نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران

نخل‌گردانی، میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی که نمادی بر وصال دو برادر را در کهن‌آئین اورطشتی‌های مازندران به اکران قرار داده می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از محمودآباد، تبرستان، سرزمینی با قدمت دیرینه به عنوان دیار علویان و نخستین حکومت تشیع کشورمان استانی شناخته شده در این کشور است که طی سال ها به برگزاری آئین ها و مراسمات باستانی با قدمت چند ساله توجه میکنند.

نخل گردانی؛ کهن آئینی است که در مکان مکان اهالی روستا مازندران برپا می شود و به نقل کرده بزرگان برخی از این آئین به ۵۰۰ ساله و برخی دیگر به ۳۰۰ ساله بر می گردد و نسل به نسل به به روز ها رسیده است.

نخل گردانی روستای اورطشت از توابع بخش سرخ رود شهرستان محمودآباد یکی از مراسماتی است که طی ۵۰۰ سال بین اهالی این روستا و روستاهای پیرامون آن قدمت دارد.

نخلی که بین روستاییان نمادی از تابوت امام حسین(ع) است و علاوه بر این نخل، نخلی دیگر از اهالی روستای عبدالله آباد که با چند روستای دیگر با روستای اورطشت فاصله دارد مهمانی نخل گردانی را به انجام میرسانند.

این سنت دیرینه از صبح روز تاسوعا آغاز می شود به گونه ای که از سوی نخل روستای عبدالله آباد که به عنوان نماد حضرت ابوالفضل(ع) است، از این روستا به سمت روستای اورطشت با بردوش قرارگرفتن عزاداران حسینی حرکت داده می شود، این نخل که از نخل روستای اورطشت کوچولوتر است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران

این نخل ها که از سوی اهالی دو روستا از اولین روز از اول محرم با پارچه های سبز و مشکی با نگاشته های قرآنی، روسری های نذری آذین بندی می شود، به شکل تابوت بزرگی است که در قسمت پایینی به شکل مستطیل و در قسمت بالایی به صورت استوانه ای بالا می آید بزرگ تر و حجمی تر می شود. در قسمت بالای نخل ها سرهایی است که به شکل عمامه آذین شده که ابهت و توجه عزارداران حسینی را به این دو نخل بر می انگیزند.

بر روی پیشانی آن دو نخل آینه ای است که با پارچه های سبز پوشانده می شود و در کنارهای این سر ها دو چوب به شکل بال با پارچه های سبز پوشانده شده و شکل بال مانندی به نخل ها داده اند.

روستای عبدالله آباد بعد از حرکت از ساعت ۹ به سمت روستای وقفی اورطشت که در بر می داری امام زاده ای از نوادگان امام هفتم، با نام امامزاده قاسم(ع) است، با دسته های عزاداری روستایشان ساعت ۱۱ به این روستا نزدیک می شوند. در حالیکه خیل جمعیت در گذرگاه نخل روستای عبدالله آباد برای تبرک جستن از این نخل و گرفتن حاجات خود از زیر آن می گذرند و همچنین پارچه، روسری و انواع میوه به گرو می گیرند تا به خواسته خود برسند.

در روستای اورطشت ریش سفیدان، هیات امنای محل در داخل حسینیه همچنان منتظر فرا رسیدن نخل روستای مجاور هستند و ناظر دسته های گوناگون عزاداران روستاهای مجاور که با سینه خانمی و زنجیرزنی با صدای " یا ابوالفضل "، " یااباعبدالله الحسین " به عزاداری شهدای کربلا توجه میکنند. همچنین شاهد اشتیاق بانوان و کودکان برای به هم رسیدن دو نخل در کنار سقانفار روستا که در وسط حیاط حسینیه بنا شده و قدمت چند ساله دارد، هستند.

سبزپوشان روستای عبدالله آباد با نوحه خوانی مداح اهل بیت شان به نخل نماد امام حسین(ع) نزدیک می شوند در حالیکه هیاهویی در بین جمعیت برپا می شود. در این هنگام با نزدیک شدن اهالی روستای عبدالله آباد، یکی با صدای بلند جیغ میکشد " نخل را بیرون بیاورید" ، «نخل را بیرون بیاورید "، عزاداران با شتاب به همراه خادمین روستا برای به حمام کردن نخل به سمت پنجره باز جایگاه نخل می روند.

بدیعی عزاداران با خواندن نام «یاحسین، یا حسین» و «یاابوالفضل، یا ابوالفضل» طنینی در آن میان برمی انگیزد که موجب آه و اشک جمعیت حاضر در میدان حسینیه می شود به طوری که زبان نیرومند به نقل کردن این صحنه از به هم رسیدن دو نخل با نماد رسیدن دو برادر نیست.

یکی از عزاداران با بیان همان مرد سخنگو که تاکید بر بستن پارچه این دو نخل دارد، بلافاصله گوشه های پارچه های دو نخل را در دست گرفته و پایین این پارچه ها را به هم گره می زنند.

بعد از آن دو نخل را جهت سلام دادن به آقا حجت بن الحسن(عج) به سوی قبله می گیرند، سپس به سمت امام رضا(ع) و در آخر به سمت امامزاده محل سلام می دهند.بدیعی نوحه خوان در این هنگام موجب فغان جمعیت می شود که با سوزوگداز به وصف واقعه کربلا توجه میکند.

در آن روز خانوار روستاهای افراتخت، اورطشت و کلوسا پذیرای میهمانان بسیاری از روستاهای مجاور و مناطق دیگر شهرستان آمل، محمودآباد و دیگر شهرستان های این استان هستند.

سیداصغر موسوی رئیس هیات امنا امام زاده قاسم روستای اورطشت در مکالمه با خبرنگار تسنیم محمودآباد با اشاره به برگزاری این آئین بیان کرد: نخل گردانی سال های سال از سوی بزرگان و نیاکان این روستا برپا بوده و امروز به من ۵۵ ساله و دیگر مردانی از طوایف گوناگون روستای اورطشت رسیده است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران

وی ادامه داد: طبق شنیده ها نخل اورطشت به همراه نخل نوا بدست استاد نجار به نام آملی رضوانی احداث و بر اساس استراحت کن مهمانی نخل گردانی در روز هفتم در روستای نوا و نخل گردانی روز تاسوعا در روستای اورطشت به انجام رسانده میشود.

موسوی با بیان اینکه به نقل کرده بزرگان قدمت این نخل به ۵۰۰ سال برمی گردد، اضافه کرد: با وجود سال های سال از برگزاری این کهن آئین این مهمانی از سوی اهالی این روستا به همراه عزاداران حسینی با استقبال برپا می شود.

وی تصریح کرد: جامع بر تن کنی نخل در روز هفتم با حضور هئیت امنا محل و چند نفر از بازماندگان برپاکننده نخل گردانی انجام می شود.

موسوی بیان کرد: در روز نهم با برپایی سلام دهی دو نخل به امام زاده قاسم(ع) نخل اورطشت به سمت روستای مجاور به نام افراتخت هدایت می شود تا در منزل فردی به نام مرحوم میرحسین قلندری که صاحب حسینیه ای است و قدمت آن به ۲۰۰ سال برمی گردد، قرار می گیرد و مهمانی نخل گردانی به پایان می رسد.

مردمان این دو روستا اعتقاد قوی بر برپایی این مهمانی دیرینه دارند که در تاسوعا و عاشورا این دو نخل چه در فصل سرما و در گرما حتما باید از روستاهای خود حرکت داده شوند چرا که در صورت نبود حرکت حوادث و بلایای طبیعی برای اهالی روستا ها رقم میخورد همانطور که حدود ۵۰ سال پیش با حرکت ندادن نخل روستای اورطشت به سمت روستای رودبار در روز عاشورا موجب سیلاب این دو روستا شده و مردمان برای نجات روستا ها نخل را از جایگاهش خارج و آن را به سمت روستای رودبار حرکت دادند.

گزارش از کبریا مقدس

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد —

نگارش : پريماه ط.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون نيست نماز من آلوده نمازی
««« »»»
در ميکده زان کم نشود سوز و گدازم

نخل گردانی؛ میراثی ۵۰۰ ساله عزاداران حسینی در اورطشتی های مازندران (۳ عکس)

TT / 104 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال