سازمان ملل خواستار تحقیقات درباره کشتار «صنعا» شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

سازمان ملل خواستار تحقیقات درباره کشتار «صنعا» شد

دبیرکل سازمان ملل متحد حین محکوم کردن بمباران غیرنظامیان در یمن، خواستار انجام تحقیقات درباره هجوم خونین ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی به مجلس ترحیمی در صنعا که صدها کشته و جراحتی برجای قرار داد، شد.

تصویر و عکس   سازمان ملل خواستار تحقیقات درباره کشتار «صنعا» شد

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد به نقل از «آسوشیتدپرس»، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، روز دوشنبه از شورای حقوق بشر این سازمان درخواست گروهی مستقل را برای تحقیقات درباره نقض حقوق بشر و سایر تخلف ها در یمن تشکیل دهد.

بان کی مون به مخصوص هجوم روز شنبه به یک مهمانی ترحیم در صنعا را «ترسناک» توصیف کرد و خواستار تحقیق درباره این هجوم شد.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد، هجوم روز شنبه به صنعا، پایتخت یمن، که دست کم ۱۵۰ کشته و بیش از ۶۰۰ نفر مجروح برجای قرار داد، جدیدترین فاجعه در چالشهای یمن است.

بان کی مون اظهار داشت: «حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان همین حالا هم موجب قتل عام وسیعی شده و بسیاری از مراکز درمانی این کشور و سایر زیرساخت های حیاتی را از میان برده است.»

وی اضافه کرد: «بمباران مردمی که برای نابود شدن عزیزان شان گردهم آمده بودند ننگین است.»

روز دوشنبه، «زندگی کند رعد الحسین» مسئول حقوق بشر سازمان ملل حین محکوم کردن بمباران مهمانی عزاداری در شهر صنعا، از شورای حقوق بشر این سازمان به خاطر انفعال در برابر «فضای مصونیت» در کشور تهیدست و جنگ زده یمن نقد کرد. در نشست ماه سپتامبر سازمان ملل ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر از جمله عربستان سعودی، در رابطه با بحران یمن هیچ واکنشی نمایان نکردند.

رعد الحسین بار دیگر بر ضرورت تحقیقات مستقل در رابطه با بمباران چندین روز گذشته در شهر صنعا و سایر موارد نقض حقوق بشر در یمن تاکید کرد.

این در حالی است که ائتلاف متجاوز سعودی از پذیرش مسئولیت جنایت خود در پایتخت یمن شانه خالی کرده و اعلام کرده است که آماده همکاری با ایالات متحده برای انجام تحقیقات درباره این هجوم است.

ائتلاف در بیانیه خود اعلام کرده است: «به زودی فرماندهی ائتلاف تحقیقاتی را با مشارکت کارشناسان آمریکایی به انجام خواهد رساند و اطلاعات مربوط به عملیات ارتشی در اختیار تیم تحقیقات قرار خواهد گرفت و نتایج بلافاصله بعد از پایان تحقیقات اعلام خواهد شد.»

در همین حال، «اسماعیل ولد الشیخ احمد» فرستاده مخصوص سازمان ملل به یمن، روز دوشنبه از ائتلاف عربی درخواست «هر چه با سرعتتر» نتایج تحقیقات خود درباره کشتار صنعا را انتشار دهد.

الشیخ احمد در پایان دیدار با «ژان برند آیرو» وزیر خارجه فرانسه در پاریس، نقل کرد: «باید تمام تلاش ها را برای سپردن عاملان این حملات به پیشگاه عدالت، به انجام رساند.»

نماینده سازمان ملل نقل کرد: «ما باید هر چه با سرعتتر به نتایج این تحقیق در حال انجام، دست کشف کنیم.»

ابراز دغدغه آلمان از بمباران صنعا

از سوی دیگر، دولت آلمان نیز نسبت به جنایت اخیر ائتلاف متجاوز سعودی علیه غیرنظامیان در پایتخت یمن، اظهار دغدغه کرده است. «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه این کشور نقل کرد: «مسئولان این عمل بی رحمانه باید تشخیص داده شوند و یک چنین حملاتی نباید تکرار شود.»

او از مسئول این هجوم نام نبرد ولی ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی تنها طرف درگیر در جنگ یمن است که نیروی هوایی دارد.

وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «قربانیان کثیر هجوم به مهمانی عزاداری باید برای همه در یمن و در کل منطقه هشداری باشد که برای از سرگیری مذاکرات صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد و کشف کردن راه حلی صلح آمیز برای این بحران مسئولیت سیاسی دارند.»

با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد

گردآورنده: بهرام د.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ياد باد آن که سر کوی توام منزل بود
««« »»»
ديده را روشنی از خاک درت حاصل بود

سازمان ملل خواستار تحقیقات درباره کشتار «صنعا» شد

TT / 99 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال