گفتگو با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

گفتگو با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر

حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا شاه در معمای شاه

این شبها شاهد بازی حسین نور علی در نقش محمدرضا پهلویدر سریال معمای شاه هستیم ، بازیگری که توانسته با بازی قابل قبولی از خود نمایان کند.

گرچه کمی دیر این فرصت برای وی مهیا شد تا با یک نقش و کار خوب دیده شود. اما به نقل کرده خودش تمام تلاشش را بکار گرفت تا بتواند نقشی را که به وی سپرده شده، باور پذیر ایفا کند. به همین بهانه با حسین نورعلی مصاحبه ای اطراف این موثر بودیم که می خوانید:

شما سالها در زمینه تئاتر و دوبله کار میکردید. با این حال چرا این قدر دیر وارد عرصه عکس و تصویر شدید؟

– قصه دوبله من که به سال ۸۱ برمی گردد که تست دوبله دادم. به هر حال کار دوبله به خاطر حساسیت و دقتی که ضروری دارد، زمان زیادی از آدم می گیرد و به برای اینکه کار باید درست انجام شود، کسی که در زمینه دوبله کار میکند، تقریبا هر روز درگیر کار است.

شاید به همین دلیل دیر وارد این حرفه شدم. البته پیش از این کار در سریالهای «جاده در دست تعمیر است» و «کارآگاه علوی۲» نیز بازی کرده بودم.

عکس شماره ۱ ⇩

عکس مکالمه با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر

با محمدرضا ورزی چگونه؟ پیش از این شراکت کردید؟

– بله در سریال «عمارت فرنگی» هم نقش محمدرضا پهلوی را بازی کردم، اما در آن سریال هنوز به سلطنت نرسیده بود و محوریت قصه نبود. در صورتی که در «معمای شاه» قصه درباره بیوگرافی محمدرضا شاه از زمان ورود به ایرا تا زمان مرگ در قاهره می گذرد.

به همین دلیل کار بسیار حرفه ای و سختی بود و نیاز به بازی حرفه ای و دقیق و تفکر و تعمق بسیار هم داشت.

سکانس های مربوط به بازی شما خاتمه یافته است و یا هنوز درگیر بازی در این کار هستید؟

– بله هنوز هم سکانس هایی از بازی من به پایان رسانده نشده و در حال ضبط است. به هر حال این سریال تاریخی و یکی از کارهای مخصوص تلویزیون است و چندین سالی است که آقای ورزی درگیر این کار هستند. با توجه به این مسئله مییاندیشم تقریبا تا پایان تصویربرداری در کنار گروه باشم. حین اینکه راکورد کار هم باید حفظ شود.

یکی از ویژگیهای کارهای محمدرضا ورزی همین شباهت سازی است و بازیگرانی را میبرگزند که به شخصیت های تاریخی به لحاظ چهره نزدیکتر باشند. گرچه نمی توان هنر طراح گریه کنم را نیز در این زمینه کتمان کرد. بنابراین یکی از علل انتخاب شما همین شباهت بود.این طور نیست؟

– بله یکی از ویژگیهای کارهای آقای ورزی همین مورد است. اما در کنار شباهت، انتخاب این نقش مییاندیشم برای ایشان خیلی اهمیتی داشته است. به خاطر اینکه کار تاریخی است و این شخصیت را همه در جهان می شناسند.
برای همین بازی در چنین نقشی کار بسیار سخت و اهمیتی می داری بود. اصلا نمی شد با این شخصیت شوخی کرد. آن هم در یک پروژه ملی. بنابراین بازی خاصی را نیز می طلبید، چون نقش خاص و در بر می داری فراز و نشیب بسیاری بود.

عکس شماره ۲ ⇩عکس مکالمه با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر

اتفاقا به همین دلیل که نقل کردید، از فضای کار تاریخی و حضورتان در قالب چنین نقشی بگوئید؟

– این کار برای من بسیار مهم و حیثیتی بود، چون باید من این شخصیت را باید به گونه ای باورپذیر بازی می کردم. بنابراین تمام تلاشم را بکار گرفتم تا بتوانم به خوبی از پس این نقش بربیایم. در کل بازی در این کار و همراهی با این گروه برای من مثل دانشگاه و کلاس درس بود.

از طرفی بازی در این نقش باید به گونه ای بود که در سکانس ها بازی من تکرار نشود، چون این شخصیت سه از دواج داشت و از زمان ورودش به کشورمان تا زمان مرگ و در هر مقطعی و رو در رویی با شخصیت های گوناگون یک بازی خاصی را می طلبید. از این رو کار را برای بازیگر سخت اما گیرا می کرد.

امیدوارم قادر باشم از عهده این نقش برآمده و این تفاوت ها را در بازی نمایان بکنم.

تا چه اندازه برای باورپذیری این نقش تحقیق و مطالعه کردید و یا به فیلمنامه و راهنمایی ورزی بسنده کردید؟

– اتفاقا فیلمهای مستند بسیاری در این زمینه دیدم. آقای ورزی هم فیلمها و کتابهای بسیاری در این زمینه در اختیار من گذاشتند تا به نقش نزدیکتر شده و برای مخاطب باور پذیر تر شود.

درباره سکانس های گوناگون هم با کارگردان حرف زده و کار را تفسیر می کردیم. حین اینکه من معتقدم بازیگر باید به فیلمنامه هم متعهد باشد. از این رو بازی در این نقش حاصل اندوخته های من و کمک و هدایت کارگردان و تحقیق و مطالعه در این زمینه بود.

یکی از نکاتی که در این دو قسمت به نظر من رسید، تلفظ و بیان این نقش بود. چون در کارهای قبلی بازیگرانی که این نقش را بازی می کردند، حرف «را» را «ر» بیان می کردند و با لحن خاصی حرف میزدند، اما شما بسیار سلیس دیالوگهایتان را ادا می کردید. در این زمینه توضیح دهید.

– از ابتدای کار قرار بر این بود که این نقش رئال بازی شود و کاری کنیم که برای مخاطب طبیعی تر و باورپذیر تر جلوه کند. هم من و هم خود کارگردان نمی خواستیم که تصنعی به چشم بیاید.

به همین دلیل من این نقش را این طوری بازی کردم. حین اینکه باید پله پله پیش میرفتم و در سکانس های گوناگون رشد این آدم را باید می دیدیم. بنابراین خواستیم که از تک بعدی بودن بیرون رود. خوشبختانه نتیجه خوبی هم به دست آمد.

البته هنوز برای قضاوت کردن درباره این کار زود است، ولی من تلاشم را بکار گرفتم و بسیار حیثیتی با این کار برخورد کردم، چون برایم خیلی مهم بود که مخاطب بتواند با این کار و نقشی که من بازی کردم، مرتبط شود.

باز هم تأکید می کنم که امیدوارم هنگام انتشار همچنان مخاطب بتواند با کار همراه شود و از بازی من راضی باشد.

عکس شماره ۳ ⇩عکس مکالمه با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر
با توجه به اینکه این نقش را دو بازیگر ایفا کرده اند، شما تا چه وقتی در این کار حاضر خواهید بود؟

– تقریباً تمام ازدواجهای شاه را من بازی کردم و قادر هستم نقل بکنیم تا قسمتهای پایانی حضور دارم و آقای مهدی کیا نیز زمان پایانی زندگی شاه را بازی کرده اند. بنابراین در قسمتهای زیادی حضور دارم.

با این حساب نخستین تجربه حرفه ای تان بسیار سخت و حساس بوده است؟

– بازی در کارهای تاریخی همواره برای من جذابیت داشته ولی همانطور هم که شما نقل کردید واقعاً بازی در این نقش کار سختی بود، چون باید به گونه ای بازی می کردم که هم نقش دربیاید و هم غلو نشود.

نه فقط برای من بلکه همه گروه برای این کار زحمت کشیدند. بخصوص خود کارگردان که بسیار دلسوزانه برای این کار زحمت کشید، چون اگر عشق در این کار موجود نبود، اصلاً کار شکل نمی گرفت.

ساخت یک کار تاریخی آن هم حساسیتی که در تاریخ معاصر وجود دارد، کار بسیار سختی است. خوشبختانه من این شانس را هم داشتم که در چنین پرو‍ژه ای حاضر باشم و با مددهای همه اعضای گروه و به خصوص کارگردان بتوانم چنین نقش اهمیتی می داری را بازی کنم.

پس از این کار چه برنامه ای برای آینده دارید؟ آیا قصد دارید همچنان در زمینه هنرپیشگی کار کنید و یا سختیهای کار باعث شده باز به سمت دوبله بازگردید؟

– دوبله که مکان خودش را دارد و هر زمان که کاری ارائه داده شود، حتماً می پذیرم، اما اصولاً من تشنه آزمودن هستم و همواره از خدا خواسته ام در مسیری گام بردارم که خودش برایم مقدر کرده است، چون معتقدم نباید برای کاری یا چیزی دست و پا زد.

باید همه چیز را به خودش سپرد. بنابراین من همچنان به هنرپیشگی عشق و علاقه دارم. از دوبله هم نمی خواهم غافل شوم، اما دوست دارم در مسیری گام بردارم که خداوند برایم مقدر کرده است.

همین طور که بازی در این کار ارائه داده شد، باید ببینم خدا در آینده برای من چه می خواهد. در حال حاضر که همچنان درگیر بازی در این کار هستم و به عنوان بیننده هم کار را دنبال می کنم. تا در آینده ببینم چه توصیه هایی در این زمینه خواهم داشت. ضمناً امیدوارم مردمان از کار و بازی من راضی باشند.

حسین نور علی ، مصاحبه با حسین نور علی بازیگر معمای شاه

– ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد –

نگارش : سيروس د.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفته بودی که شوم مست و دو بوست بدهم
««« »»»
وعده از حد بشد و ما نه دو ديديم و نه يک

گفتگو با حسین نور علی بازیگر نقش محمدرضا پهلوی + تصاویر (۳ عکس)

TT / 133 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال