگی هایی شده است که قبل از آغاز اجرا دیداری با همسر و خانواده شهید صدرزاده داشته باشیم که با اجازه آنها و نام این شهید بزرگوار کارمان را آغاز کنیم.

*بی پرده نقل بکنیم برخی از هنرپیشگان دوست ندارند در آثار جنگی بازی کنند

_به جذابیت و شیرینی این شهید اشاره کردیم و با توجه به نکاتی که سردار سلیمانی نقل کرده اند بسیار فرد مخصوص ای بوده است چقدر به لحاظ خلق و خود و جاذبه ای که باید در بازیگر باشد تا مخاطب هم او را دوست داشته باشد و مواردی را که مد نظر دارید توسط تماشاگر دیده شود دست به انتخاب فرزین صابونی زدید؟ نکته قابل توجهی در او دیدید؟

فرزین صابونی جزو هنرپیشگان خوب تئاتر ما است انتخاب اول من هم او بود. چرا که او در آثار پاسداری مقدسی نیز فعالیت کرده و هیچ اِوایی از بازی در این نوع نقش ها ندارد. بی پرده نقل بکنیم خیلی از دوستان تئاتری ما دوست ندارند در آثاری که مضمون جنگ دارد بازی کنند و هر دلیلی هم دارند برای من کاملاً محترم است.حضور فرزین در آثار پاسداری مقدسی یعنی این که او نیز به این فضا اعتقاد دارد.

_در مورد انتخاب فقیه پادشاه ای کمی حرف زنید در تمرین دیدم که لحن یک زن افغانستانی را گرفته و آنقدر هم مسلط بود که در ابتدا به سختی وی را شناختم.

خانم فقیه پادشاه ای را از مدت ها پیش می شناختم و او هم به محض اینکه نمایشنامه را خوانند پذیرفتند که در آن بازی کنند و قرار است نقش گلنار را ایفا کنند. سروش طاهری هم که یکی دیگر از هنرپیشگان ما است کاملاً با لهجه هراتی صحبت میکند. او اهل مشهد است و نزدیکی زیادی با این افراد داشته به خوبی قادر بوده هراتی حرف زند. به هر حال ایفای چنین نقش هایی عیار قدرتمندی بازیگر را محک می زند. بازی در یک لهجه دور از خود و فرهنگی دیگر ، بسیار سخت است.

*نقد موسویان بر تیتر برخی رسانه ها

_صحبت پایانی

انتقادی دارم در ارتباط با برخی خبرگزاری ها و تیتر های عجیب و غریبی که در این مدت زده اند. مانند اینکه فرزین صابونی و سروش طاهری به لشکر فاطمیون پیوستند یا اینکه سروش طاهری و فرزین صابونی به جنگ تکفیری ها رفتند. این نوع تیتر ها ناخوزاویه و دیدگاه نامناسب بوجود مییاورد. متاسفانه در جامعه هنری هجمه ای در ارتباط با مدافعین حرم ایجاد شده که این نوع تیترها در رسانه ها به این فضا دامن می زند. در حین جلو جلو داریم عنوان می کنیم که مخاطب قرار است برود یک قصه کاملا جنگی ببیند. در صورتی که داستان ما و داستانمان کاملا اجتماعی است. ما قصه دو خانواده را نمایان میکنیم که قادر نیستند به خانمهای خود ابراز علاقه کنند و وقتی مسافرت می کنند جدید می فهمند چقدر خانمهای شان را دوست دارند. کل قصه ما این است و اتفاقات جنگ و شهادت در لایه های زیرین است. چرا برای دلپذیر خودشان تیتر هایی می زنند که بر علیه یک پروژه هجمه بوجود مییاورند. ان وقت کلی باید زمان قرار بدهیم تا تماشاگر ما بفهمد که ما چه هدفی از این نمایش داریم.

نمایش «رمانتیکی برای عباس» به نویسندگی و کارگردانی سیدعلی موسویان و تهیه کنندگی محسن زارع اشکذری با نگاهی به زندگی شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده یکی از فرماندهان گردان عمار لشگر فاطمیون در کشور سوریه به صحنه می رود. در این نمایش فرزین صابونی، فقیهه پادشاه ای، علیرضا استادی، سروش طاهری، نادیا فرجی و محمد زوار بی ریا به ایفای نقش توجه میکنند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «سید عباس نانوای سهلی است که در ورامین میزید. بر اساس اتفاقی بر آن میشود به کشور سوریه و کشور عراق رفته و با نیروهای تکفیری بجنگد. اما همسرش زهرا سادات مخالف است. با فرا رسیدن یک کارگر افغانی به نام نجیب که اتفاقا او هم قصد رفتن به کشور سوریه را دارد. سید عباس بر آن میشود خود را افغانی جا زده و همراه لشگر فاطمیون اعزام شود…» اجرای نمایش «رمانتیکی برای عباس» از ۲۴ مهر در تالار ناظرزاده کرمانی آغاز خواهد شد.

__________________________________

تهیه و تدوین: سياوش م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرو به خواب که حافظ به بارگاه قبول
««« »»»
ز ورد نيم شب و درس صبحگاه رسيد

برای تولید «عاشقانه ای برای عباس» احساس تکلیف کردم/ انگیزه ام مظلومیت فاطمیون بود/ تعریف های جالب قاسم سلیمانی از یک شهید مدافع حرم

TT / 213 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال