علامه طباطبایی: ای کاش مرثیه خوان بودم


با دیگران به اشتراک بگذارید

علامه طباطبایی: ای کاش مرثیه خوان بودم

خبرگزاری فارس: علامه طباطبایی: ای کاش مرثیه‌خوان بودم

مرحوم علامه طباطبایی درباره حضور خود در مجالس روضه اباعبدالله(ع) می‌فرمودند که ما نمی‌توانیم عضو عمده این مجالس باشیم بلکه سیاهی‌لشکر هستیم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، مرحوم علامه طباطبایی درباره شرکت در مجالس سیدالشهدا(ع) و عزاداری حسینی مباحثی را بیان کرده اند که در کتاب «عرفان علامه طباطبایی (ره)» مطرح شده است.

علامه شرکت در این مجالس را برای خود یک کمال محسوب کرده ولی در عین حال خود را لایق آن نمی دیدند که به عنوان یک عضو عمده در مجالس روضه شرکت کنند بنابراین این جمله را میگفتند که «ما سیاهی لشکر هستیم».

ایشان با همه عشق و علاقه و ارادتی که نسبت به مقام اهل بیت(ع) و سیدالشهدا داشتند، خودشان را به عنوان سیاهی لشکر در مجالس می شناختند نه عضو عمده. حتّی نسبت به مقام مرثیه خوان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام نگرش خاصّی داشتند که آن هم برخاسته از معرفت عمیق ایشان نسبت به مقام اهل بیت، خصوصاً سیّدالشهداء بود.

علاّمه روزی در یکی از مجالس روضه شرکت کرده بودند، شخص حرّاف و لوده ای که علامه را نمی شناخت در محضر ایشان شروع کرد به لودگی کردن و حرف های بی ربط زدن؛ و توجه نداشت این آقایی که حضور دارد حضرت علاّمه طباطبایی است؛ چرا که علامه، بسیار کم حرف بود و ظاهر بسیار متداولی و متعارفی داشت.

پس از آنکه به آن شخص می گویند: آقا! حداقل امروز که حضرت علامه طباطبایی حضور دارند، مراعات کنید و در محضر ایشان مودّب باشید و درست حرف زنید!

او می سؤال کند: حضرت علاّمه طباطبایی ایشان هستند؟

می گویند: بله.

بعد آن بنده خدا مگوید: من خیال کردم ایشان مرثیه خوان است. نمیاندیشیدم، علامه طباطبایی، ایشان باشند.

علامه با شنیدن این سخن می فرمایند: «ای کاش من مرثیه خوان حضرت سیدالشهدا علیه السلام بودم! من حضور می دارم همه این سالیانی که مشغول درس و تالیف و فعالیت های علمی بوده ام بدهم و ثواب یک نشست مرثیه خوانی ابا عبدالله الحسین را به من بدهند».

__________________

گردآوری از : كاوه ق.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلق حافظ به چه ارزد به می‌اش رنگين کن
««« »»»
وان گهش مست و خراب از سر بازار بيار

علامه طباطبایی: ای کاش مرثیه خوان بودم

TT / 28 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال