آیا کودک شما به سادگی به مهد کودک میرود؟ (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا کودک شما به راحتی به مهد کودک میرود؟

با آغاز سال تحصیلی بسیاری از کودکان در کنار تهیه شدن برای شروع مدرسه و یا رفتن به مهدکودک، به نوعی به وحشت افت و پریشانی طلاق از والدین، به خصوص مادرشان را تجربه می‌کنند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس آیا خردسال شما به آسانی به مهد خردسال میرود؟
یک روانپزشک حین اشاره به این‌که پریشانی طلاق در فرزند ها بیشتر از فرزند ها است، گفت: تجربه محیط‌ های اجتماعی و دور از خانه به کاهش این پریشانی در کودکان مدد می‌کند.

ایشان گفت: با آغاز سال تحصیلی بسیاری از کودکان در کنار تهیه شدن برای شروع مدرسه و یا رفتن به مهدکودک، به نوعی به وحشت افت و پریشانی طلاق از والدین، به خصوص مادرشان را تجربه می‌کنند.

خدایی اضافه کرد: معمولا کودکانی که مادرانشان امکان نگهداری از آنها را دارند، پریشانی و به وحشت افت بیشتری برای قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی و یا آشنایی با افراد تازه را دارند. به همین منظور ما به خانواده‌ها پیشنهاد می‌کنیم پیش از سن دبستان، تجربه حضور در محیط‌های اجتماعی یا مهدکودک را برای خردسال خود فراهم کنند.

وی حین اشاره به تفاوت‌های میان واژه‌های «وابستگی» و «دلبستگی» گفت: دلبستگی، نزدیکی احساسی بین افراد است که از پیوندهای احساسی مشترک میان آنها نشأت می‌گیرد و باعث آشفتگی در عملکرد فرد مقابل نمی‌شود. اما وابستگی وقتی اتفاق می‌افتد که این روابط احساسی از حد متعارف خارج می‌شود، طوری که فرد بدون عدم طرف مقابل دچار پریشانی و استرس و به وحشت افت از دست دادن می‌شود.

خدایی گفت: والدین معمولا به شکل نیمه‌آگاهانه یا ناخودآگاه و گاهی اوقات کاملا خودآگاه احساس وابستگی را به کودکان خود منتقل می‌کنند. با این کار احساس ناامنی در خردسال ایجاد می‌شود و خردسال به این باور می‌رسد که تنها مادر اوست که می‌تواند امنیتش را تأمین کند.

این روانپزشک به دلایل به وحشت افت از طلاق اشاره کرد و گفت: می‌توان عواملی مانند وابستگی بیش از حد مادر به خردسال و بالعکس، مسائل ژنتیک و وراثتی در خانواده‌هایی که افراد خجالتی بیشتری دارند و تاثیرات مسائل خانوادگی مثل طلاق یا فوت والدین و یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده را نام برد.

وی در ادامه اضافه کرد: کودکانی که کمتر در محیط‌های اجتماعی حضور پیدا می‌کنند و اصطلاحا به آنها بچه‌های خانگی نقل کرده می‌شود، معمولا به وحشت افت بیشتری برای حضور در یک محیط تازه را دارند. این بچه‌ها همواره یک مراقبت‌کننده داشته‌اند و اکثرا تجربه حضور در مهدکودک و یا جمع هم سن و سال‌های خود را نداشته‌اند.

خدایی عنوان کرد: برای برطرف کردن این پریشانی در کودکان، باید از اهانت کردن، یا مسخره کردن آنها به شدت پرهیز شود. اولیای مدرسه و والدین باید به صورت شرطی‌سازی، این طلاق را برای کودکان آسان‌تر کنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آیا خردسال شما به آسانی به مهد خردسال میرود؟

وی ادامه داد: اولیای مدرسه باید با ایجاد محیطی شاداب، و همچنین بهره گیری از افرادی با روابط عمومی بالا برای مرتبط شدن با بچه‌ها، به برطرف کردن این پریشانی طلاق خردسال مدد کنند.

این روانپزشک اضافه کرد: والدین باید مقتدرانه اما با مهربانی، با خردسال برخورد کنند. از مسخره کردن و ترساندن خردسال بپرهیزند و روی حرف خود بایستند و به صورت پلکانی و تدریجی با پریشانی خردسال برخورد کنند.

وی با اشاره به این که هرگز نباید به خردسال خود اهانت و یا او را با سایرین مقایسه کرد؛ گفت: والدین نباید هیچ‌گاه خردسال خود را با حالت پریشانی و به وحشت افت در مدرسه ول کنند. پدر و مادر باید در رفت و آمد به مدرسه تا حد ممکن خردسال خود را همراهی کنند. در صورت حساسیت بیش از حد خردسال باید با اجازه اولیای مدرسه ساعاتی پس از آغاز کلاس را در مدرسه حاضر باشند و یا در زمان تعطیل شدن مدرسه به موقع در محل حاضر باشند.

خدایی در پایان گفت: در صورت تشدید استرس و پریشانی طلاق در خردسال، و ایجاد حالت‌هایی مانند دل درد، سردرد، تپش قلب و خستگی و بیقراری‌های پی‌درپی باید برای بهره گیری از روش‌های دارویی یا غیردارویی به روانپزشک مراجعه شود.

نی نی سایت

**همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد**

نگارش: سيروس د.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما در پياله عکس رخ يار ديده‌ايم
««« »»»
ای بی‌خبر ز لذت شرب مدام ما

آیا کودک شما به سادگی به مهد کودک میرود؟ (۲ عکس)

TT / 125 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال