http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

۴ مقام ویژه قمر بنی هاشم(ع)

۴ مقام ویژه قمر بنی هاشم(ع)

با دیگران به اشتراک بگذارید

۴ مقام ویژه قمر بنی هاشم(ع)

خبرگزاری فارس: 4 مقام مخصوص قمر بنی‌هاشم(ع)

مقام تسلیم، تصدیق، وفا و نُصح در وجود حضرت عباس بن علی (ع) بود که وی را از سایر شهداء ممتاز و به مقامی می رساند که به فرموده امام سجاد (ع) براى عبّاس (ع)، نزد خداوند منزلتى است که همه شهدا در روز قیامت، به آن مقام غبطه می‌خورند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، عباس بن علی(ع) در بر می داری ویژگی های معنوی خاصی مانند مقام تسلیم، تصدیق، وفا و نُصح در حد اعلی بود که در زیارت نامه آن حضرت گفته شده و وجود چنین خصایصی باعث ممتاز گشتن وی از سایر شهداء شده است.
یکی از راه های پی بردن به مقام و عظمت قمر منیر بنی هاشم (ع) مراجعه به زیارت نامه آن حضرت است که از امام صادق (ع) گفته شده: «أَشْهَدُ لَکَ‏ بِالتَّسْلِیمِ‏ وَ التَّصْدِیقِ وَ الْوَفَاءِ وَ النَّصِیحَةِ لِخَلَفِ النَّبِیِّ الْمُرْسَل‏؛ شهادت می دهم براى حضرتت به تسلیم و تصدیق و وفا، و خیرخواهى، براى یادگار پیامبر مرسل»، در این بیان شریف به چهار مقام مخصوص عباس بن علی (ع) اشاره می شود:
الف: مقام تسلیم
«در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم/لطف آنچه تو فکر کنی حکم آنچه تو فرمایی»
با توجه به فرمایش امیرالمومنین(ع): «الدُّنیَا دارٌ بالبلاءِ مَحفوفَةٌ؛ جهان سرایی است که به بلا پیچیده شده است»، در مواجه با معضلات، بلاها و مصیبت ها چند تصویر و عکس العمل معنوی مانند توکل، صبر، رضا و تسلیم قابل تصور است و در این میان، مقام تسلیم خوب ترین آن هاست.
زیرا توکل عبارت است از آن که قدرت انسان مستغرق و فانی در قدرت حق تعالی شود، همان طوری که مقام رضا یعنی اراده انسان مستغرق و فانی در اراده خدا شود، و مراد از مقام تسلیم نیز آن است که علم انسان مستغرق و فانی در علم حضرت حق شود.[۴] به واژه ای دیگر: در مقام توکل شخص برای خود اراده و قدرتی می بیند، لکن اراده و قدرتش را تفویض به وکیل می کند.
اما در مقام رضا، شخص راضی، برای خود اراده و قدرتی نمی بیند، آن چه از حق تعالی صادر می شود موجب خشنودی اوست، در مقابل تلخی ها و سختی ها که لازمه زندگی دنیاست هرگز احساس نارضایتی ندارد، بلکه با خشنودی و رضایت کامل تحمل می کند، و زبان حال و قالش این است :
«عاشقم بر لطف و بر قهرش به جد/ ای عجب من عاشق این هر دو ضد».
تفاوت مقام صبر با مقام رضا این است که انسان در مقام صبر تلخی می بیند ولی برای رسیدن به ثواب تحمل می کند از باب «إنَّما یُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَیْرِ حِساب [زمر/۱۰] البته صابران به حد کامل و بدون حساب پاداش داده خواهند شد».
اما انسان در مقام رضا اصلا تلخی نمی بیند، بلکه بلا و مصیبت را لطف الهی تلقی می کند و آن را علامت اعتنا و توجه دوست داشتنی به خود آگاهی میدارد.
مقام تسلیم از مقام رضا هم بالاتر است، چون در مقام رضا هر چه حق تعالی مقرر فرموده موافق طبع شخص است. اما در مقام تسلیم انسان برای خود طبعی نمی بیند تا موافق یا مخالف باشد، در مقام تسلیم خودی نمی بیند تا نقل بکنید من پسندم آنچه را جانان پسندد، بلکه خود و هرچه دارد را تسلیم حق تعالی می کند، و حضرت ابالفضل (ع) در بر می داری مقام تسلیم بود.
ب: مقام تصدیق
قدم پس از تسلیم تصدیق است. انسانی که تسلیم محض شد مَحرم می شود و به مرحله ای می رسد که به صدق و حقانیت صاحب ولایت پی می برد. در جریان عاشورا، برخی از افراد در مورد قیام سید الشهداء (ع) اظهار نظر می کردند و ایراداتی داشتند، ولی در هیچ منبعی گفته نشده که قمر بنی هاشم (ع) در مقابل امام، اظهار نظری کرده باشد. این همان مقام تصدیق است که هر چه امام بفرماید را صدق آگاهی بدارد.
ج: مقام وفا
عباس بن علی (ع) مصداق أتم و أکمل وفای به عهد و باقی ماندن بر بیعت بود که خداوند مومنان را این چنین توصیف می کند: «الَّذینَ یُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ لا یَنْقُضُونَ الْمیثاق [رعد/۲۰]‏ آن ها که به عهد الهى وفا مى‏کنند، و پیمان را نمی‏ شکنند».
وفاداری حضرت ابالفضل (ع) نسبت به صاحب ولایت جلوه های مختلفی دارد، مثلا: وقتی که دو مرتبه برای او امان نامه می آوردند، هر دو را با قاطعیت رد می کند و یا در شب عاشورا وقتی که امام بیعتش را از اصحاب بر می دارد، نخستین کسی است که اظهار وفاداری می کند و عرضه می دارد: «لِمَ‏ نَفْعَلُ‏ ذَلِکَ‏ لِنَبْقَى‏ بَعْدَکَ‏ لَا أَرَانَا اللَّهُ ذَلِکَ أَبَدا؛ دست از کمک تو برداریم که پس از تو زنده باشیم؟ خدا هرگز نخواهد که پس از تو زنده باشیم»؛ یا وقتی که به شریعه فرات می رسد در حالی که در اوج تشنگی است، اما به احترام لبان خشکیده امام وقتش، قطره ای آب نمی آشامد و مشک را پر از آب می کند و به سمت خیمه حرکت می کند.
د: مقام نُصح
نُصح به معنای خلوص است. قمر بنی هاشم (ع) نهایت خلوص را در انجام فرمان امامش مورد استفاده قرار داد و در همه مراحل به عنوان یک سرباز ولایت انجام وظیفه کرد. حتی در آخرین لحظات، وقتی برای تهیه آب می رود در مسیری گام بر دارد که هزاران تیر ماه انداز و مبارز در کمین نشسته اند و با آن که صدها توجیه برای نرفتن و آب نیاوردن قادر میبود بیاورد، ولی تمام همتش انجام وظیفه و بر آورده کردن خواسته امامش بود.
بنابراین مقام تسلیم، تصدیق، وفا و نُصح در وجود حضرت عباس بن علی (ع) بود که وی را از سایر شهداء ممتاز می کند و به مقامی می رساند که به فرموده امام سجاد (ع): «اِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى مَنْزِلَةً یَغْبِطُهُ‏ بِهَا جَمِیعُ الشُّهَدَاءِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ براى عبّاس (ع)، نزد خداوند ـ تبارک و تعالى ـ، منزلتى است که همه شهدا در روز قیامت، به آن مقام غبطه می خورند».

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد —

نگارش توسط : شايسته د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يار مردان خدا باش که در کشتی نوح
««« »»»
هست خاکی که به آبی نخرد طوفان را

۴ مقام ویژه قمر بنی هاشم(ع)

TT / 71 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام طراح و عکاس در فروشگاه اینترنتی استارت کالا مشهد
شربت متادون عامل بیشترین مسمومیت های دارویی
حادثه برای هواپیمای حامل معاون ترامپ در فرودگاه نیویورک
شلیک موشک بالستیک به فرودگاه جده
نظر سعید حجاریان درباره فیلم «سیانور»
فیلم جوانب هفته هفتم لیگ فوق العاده فوتسال -دانلود و پخش
پیگیر گشودن گره کور حصر، رفع محدودیت‌های خاتمی و رفع فشارها بر دانشجویان باشید
جمهوریخواهان طرح تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران را به کنگره می‌برند
اختلاس ۱۲۰۰ میلیارد تومان در دو بانک ملی و ملت
استخدام طراح در مرکز چاپ و لیزر پارسه در رشت
ویدیو فیلم دید نزدیک ویدیویی به نوار ابزار MacBook Pro 2016 اپل ( آپارات )
برخی دولتمردان در بحث اقتصاد مقاومتی فقط حرف می زنند
فروچاله های اعتبار سرنوشت دیندارلو را به کما برد
خیمه های معرفت در ایام اربعین در استان کرمانشاه برپا می شود
اهدای خون در خراسان جنوبی ۶ درصد افزایش داشت
نخستین "سینمای کودک و نوجوان" در چهارمحال و بختیاری راه اندازی می شود
هفته بسیج دانش آموزی یادآور حماسه شهید فهمیده ها است
فیلم برنامه کامل ورزش فوتبال ۱۲۰ قسمت دوم (۹۵/۰۸/۰۶) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم نبض ورزش: وارسی صعود تیم ملی جوانان به جام بین المللی
استخدام حسابداروکارشناس فروش درشرکت بهجوش درتهران واصفهان
تبلیغات