اجرای مراسم "گِل زنی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع) (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

اجرای مراسم "گِل زنی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

مهمانی فروبردن علم در گرداب بن،گل‌زنی و آقا سلام هرساله در صبح روز عاشورا و قبل از طلوع آفتاب در شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری برای نمایان کردن حزن و اندوه و عرض اردات به اهل بیت(ع) اجرا می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   اجرای مهمانی "گِل خانمی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شهرکرد، یکی از سنت های نیک که در واقع از شعائر اسلامی است، سوگواری برای خاندان عصمت و طهارت(ع) خصوصا سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران با وفایش می باشد. مردمان به مدد مجالس عزاداری قادر هستند با این خاندان مرتبط شده و از آن فروغ های فروزان بهره مند گردند. بنابراین یکی از اصلیترین برکاتی که جامعه تشیع از آن برخوردار است این مجالس با عظمت است که می تواند دل ها را به حق، واقعیت و ایمان و باورهای دینی متصل نماید. ابهت و هیبت این مهمانی با شکوه در طول تاریخ به حدی بوده که ستمگران و جباران با زبان و عمل وحشت خود را نسبت به آن بروز داده اند در حالی که ستارگان آسمان ولایت و امامت در برپایی چنین مجالسی تأکید وافری داشته اند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   اجرای مهمانی "گِل خانمی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

نخستین مهمانی عزاداری علنی و همگانی توام با تعطیل نمودن دکاکین و بستن بازارها و رها نمودن دیگر فعالیت ها در روز عاشورای سالار شهیدان از زمان" احمد معزالدوله دیلمی "در نیمه قرن چهارم هجری معمول گردید. بعدها" ملاحسین کاشفی" در اوایل قرن دهم هجری، کتاب "مقتل گونه روضة الشهدا" را نگاشت که عده ای بر سر منبر رفته این کتاب را برای مستمعین می خواندند تا با شنیدن مضامین آن متأثر شده و نوحه سرایی کنند. در عصر صفویه که تشیع مذهب مجلسی کشورمان اعلام گردید عزاداری شکل جدی تری به خود گرفت و شعرا به مکان مداحی برای افراد در خصوص کربلا و عاشورا شعر سرودند و برای افزایش هیجان مردمان نواختن طبل و کوبیدن سنج برای پیوستن مردمان به صفوف عزاداری شایع شد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   اجرای مهمانی "گِل خانمی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

در استان چهارمحال و بختیاری نیز نسخه نگار های متعددی موجود بوده که متأسفانه به دلیل نگفتن تخلص خود عده ای ناشناخته مانده اند و تعداد انگشت شماری نکته معرفی قرار گرفته اند که می توان به افرادی مانند دهقان سامانی، نیسان سامانی، عمان سامانی و سید صفی الله وانانی اشاره کرد.

مردمان استان چهارمحال وبختیاری با فرارسیدن ماه محرم اوج ارادت خود به سالار شهیدان را با برگزاری رسوم و رسوم گوناگون نمایان میکنند. این رسوم و رسوم که از دیرباز در بین مردمان رواج داشته است هم چنان در بین مردمان جایگاه خود را دارند و در مناطق گوناگون به اکران قرار داده میشوند. پای ثابت همه این رسوم و رسوم از وقتهای گذشته تا به امروز سیاه پوش کردن در و دیوار شهرها و روستاها، برافراشتن بیرق عزا بر بام خانه ها و بر تن کردن رخت سیاه است که تا پایان اربعین ادامه دارد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   اجرای مهمانی "گِل خانمی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

مهمانی فروبردن علم در گرداب بن هرساله در صبح روز عاشورا و قبل از طلوع آفتاب با حمل تعداد بی شماری علم به حاشیه گرداب توسط هیئت های عزاداری و فروبردن قسمت بالای علم ها در آب انجام می شود. در این رسم عزاداران سر تک تک علم ها را ۳ بار با فریاد "یا علی" و" حیدر حیدر" در آب فرو می کنند. مهمانی "آقا سلام" حمل کنندگان علم در صبح روز عاشورا بعد از اجرای مهمانی فرو بردن علم در آب با عبور از میدان شهر به درب خانه های سادات می روند. مهمانی "گل خانمی" عزاداران حسینی در عبور از خیابان های شهر و اجرای مهمانی "آقا سلام" یکی از رسوم و رسوم مردمان شهرستان بِن است و برای نمایان کردن حزن و اندوه خود بر روی سر و گاهاً بر روی شانه ها گِل می زنند. رنگ این گل که ترکیبی از خاک رس و گلاب است به خاطر بهره گیری از نوع خاصی از خاک رس کمی به رنگ قرمز متمایل می باشد. مهمانی "گل خانمی" را اکثر افراد حاضر در مهمانی عزاداری روز عاشورا در شهرستان بن به انجام میرسانند و بانوان نیز بر روی چادر و روسری خود گل می زنند و به نوحه سرایی توجه میکنند.

در مهمانی "آقا سلام"، سینی های بزرگ حلیم در کنار درب ورودی منزل سید گذاشته شده است و هرکدام از عزاداران بعد از ادای احترام به شخص سید از حلیم داخل سینی ها کمی به عنوان تَبرُک بر می دارد. مردمان شهرستان بن به این مهمانی"حلیم خوران" می گویند. در برخی موارد نیز انتشار شیر و نبات داغ از سوی خانواده سید در میان هیئت های سینه زن و زنجیرزن صورت می گیرد. در پایان مهمانی آقا سلام به زبان ترکی و فارسی برای عزاداران سخنرانی کرده و روضه خوانی می کنند. حمل علم ها نیز تا پایان کشف کردن مهمانی عزاداری روز عاشورا در پیشاپیش هیئت های عزاداری ادامه دارد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   اجرای مهمانی "گِل خانمی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع)

بنابر گزارش منابع محلی و روایات شفاهی قدمت انجام مهمانی "آقا سلام "را همزمان با مهمانی فروبردن علم در قدمگاه گرداب بن حداقل ۸۰ سال بیان می کنند اما منبع نوشتاری و مستندات مکتوبی در این زمینه حاصل نشده است.

********************************

گردآوری از: پروانه ه.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ آن روز طربنامه عشق تو نوشت
««« »»»
که قلم بر سر اسباب دل خرم زد

اجرای مراسم "گِل زنی" و"آقا سلام" و "فرو بردن علم در آب" برای عرض ارادات به اهل بیت(ع) (۵ عکس)

TT / 154 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال