اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره بانشاط چه چیزی است؟ (۱۱ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چیست؟

می‌توان با قاطعیت نقل کرد داشتن رضایت از زندگی، هدف نهایی هر انسانی است. سوال عمده این است که این احساس رضایت از زندگی، به چه صورت می‌تواند به وجود آید و به چه صورت می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.
هفته نامه تجارت فردا – ایما موسی‌زاده: می‌توان با قاطعیت نقل کرد داشتن رضایت از زندگی، هدف نهایی هر انسانی است. سوال عمده این است که این احساس رضایت از زندگی، به چه صورت می‌تواند به وجود آید و به چه صورت می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد. اگرچه «احساس رضایت» مفهومی کاملاً کیفی است، اما مانند تمام مفاهیم کیفی دیگر، برای قابل‌سنجش و مقایسه بودن، باید در قالب کمی بیان شود.
احتمالاً به همین دلیل بوده است که همیشه رفاه اقتصادی و افزایش کمی متغیرهای اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی و درآمد ملی سرانه و… که در نهایت با شاخص‌هایی مانند ضریب جینی تعدیل می‌شوند، معادل رفاه و در نتیجه افزایش احساس رضایت محسوب شده‌اند.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
اما بدیهی است پژوهشگران، خصوصاً پژوهشگران حوزه‌های علوم اجتماعی، موافقت چندانی با ساده‌سازی مفهومی بسیار گسترده همچون احساس رضایت، به مفهومی سهل و خطی مانند درآمد سرانه ندارند و در نتیجه تلاش کرده‌اند شاخصی تعریف کنند تا بتواند درصد بیشتری از پیچیدگی احساسات و رفتارها و ترجیحات انسانی را شامل شود.
این تلاش متاسفانه تاکنون نتیجه چندانی نداشته است و همچنان اصلی‌ترین معیار سنجش میزان رضایت افراد از زندگی، وضعیت اقتصادی فرد و کشوری است که در آن زندگی می‌کنند.
آخرین تلاش در این زمینه، تعریف شاخصی تحت عنوان «سیاره شاد» بوده است که ۱۰ سال پیش و در بنیاد اقتصاد نوین پیش آمد. بنیاد اقتصاد نوین که به اختصار NEF نامیده می‌شود، اتاق فکری واقع در انگلستان است که در زمینه برقراری عدالت و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی فعالیت می‌کند و هدف غایی آن بهبود عملکرد اقتصاد به گونه‌ای است که هم به نفع مردمان و هم به نفع سیاره‌ای باشد که در آن سکونت داریم.
تعریف شاخص سیاره شاد در یک دهه پیش، تقریباً با اقدام جدید سازمان ملل برای انتشار گزارش‌هایی در رابطه با «نشاط دنیاای» همزمان شد. در واقع این دو نهاد، با فاصله‌ای چندساله، بر آن شدند تا شانس خود را برای سنجش کیفی میزان رضایت مردمان از زندگی بسنجند.
البته تلاش سازمان ملل قرار است علاوه بر رده‌بندی کشورها از نظر میزان نشاط ساکنان آن، پایه‌ای باشد تا بر اساس آن قادر باش تعریفی تازه تر و البته دقیق‌تر از مطلوبیت مصرف‌کننده به دست داد. اینکه این دو رده‌بندی، تا چه اندازه با حقایق موجود در کشورها هماهنگ است، موضوعی است که به سادگی نمی‌توان در رابطه با آن قضاوت کرد. علاوه بر آن وقت تقریباً طولانی ضروری است تا شاخصی جدید، بتواند مفید و کاربردی بودن خود را ثابت کند و در نتیجه وارد ادبیات علمی جهان شود.
در حال حاضر نتایج این شاخص به شدت وابسته به وضعیت محیط زیست کشورهاست. به همین دلیل کشورهای توسعه‌نیافته که وضعیت اقتصادی و رفاهی به مراتب بدتری دارند در جایگاه بالاتری قرار گرفته‌اند. برای مثال کشور ژاپن در بین ۱۴۰ کشور رتبه ۵۸ را دارد اما ونزوئلا ۲۹ است. به وضوح وضعیت مردمان در کشور ژاپن بارها و بارها بهتر از ونزوئلاست اما امکان می دارد در آینده دور مردمی که در ونزوئلا خواهند زیست، به خاطر محیط زیست بهتر وضعیت بهتری داشته باشند. البته معلوم نیست که ونزوئلا و کشورهای مشابه بتوانند در طول وقت محیط زیست خود را حفظ کنند.
اینکه آیا شاخص سیاره شاد، از این آزمون سربلند بیرون خواهد آمد یا نه، هنوز معلوم نیست. در صفحات جلو رو، تلاش کرده‌ایم حین بررسی و تفسیر این دو رده‌بندی، درباره تفاوت‌های آنها نیز حرف زنیم.
عکس شماره ۲ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟

تفاوت دو شاخص سیاره شاد و نشاط دنیاای چه است؟

در سال‌های اخیر، بررسی‌های زیادی درباره میزان رضایت افراد از زندگی انجام شده است. «نشاط و رضایت از زندگی» موضوعی است که به علل متعدد، می‌تواند آنقدر مهم به حساب آید که نهادها و موسسات تحقیقاتی، هزینه و وقت زیادی را صرف بررسی آن کنند.

علل عمده اهمیت این موضوع را می‌توان در چندین مورد خلاصه کرد: اول اینکه منبع تازه ای برای درک اولویت‌های افراد و اشخاص و در نتیجه تئوری ترجیحات مصرف‌کننده‌ای محسوب می‌شود که در اقتصاد با وسعتی بسیار استفاده می‌شود و تقریباً پایه اولیه هر تئوری اقتصادی محسوب می‌شود.
دوم اینکه نشان می‌دهد عوامل بسیاری، فراتر از شاخص‌های قابل مشاهده‌ای که تا‌کنون تصور می‌شد تنها عوامل ایجاد رضایت از زندگی هستند، در ایجاد این حس دخیلند و در نتیجه برای تامین این نیازهای غیرمشهود نیز، همانند کالاهای عمومی دیگر، باید از سوی دولت یا نهادهای مربوطه برنامه‌ریزی شود.
سوم اینکه به مطالعه و بررسی جنبه‌هایی از اقتصاد که کمتر درباره آنها تحقیق شده است، مانند کالاهای غیربازاری، مدد می‌کند. و در نهایت، اطلاعات و شواهد و معیارهای تازه ای برای اصلاح شاخص رفاه در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد. البته این بررسی‌ها، حداقل به صورت مرتب و مکتوب، سابقه‌ای چندان طولانی ندارند و انتشار گزارش‌های آن برای عموم، در قرن بیست و یکم آغاز شده است.
دو گزارش عمده‌ای که در این باره منتشر می‌شوند عبارتند از «شاخص سیاره شاد» و «‌گزارش نشاط دنیاای»، که اولی به وسیله بنیاد اقتصاد نوین و دومی از سوی سازمان ملل منتشر می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد. این دو گزارش، اگرچه می‌توان نقل کرد درباره موضوعی به شدت مشابه تهیه می‌شوند، اما نتایجی بسیار متفاوت به دست می‌دهند. مشاهده جداول زیر که ۱۰ کشور ابتدایی و انتهایی فهرست رده‌بندی این دو شاخص را نشان می‌دهند، میزان تفاوت را آشکار می‌کند.
عکس شماره ۳ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟

شاخص سیاره شاد، اولین بار در سال ۲۰۰۶، از سوی بنیاد اقتصاد نوین، (‌NEF‌) شناسانده شد. این شاخص به نوعی برای تقابل با شاخص‌های کهنه و تثبیت‌شده‌ای مانند تولید ناخالص داخلی و شاخص توسعه انسانی، که همگی مستقیماً یا غیر‌مستقیم ریشه اقتصادی دارند، دیزاین شده است.

نظر عمده طراحان شاخص سیاره شاد، این موضوع بود که تولید ناخالص داخلی و تمامی شاخص‌های مشابه آن، ثروت را به عنوان مهم‌ترین، و شاید تنها عامل بهبود سطح زندگی شناسانده و عملاً بهبود سطح مالی زندگی را معادل افزایش نشاط و رضایت از آن در نظر می‌گیرند.
عکس شماره ۴ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
در حالی که تولید ناخالص داخلی سرانه و تمام شاخص‌های مشابه آن، بیش از هر چیز میزان ثروت اشخاص و کشورها را نشان می‌دهند و کم نیستند افراد و فرهنگ‌هایی که ثروت بیشتر هدف و باعث رضایت آنها از زندگی نیست. شاخص سیاره شاد، آن‌گونه که طراحان آن در گزارش توجیهی همراه رده‌بندی منتشر کرده‌اند، با فرمول زیر محاسبه می‌شود.
در زیر تعریف بنیاد اقتصاد نوین برای هر یک از مولفه‌های تشکیل‌دهنده این شاخص ارائه می‌شود.

احساس خوشبختی: این مولفه‌ با مقیاسی بین یک تا ۱۰، اندازه‌گیری می‌کند که شهروندان هر کشور، در مجموع چقدر از زندگی خود راضی هستند. داده‌های این مولفه‌ از نظرسنجی دنیاای کانون گالوپ برداشت شده است.

امید به زندگی: تعداد سال‌هایی که شهروند یک کشور به‌طور متوسط خواهد زیست. برای محاسبه شاخص، داده‌های این مولفه‌ از آمار سازمان ملل برداشت شده است.

ردپای زیست‌محیطی:
متوسط اثری که هر یک از شهروندان کشور، بر محیط زیست می‌گذارند. داده‌های مربوط به این مولفه‌ از داده‌های بررسی «شبکه ردپای دنیاای» برداشت شده است.
شدت نابرابری: این مولفه‌ نشان‌دهنده میزان اختلافی است که بین شهروندان یک کشور در برآورد آنها از شاخص‌های بالا وجود دارد. همانند تعریفی که در رابطه با نابرابری اقتصادی وجود دارد، در رابطه با احساس رضایت از زندگی هم می‌تواند برآورد پرسش‌شوندگان نوسانات شدیدی داشته باشد. هرچه شدت این نوسانات بیشتر باشد، نشان از نابرابری بیشتر در آن جامعه دارد.

تهیه‌کنندگان این رده‌بندی، اعتقاد دارند ریشه بحران‌های پی در پی را که در چندین سال اخیر در سطح جهان رخ داده است، می‌توان در اولویت‌بندی اشتباه اهداف دولت‌ها جست‌وجو کرد. رشد اقتصادی، سال‌ها و بلکه دهه‌هاست هدف عمده همه دولت‌ها بوده است تا حدی که تمام اهداف دیگر، تحت‌الشعاع آن قرار گرفته‌اند.

به همین دلیل است که با وقوع بحران در اقتصاد و بروز بی‌ثباتی، تمام آمارهای مربوط به نارضایتی افزایش کشف کرده و در نهایت کار به مکانی می‌رسد که در نظرسنجی‌ها مردمان اروپا و آمریکا، اظهار می‌کنند دیگر عقیده ندارند که اقتصاد در طول وقت و در بلندمدت رو به بهبود حرکت کرده و فرزندان آنها اوضاع اقتصادی بهتری را نسبت به آنها خواهند آزمود.
عکس شماره ۵ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
یعنی بروز بی‌ثباتی در اقتصاد برای دوره‌ای نه‌چندان طولانی، می‌تواند تمام احساس رضایت مردمان از زندگی را نه‌تنها تحت‌الشعاع گذاشته، که دچار روند معکوس کند. در حالی که اگر برنامه‌ریزی دولت‌ها در کنار اهداف اقتصادی، شامل تامین منابع و عوامل غیر‌اقتصادی رضایت از زندگی برای جامعه باشد، میزان ناامیدی با بروز مشکل در بخش اقتصاد، معضلات کمتری را برای مردمان، جامعه و… بوجود خواهد آورد.
اما همچنان، مردمی که برای سال‌ها به آنها قبولانده شده مهم‌ترین معیار بهبود اوضاع، رشد تولید ناخالص داخلی است، در انتخابات به حزبی رای می‌دهند که فکر می‌کنند قدرتمندی بیشتر و بهتری برای بهبود اوضاع اقتصادی دارد. این وضعیت باعث می‌شود اهداف مورد توجه سیاستگذاران کوتاه‌مدت بوده و عواملی مانند تغییرات آب و هوایی یا حتی آینده بلندمدت اجتماعی، مورد توجه چندانی قرار نگیرد.

اما واقعیت، حداقل از نظر کارشناسان بنیاد اقتصاد نوین این است که رشد اقتصادی، خصوصاً در کشورهایی که همین حالا هم پولدار محسوب می‌شوند، به معنای بهترشدن شرایط برای همگان نیست. این شاخص، نابرابری موجود در شرایط مادی بین شهروندان یک کشور را انعکاس نمی‌دهد.

علاوه بر این، عوامل اهمیتی می داری مانند نحوه تعاملات اجتماعی شهروندان، راه‌های طی کن اوقات فراغت یا مولفه‌ سلامت، نقشی در آن ندارند و مهم‌تر از همه اینکه با توجه به محدودیت‌های سیاره زمین، رشد اقتصادی همه کشورها، نمی‌تواند به‌طور دائم در طول وقت افزایش یابد و در نتیجه ناامیدی و عدم رضایت ناشی از کاهش ناگزیر رشد اقتصادی، فقط می‌تواند به تاخیر انداخته شود ولی سرانجام فراخواهد رسید. به همین دلیل این نهاد، به دنبال تعریفی جایگزین برای رضایت بوده است و نتیجه این تلاش، در قالب شاخص سیاره شاد ارائه شده است.
این شاخص قرار است عکس و تصویری دقیق‌تر و واضح‌تر از نحوه زندگی مردمان به دست دهد. به همین دلیل در این شاخص مولفه‌هایی کاملاً کیفی مانند احساس شخص نسبت به زندگی، یا میزان نابرابری موجود در میان شهروندان در برآورد شاخص‌های کیفی (به جای تاکید بر فقط متوسط‌ها) لحاظ شده است. لحاظ کردن اثرات زیست‌محیطی در محاسبه این شاخص، به معنای وجود توسعه پایدار و در نتیجه هماهنگی با منابع محدود موجود بر روی زمین است. این هماهنگی در نهایت به این منجر خواهد شد که روند صعودی شاخص، بتواند در بلندمدت ادامه‌دار باشد.
عکس شماره ۶ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
گزارش نشاط دنیاای اما همان‌طور که از نتایج آن پیداست، به نحوی کاملاً متفاوت از شاخص سیاره شاد با مقوله رضایت از زندگی برخورد می‌کند. گزارش نشاط دنیاای که از سوی سازمان ملل تهیه و منتشر می‌شود، اولین بار در تاریخ اول آوریل سال ۲۰۱۲، و به عنوان راهنما و پایه بحث در کنفرانس «نشاط و سلامتی: تعریف یک الگوی جدید اقتصادی» انتشار داده شد. در سال‌های بعد زمانبندی انتشار این گزارش نامرتب بوده است.
نسخه بعدی در سپتامبر ۲۰۱۳، روی وب‌سایت آن قرار گرفت، شماره بعدی در سال ۲۰۱۵ انتشار داده شد و در حالی که قرار بود گزارش چهارم در سال ۲۰۱۷ در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد، گزارش تازه ای که البته خلاصه‌تر از گزارش‌های متداول این نهاد بود تحت عنوان «‌گزارش نشاط دنیاای به‌روزرسانی ۲۰۱۶» انتشار داده شد. سازمان ملل، از معیارهای فرق می داری نسبت به شاخص سیاره شاد برای رده‌بندی کشورها استفاده می‌کند.
تاکید این گزارش، بیشتر بر ارزشیابی افراد از زندگیشان در داخل کشور و مقایسه بین کشورها بوده است. هر سال در هر کشورحدوداً از هزار تا سه هزار نفر این سوال پرسیده می‌شود: «فرض کنید نردبانی در اختیار دارید که پله‌های آن با شماره‌های صفر تا ۱۰ مشخص شده است؛ صفر پایین‌ترین و ۱۰ بالاترین پله را نشان می‌دهد. اگر صفر، بدترین وضعیت متصور و ۱۰ خوب ترین وضعیت ممکن در زندگی شما باشد، احساس می‌کنید در حال حاضر روی کدام پله، با چه شماره‌ای ایستاده‌اید؟» این سوال کلیدی است که رده‌بندی گزارش نشاط دنیاای بر اساس آن انجام می‌شود.
به عقیده کارشناسان تهیه‌کننده این گزارش البته، چه سوال نردبان ارزیابی زندگی سؤال شود و چه سوالاتی درباره درجه‌بندی رضایت از زندگی یا ارزیابی میزان نشاط به‌طور کلی، نتیجه‌ها تقریباً یکی خواهد بود. سازمان ملل نیز از اطلاعات نظرسنجی دنیاای کانون گالوپ، برای انجام رده‌بندی سال ۲۰۱۶ بهره گرفت. این رده‌بندی که بین ۱۵۷ کشور انجام شد، در نهایت نشان داد در جهان به‌طور متوسط افراد بین صفر تا ۱۰، نمره زندگی خود را ۱ /۵ ارزیابی می‌کنند.
عکس شماره ۷ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟

جالب اینجا بود که نمایان شد شخص پرسش‌شونده و نحوه سوال، می‌تواند نقش اهمیتی می داری در ارزیابی پاسخ‌دهندگان داشته باشد. مثلاً اگر یک بار درباره «‌رضایت از زندگی‌» و بار دیگر درباره «‌میزان مسرت در زندگی» از افراد سوال کنید، جواب‌های فرق می داری خواهید گرفت که افراد ناخودآگاه از معیارهای فرق می داری برای پاسخ دادن به آن استفاده کرده‌اند، به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد تاثیر میزان درآمد افراد بر «‌رضایت‌» آنها از زندگی بسیار بیشتر از تاثیر آن بر «نشاط» آنها در زندگی است.

کارشناسان سازمان ملل اعتقاد دارند حدود سه‌چهارم تفاوت رفاه ذهنی که مردمان مناطق گوناگون جهان گزارش کرده‌اند، به تفاوت شش مولفه‌ زیر در بین این کشورها و نواحی بازمی‌گردد: تولید ناخالص داخلی سرانه، سال‌هایی که فرد امیدوار است در سلامت زید، حمایت اجتماعی (به این معنا که در وقت نیاز، شخصی برای همراهی وجود دارد)، اعتماد (که به معنای عدم فساد دولتی است)، آزادی تصمیم‌گیری و سخاوت.
اما مورد شاخص گزارش سال ۲۰۱۶، نه خود این رتبه‌بندی انجام‌شده، که تاکید آن بر نابرابری، و چگونگی تاثیر این موضوع بر رفاه ذهنی فرد بود. کارشناسان تهیه‌کننده گزارش دریافتند افراد، زمانی در جامعه‌ای برابر زندگی می‌کنند، احساس رفاه و رضایت بیشتری از زندگی دارند.اما همین گزارش نشان داد که متاسفانه نابرابری نه‌تنها در بین شهروندان یک کشور، که بین کشورها هم در حال افزایش کشف کردن است.
در رده‌بندی سال ۲۰۱۶، در حالی میانگین ارزیابی رضایت از زندگی در ۱۰ کشور اول فهرست در مقیاس یک تا ۱۰، بالاتر از ۳ /۷ است که ۱۰ کشور انتهایی فهرست، میانگینی حدود ۳ دارند. این تفاوت فاحش نشان از نابرابری بسیار زیاد بین کشورها از جنبه میزان رضایت از زندگی است.

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد تفاوت درآمد سرانه یا تولید ناخالص داخلی سرانه مسوول حدود ۲ /۱ واحد از این تفاوت است و در مراحل بعد، وجود حمایت اجتماعی (۸ /۰ واحد) و امید به زندگی (۵ /۰ واحد) بیشترین تفاوت را در بین کشورهای ابتدا و انتهای فهرست باعث شده‌اند.

عکس شماره ۸ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
می‌بینیم دو گزارش مطرحی که در زمینه نشاط و رضایت مردمان از زندگی، منتشر می‌شود نه‌تنها در نتایج که در روش انجام هم بسیار تفاوت دارد. گزارش سازمان ملل، با سوالاتی کاملاً کیفی رده‌بندی کشورها را انجام می‌دهد و سپس سعی می‌کند با روش‌های علمی، مولفه‌های ذهنی را که پاسخ افراد را بوجود آورده است، کشف بکند.
مسلماً بخش عمده‌ای از این مولفه‌های ذهنی پاسخ‌دهندگان را شرایط اقتصادی تشکیل می‌دهد، عاملی که تلاش شده تا در شاخص سیاره شاد کنار زده شود. در مقابل شاخص سیاره شاد، عواملی غیر از پاسخ‌های کیفی پرسش‌شوندگان، مانند امید به زندگی و ملاحظات زیست‌محیطی را به بررسی‌ها و در نتیجه رده‌بندی وارد می‌کند. تقریباً بخش عمده تفاوت بین دو شاخص، به همان ملاحظات زیست‌محیطی بازمی‌گردد که در شاخص سیاره شاد لحاظ شده است.
عکس شماره ۹ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟
اگر اطلاعات آماری تفکیکی منتشرشده را مورد بررسی گذاریم، مشاهده می‌کنیم هم در رابطه با رفاه و هم در رابطه با امید به زندگی، کشورهای غربی و توسعه‌یافته آمار بهتری دارند و این تنها ملاحظات زیست‌محیطی است که در نهایت رتبه‌های بالای جدول را به کشورهایی عمدتاً از آمریکای جنوبی اختصاص می‌دهد. در واقع به نظر می‌رسد بسیار بیشتر از «شاد» بودن مردمان، این سیاره زمین و حفظ و پیش گیری از زیان دیدن آن بوده که مرکز توجه کارشناسان بنیاد اقتصاد نوین واقع بوده است.

عمده نقد های وارد‌شده به این شاخص، که به واژه ای قرار است شاخص غیر‌اقتصادی رفاه و رضایت مردمان باشد، از همین جنبه است. در حالی آمریکا در رده‌بندی سیاره شاد، رتبه ۱۰۸ را دارد که مکزیک، با وجود فعالیت گسترده گروه‌های گانگستری در آن و فساد دولتی نهادینه‌شده، رتبه دوم و کشور عراق با وجود سال‌ها جنگ داخلی و حضور گاه و بیگاه گروهک تروریستی داعش در آن، رتبه ۶۷ را در اختیار دارد.

در واقع این رده‌بندی می‌تواند به نوعی متضاد مشاهدات روزمره در جهان واقعی نیز به حساب آید، میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی مکزیکی، در خاک آمریکا زندگی می‌کنند و شهروندان مکزیکی که در صورت امکان حضور می دارند با اشتیاق دومین کشور شاد جهان را به مقصد صد و هشتمین کشور ترک کنند اصلاً کم نیستند، تا مکانی که ممانعت از ورود موج مهاجران غیرقانونی از مرزهای مکزیک با آمریکا، حتی با کشیدن دیوار، به یکی از شعارهای پوپولیستی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا مبدل شده است.
البته کاستاریکا را می‌توان از این بحث مستثنی آگاهی داشت. این کشور کوچولو واقع در آمریکای مرکزی، با پنج میلیون نفر جمعیت، نه فقط در زمینه زیست‌محیطی، که در سایر زیرشاخه‌های شاخص سیاره شاد، رتبه خوبی را به خود اختصاص داده است.
عکس شماره ۱۰ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟

تقریباً تمام برق مصرفی این کشور از محل منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود و دولت آن، بسیار پیشروتر از دولت هر کشور توسعه‌یافته‌ای در جهان، برنامه‌ای برای مستقل کردن کشور از سوخت‌های کربنی تا پایان سال ۲۰۲۱ آماده کرده که در حال اجراست. کاستاریکا در سال ۱۹۴۹، ارتش خود را منحل کرد و بودجه پاسداری ای را به تعلیم، بیمه‌های درمانی شهروندان و پرداخت‌های بازنشستگی اختصاص داده است.

خانواده‌های گسترده و به‌هم‌پیوسته هم، دلیل مهم دیگری در ایجاد احساس رضایت مردمان کاستاریکا محسوب می‌شود. اما به‌رغم همه محاسن گفته‌شده، این کشور مشکلاتی هم دارد، از جمله مهم‌ترین آنها نابرابری درآمدی و ثروتی نسبتاً بالا در جامعه است که دلیل عمده آن دستگاه مالیاتی عقب‌مانده و به‌روز‌نشده‌ای است که در حال اجراست.
عکس شماره ۱۱ ⇩عکس اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره شاد چه است؟

*پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست*

تهیه از: آتوسا ظ.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن شب قدری که گويند اهل خلوت امشب است
««« »»»
يا رب اين تاثير دولت در کدامين کوکب است

اشک ها و لبخند ها، شاخص سیاره بانشاط چه چیزی است؟ (۱۱ عکس)

TT / 303 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال