در رابطه با نامگذاری عاشورا و تاسوعا بیشتر بدانید


با دیگران به اشتراک بگذارید

درباره نامگذاری عاشورا و تاسوعا بیشتر بدانید

تصویر و عکس درباره نامگذاری عاشورا و تاسوعا بیشتر آگاهی بدارید

درباره نامگذاری عاشورا و تاسوعا بیشتر آگاهی بدارید 

روزهای نهم و دهم ماه محرم تاسوعا و عاشورا نام دارند که شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان هم در این روزها رقم می خورد. 

پیشینه، نامگذاری

عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشة عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشة تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا نقل کرده می‌‌ شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت دهمین روز محرم را عاشورا گویند.

اگر چه این لفظ قادر هست بر نهمین و دهمین روز هر ماه اطلاق شود، اما فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.در تاریخ جاهلیت عاشورا از روزهای عید مجلسی و ملی بوده و در آن دوران در چنین روزی روزه می‏گرفتند، تیپ فاخر می‏ بر تن کردند و چراغانی و خضاب می‏کردند. در اسلام با تشریع روزه رمضان آن روزه فسخ شد.

عاشورا: روز تکریم انبیاء

نقل کرده ‏اند علت نام قرار دهی روز دهم به عاشورا آن است که ده نفر از پیامبران با ده کرامت در این روز مورد تکریم الهی قرار گرفتند.روز دهم محرم هم یاد آور و اقعه شهادت امام (ع) و یارانش می‏باشد. این روز از عظیم ‏ترین روزهای سوگواری به حساب می‏آید. می ‏توان گفت عاشورا همان دهم محرم است، چون پیامبران برای حادثه‏ های‏ که در این روز واقع می‏شود گریه کرده‏ اند، در فرهنگ دینی هم چنان باقی مانده است

عاشورا: روزه یهود
از سوی دیگر روز غلبه موسی بن عمران بر فرعون است، لذا همواره یهودی‏ها روزه می‏ گرفته‏ اند و پیامبر زمانی مدینه مشرف شدند به ایشان گزارش کردند که یهودی‏ها امروز روزه ‏اند، زیرا معتقدند که روز غلبه موسی بر فرعون است. از این رو حضرت موسی فرمود به شکرانه این پیروزی روزه بگیرید،

پیامبر تا شنید فرمود: “انّا احق باحیاء سنّت اخی موسی”. من دستور می‏دهم روز تاسوعا را هم روزه بگیرید، زیرا مقدمه و نقش پیروزی در آن روز ریخته شده است، ولی اکنون روزه دار بودن مکروه است.در فرهنگ شیعی،‌ به دلیل شهادت امام حسین(ع) در این روز، عظیم ترین روز سوگواری و ماتم تلقی میشود،

زیرا بزرگترین فاجعه و ظلم در رابطه با خاندان پیامبر به ثمر رسیده است؛ از این رو امام صادق(ع) فرمود: “و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) ضریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛ عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز اطراف او به خاک افتاده و عریان بودند”.

شیعیان امام حسین(ع) در ایام محرم، به مخصوص روز عاشورا عزاداری نموده و یاد و خاطرة آن روز را زنده نگه داشته اند، از این رو این روز به نام عاشورای حسینی شهرت یافت. البته امویان پس از شهادت امام حسین (ع) در این روز شادی می کردند. از این رو در زیارت عاشورا فرا رسیده است: “اللّهم هذا یوم تبرّکت به بنو امیّة وابن آکلة الاکباد”

تاسوعا:

همچنانکه نقل کردیم پیامبر به عنوان مقدمه و نقش پیروزی، روز تاسوعا به روزه دار بودن پیشنهاد نمود. ولی اکنون روزه دار بودن مکروه است.در فرهنگ شیعی، روز نهم محرم روزی است که امام حسین(ع) و یارانش در محاصره نیرهای کوفه قرار گرفتند. روزی که آب را به روی اهل بیت بستند،

و عصر آن روز عمر بن سعد با دستوری که از ابن زیاد گرفت، آماده جنگ با حسین(ع) شد. اما به دستور امام(ع) آن شب را مهلت خواستند، تا به عبادت و راز و نیاز توجه بکنند.این روز به دلیل این که بر اهل بیت سخت گذشت و شاید یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت بر خاندان پیامبر بود،

تاسوعای حسینی نام گرفت. امام صادق(ع) فرمود: “تاسوعا روزی است که حسین(ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمد. ابن زیاد و عمر سعد از فراهم فرا رسیدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسین(ع) و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند دیگر برای او یاوری فرا نخواهد رسید و عراقیان او را پشتیبانی نخواهند کرد”.

در روایتی می خوانیم : حضرت موسی بن عمران در مناجات خود عرضه داشت : بار خدایا! چرا امت حضرت محمّد را بر دیگر امت ها خوب تری دادی ؟ خطاب آمد: به دلیل ده چیز. حضرت موسی عرض کرد: آن ده چیز کدام است تا به بنی اسرائیل نقل بکنیم عمل کنند؟ فرمود: نماز، زکات، روزه، حج، جهاد، جمعه، جماعت، قرآن، علم و عاشورا.

حضرت موسی عرض کرد: عاشورا چیست ؟ خطاب رسید: عاشورا واژه است از گریه کردن یا حالت گریه به خود گرفتن و نوحه و مرثیه خواندن در عزای سبط رسول خداای موسی ! هیچ بنده ای از بندگانم بر حسین و مظلومیت او گریه و ناله نمی کند مگر این که اهل بهشت خواهد بود.

ازحدیثی از حضرت رضا(ع) فهمیده می شود فعالیت کردن تنها در روز عاشورا منع شده است , نه تاسوعا; وانگهی کار در روزعاشورا حرام نیست ; مکروه است چون خیر و برکت و یمن ندارد.شاید علّت کراهتش این باشد که زمانی امام حسین با آن عظمتش برای حفظ اسلام و ناموس و شرف وانسانیت ,

جان خود و فرزندان و بستگان و در یک لغت همه چیز را در راه خدا داده و با بدن چاک چاک و عریان روی خاک تقتیدهء کربلا افتاده است , شایسته نیست انسان در چنین روزی برای زندگی دنیوی ذخیره ای تهیه نماید,بلکه بسیار به جا است در تکایا و مساجد و مجالس عزا شرکت کرده و برای امام و خاندانش گریه نموده و حالت حزن و اندوه بگیرد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال