پیشنهاد هایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

توصیه هایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها

تامین مالی و جذب سرمایه یکی از نگرانی های مهم بنیان گذاران استارت آپ ها برای توسعه کسب و کار و ورود کامیاب به بازار است.
ماهنامه آینده روشن – محمدصادق سبحانی: تامین مالی و جذب سرمایه یکی از نگرانی های مهم بنیان گذاران استارت آپ ها برای توسعه کسب و کار و ورود کامیاب به بازار است. یکی از گروه هایی که در زمینه استارت آپ ها سرمایه گذاری می کنند صندوق ها یا شرکت های سرمایه گذار مخاطره پذیر (Venture Capital) هستند. در این یادداشت به صورت خلاصه اصلیترین مواردی را که باید یک استارت آپ در مواجهه با این شرکت ها مد نظر گرفته باشد چک میکنیم.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس پیشنهادهایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها

جایگاه استارت آپ خود را در چرخه عمر کسب و کار بشناسید


هر استارت آپ طی مدت فعالیت خود مراحل متعددی را سپری می کند و این روند با یک ایده آغاز و تا رسیدن به یک کسب و کار بالغ ادامه مییابد.
گروه های گوناگون سرمایه گذار نیز در هر مرحله متناسب با سطح بلوغ استارت آپ ها روی آن ها سرمایه گذاری می کنند. بر این اساس سرمایه گذاران خطرپذیر یا همان وی سی ها در مرحله ای که محصول یا خدمت شما آماده عرضه انبوه به بازار است قادر هستند روی پروژه شما سرمایه گذاری کنند؛ بنابراین اگر هنوز به محصول اولیه دست کشف نکرده اید به وی سی ها مراجعه نکنید. برای ارتقای سطح آمادگی خود می توانید از حمایت های مراکز رشد یا شتاب دهنده بهره مند شوید.

تیم خود را آماده ارزیابی کنید


تیم شما اصلیترین عامل موفقیت کسب و کار شما خواهدبود؛ بنابراین بدیهی است که وی سی ها تیم استارت آپ را بادقت ارزیابی کنند؛ پس درباره انسجام تیمی و کامل بودن تیم استارت آپ خود اطمینان حاصل کنید. در این تیم باید تمامی تخصص های ضروری برای پیشبرد کسب و کار موجود موجود باشد. درباره نحوه توزیع سهام با اعضای تیم تان به طور شفاف مصاحبه کرده، سهام استارت آپ را به صورت عادلانه میان اعضا تقسیم کنید تا در آینده اختلاف نیابید.
در نشستی که با کارشناسان وی سی خواهید داشت امکان می دارد آن ها برای ارزیابی تیم تان آزمون هایی جدی به انجام رسانند؛ پس بهتر است درباره این آزمون ها مطالعه و یک بار تیم خود را در معرض آن ها گذارید.
به طور متداول وی سی ها انتظار دارند تمامی اعضای اصلی تیم شما بتوانند حداقل به مدت سه تا پنج سال به فعالیت تمام زمان در استارت آپ متعهد باشند؛ پس اعضای تیم خود را در این باره تهیه کنید و پس از آن سراغ وی سی ها بروید.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس پیشنهادهایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها

صبور باشید و خود را برای جلسات متعدد ارزیابی با وی سی ها تهیه کنید


وی سی ها ریسک پذیر هستند، اما با سرمایه خود قمار نمی کنند؛ بنابراین باید درباره ریسک هایی که امکان می دارد در آینده با آن ها مواجه شوند اشراف کافی یابند؛ به همین سبب اثکر وی سی ها یک واحد ارزیابی متشکل از کارشناسان خبره فنی و کسب و کاری و مال یدارند؛ بنابراین انتظار نداشته باشید در جلسات اول از یک وی سی پاسخ مثبت یا منفی گیرید.
در جلسات ارزیابی باید یک نقش کسب و کار کامل همراه داشته باشید و بتوانید پس از ارائه ای موجز و کامل و گیرا با اعتماد به نفس کامل به سوالهای ارزیابان پاسخ دهید. این پرسش ها بیشتر به مدل کسب و کار، بازار و مزیت های رقابتی معطوف هستند و البته در پایان نحوه ارزش گذاری استارت آپ شما را بررسی خواهندکرد. در ذهن خود پاسخی قابل قبول برای این پرسش ها مهیا کنید.

در محاسبه سرمایه نکته نیاز استارت آپ خود و ارزش گذاری آن واقع بین باشید


در برآورد سرمایه که نیاز دارید به افراط یا تفریط نیفتید. براساس جریان انتقادی برآورده شده در نقش کسب و کار، مقدار سرمایه ای را که نیاز دارید برآورد بکنید. این موضوع درباره ارزش گذاری هم صادق است؛ شما با ارزش گذاری غیرواقعی نقش قادر نیستید نظر وی سی ها را جلب کنید. البته ارزش استارت آپ خود را تا حدی کم نکنید که انگیزه کار و تلاش را از شما بگیرد. درباره روش های ارزش گذاری مطالعه کنید و از کارشناسان مشاوره بخواهید.

به وی سی ها فقط به چشم تامین کنندگان سرمایه انتقادی نگاه نکنید


وی سی ها علاوه بر تامین مالی، در مدیریت نقش شما هم مشارکت خواهندکرد. این موضوع امکان می دارد در قالب خواست تعیین یک عضو هیئت مدیره یا دریافت سهام ممتاز باشد. این کار وی سی ها را مداخله آن ها در اداره شرکت آگاهی ندارید. اگر وی سی سرمایه گذاری مجرب و متخصص در موضوع فعالیت استارت آپ شما باشد، خیلی خوش اقبال هستید؛ زیرا شما به پول هوشمند (smart money) دست یافته اید؛ بنابراین پیش از مراجعه به روی سی درباره حوزه های فعالیت و تجارب گذشته آن اطلاعات کافی جمع آوری کنید.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس پیشنهادهایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها

استارت آپ کدام است و خوب ترین سرمایه گذار کیست؟


علی دانش: «استارت آپ» یا کسب و کارهای نپا به شرکت یا سازمانی موقت نقل میشود. استارت آپ ها به دنبال جست و گاز زنی راه حلی برای یک مدل کسب و کار قابل توسعه و تکرارپذیر افتتاح می شوند و قادر هستند در هر شکلی به وجود آیند؛ اما کلمه استارت آپ بیشتر برای شرکت هایی به کار می رود که رشد با سرعتی دارند و در زمینه فناوری کار میکنند.
سرمایه گذارها در این زمینه به آن دسته از کارهای نوپایی جلب می شوند که به نسبت خطرشان سود بالایی دارند و مقیاس پذیرتر هم هستند؛ بنابراین آن ها هزینه افتتاح کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوه بالایی برای برگرداندن سرمایه دارند.
سرمایه گذاران فرشته از کارآفرینان بخش خصوصی هستند. این افراد مشاوران حرفه ای و مجرب در زمینه های مدیریت کسب و کار، بازاریابی و غیره دارند که قادر هستند تجربیات و ارتباطات خود را در اختیار استارت آپ ها گذارند. اینجاست که اهمیت نحوه ورود یک سرمایه گذار مشخص می شود و به همین علت است که به آورد مالی این گروه پول هوشمند نقل میشود.
سرمایه گذاران فرشته پول هوشمند را در اختیار استارت آپ ها میگذارند و با دریافت سهام و تصدی مدیریت علاوه بر مشارکت در هدایت شرکت، تجربه تجاری و ارتباطات بازار خود را در اختیار این شرکت ها میگذارند. باید گفت نرخ موفقیت تجاری نوآوری های تحت پوشش این نوع سرمایه گذاران بسیار بالاتر از میانگین است؛ به همین علت سال هاست سرمایه گذاران فرشته با حمایت از شرکت های کوچولو و کارآفرین نقش گیراای در خلق فرصت های شغلی، رشد اقتصادی و افزایش توان رقابت بین المللی کشورها داشته اند.

لطفا نظر دهيد

گردآورنده: فرنوش ط.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

درد عشقی کشيده‌ام که مپرس
««« »»»
زهر هجری چشيده‌ام که مپرس

پیشنهاد هایی برای استارت آپ ها در مواجهه با وی سی ها (۳ عکس)

TT / 132 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال