ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان

ماهان میرعرب ظاهرا قصد دارد از خراسان گرقته تا کردستان کشور ترکیه و آفریقا را همراه سازش سفر کند.
هفته نامه کرگدن – امیر بهاری: ماهان میرعرب ظاهرا قصد دارد از خراسان گرقته تا کردستان کشور ترکیه و آفریقا را همراه سازش سفر کند.

در میانه دهه هفتاد شمسی که کشورمان تغییری بزرگ را قبل گرفته بود در لایه های زیرین هم اتفاقات اهمیتی می داری در حال رخ دادن بود. یعنی اگر در ویترین عرصه فرهنگ، موسیقی پاپ داشت از محاق بیرون می آمد و به تدریج در فضای مجلسی مکانی برای خود دست و پا می کرد، گروهی هنرمند هم بودند که فارغ از جریانات شایع، سازشان را می نواختند و از منظر متفاوت تری به مباحث خوشگلی شناسی نگاه می کردند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان
منظورم صرفا جریان موسیقی زیرزمینی نیست. بخش اصلی جریان موسیقی زیرزمینی دوست داشتند در طرح های راک و متال و مشتقاتش کار کنند. جریان موسیقی رپ هم بعدتر بوجود آمد اما در همان نسل اول تعدادی هنرمند بودند که می خواستند یک چیز خاص تر داشته باشند. تعدادشان کم بود اما اغلب آن ها مسحور موسیقی جز یا جاز (Jazz) شدند.
جاز جهان بی انتهایی دارد. البته این جازی که بعضا موسیقیدانان سنتی می گویند با چیزی که موضوع بحث ماست، تفاوت دارد. اغلب آن ها که با یک جمله کلی می گویند ما موسیقی «جاز» هم دوست داریم معمولا دقیق آگاهی نمیدارند که از چه چیزی صحبت میکنند. حتی آن استاد نام آور موزیک کلاسیک.
کسانی که در اواخر دهه هفتاد شمسی در خانه هایشان داشتند سعی می کردند نوازندگی به سبک و سیاق جازنوازان را یاد بگیرند، تعداد اندکی بودند. خیلی از آن ها هم در آغاز مثل همه «موزیک باز»ها با شنیدن کاست های پینک فلوید و بیتلز و گروه هایی از این دست به موسیقی علاقه مند شده بودند اما در ادامه این جاز بود که آن ها را به راهی بی بازگشت کشانده بود.
جاز، امروز در هر جای دنیا که وارد شده، رنگ موسیقی آن جا را هم به خود گرفته و شاید هیچ نوع موزیکی در دنیا از منظر انعطاف و همزیستی با طرح های دیگر به اندازه جاز، دنیاای نشده است.
یکی از آن هنرمندانی که در جوانی به موسیقی جاز روی آورد و به تدریج تبدیل به نوازنده ای با تکنیک بسیار بالا در این جریان موسیقایی شد، «ماهان میرعرب» بود. ماهان را می شود اولین گیتاریست مجلسی استاندارد در سبک جاز کشورمان آگاهی داشت. یعنی کسی که براساس متد روشنی آموزش دیده بود و براساس شیوه و سبک مشخصی هم گیتار الکتریک با لهجه موسیقی جاز می نواخت. تکنیک بالای ماهان در نواختن قطعات پیچیده موسیقی جاز باعث شد خیلی زود بین آن ها که این نوع موسیقی را دوست داشتند مطرح شود.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان
«پیتر سلیمانی پور» قبل از نسل ماهان میرعرب در پی رسیدن به ادبیات استاندارد در نوازندگی و آهنگسازی بود. پیتر در همان سال ها که ماهان سر و کله اش یافت شد آلبوم «منظومه شخصی» را با نشر هرمس کارکرد که مسافرتی موسیقایی به نواحی گوناگون جهان بود. درواقع یکی از اولین نمونه های موسیقی آزاد «ورد میوزیک» [Word Music] در کشورمان بود. البته همه این ها را ما در کشورمان می گوییم «تلفیقی»!
پیتر از همان سال های ۱۳۷۳، ۱۳۷۴ تلاش کرده بود گروه تشکیل بدهد و جازنوازی کند اما در اوایل دهه هشتاد شمسی زمانی با ماهان میرعرب و حمزه یگانه (نوازنده پیانو و کیبورد) و دارا دارایی (نوازنده بیس) تحت عنوان «آنسامبل پیتر سلیمانی پور» روی صحنه رفت، بسیاری از مخاطبان موسیقی جاز، اجراهایی گیرا با سونوریته این جنس موسیقی را شنیدند. چندی بعد در سال ۱۳۸۵ بود که ماهان با دارا و حمزه و امین طاهری (درامز) گروه «آبرنگ» را راه انداختند و اجراهایی در فرهنگسرای ارسباران به انجام رساندند.
حمزه یگانه هم یکی از همان نسلی است که خیلی خوب جاز را آموختند و بعد تلاش کردند موسیقی ایرانی را در آن ترکیب نمایند. اما ماهان میرعرب پس از آبرنگ تصمیم به مهاجرت گرفت و به اروپا رفت تا ادامه تحصیل بدهد. البته موسیقی نخوانده بود و کارشناس معماری بود.
ماهان در اروپا مشغول به کار موسیقی هم شد. او در کشورمان که بود با لهجه استاندارد موسیقی جاز گیتار می نواخت و از مرحله ای تلاش کرد با گیتار الکتریکش به حال و هوای موسیقی ایرانی برسد. سال ۱۳۸۸ از کشورمان رفت و در سال ۱۳۹۱ در اتریش آلبوم «سمتِ ایرانی جاز»/ «Persian Side of Jazz» را انتشار داد و تبدیل به اولین هنرمند ایرانی شد که سایت «آل ابوات جز» درباره او نقد نگاشت (حدود یک سال بعد این سایت انتقادی از اثری از کیهان کلهر هم انتشار داد).
مورد جالب اولین اثر ماهان میرعرب در خارج از کشورمان (که چندی بعد با عنوان «۹:۴۰» در کشورمان هم منشتر شد) شکل گیتارنوازی او بود. یافتن یک لهجه کاملا ایرانی و نزدیک شدن به فواصل ایرانی در این آلبوم خیلی خوب تر و پررنگ تر از تجربه های داخلی این نوازنده شنیده میشد. در این آلبوم قطعه ای به نام «حاج قربان» ارائه شده بود که شاید تا امروز اصلیترین اثر ماهان میرعرب است. در این قطعه تلاش شده با گیتار مودها و ریتم های زیبای موسیقی خراسانی نواخته شود و همان طور که از نامش پیداست، ادای دین به شکل نوازندگی است حاج قربان هم هست.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان
در سال ۱۳۹۲ ماهان احتمالا برای دیدن خانواده و برگزاری اجرای زنده به کشورمان آمد. او سه شب در آموزشگاه «سرنا» با همراهی شایان فتحی (نوازنده برجسته ایرانی در اروپا که چندین سالی است بعضا مردمان در کنسرت های گروه داماهی او را در مسند نوازنده درامز دیده اند)، یک دوئت منحصر به فرد ارائه کردند. البته دارا دارابی رفیق دیرینش هم در برخی قطعات آن ها را همراهی کرد. اما این اجرا هم یک قطعه مخصوص داشت با عنوان «نوا» که دوئت گیتار الکتریک و درامز بود. شاید باورش سخت باشد شنیدن «وا» از گیتار الکتریک و مهم تر از آن دارمز، ولی آن قطعه نوا بود.
ماهان امسال هم برای چندین هفته ای به کشورمان می آید و در کنار برگزاری مسترکلاس های تعلیمی، می خواهد دوباره کنسرتی اجرا کند؛ این بار با یک نوازنده پرکاشن مصری می آید و اتفاقا قرار است «حاج قربان» را هم اجرا کند.
برای ماهان اتفاق عجیبی افتاده است. او پس از رفتن از کشورمان به حاج قربان و نوا رسید. حالا باید دید امسال قرار است با چه رخی از او مواجه شویم.

— ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد —

نگارش از : كوروش م.

موسیقی در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خوش برانيم جهان در نظر راهروان
««« »»»
فکر اسب سيه و زين مغرق نکنيم

ماهان میرعرب؛ از نیواورلئان تا خراسان و حاج قربان (۳ عکس)

TT / 102 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال