بهره گیری از ظروف دورانداختنی این روزها به اوج خود می رسد به ظروف دورانداختنی پلاستیکی نه بگوئیم


با دیگران به اشتراک بگذارید

استفاده از ظروف یکبار مصرف این روزها به اوج خود می رسد به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی نه بگوئیم

تصویر و عکس بهره گیری از ظروف یکبار مصرف این روزها به اوج خود می رسد		 به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی نه بگوئیم
چند سالی است که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به خاطر افزایش تولید، قیمت کم هزینه، حمل و نقل آسان و دسترسی سریع، جایگزین ظروف باستانی شده که این حجم در ایام خاص شده است که علاوه بر نازیبا کردن چهره شهر، مشکلات محیط زندگی کردی زیادی به همراه دارد.

آمارها نمایان میکند بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیکی در کشور باعث شده است کشورمان در شمار ۱۰ کشور اول جهان از لحاظ مصرف پلاستیک قرار گیرد که بهره گیری از این ظروف در ایام محرم و صفر به اوج خود می رسد.

به نقل کرده برخی فعالان محیط زندگی کردی مصرف ظروف یکبار مصرف در ایام محرم و صفر تا دو برابر افزایش کشف میکند از این رو از هیات های مذهبی خواستند تا از ظروف یکبار مصرف تجدید پذیر در مساجد و تکایا بهره گیرند.
بر اساس آمارهای اعلام شده سالانه بیش از ۱۷۷ هزار تن پلاستیک در کشورمان تولید می شود که برابر با ۵۰۰ تن در روز است که اگر حجم ظروف یکبار مصرف در ایام محرم را به آن افزاییم تصور کنید چه حجم عظیمی از زباله شهر را فرا می گیرد.
اگر در شهر تهران ۲۰ هزار هیات عزاداری به تصویب رسانده شده باشد و هر کدام از آنها ۱۰ شب اول محرم حدود هزار پرس غذا توزیع کنند، فقط در شهر تهران در این مدت حدود ۲۰۰ میلیون ظرف یکبار مصرف بهره گرفته میشود که اگر هیات های به تصویب رسانده نشده و توزیغ نذری در منازل را هم انتخاب بکنیم آمار بهره گیری از این ظروف تا چند برابر افزایش کشف خواهد کرد.

آمارها نمایان میکند بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیکی در کشور باعث شده است کشورمان در شمار ۱۰ کشور اول جهان از لحاظ مصرف پلاستیک قرار گیرد که بهره گیری از این ظروف در ایام محرم و صفر به اوج خود می رسد.

این در حالی است که اگراستفاده از کیسه های پلاستیکی نیز به این میزان مصرف ظروف پلاستیکی افزوده شود رقمی درخورتامل حاصل میشود که این موضوع توجه مسوولان را می طلبد.
بنابراعلام کارشناسان محیط زندگی کردی هر خانواده ایرانی روزانه سه کیسه پلاستیکی بهره میگیرد که با احتساب داشتن حدود ۲۰ میلیون خانوار در کشورمان، روزانه ۶۰ میلیون، ماهانه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون و سالانه بیش از ۲۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در کشور به کار برده میشود.
تحقیقات کارشناسان نمایان میکند: با به کار نبردن یک کیسه پلاستیکی درهفته هر خانواده ایرانی، می توان از مصرف حدود ۸۱۶ میلیون کیسه پلاستیکی در سال پیش گیری کرد بنابراین رسیدن به این مورد نیاز به فرهنگ سازی دارد.
بهره گیری از ظروف یکبار مصرف که بخش زیادی از زباله تولید شده در جهان را به خود اختصاص می دهد، دستاورد زندگی شهرنشینی است که در سر تا سر جهان سالانه شاهد افزایش مصرف آن هستیم. آمارها نمایان میکند روزانه ۳.۵ میلیون تن زباله در جهان تولید می شود که سهم کشورمان در این میان ۴۰ هزار تن در روز یعنی ۱.۱۵ صدم درصد زباله جهان است.
حسین عبیری گلپایگانی فعال محیط زیست و رییس اجلاس کوهستان سبز به ایرنا گفت: آمارها نمایان میکند بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیکی در کشورمان باعث شده است کشورمان در شمار ۱۰ کشور اول جهان از لحاظ مصرف پلاستیک قرار گیرد.
وی افزود: ۱۰.۲۸ صدم درصد مواد اضافی در کشورمان پلاستیک است این در حالی است که ماندگاری پلاستیک در طبیعت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال است که این مدت وقت تاثیرات جبران ناپذیری بر طبیعت وارد می کند.

 تاکید بر بهره گیری از ظروف یکبار مصرف گیاهی
ماندگاری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در طبیعت ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال است در حالی که چند سالی است ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی وارد بازار شده است که در کشورمان ظروف یکبار مصرف گیاهی در بر می داری ۳۰تا ۴۰ درصد مواد نشاسته ای گیاهی است که همراه با ترکیبات دیگر ساخته می شود. این ظروف تخریب پذیر بوده و در وقت کوتاه تری نسبت به ظروف پلاستیکی در محیط زیست تجزیه می شوند.در امریکا و اروپا ظروفی تولید و عرضه می شود که از نشاسته گیاهی و قابل خوردن است.
عبیری درباره مزایای ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی گفت: سازگاری با محیط زیست، عاری از هر گونه اثرات مضر پلاستیکی به خاطر تماس با غذای داغ – اسیدی و چرب، قابل تجزیه بودن در خاک، مصرف انرژی کمتر در فرایند تولید و آماده شده از منابع اولیه تجذیذ پذیر برخی از این مزایا است.
این فعال محیط زیست با اشاره به افزایش مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در ایام محرم و صفر گفت: پس از انتشار غذا در پیرامون هر تکیه و حسینیه منظره بسیار اذیت کننده ای از انبوه زباله ناشی از ظروف یکبار مصرف به چشم می خورد که به هیچ عنوان زیبنده نیست.
عبیری تاکید کرد: ریزش غذای گرم در داخل ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بسیار خطرناک است زیرا موجب بروز انواع مریضیها از جمله سرطان می شود، علاوه بر این حجم انبوه آن در معابر شهری موجب مسدود شدن کانال ها و آبراها می شود که با بارش اولین بار آب در شهر جاری می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس ستاد مخصوص محیط زیست شهرداری تهران دستورالعمل تعلیمی در خصوص حفاظت از محیط زیست در ایام سوگواری محرم و صفر مخصوص هیات های مذهبی و مساجد را صادر کرده است.
عبیری گفت: دراین دستورالعمل به افزایش بهره گیری از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف و صدمات بهره گیری از آنها برای غذاهای گرم و صدمات آن بر محیط زیست اشاره و تاکید شده است.
وی افزود: نقش فرهنگی حذف و ساماندهی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در مهمانی عزاداران حسینی در سال ۱۳۸۷ توسط فعالان محیط زیست به کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران ارائه شد و پس از آن برخی از فعالان محیط زیست در نمایشگاه عطر سیب که محیط زندگی کردی است فعالیت هایی را با هدف آگاه کردن شهروندان و هیات های مذهبی از صدمات بهره گیری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به انجام رساندند.
وی ادامه داد: با توجه به حجم انبوه تولید و مصرف ظروف پلاستیکی، برج شهریور سال ۱۳۸۹کمیسیون فرهنگی هیات دولت به ثبت رساند تمامی سیستم های اجرایی موظف به جایگزینی ظروف یکبار مصرف بر پایه گیاهی به مکان ظروف یکبار مصرف پلاستیکی هستند.
این در حالی است که به علل گوناگون از جمله قیمت بالای ظروف یکبار مصرف بر پایه گیاهی نسبت به ظروف پلاستیکی ( دو تا سه برابر ظروف پلاستیکی ) و کم بودن کارخانه های تولید ظروف گیاهی این مصوبه هنوز اجرایی نشده و دوستداران و فعالان محیط زیست امیدوار هستند که این مصوبه هرچه با سرعت تر اجرایی شود.
عبیری تاکید کرد: ظروف پلاستیکی به دلیل اینکه از مشتقات مواد نفتی هستند ساختار مولکولی آنها به گونه ای است که در دمای پایین حتی زیر ۳۰ درجه نیز قادر هستند وارد مواد غذایی شوند که در طولانی مدت این مواد شیمیایی سبب کاهش مصونیت بدن در برابر انواع میکروب ها و بروز مریضیها می شود.
باید به این مورد توجه مخصوص شود در صورتی که اگر مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی همچنان ادامه داشته باشد و مردمان و دولت برای جایگزینی این مواد اقدامی نکنند سال های آینده مشکلات و مشکلات شدید زیست محیطی گریبانگیرمان خواهد شد که رفع آن به این آسانی ها نخواهد بود.
کارشناسان معتقدند تحول الگو و کاهش مصرف کیسه ها، ظروف یکبار مصرف و محصولات پلاستیکی و به مکان آنها بهره گیری از ظروف با پایه گیاهی مانند نشاسته، ذرت و سیب زمینی و نیز بازگشت به فرهنگ باستانی بهره گیری از کیسه های پارچه ای برای خریدهای روزانه و ظروف ملامینی و چینی برای توزیع نذورات منجر به کاهش و حذف مشکلات زیست محیطی ، بهداشتی و اقتصادی کشور در این عرصه می شود.

– نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد –

گردآوری توسط : كوروش م.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عقل می‌خواست کز آن شعله چراغ افروزد
««« »»»
برق غيرت بدرخشيد و جهان برهم زد

بهره گیری از ظروف دورانداختنی این روزها به اوج خود می رسد به ظروف دورانداختنی پلاستیکی نه بگوئیم

TT / 181 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال