«عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردم خرمبید برای امام حسین (ع) (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

«عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردم خرمبید برای امام حسین (ع)

آئین ۲۰۰ ساله " عمه کبار" هر ساله در شب عاشورا مقابل مسجد جامع منطقه خرمی در شهرستان خرمبید اجرا می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   «عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردمان خرمبید برای امام حسین (ع)

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شیراز، ایرانیان به واسطه تمدن دیرپای خود هر رویداد و برشی از تاریخ را به فرهنگ و هنری کلاسیک گره می زنند. سوگواری اباعبدالله(ع) یکی از رویدادهایی است که با رسوم و رسوم خاص در هر نقطه از کشور و استان فارس گره خورده است و در شهرستان ها و بخش های گوناگون استان فارس در سوگ امام حسین (ع) رسوم و رسوم زیبا و معناداری اجرا می شود.

این آئین ها از پیش از محرم با خیمه برافراشتن مردمان زرقان و آئین ۱۰۰ ساله پرچم در شهرستان داراب آغاز می شود و با دیگر آئین ها در ایام عزاداری اباعبدالله (ع) ادامه کشف میکند.

آئین " عمه کبار" که هر ساله در شب عاشورا مقابل مسجد جامع منطقه خرمی در شهرستان خرمبید اجرا می شود سابقه ای ۲۰۰ ساله دارد و یکی از آئین های به تصویب رسانده شده استان فارس است.

جابر حیدری فر، فارس پژوه و پژوهشگر آثار تاریخی و میراث فرهنگی، درباره این آئین و نحوه اجرای آن چنین نقل میکنید: این آئین در شب عاشورا در منطقه خرمی (صفاشهر) شهرستان خرمبید با حضور خیل عظیمی از عزاداران حسینی و با نغمه های خاص و آئین منحصربه فرد به انجام رسانده میشود.

در این آئین حضرت عباس (ع) که علمدار نهضت حسینی بوده با علم بزرگ نمایان میشود و دیگر اهل بیت با علم های کوچولو تر و به همین علت حیدری فر این آئین را عباس خواهی می نامد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   «عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردمان خرمبید برای امام حسین (ع)

به کسانی که این آئین را اجرا می کنند، عمه کبار خوان می گویند و حیدری فر درباره نام عمه کبار نقل میکنید: این نام از بیت " عمه کو یارم عباس، ای شهریارم عباس" گرفته شده در واقع در ابتدا " عمه کو یار" بوده بعد از آن به شکل " عمه کیار" و در نهایت به شکل " عمه کبار" درآمده است.

در این آئین که در ردیف هنرهای اکرانی قرار می گیرد، مردمان با علم هایی در دست گرداگرد کهنه ترین علم منطقه در حالی که کمر یکدیگر را گرفتند حلقه می زنند و در این حلقه ها ترتیب سنی رعایت می شود.

این حلقه ها نباید گسسته شود و همه با عزاداری در مقابل علم بزرگ تعظیم می کنند و در واقع این تعظیم نماد احترام دیگر اهل بیت به حضرت عباس است که علمدار بزرگ کربلاست.

عمه کبار خوان در کنار علم می ایستد و به خواندن اشعاری در مدح و رثای حضرت عباس(ع) و دیگر اهل بیت توجه میکند و ده ها حلقه ای که دورتا دور علم بوجود آمده با حرکات دست و پاسخ دادن به خواننده و چرخش به دور علم حرکات خوشگلی را بوجود مییاورند.

وقتی که عمه کبار به شهادت حضرت عباس(ع) می رسد و علم بزرگ می افتد و دیگر علم ها به شکل تعظیم در می آیند. در واقع در این حرکت نمادین نمایان میشود که با شهادت حضرت عباس(ع) عمود خیمه قیام امام حسین(ع) به زمین می افتد و امام تنها می شوند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   «عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردمان خرمبید برای امام حسین (ع)

به نقل کرده حیدری فر، فارس پژوه، شعر این آئین توسط آخوند ملافتحعلی در اواخر زمان زندیه سروده شده و بعد از آن شیخ محمدحسن مهدوی در اواخر زمان قاجار آن را تکمیل کرده است.

مهمانی دیگری که در این منطقه اجرا می شود، تعزیه روز عاشورا است که بنا به نقل کرده حیدری فر با دیگر تعزیه ها از لحاظ تعداد هنرپیشه فرق می دارد و به همین علت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی قدمت این تعزیه را متعلق به ۱۵۰ سال پیش آگاهی میدارد و نقل میکنید: این تعزیه روز عاشورا مقابل مسجد جامع خرمبید به انجام رسانده میشود و در آن تمامی حوادث کربلا که در روز عاشورا رخ داده به نمایش در می آید و این یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این تعزیه است.

حیدری فر با اشاره به اینکه در دیگر تعزیه ها فقط بخش هایی از قیام نمایش داده میشود، اضافه میکند: در این تعزیه تمامی حوادث عاشورا در یک نیم روز در قالب نمایش در می آید و مردمان را با وقایع عاشورا آشنا میسازد.

**************************

گردآوری از: ايراندخت د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در تاب توبه چند توان سوخت همچو عود
««« »»»
می ده که عمر در سر سودای خام رفت

«عباس خواهی» یا «عمه کبار»، آئین ۲۰۰ ساله/ یارخواهی مردم خرمبید برای امام حسین (ع) (۳ عکس)

TT / 104 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال