ولایت مداری در قیام عاشورا


با دیگران به اشتراک بگذارید

ولایت مداری در قیام عاشورا

دو رکن اساسی نهضت امام حسین(ع) امام و امت هستند که دو بال برای بدست آوردن موقعیت نهضت محسوب می گردند.

تصویر و عکس ولایت مداری در قیام عاشورا

سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، هر نهضتی دو رکن اساسی دارد، رهبر و یاران. در آموزه های دینی از این دو به «امام» و «امت» تعبیر می شود. موفقیت و شکست قیام، به پیوند و نبود پیوند این دو گره خوده است و در واقعیت امام و امت دو بال برای به دست آوردن موفقیت می باشد، اما در صورت شکسته شدن یکی از آنها، نهضت قادر نیست فرایند پیروزی را گذراند. در داستان کربلا، ابتدا مردمان را با رهبر خویش همراه شدند؛ اما در طی مسیر، برخی از کاروان طلاق گرفتند و بعضی نیز عقب ماندند و فقط عده کمی با سکان دار عاشورا همگام شدند و تا آخرین لحظه با امام و ولی خود همراه و همدل باقی ماندند و در راه او، از جان و مال و آبروی خویش گذشتند. در این نوشتار حین اشاره به مفهوم ولایت، برخی ویژگی های یاران امام حسین علیه السلام را در ذیل مقوله ولایت مداری تبیین می کنیم.

* مفهوم ولایت

در اصطلاح دینی، ولایت به معنای پیروی، تسلیم و اطاعت از پیشوای الهی و اعتقاد به این مطلب است که امامان معصوم پس از پیامبر اسلام، از سوی خداوند بر مردمان ولایت دارند. ولایت به این معنا در غدیر خم به حضرت علی علیه السلام اعطا شد. متأسفانه این ولایت پس از رحلت رسول اکرم(ص) غصب گردید و کسانی بر مسند قدرت قرار گرفت که شایستگی آن را نداشتند. قیام امام حسین علیه السلام نیز به منظور دفاع از دین و برگشت امامت به صاحبان عمده آن بوجود آمد.

* ویژگی های ولایت مداری

۱. معرفت شناسی: ولایت مدرای در بر می داری ویژگی هایی است که از جمله آنها، معرفت شناسی است که شامل خداشناسی و امام شناسی می شود. یاران امام حسین علیه السلام بینشی ژرف نسبت به خداوند داشتند، این معرفت، آنچنان عمیق بود که نه شبهات در آن خللی بوجود میاورد و نه شک ها در حریمش راه کشف میکرد. هر یک از یاران سید الشهدا از معرفت ژرفی نسبت به امام برخوردار بودند. این نوع شناخت، با معرفت خداوند ارتباط دارد و نتیجه آن، یاران امام را به وفاداری و اطاعت محض نسبت به حجت الهی وادار کرد. از سوی دیگر بینش عمیق نسبت به امام، سبب رها نمودن تمام ارزش های مادی و محو شدن ایشان در امام شد.

۲. راز و نیاز با معبود: معنویت گرایی از دیگر ویژگی های ولایت مداری است که در عبادت حق و راز و نیاز با خداوند نمود مییابد. کربلا تجلی نیایش و عبادت بود، چنان که عبادت یاران امام در شب عاشورا، جلوه خاصی به خود گرفت و صدای عبادت و نماز شب در خیمه ها پیچیده بود.

۳. اطاعت پذیری: اطاعت پذیری در بر می داری درجات مختلف است و برای رسیدن به مرتبه مناسب آن، باید تسلیم محض امام و مقتدای خویش بود. آنگونه که قرآن در آیه ۱۷ سوره مبارکه سجده درباره اطاعت از رسول اکرم(ص) می فرماید: «به پروردگارت سوگند که آنها مؤمن نخواهند بود، مگر این که در اختلافات خود، تو را به داوری طلبند و سپس از داوری تو، در دل خود احساس آزردگی نکنند و کاملاً تسلیم باشند».

یاران امام حسین علیه السلام نیز اطاعت مداری خویش را به روشنی به اکران قرار دادند، زیرا با آنکه امام بیعت خویش را از آنان برداشته بود، اما رمانتیک از مقتدای خود اطاعت کردند. امروز جامعه اسلامی ما از هر روز خوب تر درک می کند که اطاعت از ولی امر، عزت امت را به دنبال دارد و هر کسی دنبال سربلندی است، باید مطیع اولیای الهی و پیشوایان معصوم و جانشینان آن بزرگواران باشد.

۴. ایثار: ایثار مقدم داشتن دیگری بر خود و یکی از ارزش های والای اخلاقی است که در قرآن و روایات ستایش شده است. در عاشورا نخستین ایثارگر، سیدالشهدا بود که جان خود را فدای دین خدا کرد و از مردمان نیز درخواست کسانی که حضور می دارند خون خود را در این راه نثار کنند، با او همسفر شوند. اصحاب حضرت نیز هر کدام ایثارگرانه جان خویش را فدای امام خود کردند. از این رو، در طول حوادث عاشورا، صحنه های خوشگلی از ایثارگری دیده می شود.

۵. بصیرت: نهضت ها و انقلاب ها را می توان به دو قسم: انقلاب های ناآگاهانه و انقلاب های آگاهانه تقسیم کرد. انقلاب های ناآگاهانه با استفاده از غفلت یاران و مردمان شکل می گیرد. دسته دیگر انقلاب ها با انتخاب و بصیرت یاران و مردمان ایجاد میشوند؛ نهضت های انبیا از این دسته اند. آنها در قیام خود هیچگاه از غفلت و یاران و مردمان استفاده نمیکنند. قیام کربلا نیز مبتنی بر بصیرت اضافه کنی بوجود آمد؛ با این تفاوت که بصیرت در قیام امام، دو سویه است، یک سوی آن بصیرت رهبری و سوی دیگر، بصیرت یاران امام. یاران امام حسین علیه السلام با شناخت عمیق از امام و دشمن به امام حسین علیه السلام پیوستند و در واقع، قیام آنان به دور از تحریک دشمنان و فریب کاری جناح باطل صورت گرفت.

۶. تولی و تبری: یکی از ویژگی های یاران امام حسین علیه السلام تولی و تبری است؛ یعنی با دوستان خدا دوست و با دشمان او دشمن هستند. زندگی یک مسلمان موجب میشود که خط فکری و سیاسی خود را نسبت به حق و باطل مشخص کند و بی طرف نماند؛ بلکه مطیع ولی خدا باشد و با دشمنان دین و مخالفان رهبر صالح، دشمنی داشته باشد، چرا که اکمال دین، در همین است. در وقت امام حسین علیه السلام، حق در وجود حضرت متجلی بود و باطل در چهره یزید. یاران امام از بچه پیامبر حمایت کردند و مخالف جبهه یزید بودند.

برگرفته از مقاله ای از ره توشه محرم :حجت الاسلام سید محمد میرتبار

انتهای پیام// ۱۵/ ۳۱۳

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال