حفظ محور امامت، مهم‎ترین درس قیام عاشورا/ مکتب امام حسین(ع) سراسر انسان‎ساز و حیات‎آفرین بوده است


با دیگران به اشتراک بگذارید

حفظ محور امامت، مهم‎ترین درس قیام عاشورا/ مکتب امام حسین(ع) سراسر انسان‎ساز و حیات‎آفرین بوده است

خبرگزاری فارس: حفظ محور امامت، مهم‎ترین درس قیام عاشورا/ مکتب امام حسین(ع) سر تا سر انسان‎ساز و حیات‎آفرین بوده است

مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان استان گلستان، حفظ محور امامت را مهم‎ترین درس قیام عاشورا دانست و گفت: مکتب امام حسین(ع) سر تا سر انسان‎ساز و حیات‎آفرین بوده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از استان گرگان، در طول قرن‎ها‎ی گذشته، انقلاب‎ها، نهضت‎ها و قیام‎های متعددی پیش آمده است قیام‎هایی که اغلب اخلاق را فدای هدف کردند و مسیر رشد خود را به واسطه عبور از اخلاقیات گذاشتند اما قیام امام حسین(ع) مملو از رعایت اخلاق اسلامی وانسانی بود در واقع قیام امام حسین(ع) زندگی را در مفاهیم عالیه زنده ساخت که از جمله آن مفهوم شهادت و ایثار است که در روح و فطرت افراد قرار دارد.

اگرچه قرن‎ها از واقعه عاشورا می‎گذرد اما همچنان رشادت‎ها و ایثارگری‎ها سالار شهیدان جاوید باقی مانده است و هر سال مسلمانان پرشورتر از سال گذشته یاد و نام امام حسین(ع) و واقعه عاشورا را زنده نگه می‎دارند.

با نزدیکی به ایام عزاداری سالار شهیدان برای آشنایی بیشتر با اهداف و درس‎های واقعه عاشورا مکالمه ای با حجت الاسلام سید جواد محمدزاده مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان استان گلستان تهیه کردیم که در ذیل می‎خوانید:

فارس: پس از گذشت چندین قرن از واقعه عاشورا، همچنان شاهد آن هستیم که مردمان پرشورترازسال پیش یاد و نام سالار شهیدان را زنده نگه می‎دارند و این امر در عزاداری های مردمان به خوبی مشهود است.. دلیل این همه شور وارادت مردمان به امام حسین(ع) و واقعه عاشورا چه است؟

محمدزاده: پاسخ این پرسش را می‎توان از ابعاد مختلف چک کرد، نخست، قول الهی که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ان لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لا تبرد ابدا در دین مبین اسلام و کلام وحی الهی همه عالم منشأ وجودی و منشا تداومش پیروزی بوده، از طرفی عاشورا یک مکتب زنده انسان ساز و حیات بخش است، در اعصار و ازمنه قرون گذشته مکاتب و آیین‎های گوناگونی در جهان وجود یافتند و دوره‎هایی را در اوج قدرت و شوکت به سر می‎بردند اما سقوط و نزول به سرعت اتفاق افتاد و امروز دیگر هیچ نام و نشانی از آن مکاتب نیست و به تاریخ پیوستند، زیرا همه آنان برخوردار از حیات نبودند اما مکتب امام حسین علیه السلام سر تا سر حیات آفرین است و انسان ساز بوده است.

در واقع عاشورا مکتب اخلاق، شهادت و ایثار و فداکاری است خلال آنکه پیام منتقل کنی صحیح و دقیق حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) در راه تبیین علل نهضت و افشاگری تفکر یزیدی و مسیر منحرف حاکمیت بود، اگر امروز قیام عاشورا زنده تر از گذشته است به خاطر تبلیغ چهل ساله امام سجاد بوده که در کوچه و برزن فریاد مظلومیت امام حسین را با صحیفه سجادیه اش و حضرت زینب با خطابه هایشان برای مردمان بازگو کردند.

فارس: اصلی ترین هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا چه بود؟

محمدزاده: اصلی ترین هدف قیام امام حسین علیه السلام را باید در کلام ایشان جستجو کرد ایشان در وصیتنامه معروف شان اصلاح افکار، عقاید، رفتار و کردار مردمان را اصلی ترین دلیل قیام خویش آگاهی داشتند. حکومت یزید تمام ارزش های ساخته شده توسط پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) را با روش هایی برطرف کرده بود و در حال ویران ساختن اسلام ناب و تبدیل اسلام محمدی به اسلام یزیدی بود تا مکانی که مردمان نسبت به حاکم میمون باز و سگ باز و شراب خوار واکنشی قادر نمیبودند داشته باشند و بعضا آن را درست می انگاشتند و چه خطری بالاتر از این، لذا حرکت امام از مدینه به مکه و از آنجا به کربلا با همراهی اهل بیت(ع) مکرمشان نشان از عمق فاجعه حکومتی یزید دارد که امام باید تمام ارکان اهل بیت را در این مسیر و قیام همراه خود بیاورد.

فارس: واقعه عاشورا بیانگر چه درسی برای نسل‎های آتی بود؟

محمدزاده: جامعه در اثر نبود همراهی با امام امت منحرف می شود بالاترین درس قیام عاشورا این است که محور امامت و ولی باید حفظ شود و اگر این ارتباط قوی باشد می‎توان گفت که جامعه رشد کشف کرده و متعالی می‎شود همانند انقلاب اسلامی کشورمان که امام خمینی(ره) با اتکال به خداوند و همراهی امت و ملت کشورمان توانستند حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را ساقط و حکومت ولایت را برپا کنند، یکی از مسائل مهم در ارکان قیام ابی عبدالله امر به معروف و نهی از منکر است این آگاهی دار معنی نیست که ما فقط در مسأله حجاب و عفاف حساس باشیم بلکه بالاترین مسأله آن توجه داشتن افراد یک جامعه به همدیگر در هدایت فردی و جمعی است و اگر افراد این فریضه را از یاد برند جامعه سقوط اخلاقی می‎کند، یکی دیگر از درس‎های واقعه عاشورا برای نسل‎های آتی خدامحوری است جامعه وقت امام حسین(ع) خدا را فراموش و توحید را فقط در عبادات خلاصه ساخته بودند اما حرکت قیام و اثرات و برکات آن نمایان کننده این بود که باید در کارها حتمأ خداوند متعال را محور قرار داد، زیرا یزید با همه قدرت و شوکت خود و هر نوع جنایت و فجایعی که در کربلا به راه انداخته بودند قادر نبود نام و یاد حسین(ع) را از یادها و اذهان ببرد، بنابراین افراد در جامعه باید دین دار قرار می داری بشوند اگر پوسته دین را افراد جامعه داشته باشند و از درون تهی باشند و اعتقادات آنان دچار خلأ باشد باید آن جامعه را جامعه‎ای فوت شده فرض کرد.

فارس: نسل امروز به چه صورت می‎تواند راه امام حسین(ع) را ادامه دهد؟

محمدزاده: امروز بیش از گذشته نیاز نسل امروز به اهداف قیام عاشورا احساس می شود، زیرا یزیدیان امروز یزیدتر از گذشته اند و حق و باطل امروز آشکارتر از گذشته است.

ولایت پذیری از ارکان نظام اسلامی بوده که تلاش دشمنان و استکبار دنیاای برای کمرنگ ساختن این اصل مشهود است و ایادی آنان با نهایت حقارت می‎خواهند نسل امروز را نسبت به این اصل ولایت فقیه با ایجاد شبهه و سؤالات اذهان را منحرف سازند نهضت عاشورا اسرار و رموز فراوانی دارد و کلام امام نیز حاوی ژرف ترین مطالب است که باید نسل های به روز با مطالعه و تحقیق حول محور چرایی قیام و چرایی مواجهه کوفیان از انحراف جامعه و دچار شدن جامعه به مسائل ضد اخلاقی و فسادهای مختلف پیش گیری کنند.

فارس: به نظر شما آیا نسل امروز واقعه عاشورا را به خوبی درک کرده است؟

محمدزاده: قطعأ باید گفت که نسل امروز بیشتر از هر وقت دیگر پیام عاشورا را با عمق جان درک کرده است می‎توان به طور نمونه از حضور جوانان، مردان وزنان جامعه امروز در نقش آفرینی و ایجاد یک حکومت اسلامی تحت لوای حضرت امام خمینی(ره) نام برد و پس از آن جان نثاری شهدای عظیم الشأن و جانبازان و اسرای عزیز از نمونه‎های قطعی این درک پیام بوده و از سویی حضور جوانان در عرصه‎های علمی، فنی و تولید علم و جنبش نرم افزاری از مصادیق آن است.

حضور آگاهانه مردمان در فتنه‎های مختلف پشت سر ولی امر مسلمین مخصوصاً در فتنه سال ۱۳۸۸ و ۱۳۷۸ از مصادیق مهم آن بوده و به فرموده مقام معظم رهبری نسل امروز خیلی خوب تر از نسل‎های گذشته در راه اعتلای لغت الله در حال حرکت است.

ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد

تهیه از: سودابه ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

الا ای طوطی گويای اسرار
««« »»»
مبادا خاليت شکر ز منقار

حفظ محور امامت، مهم‎ترین درس قیام عاشورا/ مکتب امام حسین(ع) سراسر انسان‎ساز و حیات‎آفرین بوده است

TT / 112 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال