اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری ها از مهم ترین وظایف است


با دیگران به اشتراک بگذارید

اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری ها از مهم ترین وظایف است

چندین روزی است که باز هوای دلمان ابری است باز بوی حسین(ع) و مظلومیتش در کوچه و برزن جاری شده است و ای کاش در این ایام بتوانیم مهم‌ترین درس قیام عاشورا که فریضه امر به معروف و نهی از منکر است را پیاده‌سازی کنیم.

تصویر و عکس   اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری ها از اصلیترین وظایف است

به گزارش خبرنگار تسنیم از بیرجند، بوی محرم را پرستوهایی که عزم هجرت کرده اند به گلستان دلهای سوخته از عشق به حسین(ع) منتقل میکنند و دلباختگان کوی او پروانه وار برگرد شمع یار و محبتش می چرخند، امام حسین(ع) و قیام شور آفرین و آزادی بخشش تا ابد در دلهای عاشقان زنده و پابرجاست و عزاداری او ریشه در باور و اعتقادات راسخ مذهبی مسلمانان دارد.

آری چندین روزی است که حسینیه ها، تکایا و مساجد فضا را حسینی کرده اند عطر دل انگیزی در فضا پیچیده است همه سرمست این عطر دست از پا نشناخته و می خواهند هر طور که شده میزبان خوبی برای میهمانان امام حسین(ع) باشند.

این روزها کوی و برزن خراسان جنوبی هم عرصه ارادت به امام حسین(ع) شده است و در این سرزمین کوچولو اما در بر می داری دلی بزرگ به بزرگی و عظمت پرچم حسین(ع) هم نوا با آه و ناله سپهر و زمین، بدیعی یا لثارت الحسین(ع) را سر داده است و دل به یاری داده است که همیشگی است و هیچگاه هم از دلها نمی رود باز صدای نوحه در این دیار پیچیده است. نوحه هایی که گوش جان را نوازش می دهد باز همه جا سیاه پوش عزای حسین(ع) است.

هرگاه حسینیان با بدیعی نوحه دستها را زیاد میکنند و بر سر و سینه می کوبند و اشک بر پهنه صورت می غلطد، هنگامی که مصایب حسین(ع) بر لبها جاری می شود، کاش مهدی زهرا(عج) هم می آمد و داغ عمه اش زینب را التیام می بخشید، چه حلاوتی دارد آن وقت که خردسال بیمار دیروز با پای برهنه سر بر آستان حسین(ع) قرار میدهد تا شاکر شفا دادنش باشد و نذری قربانی کند، چه شیرین است که پدر و مادر به دلیل شفای بچه ای که از او دل بریده و فقط او را به حسین(ع) سپرده بودند برای همیشه خادم سیدالشهدا(ع) و عزادارانش در ماه محرم می شود این خادمی و نوکری افتخاری بزرگ است.

مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) به جوانان پیشنهاد دادند شیوه باتجربه ها را به طور کلی کنار قرار ندهید دست از آنها نکشید و از طرفی ما با نوآری مخالف نیستیم اشکالی ندارد اما اگر بخواهید در این نوآوری به کمال برسید باید نوآوری در امتداد شیوه های گذشتگان باشد.

سینه خانمی، زنجیرزنی، روضه خوانی، علم بندان، علم گردانی، نخل بندان، نخل گردانی، شبیه گردان، شبیه گردانی و تعزیه خوانی از شیوه های عزاداری در ماه محرم در بیرجند و دیگر شهرستانهای خراسان جنوبی است.

علی دادی در مکالمه با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: در ماه محرم و در دهه اول برای انتخاب هیئت دچار سردرگمی می شوم زیرا هر هیئتی در سطح شهر تلاش می کند از دیگری سبقت بگیرد و طبل، سنج و ابزار آلات بزرگتری برای خود آماده کند، گاهی آنقدر سرگرم نوحه خوانی و مداحی شور می شویم که شاید اقامه نماز اول وقت از دستمان در رود و در روزهای تاسوعا و عاشورا آنقدر گوسفند درب منازل مردمان ذبح می شود که خیابانها پر ازخون شود که از نظر بهداشتی درست نیست.

فاطمه اکبری در مکالمه با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: در ایام تاسوعا و عاشورا زنان به دنبال هیئتها در خیابانها راه می افتند که گاهی متأسفانه شاهد وضعیت ناجور تیپ بر تن کردن این زنان هستیم که حرمت این ایام را هم نگه نداشته اند.

افتتاح سایت مؤسسه مداحان

رئیس مؤسسه مداحان بیرجند نیز در مکالمه با خبرنگار تسنیم با اشاره به افتتاح سایت مؤسسه مداحان در بیرجند اظهار داشت: در مؤسسه مداحان دوره های تعلیمی، سرکشی از پیرغلامان و پیشکسوتان انجام می شود.

غلام عباس سروری با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ مداح در مؤسسه مداحان بیرجند فعالیت دارند اضافه کرد: پیرغلامان و پیشکسوتان باید تجربه های خود را به نسل جوان رسانند از این رو سایت مؤسسه مداحان جهت هماهنگی و جمع آوری اطلاعات مداحان خراسان جنوبی به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه مؤسسه مداحان باید ذاکران را از آغاز جوانی حمایت کند و محیطی عالی برای فعالیت آنها فراهم شود اظهار داشت: مداحان خواهر باید در برگزاری مجالس عزاداری به احیای امر به معروف و نهی از منکر توجه بکنند.

مجالس عزاداری زنان در راستای ترویج سبک زندگی دینی و اسلامی

رئیس مؤسسه مداحان بیرجند گفت: در حال حاضر ۱۰۰ مداح خواهر در مؤسسه مداحان بیرجند فعالیت دارند و مجالس عزاداری زنان باید بستری عالی در راستای ترویج سبک زندگی دینی و پیش گیری از افزایش مشکلات اجتماعی باشد.

سروری با بیان اینکه نقش مداحان در ترویج عفاف و حجاب تاثیر می دارد اضافه کرد: مداحان باید نقطه مقابل برای جنگ نرم دشمن باشند که در این راستا امسال بیش از ۱۰۰ پیرغلام و ذاکر پیشکسوت حسینی در بیرجند تجلیل شدند.

وی بیان کرد: مداح باید واقعه عاشورا را به درستی برای مردمان بازگو کند و از تحریف در وقایع عاشورا و دادن اطلاعات غلط در مهمانی مذهبی خودداری کند.

رئیس مؤسسه مداحان بیرجند گفت: مداحان باید به صورت غیرمستقیم فرهنگ عاشورا را به جامعه القا کنند. آنها باید ارتقای دین و ترویج عدالت را در اشعارش نکته توجه گذارد.

عزاداریهای کهنه جوانان را اغنا نمی کند

رئیس شورای هیئتهای مذهبی بیرجند هم در مکالمه با تسنیم اظهار داشت: نبود شناخت و معرفت درست از مجالس امام حسین(ع) سبب شده است که افراد به دنبال مجالس مداحی خاص باشند.

ابوالفضل نوفرستی اضافه کرد: در مداحی ها باید به مکان نوحه ها و اشعار ضعیف از توان شعرای خراسان جنوبی و اشعار آیینی بهره گرفت و برخورد سلبی با مداحان درست نیست زیرا این امر سبب می شود تا هیئتهای زیرزمینی ایجاد شود.

وی بیان کرد: نظارت بر مسئولان هیئتها باید بیشتر شود. متأسفانه در برخی از مجالس عزاداری حرکات موزون دیده می شود که باید نظارت بیشتری بر هیئتها انجام شود.

رئیس شورای هیئتهای مذهبی بیرجند اضافه کرد: امروزه سبک و سیاق عزاداریها نسبت به گذشته تحول یافته است و عزاداریهای کهنه جوانان ما را اغنا نمی کند و باید عزاداریها بر اساس خواست های جامعه به روز تعریف شود.

نوفرستی با بیان اینکه نقش مداحان در پیش گیری از زیان های هیئتها زیاد است اضافه کرد: ۳۱۶ هیئت مذهبی در بیرجند به ثبت رسیده است و باید تعلیم هایی در زمینه گوناگون برای مداحان ذاکران و روحانیون هیئتهای عزاداری به انجام رسانده شود.

وی اظهار داشت: نبود توجه به فلسفه عاشورا از سوی متولیان امر بهره گیری از طبل، سنجهای خارج از عرف، احداث ایستگاه های صلواتی در خیابانهای پرتردد و ذبح گوسفند در جلوی منازل از زیان های وارد شده به هیئتهای مذهبی بیرجند است.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: مداحان نباید از مطالب بدون سند و بدون منبع معتبر در مجالس مداحی و عزاداری خود بهره گیرند و مسئولان باید برای ساماندهی مجالس عزاداری نگرانی داشته باشند تا افراد شرکت کننده در این مجالس تابع هنجار جامعه باشند.

نوفرستی با بیان اینکه حضور روحانیون در دسته های عزاداری از آسیبها پیش گیری می کند و به هیئتها نظم می بخشد اضافه کرد: یکی از جریانات انحرافی در برخی از طرحهای مداحی هدف آن جداکردن جوانان از عزاداری است که در این راستا باید تبیین و بصیرت اضافه کنی برای قیام امام حسین (ع) انجام شود.

وی بیان کرد: مسئولان هیئتها باید بانک اطلاعاتی از مداحان، طبل زنان و دیگر افراد هیئتها داشته باشند تا جلوی آسیبها گرفته شود و ما نیز به عنوان متولیان مهمانی عزاداری باید تلاش کنیم تا با سعه صدر محبت، دوستی و وحدت بین پیروان اهل بیت(ع) حفظ شود.

برنامه ریزی دشمن برای نفوذ به هیئتهای عزاداری

نوفرستی اضافه کرد: مسئله نفوذ در همه کارهای فرهنگی وجود دارد و یکی از اصلیترین کارهای فرهنگی هیئت داری است و مجالس عزاداریهای امروز با ۲۰ سال گذشته تفاوت دارد زیرا دشمن هر روز برای ما برنامه ریزی تازه ای دارد.

رئیس شورای هیئتهای مذهبی بیرجند گفت: ورود موزیکهای غربی به عزاداری، بی توجهی به نماز اول وقت، بهره گیری از سنج خارج از عرف از زیان های وجود می دارد.

مداحان احیاگر مکتب درخشان اهل بیت(ع) هستند

رئیس تشکلهای دینی و مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی نیز در مکالمه با تسنیم اظهار داشت: ماه محرم و صفر ظرفیت و سرمایه خوبی برای ما است و باید تلاش کنیم تا در مجالس عزاداری امام حسین(ع) از رقابت کاذب و واکنشهای منفی خودداری کنیم.

حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه مداحان در ترویج سیره وروش زندگانی ائمه معصومین(ع) و جامعه نقش زیادی دارند اضافه کرد: مداحان باید از فضای رقابت در حوزه مداحی بیرون روند و حواسشان باشد که احیاگر مکتب درخشان اهل بیت(ع) هستند.

وی با بیان اینکه منبر وعاظ ومداح باید بصیرت افزا باشد اظهار داشت: مداحان باید از مصرف کردن ادبیات سبک، ذلت آور، نقل مطالب ضعیف خرافه و ناپاک کردن مجلس به آهنگهای گوناگون پرهیز کنند.

رئیس تشکلهای دینی و مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: شعور حسینی باید بر شور حسینی شکست دهد و مجالس اهل بیت(ع) جاذبه داشته باشد و در این راستا مداحان برای ترویج سیره معصومین تلاش کنند.

رضایی با بیان اینکه هدف مداح باید کمک کردن دین خدا باشد اضافه کرد: مداحان باید ابتدا اصول مداحی را به خوبی یاد بگیرند و نسبت به مطالب درک و فهم عمیقی داشته باشند و سپس آن را به جامعه رسانند.

وی بیان کرد: مداحی ما جدای از سیاست نیست زیرا امام حسین(ع) در راستای سیاست به شهادت رسید و در عصر حاضر به صلاح نیست که تشیع بخواهد برای عزاداری امام حسین(ع) بدن خود را آسیب زند و هر کاری که از نظر عقلی پذیرش آن درست نیست به انجام رساند.

رئیس تشکلهای دینی و مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: برخی از افراد که اعتقاد ضعیف تری دارند با دیدن برخی از صحنه ها نه تنها گرایش به دین نمییابند بلکه سبب انزجار و صدمه زدن به دین می شوند.

اعزام ۸۵۸ نفر مبلغ به مناطق گوناگون خراسان جنوبی در دهه اول محرم

رئیس امور مبلغان اداره کل تبلبغات اسلامی خراسان جنوبی هم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در دهه اول محرم ۸۵۸ نفر مبلغ از روحانیون مستقر بومی اعزامی از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مناطق گوناگون خراسان جنوبی اعزام شدند.

حجت الاسلام کوثری نیا اضافه کرد: روحانیون مبلغ به مدت ۱۲ روز در بخشها و روستاهای خراسان جنوبی به فعالیت توجه میکنند که اصلیترین برنامه آنها اقامه نماز جماعت، بیان احکام، تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری، برگزاری مهمانی عزاداری و قیام امام حسین(ع) است.

وی با بیان اینکه بصیرت بخشی، آگاهی به جامعه، احیای امر به معروف و نهی از منکر از دیگر برنامه های محوری روحانیون مبلغ است اظهار داشت: حجاب و عفاف، فرهنگ ایثار و شهادت، تأکید بر لزوم افزایش جمعیت جلسات سوال و پاسخ اطراف امامت و ولایت، صحبت دینی، کاهش مصرف انرژی، ترویج سبک زندگی اسلامی، مقابله با زندگی غربی از اصلیترین برنامه های روحانیون اعزامی در دهه نخست محرم در خراسان جنوبی است.

خراسان جنوبی کمترین آسیبها را دارد

رئیس شورای هیئتهای مذهبی خراسان جنوبی نیز در مکالمه با تسنیم اظهار داشت: خراسان جنوبی در بین ۳۱ استان کشور از نظر پایبندی به نظام و از لحاظ آمار زیان های اجتماعی نمونه است.

غلامرضا عباسی با بیان اینکه خراسان جنوبی در بر می داری ۶۷۲ حسینیه، ۱۶ تکیه و ۱۶ مهدیه است اضافه کرد: هیئتهای خراسان جنوبی کمترین زیان های امنیتی و اجتماعی را در کشور دارند و به عنوان هیئتهای نمونه در کشور از آنها یاد می شود.

فضاسازی عالی برای برگزاری عزاداری در ماه محرم و صفر انجام شده است

شهردار بیرجند هم در مکالمه با تسنیم اظهار داشت: در آستانه ماه محرم فضاسازی عالی برای برگزاری عزاداری در ماه محرم و صفر در خراسان جنوبی انجام شده است.

عباسعلی مدیح اضافه کرد: امسال در زمینه جمع آوری زباله هماهنگی ضروری انجام شده است که هیئتهای مذهبی قادر هستند پیش از برگزاری مهمانی عزاداری با شهرداری هماهنگ کنند تا پس از پایان مهمانی زباله های ریخته شده در جلوی هیئت جمع آوری شود.

وی بیان کرد: ایستگاه های صلواتی در سطح شهرستان بیرجند با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، پلیس راهنمایی و رانندگی و بهداشت و درمان ساماندهی شده است.

حذف تجملات از مهمانی عزاداری سید الشهدا(ع)

به عقیده کارشناسان و علما گاهی تجملات و چشم و هم چشمی ها قادر هست عاملی برای بدبینی نسل جوان به دین اسلام شود، زیرا ما هرگاه از اسلام نام می بریم بر سادگی تأکید می شود اما این در صورتی است که آنچه که میبینیم چیزی خلاف آن است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در مکالمه با تسنیم اظهار داشت: هیچ هیئتی پس از گذشت صدها سال قادر نخواهد بود عظمت مصیبت کربلا و عاشورا را درک و وصف کند زیرا هیچ مصیبتی به بزرگی واقعه کربلا در طول تاریخ نیست.

حجت الاسلام لطفیان اضافه کرد: باید کارکرد اخلاقی امام حسین را در جامعه پیاده کنیم و باید تلاش شود مردمان از برخی شبهات، جهالت ها به سمت قله های سعادت رهنمون شوند.

وی بیان کرد: باید سوگواری در خدمت حماسه عاشورا باشد زیرا حماسه عاشورا پیام بزرگی دارد که امام حسین(ع) در این مسیر به شهادت رسید و یکی از ارکان اساسی قیام امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر است و ناهنجاریهایی که امروز در جامعه دیده میشود به دلیل دور شدن از فضیلت های است که سید الشهدا(ع) در مسیر آن به شهادت رسیدند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی کمترین آسیبها را در مهمانی عزاداری سید الشهدا(ع) دارد و تنها تعداد زیاد ایستگاه های صلواتی است که ما را نگران کرده است و باید منتصب به هیئتها شود تا موضوع بهداشت و ترافیک در آنها تحت مهار باشد.

وی اضافه کرد: یک فرهنگ غلطی که جا افتاده است که برخی نذر طبل زدن می کنند و نذر طبل زدن قائده عقلانی ندارد برنامه ما امسال این است که به هیئتهای مذهبی پیشنهاد دهیم برای کاهش داده شدن طبلها تلاش کنند.

لطفیان با بیان اینکه قمه خانمی در خراسان جنوبی وجود ندارد بیان کرد: دوستان مداح باید توجه داشته باشند از اشعار بی محتوا و کم محتوا بهره نگیرند و به گونه ای باشد که اشعارشان از محتوای خوبی برخوردار باشد تا پیام منتقل کنی خوبی برای اهل بیت(ع) باشد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: گاهی از موزیکهای خوبی بهره گرفته نمیشود و طرح های غربی بهره گرفته میشود که با برگزاری دوره های تعلیمی و مجمع مداحان تلاش می شود تا آسیبها کمتر شود.

طبلها و سنجهای خارج از عرف آفت عزاداریها است

طبق سخنان برخی از مسئولان هیئتها در بیرجند به گوش میرسد که هیئت مرتضوی بیرجند بنا دارد امسال طبلهای کمتری از سالهای پیش بهره گیرد و تعداد طبلها را محدود کند، رئیس هیئت فاطمی هم معتقد است باید از طبلهای معقول تنها برای ریتم آهنگ بهره گرفت و امسال از عزاداران درخواست کردیم طبل نیاورند، هیئت سید الشهدا هم تنها با دو طبل حاضر و هیئت علی اصغر هم از ۱۰ سال پیش طبل را کنار قرار داده و تنها در شب عاشورا و در روز تاسوعا دو طبل خواهند داشت.

امام حسین(ع) آمد تا عشق را آبرو بخشد، عباس با دستان بریده و لبان خشکیده با سیاه جراحتی عشق را سیراب کرد تا حرف و حدیثی باقی نماند.

زینب (س) عشق را تداوم بخشید و آن را در گستره زمین و آسمان منتشر کرد تا از آن پس تمام عاشقان وامدار حماسه عاشورا باشند.

پس از واقعه عاشورا بود که کربلا قبله عاشقان شد عاشورا میعادگاهی برای آنهایی است که می خواهند نماز عشق را در محراب به بلندای تاریخ اقامه کنند پس چه خوب است تلاش کنیم در این ایام حسینی، زندگی و رفتار حسینی داشته باشیم و حسینی وار عمل کنیم.

گزارش از اعظم انصاری

______________________

گردآوری از : رها ج.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دی عزيزی گفت حافظ می‌خورد پنهان شراب
««« »»»
ای عزيز من نه عيب آن به که پنهانی بود

اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری ها از مهم ترین وظایف است

TT / 295 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال