http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نقش نخبگان در هدایت عزاداری ها/ پیشنهاد مطالعه کتاب «گفتمان عاشورا»

نقش نخبگان در هدایت عزاداری ها/ پیشنهاد مطالعه کتاب «گفتمان عاشورا»

با دیگران به اشتراک بگذارید

نقش نخبگان در هدایت عزاداری ها/ پیشنهاد مطالعه کتاب «گفتمان عاشورا»

خبرگزاری فارس: نقش نخبگان در هدایت عزاداری‌ها/ پیشنهاد مطالعه کتاب «صحبت عاشورا»

مدیر گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تأکید بر پرهیز از انحراف در عزاداری‌ها گفت: نخبگان جامعه باید بتوانند به عزاداری‌های حسینی جهت‌دهی کنند.

منصور داداش نژاد عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در مکالمه با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس به عالیت ایام عزاداری حسینی عنوان کرد: طبیعی است همه آیین های کهن به مرور شاخ و برگ زیادی یابند، البته می شود از همین اضافه شدن ها هم استفاده بهینه کرد و آن ها را به سمتی سوق داد که معرفت افزا باشند.

وی در ادامه افزود: عزاداری ها سیدالشهدا(ع) از دوره آل بویه شروع شد، تا حدودی پشتوانه حکومتی هم آن همراه شد. تا قبل از آن بیشتر به صورت بومی و خانگی به انجام رسانده میشد اما از یک دوره دیگر حکومت هم پشتوانه آنها می شد، مثلا دوره آل بویه اینطور است، دولت حمایت می کند و در واقع تعریفی از تعطیلی در روز عاشورا می کند و نذورات را انتشار میدهند.

داداش نژاد با اشاره به اینکه در مواردی که دولت ورود می کند به مخصوص در مکان هایی که حساسیت های رقبا را بر می انگیزند، تنش هایی در تاریخ می بینیم، یادآور شد: در دوره آل بویه هم این اتفاق افتاد و مواردی از چالش بین شیعیان و اهل سنت صورت گرفت اما اگر اینها یک جریان اجتماعی باشد و خود مردمان این حرکت را به انجام رسانند ـ یعنی دولت پشتوانه آن نباشد و نخواهد که آن را هدایت کند ـ به چشم مییاید که خودش خوب تر پیش میرود البته آن هم انحرافاتی دارد اما باز به چشم مییاید که خوب تر جلو میرود.

عضو پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: به مخصوص از یک دوره به بعد که تصوف در کشورمان قوی شد، زمینه های تکریم عاشورا و عزاداری ها تقویت شد، منتها بیشتر آن مکان هایی که مقوله اجتماعی است تقویت شده، حال در این دوره هم همینطور است. یعنی عزاداری ها وجود دارد و مردمان به انجام میرسانند، چه دولت ها حمایت کنند یا نکنند، مردمان کار خود را به انجام میرسانند.

داداش نژاد با اشاره به نخبگان جامعه و اهمیت جهت دهی عزاداری ها توسط آنها گفت: خوشبختانه کسانی که در رأس حکومت اسلامی ما هستند که گرایش انحرافی ندارند و مجموعا افکار متعادلی دارند و خودشان هم با تحریف ها مبارزه می کنند و تلاش دارند که عزاداری ها به انحراف کشیده نشوند و تعادل را برقرار کنند، اما برخی هم هستند که بلندگو دستشان است، امکان می دارد مسائلی را نقش کنند که بی پایه و اساس باشد و شعوری در آن نباشد. باید سطح آگاهی را بالا برد و این موضوع نیازمند فرهنگ سازی است.

این عضو پژوهشگاه برای این ایام مطالعه کتاب «صحبت عاشورا» به قلم رقیه میرابوالقاسمی را ارائه داد و گفت: این اثر به لحاظ روشی مناسب است. ما می خواهیم ببینیم حقیقت چگونه پیش آمده، یعنی بحث حق و باطل را نداریم، بحث بر سر این است که این امر چگونه پیش آمده است. این کتاب در میان کتاب های فارسی نمایان میکند که این مفهوم چگونه ذهنیت مردمان رسانده شده است و چه چیزهایی در هر دوره افزوده شده و چه عبارتهایی به میدان آمده است. این اثر پایان نامه زن میرابوالقاسمی در دانشگاه الزهرا است که پژوهشگاه حوزه و دانشگاه انتشار داده است.

*************************

مسئول متن : كوروش م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به پيش آينه دل هر آن چه می‌دارم
««« »»»
بجز خيال جمالت نمی‌نمايد باز

نقش نخبگان در هدایت عزاداری ها/ پیشنهاد مطالعه کتاب «گفتمان عاشورا»

TT / 73 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام گرافیست حرفه ای در تبریز
خبرهای ضد و نقیض از سقوط هواپیمای مقامات اروپا
بازیگر زن ایرانی وارد کننده محصولات آرایشی و بهداشتی
توضیحات مدیر عامل بانک سرمایه در مورد تخلف 8000 میلیاردی
افزایش قیمت روغن موتور کلید خورد
رضا حقیقی به پدیده پیوست
فال روزانه : فال امروز 4 آبان
استخدام فوق لیسانس معماری جهت دکوراسیون داخلی
سامسونگ سنگاپور تایید کرد که گلکسی اس ۷ اج آبی مرجانی ۱۵ آبان عرضه میشود
با مواد غذایی خاص نفخ را از بین ببرید و به جنگ نفخ بروید!
اعدام 3 متجاوز به عنف در شیراز
چرا گوگل پیکسل محکوم به شکست است؟!
اظهارات بی پرده علی جنتی در مراسم خداحافظی اش
جمشید مشایخی راهی بیمارستان شد+تصویر
استخدام مسئول انبار، انباردار و فروشنده در خراسان رضوی
خواننده پاپ طلبکار جدید باشگاه پرسپولیس
آیا کاهش اسپرم خطرناک است و باید نگران کم شدن اسپرم شویم؟
دلایل بی‌وفایی مردان به همسرانشان/ ۸ توصیه برای پیشگیری از خیانت
تاکتیک بریتانیا برای هک کردن داعش در موصل
DeNA استودیوی خود در سن فرانسیسکو را تعطیل کرد
تبلیغات