کارهای مهمی که بعد زاییدن باید برای شیرخوار به عمل آورید


با دیگران به اشتراک بگذارید

کارهای مهمی که بعد زایمان باید برای نوزاد انجام دهید

تیپی که بر تن میکرد، جبب داشته باشد، زیرا بعضی چیزها را مرتب باید همراه داشته باشید، مثل دستمال کاغذی، سنجاق قفلی، حوله ی کوچک برای زدودن دهان

 مأموریت شما توجه و رسیدگی به طفلتان است. پس بگذارید نزدیکان شما به شما رسیدگی کنند، همسر، مادر، دوستان و… هرگاه به کمک نیاز داشتید، در کمک خواستن، تردید نکنید.

خواست کمک از اطرافیان خود را خیلی شفاف بیان کنید. آنچه را که از همسرتان میخواهید، دقیق و مشخص باشد. یک فهرست از کارهایی را که دوست دارید خدمتکار علاوه بر نظافت منزل به انجام برساند در اختیار او بگذارید. کارهایی مانند اتو کردن لباس ها، تهیه کردن غذا، خرید و…

 در کارهای مربوط به نوزاد، پرستار را بر خود مقدم بدارید، البته نه به دلیل نوزاد، بلکه به دلیل این که بتوانید به خواهر یا برادران بزرگ تر او توجه و رسیدگی کنید، در بازی، تفریح، مراقبت در انجام تکالیف، دوش گرفتن و…

از تیپهای راحت و چرک تاب با رنگ های تیره بهره گیرید تا زود کثیف نشوند یا به آسانی پاک شوند (تیپهای چرک بسیاری خواهید داشت که فرصت شستن آن ها را ندارید). خوب تر است اگر به نوزاد شیر می دهید، تیپهای جلو باز بر تن بکنید.

تیپی که بر تن میکرد، جبب داشته باشد، زیرا بعضی چیزها را مرتب باید همراه داشته باشید، مثل دستمال کاغذی، سنجاق قفلی، حوله ی کوچک برای زدودن دهان و بینی کودک و…

اگر احساس سستی و خستگی می کنید و حال و همت طبخ کرد و طبخ کن ندارید، یک لیوان معجون بیاشامید تا به سرعت سرحال بیایید. روش آماده کردنش به این شکل است، یک موز تازه را به تکه های کوچک ببرید و با یک تخم مرغ تازه و یک قاشق عسل و مقداری پسته و یک پیمانه شیر در مخلوط کن بریزید و کاملا ترکیب نمایید سپس بیاشامید

هراز گاهی خودتان به تنهایی یا همراه با همسر یا دوستتان بدون همراه داشتن نوزاد، به مدت یک تا دو ساعت از خانه خارج بشوید. مقداری از وقت خود را به رفتن آرایشگاه، مرکز خوشگلی، یا گردش در مراکز تجاری یا پیاده روی طولانی یا مطالعه ی کتاب در یکی از غذاخوریها یا پارک ها اختصاص بدهید.

هر وقت که امکان پذیر شد، همراه با کودک کوچک خود به تفریح بروید. او را در کالسکه یا کیسه ی کانگرو بگذارید. زیرا خارج شدن از منزل باعث می شود تا مادر از عاطفی تنهایی و انزوا رهایی کشف کند.

از بازی کردن نقش «مادر تمام عیار» بپرهیزید. شما هیچ گاه قادر نیستید در تمام زمینه ها کامل و بی نقص عمل کنید. کودک شما هم چنین نخواهد بود. هیچ اشکالی ندارد که زندگی فعلی شما کاملا با رؤیا هایی که داشته اید، مطابقت نکند.

عکس کارهای اهمیتی می داری که بعد زایمان باید برای نوزاد به انجام رسانید
کارهای اهمیتی می داری که بعد زایمان باید برای نوزاد به انجام رسانید

از توجه و اندیشیدن به امور درجه ی دو بکاهید تا بتوانید با تمرکز به خردسالتان رسیدگی کنید. بگذارید کارها مسیر خودشان را گذرانند. شکیبایی را آویزه ی گوش کنید. همه چیز کم کم به حالت گذشته باز می گردد. شما دوباره بدون هیچ محدودیتی می توانید دوش گیرید و یا شب را به طور کامل و با خیال راحت استراحت بکنید.

دستگاهی برای پاسخ دادن به تماس های تلفنی تهیه بکنید. بدین ترتیب هنگامی که شدیداً مشغول کاری هستید یا دوست ندارید با تماس گیرنده حرف زنید، دیگر مجبور نیستید گوشی تلفن را بردارید.

به دلیل شیر دادن به کودک، خواب شما بریده بریده است. از همسرتان بخواهید پیش از رفتن به سر کار ناشتایی ی شما را کنار تختتان گذارد. این کار او برای روحبه ی شما مفید است.

هنگامی که شیردهی را متوقف می کنید، از همسرتان بخواهید که او یکی از شیشه های شیر شب را تهیه کند.

 اگر کودک شما در طول شب با گریه و سروصدا قرار نمیدهد استراحت بکنید، او را به اتاق کناری رسانید.

در طول روز هنگامی که کودک در خواب است، از فعالیت کردن دوری کنید. شما نیز خوابید یا این فرصت را به فرزندهای بزرگ تر اختصاص بدهید.

 از فرد دیگری بخواهید خرید شما را به انجام برساند. یا این که نیازهای خود را از طریق تلفن و بدون گرفتاری آماده کنید

گاهی امکان می دارد در دوره ی شیردهی هنگام شب احساس تشنگی یا گرسنگی کنید. همیشه یک آب میوہ و یک ظرف میوه ی خشک یا تازہ نزدیک تخت خود داشته باشید.

اگر فرزند بزرگتر دارید، نوزاد را روی تخت خودتان شیر بدهید و بگذارید فرزند بزرگ تر نزدیک شما به ورق زدن کتاب توجه بکند. سپس همه با هم خواب نیمروز داشته باشید. اینگونه هیج یک از شما خود را استثنا حس نمی کند۔

اگر احساس خستگی می کنید، خود را به خواب کوتاه مدت، هنگامی که فرصت اجازه می دهد، عادت بدهید. یا دست کم هنگامی که کودک چرت میزند، شما هم درازی بکشید.

نوشیدنی بسیار بهره گیرید و به شکل متعادل و منظم غذا بخورید (این کار چنان که گمان می کنید، آسان هم نیست).

اگر احساس گرفتگی و بی حوصلگی می کنید، احساس خود را به کودک خردسال خود بگویید. او همه چیز را می شنود و می پذیرد. البته اگر واقعیت را با محبت و عشق بیان کنید.

سعی کنید فعالیت بدنی روزانه داشته باشید. این کار به شما یاری میرساند تا به سرعت از گرفتگی ها و فشارهایی که احساس می کنید، رهایی کشف کنید، مانند دویدن، البته اگر امکان خارج شدن از منزل دارید، وگرنه طناب زدن عالی است.

 اگر عاطفی می کنید نیاز به گریه کردن دارید، گریید؛ مثلا در اواخر روز با خردسالتان همراهی کنید. این کار اعصاب شما را آرام خواهد کرد.

اگر به آینه نگاه کردید و احساس کردید که زیبا نیستید، کاری برای خود بکنید؛ مثلا موهایتان را شانه بزنید، به آرایشگاه بروید یا لباس جدیدی تهیه بکنید.

باید با خودتان قرار بگذارید که زمان و قول های ملاقات خود را بر مبنای آسانی و زمان فراغت تنظیم کنید ، نه برعکس۔

قرار ندهید مهمانان نوزاد را زیاد در آغوش بگیرند، با او بازی کنند یا ببوسند. زیرا این کار موجب آزار کودک یا احیانا انتقال میکروب ها می شود.

فرصت حضور یکی از نزدیکان یا دوستان را که برای دیدن شما آمده است، مغتنم بشمرید، نوزاد را به او بسپارید و یک حمام آرام و شادمانی آور داشته باشید. اگر ضروری بود از کسانی که قرار است به دیدن شما بیایند، بخواهید که نیازمندی های شما را از فروشگاه آماده کنند.

از پذیرفتن مبهمانان در وقت خواب و استراحت خود و خردسالتان خودداری کنید. زمان عالی برای این کار زمان غذا است.

فرزند بزرگتر

حتی اگر واکنش های حسادت انگیز عادی باشد و به طور طبیعی رخ دهد، باز هم راه هایی برای کاهش شدت آن وجود دارد.

هنگامی که از زایشگاه برمی گردید، از یاد نبرید که در خانه بچه ای دارید که چندین روز شما را ندیده است. سعی کنید به محض بازگشت زمان کوتاهی را فقط با او باشید و به او بگویید که از دیدن او بسیار خوشحالید؛ به او بگویید که در طول مدتی که نبوده اید، دایم پیگیر وضعیت او بوده اید.

هنگامی که وارد منزل می شوید، طفلتان را خود در آغوش نگیرید. او را در سبد بگذارید یا به همسرتان بدهید. با این کار می توانید محبت خود را به طور کامل به فرزند بزرگترتان ابراز کنید و او را در آغوش بکشید.

از طرف نوزاد هدیه ای به فرزند بزرگ تر بدهید. اگر هنوز فرزند اول چندان بزرگ نشده است، می توانید به او بگویید این هدیه را برادر کوچولواش برای او آماده کرده است. مثلا یک عروسک در تختخواب کوچولواش بگذارید. این عمل بدون شک کار مفیدی است. بدین ترتیب هر دوی شما خردسالی بر روی تخت دارید. اما اگر گاهی اوقات با عروسک رفتار بدی صورت گرفت، تعجب نکنید.

بگذارید فرزند اول از ابتدا در انتخاب دکور اتاق نوزاد و انتخاب لباس برای او با شما مشارکت دارد.

از فرزند بزرگ تر خود بخواهید تا به دلیل بزرگ تر بودنش شما را در رسیدگی به فرزند کوچک یاری رساند؛ البته متناسب با سن او. به طور مثال شیشه ی شیر را آب کند یا برای برادرش پوشک بیاورد و چیزهای دیگری که شما به آن نیازمندید. این مورد بسیار اهمیتی می داری است که فرزند بزرگ تر شما حس کند که برای برادر کوچولواش مفید است. این امر پایه ی اهمیتی می داری برای ساختن روابط برادری آن ها در آینده است.

همواره از فرزند بزرگ تر به دلیل لطف و همکاری و آمادگی برای کمک و استقلال در انجام کارهای شخصی اش تشکر کنید. مثلا به او بگویید: «من خیلی شادم که تو در کنار من هستی و هر وقت ضروری باشد مددم می کنی. رسیدگی به نوزاد کار دشواری است. آگاهی نمیدارم اگر تو نبودی، چگونه قادر میبودم همه ی کارها را خودم به انجام برسانم» یا این جمله «من خیلی شادم که تو خودت غذا خوردی و مثل آدم بزرگ ها کارهایت را خودت به انجام میرسانی. واقعا اگر میخواستم هم به تو غذا بدهم، هم به برادر کوچولوات، خیلی خسته می شدم» حالا دیگر ضروری نیست بچه بزرگ تر اندیشد در صورتی که مثل کودک رفتار کند، مورد توجه و محبت شما قرار می گیرد.

همیشه از این تعبیر بهره گیرید: «فرزند کوچک ما».

از مهمانان بخواهید تا به فرزند بزرگ تر هم توجه داشته باشند. اگر هدیه ای برای نوزاد میآورند، هدیه ی کوچولوای هم برای او انتخاب بکنند.

هرازگاهی خاطرات خود را که مربوط به او می شود، فقط برای خود او تعریف کنید. خاطرات مربوط به زمانی که او خیلی کوچک بود. بگذارید تصویر و عکسهای مربوط به دوران طفلی خود را تماشا کند. هدایایی را که هنگام تولد به او داده بودند، به او یادآوری کنید.

سعی کنید هر روز بخشی از وقت خود را برای فرزند بزرگ تر، به تنهایی بگذارید. تا بتوانید به کارهایی توجه بکنید که او دوست دارد. کارهایی که می توان همراه با نوزاد آن ها را به انجام رساند.

برای فرزند بزرگ تر امتیازات جدیدی را به دلیل بزرگتر بودن انتخاب بکنید. مثلا برای او تخت بزرگ تری که پیرامونش میله نداشته باشد، تهیه بکنید. بگذارید سر سفره مانند بزرگترها از خودش پذیرایی کند و جواب تلفن را بدهد. یک اسباب بازی توسعه یافته تر متناسب با سن او برایش آماده کنید. بگذارید در تهیه کردن غذا به شما یاری کند. اجازه بدهید در رفتن به رختخواب تأخیر کند، البته در صورتی که با سن او متناسب باشد.

به او توضیح بدهید که برادر کوچولواش صحبت نمیکند و با او بازی نمی کند و زیاد میگرید. البته این گریه به دلیل قهر کردن یا آزار دادن دیگران نیست. بلکه همه ی فرزندهای کوچک مثل او هستند و ابتدا از برادران بزرگ تر خود خوششان نمی آید.

سعی کنید برای او کتاب هایی آماده کنید که رفتار و عکس العمل فرزندان بزرگ تر را با فرزندان کوچولوتر هنگام تولد آن ها نمایان میکند (خواه انسان و خواه جاندار). قادر می باشید تعداد فراوانی از این کتاب ها را در کتابخانه ها پیدا کنبد و بارها برای او بخوانید. بدین ترتیب متوجه خواهد شد که او تنها بچه ای نیست که نسبت به برادر کوچولوتر احساس خاصی دارد.

میخواهید آگاهی بدارید چرا فرزند بزرگ تر شما به حالت های تنش آمیز و هیجانی روی می آورد؟ واقعا هنگامی که همراه با فرزند کوچولوتر به منزل می رسید و از فرزند بزرگتر می خواهید مکانی را برای نوزاد تازه رسیده گشاید، مییاندیشید چه عاطفی به او دست می دهد؟ تصور کنید همسرتان همراه با زن جدیدی به خانه برگردد؛ در آن صورت چه عاطفی خواهید داشت؟

****نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود****

نگارش از: فردين م.

بارداری و زایمان در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

راز درون پرده ز رندان مست پرس
««« »»»
کاين حال نيست زاهد عالی مقام را

کارهای مهمی که بعد زاییدن باید برای شیرخوار به عمل آورید

TT / 246 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال