جنتی استعفا نمی‌دهد و می‌ماند


کد خبر: 725615
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ – ۱۸:۴۹

یادداشتی در حمایت از وزیر ارشاد؛
جنتی استعفا نمی‌دهد و می‌ماند
«وزارت ارشاد را می‌توان پردردسرترین شغل کابینه دانست؛ در حالی که در همه‌جای دنیا وزیر فرهنگ و هنر کم‌دردسرترین و غیرسیاسی ترین منصب دولت است.»

به این مطلب امتیاز دهید

0% 100% بازدید

به گزارش جام نیوز، پایگاه خبری “وکیل ملت” در یادداشتی گزارش‌گونه نوشت:

همانگونه که پیش‎بینی می‎شد، شایعه استعفای علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را سخنگوی این وزارتخانه قویا تکذیب کرده است.

این شایعه پس از آن بالا گرفت که به خاطر اجرای یک برنامه موسیقی در قم، مدیرکل ارشاد استان قم تحت فشار قرار گرفت و از وزیر خواسته شد او را برکنار کند. مدیرکل ارشاد قم اما که خود روحانی است، زودتر استعفا کرد و وزیر ارشاد نیز پذیرفته است و بر این اساس به نظر می‌رسد بحرانی که می‌توانست بحران نباشد، در این مرحله متوقف شده باشد و قرار نیست علی جنتی هم کنار برود. چون اگر استعفا کند، پیام متفاوتی از آن شنیده می‌شود.

به این معنی که هرقدر که استعفای مدیرکل ارشاد قم به منزله احترام دولت به نظر حوزه علمیه تلقی می‌شود، استعفای احتمالی وزیر ارشاد می‌توانست این پیام را منتقل کند که رابطه خوب دولت و روحانیت و مرجعیت مختل شده، یا وزیراز ادامه این راه خسته شده و دیگر نمی‌تواند ادامه دهد.

آنگاه این پرسش درمی‌گیرد که اگر فرزند آیت الله جنتی -ولو مانند پدر نیندیشد- نتواند، چه‌کسی می‌تواند؟ و جدای از این، وقتی زیر تیغ استیضاح مجلس نهم قرار داشت استعفا نداد و ماند، حال که شمار نمایندگان منتقد در پی انتخابات هفتم اسفند 94 کاهش یافته و از کمند استیضاح رسته، چرا باید استعفا کند و برود؟

وزارت ارشاد را می‌توان پردردسرترین شغل کابینه دانست؛ در حالی که در همه‌جای دنیا وزیر فرهنگ و هنر کم‌دردسرترین و غیرسیاسی ترین منصب دولت است. در ایران اما صبغه سیاسی گرفته و در هر دولت حاشیه‌ساز شده است.

وزیر ارشاد در جمهوری اسلامی تنها در سال‌های 61 تا 68 از این حاشیه‌ها در امان بود و آن‌هم به‌خاطر شناخت و نظر مثبت امام خمینی به وزیر وقت ارشاد بود که مجالی برای انتقاد باقی نمی‌گذاشت؛ ضمن اینکه فضای رسانه‌ای هم مانند امروز گسترده نبود.

صداوسیما با دو کانال از شمول وزارت ارشاد خارج بود و تعداد روزنامه‌ها از انگشتان یک دست فراتر نمی‌رفت و خبری از سایت‌ها هم البته نبود و مهم‌ترین بخش ارشاد و حساسیت‌زاترین آن‌ها کتاب و سینما بود.

قبل و بعد از آن اما وزارت ارشاد پرحاشیه بوده است و وزیر به‌خاطر اتفاقات یا آثاری که در تولید آن‌ها نقش نداشته، مدام مؤاخذه می‌شده است.

پیش از این، درباره وزیر ارشاد نوشتیم که برای درک دشواری کار او در نظر بگیرید صبح با هنرمندان و نویسندگان مستقل دیدار و جلسه داشته باشد و بعدازظهر با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس که در آن زمان اکثریت با اصولگرایان رادیکال بود و هنوز هم البته بافت مطلوب فراکسیون اعتدال را ندارد.

در دیدار و نشست صبح، هنرمندگان و نویسندگان از وزیر می‌خواهند سانسور را کم کند یا به ناشران بسپارد و وزیر قول مساعد می‌دهد و در دیدار و نشست بعدازظهر از او می‌خواهند سانسور و نظارت را زیاد کند و آنجا هم باز باید قول مساعد بدهد!

هیچ‌یک از وزیران دیگر با این وضعیت پارادوکسیکال روبه‌رو نبوده و نیستند؛ حتی وزیر کشور.

انتقادها البته کم نیست؛ مثل کسانی که می‌گویند چرا در قبال لغو کنسرت‌ها در مشهد کوتاه آمد، یا به انتشار نشریه‌ای بی‌اعتنا به نظر هیأت نظارت بر مطبوعات اشاره می‌کنند یا می‌توان از برخی وعده‌های اجرانشده گفت. اما وزیر ارشاد را باید به‌خاطر همان تناقض درک کرد و اتفاقا از وزارت ارشاد نباید خواست زیاد اقدام کند.

زیرا کمال مطلوب برای هنرمندان و نویسندگان و روزنامه‌نگاران مستقل که به صورت موضوعی با وزارت ارشاد سروکار دارند، این است که هرچه کمتر مداخله کند. با این نگاه هرچه وزارت ارشاد کم‌خبرتر باشد برای جامعه مخاطب بهتر است، چون یعنی اجازه داده کار خودشان را انجام دهند.

از این منظر و به‌رغم همه انتقادها، ماندن وزیر ارشاد خبر خوبی است. البته قرار هم نبوده برود. رفتن او خواست کسانی است که رابطه نزدیک دولت و روحانیت و مراجع را برنمی‌تابند و انتظار دارند دولت در حوزه فرهنگ و هنر دخالت حداکثری داشته باشد؛ حال آنکه وعده دولت روحانی از ابتدا کاهش دخالت و اعتماد به اهل فرهنگ و هنر بوده است.

[ منبع این خبر سایت فول فان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات