دیکته نانوشته غلط ندارد/ اشکالات کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» از روی قصد نبوده است


با دیگران به اشتراک بگذارید

دیکته نانوشته غلط ندارد/ اشکالات کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» از روی قصد نبوده است

خبرگزاری فارس: دیکته نانوشته غلط ندارد/ اشکالات کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» از روی قصد نبوده است

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان درباره کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» نقل کرد: دیکته نانوشته غلط ندارد اما زمانی نگاشته شد اشکالاتی هم امکان می دارد خود را نمایان کنند که مسلما از روی قصد وغرض نبوده و اگر احیانا چیزی از چشم افتاده عذر می خواهم.

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی تعلیمی در جلسه ای صمیمی با مولفان، کارشناسان دفتر تالیف کتب فنی و حرفه ای و کاردانش خلال تشکر و قدردانی از زحمات آنان در آماده سازی کتاب های درسی پایه دهم با اشاره به جایگاه شورای مناسب آموزش و پرورش، افزود: مصوبات این شورا حکم قانون را دارد و بعد از ابلاغ توسط ریاست جمهوری برای ما ضروری الاجراست.

وی ادامه داد: در راستای هم سو سازی محتوای کتب درسی با سند تحول و سایر اسناد بالادستی تا پایه نهم مشکل چندانی موجود نبود، اما پایه دهم با توجه به تنوع شاخه ها و رشته های تحصیلی مانند گردنه ای صعب العبور بود که اگر همت و تلاش شبانه روزی شما نبود، قطعا کتاب درسی به موقع در اختیار دانش آموزان قرار نمی گرفت و این توفیق (۱۴۰ عنوان کتاب تازه) که برای اولین بار در تاریخ تالیف کتب درسی رخ داد، افتخار بزرگی نصیب سازمان نمود که نکته توجه و تقدیر وزیر آموزش و پرورش نیز قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: امسال اتفاق مبارک دیگری نیز به وقوع پیوست و آن تالیف کتاب همراه هنرجو، راهنمای معلم و سی دی های تعلیمی بود که همزمان با کتاب در اختیار معلمین و دانش آموزان قرار گرفت.
وی افزود: انشاءالله بعد از اتمام کتاب های پایه دهم، بلافاصله باید کار تدوین و آماده سازی کتاب های یازدهم آغاز شود، مزید آنکه وعده داده ایم برای قبل افتادن و رفع دغدغه احتمالی کتاب های پایه دوازدهم نیز به موازات آن آماده شود تا در سال آینده دراین خصوص معضلی نباشد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی تعلیمی، با اشاره به جوسازی برخی رسانه ها تصریح کرد: به صراحت اعلام کرده ایم؛ کتب درسی آینه تمام نمای پایه و نصاب علمی یک کشور است و در تدوین آن خلال توجه به آخرین دستاوردهای علمی و تکنولوژی، همواره باید رویکرد ایرانی- اسلامی – انقلابی نکته توجه و امعان نظر قرار گیرد؛ کتاب درسی جمهوری اسلامی باید مُقَوِمِ سبک زندگی ایرانی- اسلامی باشد، نه مروج سبک زندگی غربی و لیبرالیستی.
وی ورود کتاب«تفکر و سواد رسانه ای» برای اولین بار به چرخه نظام تعلیمی را اقدامی مبارک و نیازمند شجاعت و جسارت در اقدام آگاهی داشت و نقل کرد: خیلی ها رحلت کرده حرف آن را زده بودند، ولی جرأت عمل کردن را نداشتند که بحمدالله امسال عملی شد. البته دیکته نانوشته غلط هم ندارد. اما زمانی نگاشته شد (آن هم با این سرعت)، اشکالاتی هم امکان می دارد خود را نمایان کنند که مسلما از روی قصد وغرض نبوده و اگر احیانا چیزی از چشم افتاده عذر می خواهم و سال بعد بعد از جمع آوری نظرات و انتقاد ها ، بازخوردها و بررسی آنها، اصلاح خواهد شد.
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ماهیت درس«تفکر و سواد رسانه ای» که موجب میشود برای تبیین خطوط فکری و شگردهای تبلیغی رسانه ها به منظور موثری هرچه بیشتر بر ذهن مخاطبان ضروری است نمونه و مستنداتی ارائه شود، افزود: به عنوان مثال برای تبلیغ «شابلون یا تاتو» از چهره معروف فوتبال بهره گرفته اند. این به معنای تأیید چنان رفتاری نیست. اگر اینطور بود پس نامی از چنگیز، تیمور و دیگر جنایتکاران هم نباید در تاریخ می آمد. حالا همین شده دستاویز و بهانه ای برای نقد کتاب. البته ما از نقد منصفانه و خردمندانه استقبال می کنیم. چون سبب رفع نقایص وتقویت کار می شود.
وی افزود: برای من قابل قبل بینی بود و به دوستان هم عرض کرده ام؛ پخش این کتاب نقد سه گروه را درپی خواهد داشت شامل متخصصان علوم ارتباطات، متخصصان ITC و برخی از افراد مقدس مآب که مقتضیات وقت را نمی شناسند و با هرگونه نو آوری و تحول مخالفت می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان خلال نقد از رسانه ملی به سبب تبلیغ کتب تعلیمی غیر استاندارد، افزود: کتاب های تستی که جواب سؤالات جلوی آن آمده نه تنها مفید نیست، زیرا ذهن دانش آموز را تنبل می کند، بلکه به فرایند یاددهی – آموزش نیز زیان می رساند. لذا نباید تبلیغ شود.

—پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود—

تهیه از : شهريار ف.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گل ز حد برد تنعم نفسی رخ بنما
««« »»»
سرو می‌نازد و خوش نيست خدا را بخرام

دیکته نانوشته غلط ندارد/ اشکالات کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» از روی قصد نبوده است

TT / 74 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات